Справа № 303/4075/26
3/303/923/26
Іменем України
11 травня 2026 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Морозова Н. Л., перевіривши матеріали, які надійшли з Мукачівського відділу ДВС у Мукачівському районі Закарпатської області Івано-Франківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України,
- за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08 травня 2026 року до Мукачівського міськрайонного суду надійшов протокол №55247362/1, складений 07.05.2026 року головним державним виконавцем Мукачівського ДВС у Мукачівському районі Закарпатської області, ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №55247362/1 від 07.05.2026 року, боржник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не сплачує аліменти на утримання неповнолітніх дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, що підтверджується розрахунком заборгованості по аліментам №55247362, яка станом на 01.05.2026 року складає - 264192,31 гривень, та всі законні вимоги застосовані державним виконавцем щодо стягнення вищевказаної заборгованості боржником проігноровано, чим порушив ч.12 ст.71 ЗУ «Про виконавче провадження», за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.183-1 КУпАП. Датою вчинення правопорушення, державним виконавцем в протоколі зазначено «07.05.2026 року», місце вчинення - Мукачівський ВДВС.
До протоколу додано: копію виконавчого листа №303/5694/17, 2/303/2674/17, виданий Мукачівським міськрайонним судом 31.10.2017 року, копію постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №55247362 від 24.11.2017 року, розрахунок заборгованості по аліментам від 07.05.2026 року за №55247362.
Оглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до наступного:
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Державним виконавцем складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме, несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Об'єктом правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, виступають суспільні відносини у сфері забезпечення і дотримання прав дитини та інших передбачених законом суб'єктів на матеріальне утримання з боку осіб, які в силу нормативних приписів зобов'язані таке утримання надавати.
З об'єктивної сторони, адміністративний проступок характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї. При цьому для утворення складу правопорушення є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Визначення періоду і розміру заборгованості здійснюється державним виконавцем, у провадженні якого перебуває відповідне виконавче провадження.
Суб'єктивна сторона проступку характеризується виною у формі як необережності так і умислу, але при відсутності ознак злісного ухилення від сплати аліментів, передбаченого статтями 164, 165 Кримінального кодексу України. При цьому, виходячи з диспозиції статті, не має значення, з яких причин особа не платить аліменти і чи були вони поважними, а достатньо лише факту несплати, який призвів до виникнення заборгованості у загальній сумі платежів понад шість місяців.
Суб'єкт правопорушення є спеціальним, це особа, яка на відповідній правовій підставі зобов'язана сплачувати аліменти на утримання іншої особи.
Згідно статті 71 Закону України «Про виконавче провадженні» за наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. Частиною 12 зазначеної вище статті визначено, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого за статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
Протокол про адміністративне правопорушення за ст.183-1 КУпАП може бути складений у випадку відсутності майна у боржника на яке може бути звернуто стягнення в рахунок погашення заборгованості. Слід зазначити, що суспільно корисні роботи є можливістю для державного виконавця здійснити примусове виконання судового рішення про стягнення аліментів за рахунок оплачуваної роботи боржника за виконавчим провадженням. Проте, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено доказів про те, що у боржника відсутнє майно на яке може бути звернено стягнення.
Виходячи з вимог статті 62 Конституції України, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише у разі доведення її вини в установленому законом порядку належними та допустимим доказами, що є складовою справедливого правосуддя у розумінні статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод.
Згідно до статті 256 КУпАП «у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.».
Зазначених вимог при складанні протоколу про адміністративне правопорушення № 55247362/1 від 07.05.2026 року, державним виконавцем не було дотримано.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не був присутнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, як і відсутній відповідний акт, який складається у разі неявки особи на виклик виконавця.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить підпису ОСОБА_1 який притягається до адміністративної відповідальності, що свідчить про його ознайомлення з протоколом, або відповідного запису про те, що він відмовився від підписання протоколу.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не має відомостей про роз'яснення ОСОБА_1 його прав, передбачених ст. 268 КУпАП, позбавлено можливості дати пояснення по суті правопорушення або викласти свої зауваження щодо протоколу.
Також копію протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не вручено, так як доказів отримання ним вказаного протоколу матеріали справи не містять. Докази надсилання ОСОБА_1 протоколу поштою у матеріалах справи відсутні.
Вказані недоліки протоколу позбавляють суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності з законом.
За таких обставин, матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП слід повернути до Мукачівського відділу ДВС у Мукачівському районі Закарпатської області Івано-Франківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України для належного оформлення.
Керуючись: ст. 9, 256, 278, 280, 283 КУпАП, суддя
Повернути адміністративний протокол №55247362/1, складений 07.05.2026 року головним державним виконавцем Мукачівського ДВС у Мукачівському районі Закарпатської області, Стеблак М. А. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення до Мукачівського відділу ДВС у Мукачівському районі Закарпатської області Івано-Франківського міжрегіонального управління міністерства юстиції України - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Наталія МОРОЗОВА