Справа № 159/2136/26
Провадження № 3/159/968/26
08 травня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, розглянувши матеріали справи, які надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця НОМЕР_1 прикордонного загону, сержанта, фельдшера (з переливання крові) відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії відділу медичного забезпечення,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії СхРУ №276929/068 від 24.03.2026, фельдшеру (з переливання крові) відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії відділу медичного забезпечення ОСОБА_1 ставиться у провину те, що вона як військовослужбовець в період з 06.03.2026 до 15.03.2026 без поважних причин не прибула (не вийшла на службу) до медичного пункту «Авангард» н.п.Вербка, інформацію про своє місцеперебування не надала, що призвело до невиконання покладених на неї службових обов'язків.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
ОСОБА_1 до суду не з'явилася, відповідно до заяви клопотала про розгляд справи у її відсутності.
Керуючись положеннями статті 268 КУпАП суддя вважає можливим розглянути справу у відсутності особи.
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (стаття 62 Конституції України).
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення їх в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
ОСОБА_1 ставиться у провину вчинення правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП, яке передбачає відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Отже суб'єктом правопорушення може бути лише військова службова особа.
Поняття «військова службова особа» міститься в примітці до статті 172-13 КУпАП, де зазначено, що військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Відповідно до частини другої статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
На підтвердження провини ОСОБА_1 суду надані: протокол про адміністративне правопорушення серії СхРУ №276929/068 від 24.03.2026, рапорт фармацевта аптеки відділу медичного забезпечення ОСОБА_2 від 06.03.2026 про відсутність фельдшера ОСОБА_1 в медпункті 06.03.2026 та її письмові поясненнями від 24.03.2026; витяги з наказів начальника НОМЕР_1 прикордонного загону ДПС України № 115-ОС від 30.01.2025 і №1118-ОС від 16.09.2025 про особовий склад; матеріали службового розслідування за фактом перевірки інформації незаконної відсутності фельдшера, молодшого сержанта ОСОБА_1 на службі в медичному пункті ПТД «Авангард» в н.п.Вербка Ковельського району; письмові пояснення ОСОБА_1 від 24.03.2026 про причини відсутності на службі.
Однак до матеріалів протоколу не додано жодного належного і допустимого доказу того, що ОСОБА_1 дійсно є суб'єктом правопорушення - військовою службовою особою, яка може нести відповідальність за такий проступок, зокрема, обіймає постійно чи тимчасово посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконує такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.
Відповідно до протоколу серії СхРУ №276929/068 від 24.03.2026 та наказів начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 115-ОС від 30.01.2025 і №1118-ОС від 16.09.2025 ОСОБА_1 є молодшим сержантом, фельдшером (з переливання крові) відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії відділу медичного забезпечення.
З огляду на викладене в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, а тому провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
ОСОБА_1 не поставлено у провину вчинення правопорушення, передбаченого ст.172-11 КУпАП - самовільне залишення військової частини або місця служби, тому суд розглянув справу в межах пред'явленого звинувачення.
Керуючись статтями 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.172-15 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяТ. В. Денисюк