Рішення від 23.04.2026 по справі 910/716/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.04.2026Справа № 910/716/26

Господарський суд міста Києва у складі судді Полякової К.В., за участі секретаря судового засідання Саруханян Д.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-солар"

до Акціонерного товариства "Гарантований покупець"

про стягнення 25505014,59 грн.

за участі представників:

від позивача: Журкевич М.В.

від відповідача: Подобєд О.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Порт-солар" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Державного підприємства "Гарантований покупець" про стягнення за Договором № 756/01 від 30.09.2019 заборгованості в сумі 25505014,59 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.02.2026 у задоволенні клопотання Державного підприємства "Гарантований покупець" про продовження процесуального строку на подання відзиву відмовлено.

Протокольною ухвалою суду від 19.03.2026 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача від 12.02.2026 про залишення позову без розгляду на підставі пункту 7 частини 1 статті 226 ГПК України.

У пункті 7 частини 1 статті 226 ГПК України визначено, що суд залишає позов без розгляду, якщо сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу, і від відповідача не пізніше початку розгляду справи по суті, але до подання ним першої заяви щодо суті спору надійшли заперечення проти вирішення спору в господарському суді, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.

Частиною 5 статті 4 ГПК України встановлено, що угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду (міжнародного комерційного арбітражу) допускається. До міжнародного комерційного арбітражу за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що відповідає вимогам, визначеним законодавством України про міжнародний комерційний арбітраж, крім випадків, визначених законом. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.

Право сторін на передачу спору для вирішення третейським судом також передбачено статтею 22 ГПК України.

У статті 2 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» визначено, що арбітраж - це будь-який арбітраж (третейський суд) незалежно від того, чи утворюється він спеціально для розгляду окремої справи, чи здійснюється постійно діючою арбітражною установою, зокрема Міжнародним комерційним арбітражним судом або Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України.

Відповідно до частини 5 статті 71 Закону України «Про ринок електричної енергії» типовий договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом та типовий договір про надання послуги за механізмом ринкової премії мають передбачати право суб'єкта господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, та суб'єкта господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, під час укладення договору обрати порядок вирішення спорів, що виникають між сторонами договору у зв'язку з договором купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або договором про надання послуги за механізмом ринкової премії чи на його підставі, в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) з місцем арбітражу у місті Парижі (Французька Республіка), за умови що такий суб'єкт господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, та суб'єкт господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, є підприємством з іноземними інвестиціями в розумінні Господарського кодексу України. У разі обрання зазначеного порядку вирішення спорів суб'єкт господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, або суб'єкт господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, під час укладення договору купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або договору про надання послуги за механізмом ринкової премії одночасно зобов'язується сплачувати на користь гарантованого покупця внески для створення спеціального (цільового) фонду, призначеного для покриття арбітражних витрат гарантованого покупця. Внески для створення спеціального фонду гарантованого покупця сплачуються протягом дії договору купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або договору про надання послуги за механізмом ринкової премії. Незалежно від використання суб'єктом господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, або суб'єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, права на вирішення спорів у міжнародному арбітражі сплачені внески платнику не повертаються. Внески для створення спеціального фонду гарантованого покупця сплачуються платниками періодично, але не менше одного разу на квартал, у строки та в розмірі, що затверджуються Регулятором. Розмір внесків визначається Регулятором як частина чистого доходу платника внесків від його діяльності з виробництва електричної енергії на об'єкті електроенергетики або черзі будівництва (пусковому комплексі) об'єкта електроенергетики, щодо якого укладений відповідний договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом або договір про надання послуги за механізмом ринкової премії, та не може перевищувати 1 відсотка чистого доходу платника внеску від його діяльності на відповідному об'єкті за попередній звітний період. Кошти спеціального фонду гарантованого покупця мають цільовий характер та можуть використовуватися виключно для здійснення витрат гарантованого покупця на вирішення спорів в арбітражі. Контроль за використанням коштів спеціального фонду гарантованого покупця здійснює Регулятор.

У пункті 6.2 Договору (у редакції додаткової угоди від 22.04.2020) вказано, що якщо продавець за «зеленим» тарифом є виробником за «зеленим» тарифом, та в разі якщо спори не можуть бути вирішені в порядку, передбаченому пунктом 6.1 цієї глави, вони підлягають вирішенню в спосіб, визначений у пунктах 6.3 або 6.5 цієї глави.

