Справа № 761/15639/23
Провадження №1-кп/761/2559/2026
іменем України
06 травня 2026 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі с/з ОСОБА_2 ,
провівши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві, судове засідання у кримінальному провадженні № 22023000000000299 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 березня 2023 року щодо:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бараниківка Біловодського району Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
представника потерпілого ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - Україна. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 зазначено, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V цієї Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями Конституції України передбачено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою (ст. 1), суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною (ст. 2).
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечили військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.
Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.
Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.
3 метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ЛНР» представниками РФ з числа своїх громадян та місцевого населення Луганської області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ЛНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організацій, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів РФ на тимчасово окупованих територіях Луганської області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VII та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
В подальшому, з метою формування органів окупаційної влади 25 листопада 2014 року самопроголошеним головою ЛНР видано наказ № 051/1/01/11/14, згідно з яким створено структуру виконавчих органів державної влади так званої «ЛНР» - «раду міністрів ЛНР», а також інші виконавчі органи державної влади так званої «ЛНР». Крім того встановлено, що на тимчасово окупованих територіях Луганської області діє так званий законодавчий орган влади «народна рада ЛНР», до основних функцій якої входить прийняття так званих законів та нормативно-правових актів, спрямованих на функціонування «ЛНР».
Надалі, з метою повномасштабного військового вторгнення, починаючи з 2021 року по лютий 2022 року на території РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованій території України сконцентрувались значні сили ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм іррегулярні угруповання.
У подальшому, 24 лютого 2022 року, президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції».
Того самого дня, 24.02.2022 військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактично застосовуючи її, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській та інших областях, де здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупували частину вказаної території, у тому числі частину Херсонської області.
У зв'язку з цим на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (з урахуванням змін, внесених указами Президента України), в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який триває по теперішній час.
Факт повномасштабного збройного вторгнення не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 "Про агресію проти України", п.п. 1, 3 Висновку 300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи "Наслідки агресії Російської Федерації проти України", п. п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі "Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього" (Україна проти РФ) та ін.)".
Викладене дозволяє зробити висновок, що з моменту установлення РФ з застосуванням збройних формувань контролю над об'єктами нафтогазовидобування України 19 лютого 2014 року та над територією АРК та м. Севастополя, включаючи військові об'єкти та органи державної влади, видачу РФ розпоряджень населенню, що проживає на території АРК та м. Севастополя та подальшу заміну державної влади на вказаній території Російською Федерацією, розміщення РФ військових сил на вказаній території з метою забезпечення влади РФ з 20 лютого 2014 року, розпочався міжнародний збройний конфлікт між Україною та РФ, який триває до цього часу.
Таким чином, Особа-1, який у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час та місці, але не пізніше 14 серпня 2014 року, добровільно зайняв посаду так званого голови «ЛНР», діючи з метою координації діяльності так званої ради міністрів «ЛНР», а також відомств, які були утворені в її структурі відповідно до наказу від 25.11.2014 № 051/1/01/11/14, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час та місці, але не пізніше 26.12.2015 видав наказ про призначення Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, головою так званої ради міністрів «ЛНР».
У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 18.12.2017, з метою забезпечення окупаційного режиму і виконання на тимчасово окупованих територіях Луганської області функцій, властивих органам державної влади, невстановленими досудовим розслідуванням представниками окупаційної влади держави-агресора, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями, було призначено міністром сільського господарства так званої «ЛНР» - ОСОБА_3 .
Після початку повномасштабного військового вторгнення, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 03.03.2022 представниками ЗС РФ та так званої «ЛНР» встановлено загальний контроль над територією Старобільського району Луганської області. З метою здійснення управління тимчасово окупованими територіями України, в тому числі Старобільського району Луганської області, наказом голови так званої «ЛНР» від 03.03.2022 № УГ-125/22 створено так звану адміністрацію Старобільського району «ЛНР» з центром у місті Старобільськ та призначено виконувачем обов'язків так званого голову адміністрації - Особу-3.
