Рішення від 11.05.2026 по справі 346/1313/26

Справа № 346/1313/26

Провадження № 2-а/346/45/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі головуючого судді Яремин М.П.

з участю секретаря Урбанович І.Д.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації,-

ВСТАНОВИВ:

свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Схожі за змістом норми містяться в Правилах військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

ОСОБА_1 відповідно до облікових даних перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 30.04.1998 року, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; у 2022 році визнаний " обмежено придатним до військової служби у воєнний час ", проте право на відстрочку в облікових даних відповідача відсутнє. При взаємодії Державного реєстру із зовнішніми реєстрами заявки на продовження відстрочки від Міністерства цифрової трансформації України запит на відстрочку ЦНАП (Дія) щодо відповідача не надходило до Державного реєстру ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач являється порушником правил військового обліку з 03.09.2025 року у частині " не проходження ( відмова від проходження ) військово-лікарської комісії ( п. 2 розділу ІІ Закону України " Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовці та поліцейських на соціальний захист " ). У зв'язку із невиконанням відповідачем у частині повторного проходження ВЛК у Державному реєстрі було сформоване електронне звернення до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області №Е3507629 про доставлення відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_1 як особи, яка порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, для складання протоколу (постанови) про адміністративне правопорушення.

Зазначає, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 05.06.2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через " Резерв + ". Вказана норма має імперативний характер і встановлює прямий юридичний обов'язок для визначеної категорії військовозобов'язаних. Зазначений обов'язок має публічно-правовий характер і випливає безпосередньо з норм закону, а тому не потребує додаткового індивідуального підтвердження чи виклику для його виникнення. Попередні висновки ВЛК втратили свою актуальність і потребують переогляду шляхом проведення повторної військово-лікарської експертизи. Вказане свідчить про порушення ОСОБА_1 вимог абз. 4 ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». 10.02.2026 року надійшла відповідь Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківської області про неможливість затримання та доставлення ОСОБА_1 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у зв'язку з його відсутністю тривалий час за місцем проживання, однак, відомо, що він перебуває на території України.

На виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на адресу відповідача надіслано вимогу про виконання обов'язку військовозобов'язаним, резервістом №508 від 06.02.2026 року, якою його викликано відповідно до ст.27 вказаного Закону на 20.02.2026 року о 09:10 год. та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі ст. 283-2 КАС України до суду з позовом про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Вказана вимога повернулась відправнику 02.03.2026 року з відміткою " адресат відсутній за вказаною адресою ", що в розумінні ч.3 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вважається такою, що вручена. Зі змісту рапорту начальника відділення військового обліку та бронювання від 12.03.2026 року встановлено, що протягом встановленого 10-ти денного строку з дня вручення вимоги відповідач до ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився та станом на 12.03.2026 року він досі являється порушником правил військового обліку.

Згідно зі змістом інформації територіального сервісного центру МВС №2643 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, ОСОБА_1 21.05.2021 року отримав посвідчення водія серії НОМЕР_1 . Згідно з АІТС «Оберіг» відомості про інвалідність з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери Міністерства соціальної політики України у відповідача відсутня ступінь активної інвалідності, що відповідно до ч.4 ст.27 вказаного Закону є підставою для звернення з даним позовом до суду. Тому представник позивача просить застосувати до відповідача тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації на строк до виконання або відкликання вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання обов'язку ( обов'язків ) військовозобов'язаним, резервістом.

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31.03.2026 року відкрито провадження у даній справі, постановлено проводити розгляд справи у письмовому провадженні, роз'яснено відповідачу право на подачу відзиву на позовну заяву та визначено строк на його подачу.

Відзив на позовну заяву не надходив.

Згідно з ч.7 ст.283-2 КАС України суд розглядає позов у письмовому провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони - з проведенням судового засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши досліджені докази в сукупності, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що згідно з даними витягу звірки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», ОСОБА_1 не користується правом на відстрочку, відомості про інвалідність останнього відсутні, зазначено порушення ВО з 02.09.2025 року з причини " не проходження (відмова від проходження ) військово-лікарської комісії ( п. 2 розділу ІІ Закону України " Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовці та поліцейських на соціальний захист " ( а.с. 13, 17, 20 )).

У зв'язку із зазначеним, ІНФОРМАЦІЯ_1 03.09.2025 року подано електронне звернення №Е3507529 до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області щодо доставлення ОСОБА_1 як особи, яка порушує законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку ( а.с. 13).

Згідно з даними листа Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області №22457-2026 від 03.02.2026 року, під час проведення перевірки по факту того, що ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлення правила військового обліку, неодноразово здійснювалось відвідування за місцем проживання ОСОБА_1 , однак, останній відсутній за місцем реєстрації, на виклики до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з'являється, на телефонні дзвінки не відповідає ( а.с. 16 ).