Відповідно до пункту 6.3. Договору, якщо продавець за «зеленим» тарифом є виробником за «зеленим» тарифом, він на свій вибір може передавати всі спори на розгляд до арбітражу за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ICC) із місцем арбітражу в місті Париж (Французька Республіка) за передбачених цим пунктом умов або до господарського суду України. Спори можуть бути передані на розгляд до арбітражу, розглядаються за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ICC) із місцем арбітражу в місті Париж (Французька Республіка) при виконанні одночасно таких умов: 1) продавець за «зеленим» тарифом є виробником за «зеленим» тарифом та в розумінні Господарського кодексу України є підприємством з іноземними інвестиціями; 2) під час укладення цього Договору такий виробник за «зеленим» тарифом зазначив про обрання порядку вирішення спорів в арбітражі у заяві, що надається ним відповідно до пункту 2.2 глави 2 Порядку.

Згідно з пунктом 6.5 Договору в інших випадках, що не передбачені пунктами 6.1-6.4 цієї глави, усі спори розглядаються в господарському суді України в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Із матеріалів справи слідує, що 12.03.2020 позивачем складено заяву про обрання порядку вирішення спорів, відповідно до якої спори, що виникають між сторонами Договору у зв'язку з Договором чи на його підставі, розглядаються в арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ICC) із місцем арбітражу в місті Париж (Французька Республіка).

Надалі, позивачем надано відповідачу лист від 23.10.2020 № 23/10-20/01-ПС, в якому на підставі пункту 6.5 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.04.2019 № 641, реалізуючи своє право вибору суду, позивач відкликав свою заяву про обрання порядку вирішення спору від 12.03.2020 та надсилає нову заяву про обрання порядку вирішення спору, якою зазначає, що розгляд усіх суперечок між сторонами договору у зв'язку з договором повинні розглядатися в господарському суді України в порядку, встановленому чинним законодавством України.

У свою чергу, відповідач листом від 06.11.2020 № 21/3212 повідомив, що законодавством не передбачена можливість зміни вже обраного порядку вирішення спорів, у зв'язку з чим відповідач повертає позивачу нову заяву про обрання порядку вирішення спорів без розгляду та погодження.

Проте, як слідує з умов пункту 6.3. Договору, саме позивачу, як продавцю за «зеленим» тарифом, який є виробником за «зеленим» тарифом, належить вибір передачі всіх спорів на розгляд до арбітражу за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ICC) із місцем арбітражу в місті Париж (Французька Республіка) за передбачених цим пунктом умов або до господарського суду України.

При цьому, положення Договору не містять умов щодо обмеження одноразовим вибором права продавця за «зеленим» тарифом, який є виробником за «зеленим» тарифом, на визначення порядку вирішення всіх спорів.

Тобто, умови Договору не містять заборони на подальшу зміну продавцем за «зеленим» тарифом, який є виробником за «зеленим» тарифом, порядку вирішення спорів, що виникають між сторонами в процесі виконання договірних зобов'язань.

Також судом ураховано, що передача спору на розгляд до арбітражу за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ICC) із місцем арбітражу в місті Париж (Французька Республіка) можлива лише за наявності сукупності передбачених пунктом 6.3. Договору умов.

Одночасно, матеріали справи не містять доказів внесення позивачем оплати, зокрема після оформлення заяви від 23.10.2020 про обрання порядку вирішення спору в господарському суді України, до спеціального фонду гарантованого покупця для здійснення витрат гарантованого покупця на вирішення спорів в арбітражі.

Щодо посилань відповідача на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 15.08.2024 у справі № 911/3765/23, суд зауважує, що фактичні обставини справи в зазначеній справі та в даній справі є відмінними, оскільки в справі № 911/3765/23 про свій намір передачі спору до міжнародного комерційного арбітражу заявив саме продавець за «зеленим» тарифом, який є виробником за «зеленим» тарифом. Натомість, у межах даної справи позивач, як продавець за «зеленим» тарифом, який є виробником за «зеленим» тарифом, реалізував своє право вибору порядку вирішення спору шляхом розгляду в господарському суді України.

У справі «Bellet v. France» Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства одним з аспектів яких є доступ до суду.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду на підставі пункту 7 частини 1 статті 226 ГПК України.