Надалі, голова так званої ради міністрів «ЛНР» Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи умисно, з метою забезпечення окупаційного режиму та реалізації злочинного рішення, спрямованого на протиправне широкомасштабне заволодіння майновими комплексами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, залучив до злочинного плану так званого заступника голови правління «ЛНР» Особу-4, голову державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особу-5, міністра сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 , голову так званої адміністрації Старобільського району «ЛНР» Особу-3, генерального директора АТ «Агрокомплекс ім. Ткачова» Особу-6, генерального директора ТОВ «Луганська агропромислова компанія» Особу-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та інших, невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше початку березня 2022 року, міністром сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 , з метою забезпечення окупаційного режиму та реалізації злочинного рішення, спрямованого на протиправне широкомасштабне заволодіння майновими комплексами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, на виконання вказівки голови так званої ради міністрів «ЛНР» Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, за попередньою змовою та згодою з Особою-4, Особою-5, Особою-3, Особою-6, Особою-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням та судом особами, організовано проведення зустрічі в селищі міського типу Марківка Старобільського району Луганської області з представниками агропромислового комплексу Луганської області, в ході якої останніми вказано на необхідність перереєстрації суб'єктів підприємницької діяльності за системою оподаткування так званої «ЛНР» та отримання спеціального дозволу на подальше ведення господарської діяльності суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу на території Луганської області.
З метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на реалізацію рішень представників окупаційної влади держави-агресора, громадянин РФ Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи за попередньою змовою та згодою з головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, так званим заступником голови правління так званої «ЛНР» Особою-4, головою державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особою-5, міністром сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 та іншими, невстановленими на даний час особами, 17.05.2022 затвердив рішення, відповідно до якого створено ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (зареєстроване за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 48, к. 314, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718) та призначено керівником - Особу-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615.
Крім того, з метою сприяння державі-агресору ОСОБА_3 , спільно з головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, 19.05.2022 організовано проведення зустрічі з представниками агропромислового комплексу, зокрема: АТ Фірма «Агрокомплекс ім. Ткачова» (зареєстроване за адресою: Краснодарський край, Висілківський район, станиця Висілки, вул. Степова, 1 код ОДРН (РФ) 1022303554635) в особі генерального директора Особи-6, ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (зареєстроване за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 48, к. 314, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718), в особі генерального директора Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615. Під час зустрічі учасниками обговорювались питання ведення сільськогосподарської діяльності на земельних ділянках, які перебувають на тимчасово окупованих територіях так званої «ЛНР», а саме щодо фінансування сезонних польових робіт та кількості необхідної техніки для проведення вказаних робіт. За результатами обговорення ОСОБА_3 спільно з Особою-2, Особою-7 та Особою 6 розроблено спільний проект комплексного розвитку агропромислового комплексу на території так званої «ЛНР».
В подальшому, реалізуючи спільний злочинний умисел, громадянин України Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи за попередньою змовою та згодою з ОСОБА_3 , Особою-5, Особою-4 та іншими, невстановленими на даний час особами, видав постанову уряду так званої «ЛНР» від 21.05.2022 № 462/22, відповідно до якої врегулювано діяльність так званих органів місцевого самоврядування та введено тимчасове зовнішнє управління над майновими комплексами ряду суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, зокрема: ТОВ «Старобільський елеватор» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. 1-го Травня, 4, код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377, зареєстрована за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Сватове, вул. Ново-старобільська, 17), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414, зареєстрована за адресою: Луганська область, Біловодський район, с. Біловодськ, вул. Гуньяна, 51), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207, зареєстрована за адресою: Луганська область, Новопсковський район, село Писарівка, вулиця Горького, 22Е), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383, зареєстрована за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Троїцьке, вул. Ліхачова, 37 В), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393, зареєстрована за адресою: Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Південна, 71 А), а також підприємства, непрямий вирішальний вплив над якими здійснює компанія-нерезидент «АГРОТОН ПАБЛІК ЛІМІТЕД» (зареєстрована за адресою: Республіка Кіпр, м. Нікосія, вул. Лампусас, 1), а саме: ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 9Б, офіс Д9-Б) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 9Б, офіс Д9-Б).
