Справа № 308/6304/26
29 квітня 2026 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді - Іванова А.П.,
за участю секретаря судового засідання - Боти О.І.,
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгороді цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті,
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, про встановлення факту смерті.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що вона є родичкою (онукою) ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Київ та останнім часом проживала на тимчасово окупованій території України - у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим.
ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07 год. 00 хв. ОСОБА_2 померла в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим з природних причин.
17 травня 2026 року заявник звернулась у відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Ужгороді Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України із запитом щодо проведення державної реєстрації смерті. Однак представник ДРАЦС роз'яснив, що отримати медичний документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я чи судово-медичною установою України, неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території, та направив заявника до місцевого суду.
Встановлення факту смерті необхідне заявнику для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 .
На підставі наведеного заявник просить суд: встановити факт смерті ОСОБА_2 , що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07 год. 00 хв. у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні вимоги заяви підтримала та просила задовольнити.
Заслухавши заявника, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII будь-які органи та їх посадові особи на тимчасово окупованій території вважаються незаконними, а будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до копії паспорта громадянина України у формі ID-картки заявником у справі є ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в Україні, Закарпатська область, місто Ужгород, є громадянкою України. Зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначений документ підтверджує особу заявника та її громадянство України.
Згідно з копією свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 , слідує, що заявниця ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Ужгород. Батьком зазначений ОСОБА_4 , матір'ю ОСОБА_5 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батьком зазначений ОСОБА_6 , матір'ю ОСОБА_2 .
Згідно з наданими документами, батько заявниці ОСОБА_1 - ОСОБА_4 - є сином ОСОБА_2 , що підтверджує наявність родинних відносин між заявницею та померлою як між онукою та бабусею.
Таким чином, ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 та відповідно до ст. 317 ЦПК України має право на звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Також до матеріалів справи долучено копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 08.08.2015, свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 09.12.2016 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 25.06.2022.
Вказані документи підтверджують зміну прізвища заявниці на « ОСОБА_1 ».
Згідно з долученою копією свідоцтва про смерть, виданого 13 березня 2026 року Євпаторійським міським відділом запису актів цивільного стану департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим (орган реєстраційного запису № 99100010), номер запису акту смерті № 17026991000100044000, ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Київ, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07 год. 00 хв., місце смерті - Республіка Крим, місто Євпаторія. Причина смерті з вказаного документу є природньою.
Оскільки смерть ОСОБА_2 настала на тимчасово окупованій території України, отримання медичного документа встановленої форми, який може бути підставою для державної реєстрації смерті відповідно до законодавства України, є неможливим.
Надане заявником свідоцтво про смерть видане органом, створеним на тимчасово окупованій території України не у передбаченому законом порядку, а тому саме по собі не є підставою для проведення державної реєстрації смерті в Україні, однак може бути оцінене судом як доказ у сукупності з іншими доказами у справі.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07 год. 00 хв. у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, підтверджується матеріалами справи.
Суд також враховує, що місце смерті є тимчасово окупованою територією України, державна реєстрація смерті органами ДРАЦС України на підставі наявних документів є неможливою, заявниця є онукою померлої та має правовий інтерес у встановленні даного факту для реалізації спадкових прав, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, окрім судового.
З огляду на викладене, суд вважає, що подана заява про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення суду про встановлення факту смерті особи підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 2, 4-5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 ЦПК України, суд
Заяву - задовольнити повністю.
Встановити юридичний факт смерті ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Київ, що настала ІНФОРМАЦІЯ_2 о 07 год. 00 хв. в місті Євпаторія Автономної Республіки Крим, яка є тимчасово окупованою територією України.
У відповідності до частини четвертої статті 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду А.П. Іванов