Протокольною ухвалою суду від 09.04.2026 відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залучення в якості третьої особи ПрАТ "НЕК "Укренерго", оскільки відповідачем не доведено, яким чином рішення суду в даній справі може вплинути на права та обов'язки даної юридичної особи. Також, судом закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.04.2026 заяву Акціонерного товариства "Гарантований покупець" про заміну учасника справи правонаступником задоволено. Замінено у справі № 910/716/26 відповідача - Державне підприємство "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код 43068454), на його правонаступника - Акціонерне товариство "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код 43068454).

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.04.2026 клопотання Акціонерного товариства "Гарантований покупець" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-солар" про закриття провадження у справі в частині задоволено. Провадження у справі № 910/716/26 у частині позовних вимог про стягнення 2252632,85 грн. закрито.

У відзиві на позовну заяву відповідач зауважив на незгоді із залишенням без розгляду заяви відповідача з запереченнями проти вирішення спору в господарському суді. Також наголосив, що здійснює оплату виробникам електричної енергії за "зеленим" тарифом, в тому числі й позивачу, в 3 етапи, попередньо отримавши кошти від ОСП (НЕК "Укренерго") згідно з Порядком № 641, який є обов'язковим до прав і обов'язків сторін Договору. Крім того, позивач має заборгованість перед Гарантованим покупцем в загальному розмірі 5 715 015,82 грн. за зобов'язанням щодо сплати частки відшкодування вартості відхилення та вартості частки з врегулювання небалансу, на розмір якої відповідач має право зменшити рівень розрахунків. До того ж, відповідач просив урахувати обставини дії непереборної сили.

У відповіді на відзив позивач зауважив, що Порядок № 641 не містить положення про те, що у випадку неотримання коштів строк виконання остаточного розрахунку гарантованого покупця з продавцем за "зеленим" тарифом не настає чи відкладається на строк до моменту надходження коштів. Також, положення Порядку № 641 не містять процедури реалізації Гарантованим покупцем права на зменшення рівня розрахунків та посилань на відповідні норми законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

30.09.2019 між позивачем, як виробником за «зеленим» тарифом), та відповідачем, як гарантованим покупцем, за умовами пункту 1.1 якого Позивач зобов'язався продавати, а Гарантований покупець зобов'язався купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену Позивачем за «зеленим» тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього Договору та законодавства України, в тому числі Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641 (далі - Порядок).

Пунктом 2.5 договору встановлено, що вартість електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у Позивача за «зеленим» тарифом у розрахунковому місяці, визначається відповідно до глави 10 Порядку на підставі тарифів, встановлених НКРЕКП для кожної генеруючої одиниці за «зеленим» тарифом.

Згідно з пунктом 3.3. договору (у редакції додаткової угоди від 22.04.2020 № 1183/01/20) оплата товарної продукції (електричної енергії), купленої гарантованим покупцем у Позивача за "зеленим" тарифом у розрахунковому місяці, та формування актів купівлі-продажу електричної енергії й актів купівлі-продажу відшкодування частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії здійснюються відповідно до положень глави 10 Порядку або глави 6 Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами.

Підпунктами 1, 2 пункту 4.5. Договору передбачено, що гарантований покупець зобов'язаний купувати у Позивача вироблену електричну енергію за винятком обсягів електричної енергії, необхідних для власних потреб, а також зобов'язаний у повному обсязі здійснювати своєчасні розрахунки за куплену у позивача електричну енергію.

На виконання умов договору позивач у період лютий 2022 року - серпень 2022 року поставив відповідачу електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 25 913 470,47 грн., що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії: - за лютий 2022 року від 28.02.2022 на суму 2 683 877, 68 грн. - за березень 2022 року від 31.03.2022 на суму 1 947 050, 18 грн.; - за квітень 2022 року від 30.04.2022 на суму 3 969 481, 94 грн.; - за травень 2022 року від 31.05.2022 на суму 3 678 208, 98 грн.; - за червень 2022 року від 30.06.2022 на суму 3 296 216, 84 грн.; - за липень 2022 року від 31.07.2022 на суму 5 330 425, 36 грн.; - за серпень 2022 року від 31.08.2022 на суму 4 939 278, 76 грн. та підписаним сторонами актом коригування до акту купівлі-продажу електроенергії: - за лютий 2022 року від 16.02.2023 на суму (-33,01 грн.); - за березень 2022 року від 30.09.2022 на суму (-4,72 грн.); - за квітень 2022 року від 17.02.2023 на суму 1 811, 09 грн.; - за травень 2022 року від 16.03.2023 на суму (-33,01 грн.); - за червень 2022 року від 20.03.2023 на 89, 62 грн.; - за липень 2022 року від 22.03.2023 на суму (-47, 16 грн.); - за липень 2022 року від 16.05.2024 на суму 34 855, 02 грн.; - за серпень 2022 року від 21.02.2023 на суму (-4,72 грн.); - за серпень 2022 року від 17.05.2024 на суму 32 297, 62 грн.