Надалі, Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи з метою забезпечення реалізації злочинного рішення про широкомасштабне заволодіння майновими активами суб'єктів українського агропромислового комплексу, затвердив так звану постанову від 17.06.2022 № 526/22, відповідно до якої тимчасовим адміністратором над майном ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035) визначено муніципальне унітарне підприємство - «Старобільський елеватор» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. 1-го Травня, 4, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500), створене відповідно до розпорядження так званої адміністрації Старобільського району від 14.05.2022 № 22 та в подальшому уповноважене, в особі керівника Особи-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, на забезпечення ведення сільськогосподарської діяльності підприємств, які були передані в управління, на користь представників окупаційної влади держави-агресора, відповідно до так званого законодавства «ЛНР».
Надалі, ОСОБА_3 , спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, Особою-4 та іншими невстановленими на даний час особами, з метою реалізації злочинного плану, спрямованого на широкомасштабне заволодіння зерновою продукцією суб'єктів українського агропромислового комплексу, на виконання постанови від 17.06.2022 № 526/22, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 17.06.2022, надав вказівку директору так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» Особі-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, на організацію проведення незаконних фітосанітарних експертиз зернової продукції, яка зберігалась у складських приміщеннях ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), а також подальше протиправне її вивезення залізничним транспортом через тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей до території РФ з метою експорту.
Таким чином, за сприяння ОСОБА_3 , представники українського агропромислового комплексу втратили можливість безперешкодно розпоряджатись та управляти належним їм майном.
Продовжуючи злочинну діяльність, спрямовану на забезпечення окупаційного режиму на території Луганської області та організацію широкомасштабного привласнення майна й зернової продукції українських агропромислових підприємств, між так званим урядом «ЛНР», в особі Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та ТОВ «Луганська агропромислова компанія», в особі так званого генерального директора Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, 01.07.2022 укладено договір про соціальне партнерство. Відповідно до вказаного договору на так званий уряд «ЛНР» покладено обов'язок з організації передачі, в якості оренди, майна ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), в управління та розпорядження ТОВ «Луганська агропромислова компанія». В той час ТОВ «Луганська агропромислова компанія», в особі Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, зобов'язувалась: забезпечити ведення сільського господарства у відповідності до норм так званого законодавства «ЛНР», організувати придбання запчастин до транспортних засобів, мінеральних добрив, паливо-мастильних матеріалів, а також посівного матеріалу для проведення, в подальшому, сільськогосподарських робіт на земельних ділянках, які до початку повномасштабного вторгнення держави-агресора, перебували у власності українських агропромислових підприємств.
З метою забезпечення виконання зобов'язань, передбачених договором про соціальне партнерство від 01.07.2022 Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 та Особою-4, видав постанову уряду так званої «ЛНР» від 01.07.2022 № 544/22, відповідно до якої передбачалось врегулювання питань щодо оренди земельних ділянок, які знаходяться на територіях, які після 24.02.2022 перебувають під окупацією військових ЗС РФ та незаконних збройних формувань.
Таким чином, вказаною постановою затверджено передачу на умовах оренди майнових комплексів та зернової продукції ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), в управління новоствореному ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (код ЄДРПОУ 61144718), директором якого є Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615. В результаті прийняття Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, вказаного злочинного рішення, за сприяння так званого міністра сільського господарства так званої Луганської народної республіки ОСОБА_3 , ТОВ «Луганська агропромислова компанія» в особі керівника Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, отримало змогу вільно розпоряджатись майном підприємств та вести сільськогосподарську діяльність, спрямовану на забезпечення окупаційного режиму. З метою забезпечення виконання вказаного злочинного рішення Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, уповноважив заступників голови уряду так званої «ЛНР» Особу-4 та Особу-9, голову державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особу-5, голову державного комітету податків та зборів так званої «ЛНР» Особу-10 на здійснення контролю за реалізацією так званої постанови.