06.02.2026 року ІНФОРМАЦІЯ_1 складено вимогу №508 про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, якою ОСОБА_1 викликано відповідно до ст.27 Закону України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію " для виконання обов'язків, передбачених ч.1, 3 ст.22 вказаного Закону, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на 20.02.2026 року о 09:10 год., та повідомлено, що наслідком невиконання такої вимоги буде звернення РТЦК на підставі ст.283-2 КАС України до суду з позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації ( а.с. 19 ).

Вказану вимогу від 06.02.2026 року, згідно з даними рекомендованого повідомлення про результати вручення поштового відправлення №R782030043748 не вручено, повернуто відправнику 02.03.2026 року з відміткою про причини повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою», про що також вказано в даних щодо відстеження поштового відправлення АТ «Укрпошта» - дата вручення відправнику за довіреністю «02.03.2026 року» ( а.с. 22, 24, 25 ).

Відповідно до змісту письмової інформації територіального сервісного центру МВС №2643 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 21.05.2021 року отримав посвідчення водія серії НОМЕР_1 , видане ТСЦ МВС №2643 регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях ( а.с. 12, 15, 18 ).

Згідно з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Указу Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської дедерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до абз. 1, 4 ч. 1, ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону. Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 3621-ІХ від 21 березня 2024 року виключено таку підставу для зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3621-IX, громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 04 лютого 2025 року) підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

15.02.2025 року набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 4235-ІХ від 12 лютого 2025 року (далі - Закон № 4235-ІХ), яким внесені зміни до Закону № 3621-IX та п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення викладено в новій редакції: «Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 05.06.2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2025 року № 519 внесені зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 зі змінами, зокрема абзац другий пункту 69 викладено в такій редакції: «Особи, які не проходили медичний огляд, або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, або які були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю) направляються на військово-лікарську комісію».

Системний аналіз вказаних норм дає підстави стверджувати, що обов'язок з проходження повторного медичного огляду з метою визначення придатності до військової служби покладається на громадян України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності вказаним вище Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю). Вказані громадяни зобов'язані з 15.02.2025 року (дати набрання чинності Закону № 4235-ІХ) до 05.06.2025 року самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України.

У відповідності до ч. 3 ст.27 цього Закону днем вручення вимоги є: 1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв'язку; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

Згідно ч. 4 ст. 27 вказаного Закону, у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.

Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений ст. 283-2 КАС України, згідно з положеннями частин першої, другої якої у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом, вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Позов подається до суду першої інстанції протягом 30 днів з дня виникнення підстав, що дають територіальному центру комплектування та соціальної підтримки право на пред'явлення позовних вимог відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Згідно з ч.8 ст.283-2 КАС України суд відмовляє у задоволенні заявлених позивачем вимог у разі, якщо позивач не доведе існування обставин та вжиття заходів, передбачених Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а саме: 1) невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною третьою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 2) неможливість здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами та підрозділами, що входять до системи поліції; 3) вручення такій особі вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, резервістом відповідно; 4) невиконання такою особою зазначеного у вимозі обов'язку (обов'язків).

Відповідно до правил ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У позовній заяві зазначено, що підставою для звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до органів поліції з метою здійснення на підставі ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» адміністративного затримання і доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 було непроходження відповідачем медичного огляду на виконання пункту 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 року № 3621-ІХ.

Проте, відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передумовою для звернення до поліції про адміністративне затримання та доставлення особи до ІНФОРМАЦІЯ_1, а згодом для направлення їй вимоги про виконання обов'язку (обов'язків) військовозобов'язаним, є невиконання громадянином обов'язків, передбачених частинами першою та третьою статті 22 цього Закону.

Обов'язок з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки згідно з ч.1 ст. 22 Закону виникає у разі виклику у строк та місце, зазначені в повістці. Виконання військовозобов'язаним інших обов'язків, передбачених ч.1, 3 ст.22 зазначеного закону, про порушення яких позивач стверджує у тексті позовної заяви, також передбачають дотримання належної процедури, зокрема щодо проведення медичного огляду передбачено прийняття відповідного рішення ВЛК чи відповідного направлення.

Обов'язок самостійно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії, визначений п.2 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 3621-ІХ, не є тотожним обов'язкам за статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за порушення яких статтею 27 прямо передбачено застосування заходів впливу (затримання, надсилання вимоги і звернення до суду із позовом про обмеження у праві керування транспортними засобами).