Постановою НКРЕКП від 09.09.2022 №1117, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 12.09.2022, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у жовтні 2021 року, лютому-червні 2022 року.

Постановою НКРЕКП від 20.09.2022 №1190, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 21.09.2022, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у липні 2022 року.

Постановою НКРЕКП від 14.03.2023 № 473, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 15.03.2023, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у серпні 2022 року.

Згідно з Постановами НКРЕКП відповідач мав здійснити остаточний розрахунок за електричну енергію поставлену у жовтні 2021 року - червні 2022 року - по 15.09.2022; у липні 2022 року - по 23.09.2022 (включно); за електричну енергію поставлену у серпні 2022 року - по 20.03.2023 (включно).

Однак, відповідач оплатив поставлену електричну енергію за «зеленим тарифом» за актами купівлі-продажу електроенергії за лютий 2022 року, за березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року частково, на загальну суму 10 143 706, 63 грн., що підтверджується банківськими виписками по рахунку позивача.

Також, сторонами проведено зарахування зустрічних однорідних (грошових) вимог за актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 25.12.2025 за поставлену у лютому 2022 року електричну енергію на суму 71 865, 46 грн., за актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 26.12.2025 за поставлену у лютому 2022 року електричну енергію на суму 28 733, 46 грн.

Відтак, за відповідачем утворилась заборгованість за поставлену за період лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, травень 2022 року, червень 2022 року, липень 2022 року, серпень 2022 року електричну енергію за «зеленим тарифом» у сумі 15 669 164,92 грн., а саме за місяцями: - за лютий 2022 року у розмірі 246 060, 93 грн.; - за березень 2022 року у розмірі 1 610 523, 77 грн.; - за квітень 2022 року у розмірі 2 010 843, 84 грн.; - за травень 2022 року у розмірі 3 042 446, 55 грн.; - за червень 2022 року у розмірі 2 468 863, 80 грн.; - за липень 2022 року у розмірі 3 651 282, 23 грн.; - за серпень 2022 року у розмірі 2 639 143, 80 грн.

Надалі, позивачем поставлену відповідачу електричну енергію за «зеленим тарифом» за період вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, лютий - липень 2023 року, вересень 2023 року включно на загальну суму 46 501 412,88 грн., що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: - за вересень 2022 року від 30.09.2022 на суму 4 704 927, 54 грн.; - за жовтень 2022 року від 31.10.2022 на суму 3 911 693, 54 грн.; - за листопад 2022 року від 30.11.2022 на суму 1 550 348, 24 грн.; - за грудень 2022 року від 31.12.2022 на суму 1 327 696, 26 грн.; - за лютий 2023 року від 28.02.2023 на суму 2 907 451, 39 грн.; - за березень 2023 року від 31.03.2023 на суму 2 614 466, 59 грн.; - за квітень 2023 року від 30.04.2023 на суму 3 434 836, 15 грн.; - за травень 2023 року від 31.05.2023 на суму 5 652 582, 97 грн.; - за червень 2023 року від 30.06.2023 на суму 6 957 906, 29 грн.; - за липень 2023 року від 31.07.2023 на суму 7 457 581, 13 грн.; - за вересень 2023 року від 30.09.2023 на суму 5 951 157, 53 грн. та підписаним сторонами актом коригування до акту купівлі-продажу електроенергії: - за вересень 2022 року від 30.04.2024 на суму 30 765, 25 грн.

Постановою НКРЕКП від 15.05.2024 № 946, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 16.05.2024, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у вересні-листопаді 2022 року.

Постановою НКРЕКП від 30.04.2024 № 858, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 10.05.2024, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у грудні 2022 року, у березні - червні 2023 року.

Постановою НКРЕКП від 08.05.2024 № 896, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 01.05.2024, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у лютому та липні - вересні 2023 року.

