вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"05" травня 2026 р. Cправа № 902/439/25
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Соболєва В.А.,
прокурора - Рудніцької І.В.,
представника Вінницької міської ради - Бондаря Я.О.,
у відсутності представника ФОП Абушової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Вінницької окружної прокуратури вих. № б/н від 16.04.2026 (вх. канцелярії суду № 01-33/12/26 від 16.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі
за позовом: Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020) в інтересах держави
до: Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050)
до: Фізичної особи-підприємця Абушової Ольги Володимирівни ( АДРЕСА_1 )
про зобов'язання повернути нежитлові будівлі та земельну ділянку,
18.09.2025 Господарським судом Вінницької області ухвалено рішення у справі № 902/439/25 про задоволення позову Заступника керівника Вінницької окружної прокуратури в інтересах держави до Вінницької міської ради та Фізичної особи-підприємця Абушової Ольги Володимирівни про зобов'язання повернути нежитлові будівлі та земельну ділянку.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 рішення Господарського суду Вінницької області від 18.09.2025 у справі № 902/439/25 змінено в мотивувальній та резолютивній частинах.
04.02.2026 на виконання рішення Господарського суду Вінницької області від 18.09.2025 та постанови Північно-західного апеляційного господарського суду 15.01.2026 видано відповідні накази.
Супровідним листом № 902/439/25/280/26 від 13.03.2026 матеріали справи № 902/439/25 направлено за запитом до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду для розгляду касаційної скарги Фізичної особи-підприємця Абушової Ольги Володимирівни на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 та на рішення Господарського суду Вінницької області від 18.09.2025 по вказаній справі.
В підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшла заява Вінницької окружної прокуратури вих. № б/н від 16.04.2026 (вх. канцелярії суду № 01-33/12/26 від 16.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 902/439/25.
Приписами ч. 2 ст. 331 ГПК України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Так, ухвалою від 21.04.2026 заяву про зміну способу і порядку виконання рішення призначено до розгляду у судовому засіданні на 05.05.2026 об 11:30 год.
В підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшло заперечення Вінницької міської ради на подану прокурором заяву про зміну способу і порядку виконання рішення (вх. № 01-30/4268/26 від 30.04.2026).
На визначений час у судове засідання 05.05.2026 з'явилися прокурор та представник Вінницької міської ради, повідомлена належним чином ФОП Абушова О.В. правом участі у судовому засіданні не скористалася.
Прокурор підтримала в повному обсязі подану заяву. Представник Вінницької міської ради щодо заяви про зміну способу і порядку виконання рішення заперечив, посилаючись на подане письмове заперечення.
Вказану заяву про зміну способу і порядку виконання рішення мотивовано тим, що 04.02.2026 Господарським судом Вінницької області видано наказ про виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду щодо стягнення з Вінницької міської ради на користь Вінницької обласної прокуратури 12980,22 грн витрат на сплату судового збору. Зазначений виконавчий документ подано для виконання до Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці Вінницької області. Однак Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці Вінницької області листом від 18.03.2026 повернуло вищевказаний виконавчий документ без виконання, мотивуючи це тим, що Вінницька міська рада не має відкритих рахунків та не обслуговується в Управлінні, а тому відсутні підстави для прийняття до виконання вказаного виконавчого документа. Зазначені вище обставини перешкоджають виконанню судового рішення, яке набрало законної сили, у зв'язку з чим виникла необхідність у зміні способу і порядку його виконання шляхом стягнення відповідних коштів з рахунку розпорядника коштів місцевого бюджету - Виконавчого комітету Вінницької міської ради.
У поданому запереченні, Вінницька міська рада вказує, що в даному випадку має місце заміна боржника, що суперечить нормам чинного законодавства. При цьому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" не передбачено такого винятку для поширення його дії на виконання судового рішення про стягнення грошових коштів, боржником за яким є державний орган, як відсутність відкритих в органі Казначейства відповідних рахунків боржника. Не передбачено такого винятку й іншим діючим законодавством України.
Визначаючись щодо заяви Вінницької окружної прокуратури про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 902/439/25, суд враховує таке.
Приписами ст. 326 ГПК України унормовано, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно із ч. 1 ст. 327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Примусове виконання рішення господарського суду, як завершальна стадія судового процесу, здійснюється у порядку і в спосіб, визначений Законом України "Про виконавче провадження".