Вимога №508 від 06.02.2026 року містить один чітко окреслений адресований ОСОБА_1 обов'язок - з'явитися для ІНФОРМАЦІЯ_1 20.02.2026 року. Також, у вимозі зазначено, що явка необхідна для виконання ОСОБА_1 загальних обов'язків, передбачених ч.1, 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Водночас, у вимозі не зазначено який саме конкретний обов'язок із тих, що перелічені у зазначеній статті не виконав і має виконати ОСОБА_1 .

Отже, обов'язок з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки згідно зі статтею 22 вказаного Закону виникає в особи виключно у разі виклику у строк та місце, зазначені в повістці. Інші обов'язки, що зазначені у адресованій ОСОБА_1 вимозі, сформульовані бланкетно і не містять конкретної вимоги. Позивач не надав суду докази направлення та вручення (невручення) відповідачу повістки або виклику, рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо проходження ОСОБА_1 ВЛК (абз. 4 ч.1 ст. 22 вказаного Закону) до моменту ініціювання процедури застосування до нього заходів впливу, передбачених статтею 27 вказаного Закону. Відсутність таких доказів вказує на те, що позивач не довів факту невиконання ОСОБА_1 під час мобілізації обов'язків, передбачених частиною третьою статті 22 вказаного Закону, що є обов'язковим у цій справі згідно з п. 1 ч.8 ст. 283-2 КАС України.

Окрім цього, матеріали справи не містять доказів притягнення відповідача до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 КУпАП (відповідної постанови суб'єкта владних повноважень, зокрема органу ІНФОРМАЦІЯ_1, що набрала законної сили). Відповідно до норм КУпАП належним доказом вчинення особою адміністративного правопорушення є саме постанова про притягнення її до відповідальності. Відсутність належних доказів цього факту відповідно до п.1 ч.8 ст. 283-2 КАС України є самостійною та підставою для відмови у задоволенні такого позову. Саме по собі звернення позивача до органів поліції про доставлення особи не є належним доказом факту вчинення нею адміністративного правопорушення та притягнення її до адміністративної відповідальності.

Крім того, суд звертає увагу на зміст самої вимоги № 508 від 06.02.2026 року, яка є актом індивідуальної дії і визначає суть порушення. У тексті вимоги міститься припис відповідачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 на 09:10 год. 20.02.2026 року. Але навіть за умови врахування дати явки як «20.02.2026 року», виконання зазначеного обов'язку було об'єктивно неможливим через порушення встановленої законом процедури. Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», днем вручення вимоги є день проставлення поштою відмітки про неможливість вручення особі з інших причин за адресою місцезнаходження. Згідно з поштовим повідомленням та даними трекінгу АТ «Укрпошта», лист із вимогою було повернуто позивачу 26.02.2026 року з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Відтак, передбачений частиною четвертою статті 27 Закону 10-денний строк, який надається громадянину для добровільного виконання вимоги, розпочав свій перебіг лише з 26.02.2026 року, тобто після спливу дати обов'язкової явки (20.02.2026 року), вказаної позивачем у документі. Це суперечить встановленій законом процедурі, адже об'єктивно унеможливлює добровільне виконання відповідачем вказаного у вимозі обов'язку явки у дату та час, які вже пройшли на момент вручення вимоги.

Крім того, позивачем не доведено, що відповідач за результатами проходження ВЛК був визнаний обмежено придатним у воєнний час, а тому мав обов'язок до 05.06.2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, для виконання якого повинен був самостійно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також в матеріалах справи відсутній рапорт начальника відділення військового обліку та бронювання від 12.03.2026 року, на який посилається представник позивача.

Отже, оскільки у справі відсутні належні докази дотримання позивачем встановленої процедури застосування заходів впливу (відсутність попереднього виклику повісткою та доказів вчинення адміністративного правопорушення та притягнення особи до відповідальності за ст. 210-1 КУпАП), а виконання ОСОБА_1 обов'язку явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 у зазначений безпосередньо у вимозі строк було неможливим через описані вище протиріччя у датах складання, явки та вручення вимоги, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявності передбачених пунктами 1 та 4 частини восьмої статті 283-2 КАС України обставин, з якими закон пов'язує можливість обмеження прав громадянина, що є підставою для відмови у задоволенні заявлених позовних вимог.

Таким чином, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі вищевикладеного та, керуючись ст.27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст.ст. 12, 19-20, ч.1 ст.77, ч. 4 ст.229, ст.ст. 244-246, 250, 255, 283-2 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

відмовити в задоволенні позову ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, - в зв'язку з безпідставністю позовних вимог.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ухвалення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 11 травня 2026 року.

Суддя: Яремин М. П.