Беручи до уваги постанови НКРЕКП, позивач визначив, що відповідач зобов'язаний був провести з Позивачем остаточний розрахунок за поставку електричної енергії у січні, лютому, липні, серпні, вересні 2023 року - у строк до 08.05.2024 року (включно); за поставлену електричну енергію у грудні 2022 року, березні - червні 2023 року - у строк до 17.05.2024 року (включно); за поставлену електричну енергію у вересні - листопаді 2022 року - у строк до 23.05.2024 року (включно).

Проте, відповідач оплату поставленої позивачем за період вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, лютий - липень 2023 року, вересень 2023 року електричну енергію за «зеленим тарифом» здійснив частково, на суму 43 075 767,38 грн., що підтверджується банківськими виписками по рахунку позивача.

Отже, заборгованість відповідача за поставлену позивачем за період вересень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року, грудень 2022 року, лютий - липень 2023 року, вересень 2023 року електричну енергію за «зеленим тарифом» складала 3 425 645,50 грн., а саме: - за вересень 2022 року у розмірі 1 635 624, 54 грн.; - за жовтень 2022 року у розмірі 724 194, 37 грн.; - за листопад 2022 року у розмірі 107 410, 34 грн.; - за грудень 2022 року у розмірі 169 723, 08 грн.; - за лютий 2023 року у розмірі 121 380, 01 грн.; - за березень 2023 року у розмірі 68 060, 02 грн.; - за квітень 2023 року у розмірі 150 892, 31 грн.; - за травень 2023 року у розмірі 177 836, 71 грн.; - за червень 2023 року у розмірі 36 935, 79 грн.; - за липень 2023 року у розмірі 44 556, 45 грн.; - за вересень 2023 року у розмірі 189 031, 88 грн.

У подальшому, позивачем за період з січня по березень 2024 року, з травня по липень 2024 року, та з жовтня по грудень 2024 року включно поставлено відповідачу електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 40 012 828,07 грн., що підтверджується підписаними сторонами (із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису) актами купівлі-продажу електроенергії: - за січень 2024 року від 25.01.2024 на суму 1 671 585, 02 грн.; - за січень 2024 року від 31.01.2024 на суму 356 007, 20 грн.; - за лютий 2024 року від 29.02.2024 на суму 2 459 475, 58 грн.; - за березень 2024 року від 31.03.2024 на суму 3 426 864, 16 грн.; - за травень 2024 року від 31.05.2024 на суму 6 897 920, 54 грн.; - за червень 2024 року від 30.06.2024 на суму 7 642 215, 94 грн.; - за липень 2024 року від 31.07.2024 на суму 7 932 070, 99 грн.; - за жовтень 2024 року від 31.10.2024 на суму 5 259 963, 35 грн.; - за листопад 2024 року від 30.11.2024 на суму 2 956 939, 93 грн.; - за грудень 2024 року від 31.12.2024 на суму 1 409 785, 36 грн.

Постановою НКРЕКП від 08.04.2025 № 529, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 10.04.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у січні 2024 року, у травні та червні 2024 року та лютому 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 18.12.2024 №2146, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 20.12.2024, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у лютому та березні 2024 року.

Постановою НКРЕКП від 30.12.2024 № 2418, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 30.12.2024, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у вересні 2024 року.

Постановою НКРЕКП від 21.01.2025 № 76, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 23.01.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у липні 2024 року.

Постановою НКРЕКП від 11.02.2025 № 193, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 13.02.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у квітні та серпні 2024 року.

Постановою НКРЕКП від 18.02.2025 № 247, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 19.02.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у жовтні та листопаді 2024 року.

Постановою НКРЕКП від 25.02.2025 № 285, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 26.02.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у грудні 2024 року.

Таким чином, відповідач мав здійснити остаточний розрахунок за поставлену електричну енергію у лютому - березні 2024 року - у строк до 27.12.2024 року (включно); за поставлену електричну енергію у липні 2024 року - у строк до 30.01.2025 року (включно); за поставлену електричну енергію у жовтні та листопаді 2024 року у строк до 26.02.2025 року (включно); за поставлену електричну енергію у грудні 2024 року у строк до 05.03.2025 року (включно); за поставлену електричну енергію у січні 2024, травні 2024 року, червні 2024 року, лютому 2025 року у строк до 17.04.2025 року (включно).

