Ухвала від 06.05.2026 по справі 514/362/26

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/362/26

Провадження по справі № 2-а/514/49/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Кирилюк І.М.,

за участю секретаря судового засідання Царан К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в с-щі Бессарабське за правилами спрощеного позовного провадження у порядку адміністративного судочинства справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення стягнення у вигляді штрафу у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебуває вищевказана справа, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей розгляду, передбачених ст. ст. 268-272, 286 Кодексу України про адміністративне судочинство (далі - КАСУ).

Ухвалою суду від 12.03.2026 року відкрито провадження у цій справі та призначено її судовий розгляд, також цією ухвалою зобов'язано відповідача надати суду копію матеріалів адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до відповідальності за ст.210-1 ч.3 КУпАП, за результатами розгляду якої прийнято оскаржувану постанову №3831 від 01.10.2025 року.

06.05.2026 року на адресу суду за вх. №2709 на виконання ухвали суду від 12.03.2026 року надійшла заява від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 головного спеціаліста відділення обліку та моніторингу роботи ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 про долучення копії матеріалів адміністративної справи стосовно ОСОБА_1 .

Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились. Від представника позивача адвоката Китаєвої О.А. (діє на підставі ордера на надання правничої допомоги від 12.02.2026 року №1659716 та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю) надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника. На задоволенні позовних вимог наполягають та не заперечують щодо залучення у якості співвідповідача у справі ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду повідомлений. Відзив на позовну заяву не надав, про причини неявки не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Згідно зі ст. 46 КАСУ відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено Кодексом.

У розумінні КАСУ суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Учасник адміністративного процесу має бути наділений адміністративною процесуальною правосуб'єктністю, яка є сукупністю адміністративної процесуальної правоздатності, адміністративної процесуальної дієздатності та адміністративних процесуальних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 43 КАСУ здатність мати особисті права та обов'язки (адміністративна правоздатність) визнається за органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Згідно з Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі-Положення) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (п.7 Положення).

Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя підпорядковується командувачу військ оперативного командування згідно з військово-адміністративним поділом території України та є прямим начальником для військовослужбовців територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та для військовослужбовців територіальних центрів комплектування.

Серед іншого керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя забезпечує в установленому порядку самопредставництво територіального центру комплектування та соціальної підтримки через осіб, уповноважених діяти від його імені, а також забезпечує представництво інтересів територіального центру комплектування та соціальної підтримки через представників у судах та інших органах.

Керівник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки безпосередньо підпорядковується такому керівнику та є прямим начальником для особового складу районного центру комплектування та соціальної підтримки. ( п.13 Положення).

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_5 є складовою системи органів військового управління, створеним на правах відокремленого підрозділу обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до повноважень якого входить реалізація повноважень останнього на території Болградського району в Одеській області.

ІНФОРМАЦІЯ_6 в особі керівника наділений функціональною правоздатністю ухвалювати рішення у справах, зазначених в ст. 235 КУпАП.

Статтею 288 КУпАП передбачено право оскарження такого рішення до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП.

Главою 11 КАСУ визначені особливості провадження окремих категорій термінових справ.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. ст. 268-272 , 286 КАСУ.

Терміновий характер таких справ передбачає створення процесуальних можливостей для їх найшвидшого розгляду в судах (встановлення скорочених процесуальних строків звернення до суду із заявами, повідомлення сторін про прийняття заяви, подання сторонами заяв по суті, прийняття та оголошення рішення, оскарження в апеляційному порядку). Водночас жодна з норм наведених статей не встановлює спрощеного застосування загальних положень цього Кодексу щодо адміністративної процесуальної правосуб'єктності сторони у таких справах.

Отже, вирішуючи питання щодо відповідача у цій справі, суд керується загальними положеннями КАСУ щодо складу учасників справи.

Залучення належного відповідача до розгляду цієї справи відповідатиме завданням адміністративного судочинства, яке полягає у створенні умов для ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, як це встановлено ст. 2 КАСУ. Також, суд вважає, що такий підхід створить умови обласному державному органу військового управління для покращення роботи по систематизації практики розгляду справ про адміністративні правопорушення та організації їх ефективного юридичного супроводу в судах та попередження незаконних дій з боку уповноважених посадових осіб в цій сфері діяльності, і як наслідок, покращення мобілізаційного процесу.

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що у цій справі адміністративною процесуальною правосуб'єктністю наділений орган військового управління, який є юридичною особою і керівник якого наділений адміністративною процесуальною дієздатністю (вести справи від імені органу в судах та доручати їх ведення представникові), як це визначено Положенням.

Статтею 48 КАСУ передбачено, що у разі якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення у справі (ч.3, ч.4, ч.7 ст. 48 КАСУ).

Представник позивача висловила позицію у поданій суду заяві, відповідно до якої не заперечує проти залучення ІНФОРМАЦІЯ_7 співвідповідачем у цій справі.

Ураховуючи наведене суд дійшов висновку про залучення співвідповідачем у справі ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Керуючись ст. ст. 43, 46, 48, 248 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Залучити співвідповідачем ІНФОРМАЦІЯ_8 у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення стягнення у вигляді штрафу у справі про адміністративне правопорушення.

Судовий розгляд справи відкласти на 14 год 30 хв на 29 червня 2026 року та провести його в приміщенні Тарутинського районного суду Одеської області, що знаходиться за адресою: кабінет №6, будинок № 235, вулиця Красна, с-ще Бессарабське, Болградський район, Одеська області, про що повідомити учасників справи.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя І.М. Кирилюк