Постанова від 08.05.2026 по справі 723/2064/26

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Справа № 723/2064/26

Провадження № 3/723/3380/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2026 року м.Сторожинець

Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Бужора В.Т., розглянувши матеріали, що надійшли від прокурора Чернівецької спеціалізованої прокуртури у сфері оборони Західного регіону Самокіщука Миколи Юрійовича про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, протокол про вчинення адміністративного правопорушення №25, за ч.2 ст.172-18 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Сторожинецького районного суду Чернівецької області надійшли адміністративне про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП порушення правил несення прикордонної служби сособою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.

Так, відповідно до витягу з книги прикордонної служби в період часу з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026 наказ на охорону державного кордону у прикордонному наряді «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок начальником віпс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) було сплановано службу, у тому числі: з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026, КрП ок. АДРЕСА_2 , молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії - гранатометник 3 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старший солдат ОСОБА_1 - СТАРШИЙ НАРЯДУ; з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026, КрП ок. АДРЕСА_2 , інспектор прикордонної служби 2 категорії відділення силової підтримки відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старший сержант ОСОБА_2 ; з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026, КрП ок.н.п. Глибочок, технік із системного адміністрування відділу інформаційно-аналітичного убезпечення головного оперативно-розшукового відділу ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », сержант ОСОБА_3 .

Таким чином, відповідно до витягу з книги прикордонної служби молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії - гранатометник 3 групи селекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_2 прикордонного загону старший солдат ОСОБА_1 в період часу з 20:00 год 15.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026 виконував наказ на охорону державного кордону у прикордонному наряді «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок як «Старший наряду».

Разом із цим, 26.04.2026 близько 02:00 год офіцери відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_3 прикордонному загону, здійснюючи перевірку порядку організації та несення служби прикордонного наряду «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок, виявили, що інспектор прикордонної служби 2 категорії відділення силової підтримки відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 старший сержант ОСОБА_2 та технік із системного

26.04.2026 близько 02:00 год офіцери відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_3 прикордонному загону, здійснюючи перевірку порядку організації та несення служби прикордонного наряду «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок, виявили, що інспектор прикордонної служби 2 категорії відділення силової підтримки відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 старший сержант ОСОБА_2 та технік із системного адміністрування відділу інформаційно-аналітичного забезпечення головного оперативно-розшукового відділу ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (відряджений для проходження служби до НОМЕР_2 прикордонного загону) сержант ОСОБА_3 , які повинні були виконувати обов'язки у складі прикордонного наряду «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок, порушили правила несення прикордонної служби як особи, які входять до складу наряду з охорони державного кордону України, а саме з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026 обов'язки у прикордонному наряді «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок не виконували, оскільки знаходились у місці для відпочинку особового складу (кунг), який розміщений на місці несення служби прикордонного наряду, де спали, унаслідок чого не здійснювали перевірку документів осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, допускали пропуск осіб без належного контролю, чим створили передумови для вчинення протиправної діяльності на контрольному посту.

Крім того, такими діями не забезпечено підтримання прикордонного наряду у постійній готовності до дій, що полягає у здатності наряду в будь-яких умовах обстановки негайно розпочати переслідування правопорушників, затримати їх, а в разі чинення збройного опору - уміло застосувати зброю, чим створено реальну загрозу належному забезпеченню недоторканності державного кордону України та виконанню покладених на Державну прикордонну службу України завдань.

Місце вчинення адміністративного правопорушення: АДРЕСА_2 .

Дата вчинення адміністративного правопорушення: 26.04.2026.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину визнав.

Дослідивши письмові докази, суд встановив.

Диспозицією частини 2 статті 172-18 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинені в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, тобто поняття «особливого періоду» є значно ширшим у своєму розумінні, ніж поняття «періоду мобілізації людських ресурсів», про терміни якої йдеться в Указах Президента України: особливий період не закінчується у момент закінчення мобілізації, що визначений Указами Президента України.

Окрім цього, відповідно до листа Голови Верховного Суду ОСОБА_4 щодо надання роз'яснення начальникові Генерального штабу - Головнокомандувачу Збройних Сил України Генералу армії України Муженку В.М. вбачається, що Верховний суд однозначно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період» в постанові від 25.04.2018 у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664 св 17). У постанові зазначено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення указу президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» по теперішній час.

Приписами ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП) визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Положеннями статей 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ст. ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов'язок, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, які визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями, бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі.

Статтями 1 і 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовим статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема, додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.

Згідно вимог ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до підпункту 7 пункту 2 розділу 2 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, під час несення служби прикордонні наряди, серед іншого, зобов'язані: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; суворо виконувати заходи маскування і безпеки під час несення служби та дотримуватися слідового режиму; здійснювати постійний контроль за повітряним простором (водною поверхнею) на визначеній ділянці; припиняти будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України; виявляти та припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України; здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду.