Разом із цим, оплата за поставлену позивачем за період часу з січня по березень 2024 року, з травня по липень 2024 року, та з жовтня по грудень 2024 року електричну енергію за «зеленим тарифом» здійснена відповідачем частково, на загальну суму 33 883 478,57 грн., що підтверджується банківськими виписками по рахунку позивача.

Крім того, сторонами проведено зарахування зустрічних однорідних (грошових) вимог за актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 25.12.2025 за поставлену у період часу з січня по березень 2024 року, з травня по липень 2024 року, та з жовтня по грудень 2024 року електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 865 616,28 грн.; за актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 26.12.2025 за поставлену у період з січня по березень 2024 року, з травня по липень 2024 року, та з жовтня по грудень 2024 року електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 135 343,89 грн.

Отже, залишок заборгованості за період з січня по березень 2024 року, з травня по липень 2024 року, та з жовтня по грудень 2024 року включно за електричну енергію за «зеленим тарифом» складав 5 128 389, 33 грн., а саме: - за січень 2024 року у розмірі 62 810, 71 грн.; - за лютий 2024 року у розмірі 74 892, 63 грн.; - за березень 2024 року у розмірі 41 559, 34 грн.; - за травень 2024 року у розмірі 2 579 812, 37 грн.; - за червень 2024 року у розмірі 2 091 520, 96 грн.; - за липень 2024 року у розмірі 90 296, 92 грн.; - за жовтень 2024 року у розмірі 41 960, 91 грн.; - за листопад 2024 року у розмірі 112 312, 64 грн.; - за грудень 2024 року у розмірі 33 222, 85 грн.

У подальшому, під час розгляду справи відповідачем сплачено 1 071 067,10 грн. в якості оплати за травень 2024 року згідно з платіжною інструкцією від 13.03.2026 № 553 608, що слугувало підставою для закриття провадження у справі у відповідній частині.

Надалі, позивач за період січень, лютий 2025 року, квітень 2025 року - червень 2025 року, вересень, жовтень 2025 року включно поставив відповідачу електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 37 311 468,42 грн., що підтверджується підписаними сторонами (із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису) актами купівлі-продажу електроенергії: - за січень 2025 року від 31.01.2025 на суму 2 689 105, 81 грн.; - за лютий 2025 року від 28.02.2025 на суму 2 975 250, 71 грн.; - за квітень 2025 року від 30.04.2025 на суму 5 801 911, 34 грн.; - за травень 2025 року від 31.05.2025 на суму 7 583 149, 73 грн.; - за червень 2025 року від 30.06.2025 на суму 8 670 033, 65 грн.; - за вересень 2025 року від 30.09.2025 на суму 7 117 380, 14 грн.; - за жовтень 2025 року від 31.10.2025 на суму 2 472 708, 55 грн., та підписаним сторонами актом коригування до акту купівлі-продажу електроенергії: - за квітень 2025 року від 30.04.2025 на суму 1 928, 49 грн.

Постановою НКРЕКП від 11.03.2025 № 378, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 12.03.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у січні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 08.04.2025 № 529, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 10.04.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у лютому 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 20.05.2025 № 753, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 21.05.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у березні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 18.06.2025 № 916, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 19.06.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у квітні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 15.07.2025 № 1074, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 16.07.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у травні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 12.08.2025 № 1238, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 13.08.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у червні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 02.09.2025 № 1398, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 03.09.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у липні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 14.10.2025 №1648, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 15.10.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у серпні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 11.11.2025 № 1850, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 12.11.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у вересні 2025 року.

Постановою НКРЕКП від 16.12.2025 № 2141, оприлюдненою на офіційному веб-сайті Регулятора 18.12.2025, затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "ГАРАНТОВАНИЙ ПОКУПЕЦЬ" у жовтні 2025 року.

З огляду на зазначене, відповідач мав сплатити за поставлену електричну енергію у січні 2025 року у строк до 19.03.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у лютому 2025 року у строк до 17.04.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у лютому 2025 року у строк до 17.04.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у квітні 2025 року у строк до 26.06.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у травні 2025 року у строк до 23.07.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у червні 2025 року у строк до 20.08.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у вересні 2025 року у строк до 19.11.2025 року (включно), за поставлену електричну енергію у жовтні 2025 року у строк до 25.12.2025 року (включно).