Так, за ст. 1 вказаного Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частинами 1, 3 ст. 331 ГПК України передбачено, що за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), суд може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно із ч. 3 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Для зміни способу виконання судового рішення необхідним є з'ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного позивачем способу захисту своїх прав та інтересів, оскільки змінюючи спосіб виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
У разі необхідності встановлення або зміни способу або порядку виконання слід враховувати, що для зміни способу або порядку виконання судового рішення повинні існувати обставини, що істотно ускладнюють належне виконання рішення або роблять його неможливим, а також на виконання вимог процесуального законодавства потрібно надати суду належні та допустимі докази на підтвердження вказаних обставин як підстави для задоволення судом відповідної заяви.
Ключовим моментом для вирішення питання щодо зміни способу та порядку виконання рішення суду є саме встановлення обставин, що істотно ускладнюють належне виконання рішення або роблять його виконання неможливим.
Як встановлено судом, неможливість виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 у справі № 902/439/25 в частині стягнення з Вінницької міської ради на користь Вінницької обласної прокуратури 12980,22 грн витрат на сплату судового збору зумовлена відсутністю відкритих у Вінницької міської ради рахунків, що підтверджується за фактом повернення відповідного виконавчого документа стягувачу без виконання (лист Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці Вінницької області вих. №05.16-10/590 від 18.03.2026).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 (Порядок), за змістом якого органами Державної казначейської служби України на підставі виконавчих документів виконуються рішення про стягнення коштів з боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України.
Пунктом 2 Порядку визначено, що безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
У свою чергу, відповідно до ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду (ст. 1 Бюджетного кодексу України).
Статтею 22 Бюджетного кодексу України передбачено, що до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно виконавчі органи та апарати місцевих рад, виконавчі органи місцевих рад в особі їх керівників. Також визначено, що у разі коли згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Пунктами 1, 4 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" унормовано, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі бюджету, фінансів і цін належить забезпечення виконання бюджету, здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Отже, розпорядження фінансовими ресурсами відповідної територіальної громади закріплено за виконавчими органами відповідних рад.
Виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень (ч. 1 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Ураховуючи, що виконавчий комітет Вінницької міської ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є органом, створеним міською радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами, має відкриті рахунки в органі Казначейства, відтак для забезпечення належного виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 у справі № 902/439/25 в частині стягнення з Вінницької міської ради на користь Вінницької обласної прокуратури 12980,22 грн витрат на сплату судового збору слід змінити порядок і спосіб виконання такої постанови на підставі виданого наказу від 04.02.2026, шляхом стягнення на користь Вінницької обласної прокуратури 12980,22 грн витрат на сплату судового збору за рахунок місцевого бюджету Вінницької міської територіальної громади з рахунку розпорядника коштів місцевого бюджету - Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 03084813).
Заперечення Вінницької міської ради не спростовують викладених судом мотивів щодо зміни порядку та способу виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 у справі № 902/439/25 у відповідній частині, при цьому Вінницькою міською радою не наведено іншого шляху стягнення з неї відповідних коштів. Водночас основною ідеєю (аксіомою) права на судовий захист (права на суд) є не лише прийняття судом рішення про захист прав та інтересів особи, а й виконання зазначеного судового рішення, яке в країні, що поважає верховенство права, не може залишатися невиконаним та є складовою частиною судового розгляду. При цьому на державу в особі її органів влади, покладається забезпечення реалізації зазначеного права.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення повністю заяви Вінницької окружної прокуратури вих. № б/н від 16.04.2026 (вх. канцелярії суду № 01-33/12/26 від 16.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 902/439/25.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 234, 235, 326, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Вінницької окружної прокуратури вих. № б/н від 16.04.2026 (вх. канцелярії суду № 01-33/12/26 від 16.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 902/439/25 задовольнити повністю.
2. Змінити порядок виконання постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 15.01.2026 на підставі виданого наказу від 04.02.2026 у справі № 902/439/25 в частині з Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 25512617) на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33, м. Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 02909909) 12980, 22 грн - витрат на сплату судового збору, шляхом стягнення таких витрат за рахунок місцевого бюджету Вінницької міської територіальної громади з рахунку розпорядника коштів місцевого бюджету - Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 03084813).
3. Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Кодексом України з процедур банкрутства.
4. За приписами ч. 7 ст. 331 ГПК України ухвалу про встановлення чи зміну способу та порядку виконання рішення або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду.
5. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Оскільки в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Примірник ухвали надіслати ФОП Абушовій О.В. рекомендованим листом, іншим учасникам справи та Вінницькій обласній прокуратурі - до Електронних кабінетів ЄСІТС.
Дата складання повного тексту ухвали 11.05.2026.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - відповідачу - АДРЕСА_1.