Відповідно до підпункту 11 пункту 2 розділу 2 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, прикордонним нарядам серед іншого забороняється: приймати будь-які предмети (речі) від будь-яких осіб та передавати предмети (речі) будь-кому, якщо інше не встановлено законодавством України; надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон, якщо інше не передбачено законом; надавати переваги в перетинанні державного кордону або при в'їзді на тимчасово окуповану територію та виїзді з неї особам, транспортним засобам та вантажам; вносити до баз даних завідомо неправдиву інформацію; торкатися будь-яких підозрілих предметів, виявлених на ділянці, що охороняється; залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу; залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки; відключати без дозволу старшого зміни прикордонних нарядів технічні комплекси (станції) i залишати без контролю їх екрани; освітлювати променем прожектора територію суміжної держави, кораблі (катери), вертольоти та літаки, засліплювати машиністів потягів та водіїв інших транспортних засобів; заходити без службової потреби в службові та інші приміщення, які знаходяться на ділянці, що охороняється, відвідувати транспортні засоби закордонного прямування й заходити в місця проведення контролю осіб, транспортних засобів та вантажів з неслужбовою метою; привласнювати будь-які матеріали й предмети зі складу вантажів, які перевозять через державний кордон, а також виявлені під час огляду транспортних засобів чи знайдені у вокзальних (привокзальних) приміщеннях і на оглядових майданчиках; голосно розмовляти, розпалювати вогнища, курити вночі або виявляти себе іншими демаскуючими діями; вживати алкогольні напої, наркотичні, психотропні та токсичні речовини; учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.

Відповідно до підпункту 9 пункту 5 розділу 2 «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, під час несення служби патруль, серед іншого зобов'язаний: нести службу відповідно до отриманого наказу, послідовно переміщуючись від одного місця несення служби до іншого; вести спостереження за місцевістю, районами провадження робіт, здійснювати перевірку державного кордону, стану прикордонних знаків, покажчиків та інших інженерних споруд; здійснювати пошук та вживати заходів щодо затримання правопорушників законодавства з прикордонних питань, документування та збереження ознак правопорушення; дотримуватись заходів маскування.

Відповідно до ст.251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КпАП України).

Згідно ст. 252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи непростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.

Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №25 від 08.05.2026 року молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії - гранатометник З групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старший солдат ОСОБА_1 проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_4 ).

Старший солдат ОСОБА_1 , будучи на момент вчинення даного адміністративного правопорушення молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії - гранатометником 3 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 31-го прикордонного загону ім. генерал- хорунжого ОСОБА_5 та виконуючи обов'язки у складі прикордонного наряду «Контрольний пост» як «СТАРШИЙ НАРЯДУ», всупереч вимогам ст.ст. 11, 16, 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, підпунктів 7, 11 пункту 2, підпункту 9 пункту 5 та пункту 1 розділу II «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1391/27836, в умовах особливого періоду, порушив правила несення прикордонної служби як особа, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України та є старшим прикордонного наряду, а саме не організував належним чином службу прикордонного наряду «Контрольний пост» на околицях населеного пункту Глибочок, не забезпечив контроль за діями підпорядкованих йому на час несення служби прикордонників, не забезпечив підтримання прикордонного наряду у постійній готовності до дій, що полягає у здатності наряду в будь-яких умовах обстановки негайно розпочати переслідування правопорушників, затримати їх, а в умовах, коли правопорушники чинять збройний опір, уміло застосувати зброю, унаслідок чого інспектор прикордонної служби 2 категорії відділення силової підтримки відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старший сержант ОСОБА_2 та технік із системного адміністрування відділу :інформаційно-аналітичного забезпечення головного оперативно-розшукового відділу ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сержант ОСОБА_3 у період часу з 20:00 год 25.04.2026 по 10:00 год 26.04.2026 обов'язки у прикордонному наряді «Контрольний пост» не виконували, а перебували у місці для відпочинку особового складу (кунг), де спали, унаслідок чого було допущено неналежне здійснення перевірки документів осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, пропуск осіб без належного контролю, а також створило передумови для вчинення протиправної діяльності на контрольному посту та реальну загрозу належному забезпеченню недоторканності державного кордону України і виконанню покладених на Державну прикордонну службу України завдань, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП є доведеною та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та іншими матеріалами справи: письмовими поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , листом 31 прикордонного згону ім. генерал-хорунжого ОСОБА_5 , витяг з книги прикордонної служби, відео.

Згідно ст. ст. 23, 33 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень.

З урахуванням наведених норм Закону, при накладенні стягнення на ОСОБА_1 враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, його майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконання військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

На підставі ч.2 ст.172-18, ст.ст.221, 251, 252, 268, 285, 287 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Сторожинецького районного суду Василь БУЖОРА