Однак, відповідач оплатив поставлену позивачем у період часу січень, лютий 2025 року, квітень 2025 року - червень 2025 року, вересень, жовтень 2025 року електричну енергію за «зеленим тарифом» частково, на загальну суму 35 450 126,73 грн., що підтверджується банківськими виписками по рахунку позивача.

Також, сторонами проведено зарахування зустрічних однорідних (грошових) вимог за актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 25.12.2025 за поставлену у період часу січень, лютий 2025 року, квітень 2025 року - червень 2025 року, вересень 2025 року електричну енергію за «зеленим тарифом» на загальну суму 579 526,85 грн.

Відтак, заборгованість відповідача за поставлену позивачем електричну енергію за «зеленим тарифом» за період січень, лютий 2025 року, квітень 2025 року - червень 2025 року, вересень, жовтень 2025 року включно складала 1 281 814,84 грн.

Під час розгляду справи в суді відповідач сплатив 42 732,64 грн. за січень 2025 (платіжна інструкція № 564 392 від 31.03.2026); 161 094,58 грн. за квітень 2025 (платіжна інструкція № 562 745 від 31.03.2026); 75 221,80 грн. за травень 2025 (платіжна інструкція № 563 566 від 31.03.2026); 617 996,48 грн. за червень 2025 (платіжна інструкція № 561 817 від 30.03.2026); 284 520,25 грн. за жовтень 2025 (платіжна інструкція №550 877 від 23.02.2026).

За приписами статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

За загальним правилом покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Водночас, закон містить застереження, що договором або актом цивільного законодавства може бути встановлений інший строк оплати (частина перша статті 692 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно з пунктом 18 частини першої статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.

Відповідно до пункту 8 частини 9 статті 65 Закону України "Про ринок електричної енергії" Гарантований покупець зобов'язаний сплачувати своєчасно та повному обсязі за електричну енергію, куплену у виробників, яким встановлено "зелений" тариф.

Згідно з пунктом 10.1 Порядку (у редакції, яка діяла на момент виникнення заборгованості за лютий-серпень 2022 року) до 15 числа (включно) розрахункового місяця відповідач здійснює оплату платежу позивачу із забезпеченням йому пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої адміністратором комерційного обліку, підписаної кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП), за перші 10 днів розрахункового місяця, що зазначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями Товариства. До 25 числа (включно) розрахункового місяця Підприємство здійснює оплату платежу позивачу із забезпеченням йому пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої адміністратором комерційного обліку, підписаної КЕП, за перші 20 днів розрахункового місяця, що визначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями позивача.

Відповідно до пункту 10.4 Порядку (у редакції, яка діяла на момент виникнення заборгованості) після отримання від Товариства акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення НКРЕКП щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, останній здійснює остаточний розрахунок з позивачем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів.

Згідно з пунктом 11.4. Порядку купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом від 26.04.2019 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24.01.2024 № 178) гарантований покупець забезпечує проведення розрахунку та здійснення оплати за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці. При визначенні суми коштів для здійснення остаточного місячного платежу за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію гарантованим покупцем, зокрема враховується сума коштів, сплачених такому продавцю за «зеленим» тарифом шляхом здійснення авансових платежів, та сума коштів, отриманих гарантованим покупцем від ОСП відповідно до Договору про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Отже, суд вважає доведеним позивачем настання строку у відповідача з оплати вартості електричну енергію за «зеленим тарифом» за спірній періоди, описані судом вище.

У той же час, відповідач посилався на те, що грошові зобов'язання між сторонами договору в частині здійснення гарантованим покупцем оплати виробникам електричної енергії за "зеленим" тарифом регулюються, зокрема, Порядком №641, за положеннями якого виконання відповідачем обов'язку щодо оплати 100% вартості електричної енергії обумовлюється 100% оплатою ОСП (НЕК "Укренерго") послуги перед Гарантованим покупцем за всі розрахункові періоди.

Відповідно до пункту 10.4 Порядку №641 (у редакції, яка діяла на момент виникнення заборгованості за 2019 рік) після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом двох робочих днів з дати затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, гарантований покупець здійснює остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів.

Згідно з абзацом 2 п. 11.4 Порядку №641 (у редакції з 26.01.2024) при визначенні суми коштів для здійснення остаточного місячного платежу за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію гарантованим покупцем, зокрема враховується сума коштів, сплачених такому продавцю за «зеленим» тарифом шляхом здійснення авансових платежів, та сума коштів, отриманих гарантованим покупцем від ОСП відповідно до Договору про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Водночас, згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Так, у пункті 3.3 договору встановлений порядок здійснення розрахунків за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом електричну енергію, що відсилає до пункту 10 Порядку № 641.

Натомість, у пункті 11.4 Порядку №641 не встановлено, що за відсутності надходження коштів від ОСП Гарантований покупець не здійснює оплату за договорами, укладеними з продавцями електричної енергії за "зеленим" тарифом.

При цьому, судом ураховані посилання відповідача на правову позицію об'єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду, викладену в постанові від 21.06.2024 № 910/4439/23, за загальним правилом, гарантований покупець здійснює оплати виробникам електричної енергії за "зеленим" тарифом, в тому числі й позивачу, в 3 етапи, попередньо отримавши кошти від ОСП (НЕК "Укренерго").

Однак, у вказаній постанові не виснувано про не настання строку оплати у відповідача за договорами, укладеними з виробниками електричної енергії за "зеленим" тарифом, до отримання коштів від ОСП (НЕК "Укренерго").

Судом також прийнято до уваги, що відповідач звертав увагу на наявність у позивача боргу в загальному розмірі 5 715 015,82 грн. за зобов'язанням щодо сплати частки відшкодування вартості відхилення та вартості частки з врегулювання небалансу, на розмір якої відповідач має право зменшити рівень розрахунків.

Відповідно до пункту 3.2 договору (у редакції додаткової угоди від 31.12.2024 № 9311/07/24) розрахунок за куплену гарантованим покупцем електричну енергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок, з урахуванням ПДВ. Гарантований покупець та продавець при виникненні взаємної однорідної заборгованості мають право за взаємною згодою проводити зарахування зустрічних однорідних вимог, у тому числі мають право здійснювати зарахування зустрічних однорідних вимог щодо заборгованості за договором про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом та заборгованості за договором про участь у балансуючій групі гарантованого покупця, що оформлюється сторонами в установленому законодавством порядку.

У пункті 9 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції чинній з 03.03.2022) гарантований покупець має право зменшити рівень розрахунків із продавцем за «зеленим» тарифом пропорційно до неоплаченої частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії.

Відповідно до пп. 13 п. 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 (у редакції постанови від 03.04.2024 № 652) гарантований покупець має право зменшити рівень розрахунків із продавцем за «зеленим» тарифом на суму неоплаченої частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії та вартості відхилення. Надалі, відповідні положення передбачені постановою НКРЕКП від 25.02.2022 № 332 у пп. 12 п. 1 у редакції чинній з 01.07.2024, та у пп. 11 п. 1 у редакції чинній з 01.06.2025 року.

Разом із цим, зазначеними вище пунктами Постанови № 332 не передбачено автоматичного зарахування боргу продавця за «зеленим» тарифом, та відповідачем до матеріалів справи не надано доказів реалізації відповідного права в будь-який спосіб, зокрема, шляхом направлення заяви про зарахування зустрічних позовних вимог.

Щодо посилань відповідача на лист ТПП України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, яким засвідчено наявність форс-мажорних обставин із 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, суд зауважує наступне.

У постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі №913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов'язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов'язання.

Суд зауважує, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами, адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу.

Подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16, від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 25.11.2021 у справі № 905/55/21.

Проте, матеріали справи не містять доказів надсилання відповідачем на адресу позивача повідомлення про обставини непереборної сили чи їх вплив на можливість виконання взятих на себе зобов'язань за договором. Відповідні докази щодо неможливості наразі виконати відповідачем зобов'язання внаслідок форс-мажорних обставин до матеріалів справи відповідачем також не подані.

Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до статі 129 ГПК України суд дійшов висновку про покладення понесених позивачем витрат по сплаті судового збору на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 232, 236-241 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-солар" задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 27; ідентифікаційний код 43068454) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт-солар" (07442, Київська обл., Броварський р-н, селище міського типу Велика Димерка, вул. Соборна, будинок 15-А; ідентифікаційний код 40986357) 23252381 (двадцять три мільйона двісті п'ятдесят дві тисячі триста вісімдесят одну) грн. 74 коп. заборгованості, а також 279028 (двісті сімдесят дев'ять тисяч двадцять вісім) грн. 59 коп. витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне судове рішення складено: 11.05.2026 року.

Суддя К.В. Полякова