Надалі ОСОБА_3 , діючи спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та іншими, невстановленими на даний час особами, з метою виконання постанови голови так званого уряду «ЛНР» від 01.07.2022 № 544/22, а також договору про соціальне партнерство від 01.07.2022, зобов'язав директора так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500) Особу-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, в найкоротші строки провести інвентаризацію матеріальних цінностей переданих йому в управління підприємств, у тому числі зернової продукції, яка зберігалась у складських приміщеннях та, надалі, спільно з Особою-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, скласти акт прийому-передачі в оренду нерухомого майна, відповідно до якого надати ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718) можливість розпоряджатись майном, яке на праві власності належить ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035).
Після отримання на підставі акту прийому-передачі дозволу на розпорядження майном підприємств агропромислового комплексу, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 12.07.2022 Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, за попередньою змовою та згодою з директором так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, так званим міністром сільського господарства так званої Луганської народної республіки ОСОБА_9 , так званим головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, заступниками голови уряду так званої «ЛНР» Особою-4 та Особою-9, головою державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особою-5, головою державного комітету податків та зборів так званої «ЛНР» Особою-10, головою так званої адміністрації Старобільського району «ЛНР» Особою-3, представниками ЗС РФ та іншими невстановленими на даний час особами, які вступили у злочинну змову, організував підготовку та подальший збір зернової продукції із земельних ділянок загальною площею 51 000 га, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Луганської області та, на праві власності належать ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035).
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 12.07.2022, ОСОБА_3 , спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-4 та Особою-5, з метою організації виконання злочинного умислу, спрямованого на сприяння державі-агресору, надав вказівку Особі-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, щодо транспортування викраденої сільськогосподарської продовольчої продукції до складських приміщень, які належать так званому державному унітарному підприємству «ЛНР» «Аграрний фонд», ТОВ «Огороднє» та новоствореному створеному муніципальному унітарному підприємству «Старобільський елеватор» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500).
Надалі, ОСОБА_3 , спільно з Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-5, Особою-4 та іншими невстановленими на даний час особами, діючи на виконання вказівки Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, щодо забезпечення реалізації злочинного рішення вищого політичного керівництва держави-агресора, спрямованого на широкомасштабне примусове протиправне заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу Луганської області, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 28.02.2023, прийнято рішення про зміну тимчасового адміністратора над майном ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), відповідно до якого тимчасовим адміністратором визначено ТОВ «АГРОСФЕРА» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Луганськ, вул. Лутугінська, буд. 111-Д, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 1229400037019), в той час засновником останнього є громадянин РФ Особа-11, директором - громадянин РФ Особа-12, виконавчим директором - Особа-13.
В подальшому, представники ТОВ «АГРОСФЕРА» спільно з ОСОБА_3 , Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-5, Особою-4, діючи з метою реалізації рішень представників окупаційної влади держави-агресора, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 21.03.2023, організували зустріч з представниками агропромислового комплексу Луганської області, під час якої останнім повідомлено про прийняте рішення щодо зміни тимчасового адміністратора над вищевказаними майновими комплексами, а також вказано на необхідність проведення інвентаризації належного їм майна з метою подальшої передачі у тимчасове управління ТОВ «АГРОСФЕРА».
Унаслідок вчинення ОСОБА_3 зазначених злочинних дій, спрямованих на сприяння представникам окупаційної влади держави-агресора, а також забезпечення реалізації злочинного плану, спрямованого на широкомасштабне заволодіння матеріальними активами, суб'єкти господарювання у сфері агропромислового комплексу України, зокрема: ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філія «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філія «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філія «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філія «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філія «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035) втратили можливість вільно володіти, користуватись та розпоряджатися належними їм майновими комплексами, сільськогосподарською продукцією та мінеральними добривами, внаслідок чого власникам завдано матеріальної шкоди на суму 6 148 404 596 грн.
Такі дії ОСОБА_3 , органом досудового розслідування кваліфіковані за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, як вчинення умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішень держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора, вчиненими за попередньою змовою групою осіб.
Разом з цим ОСОБА_3 , добровільно зайнявши за попередньою змовою та згодою представників держави-агресора, за підтримки її збройних формувань, посаду так званого міністра сільського господарства так званої ЛНР, всупереч вимогам ст.ст. 52, 54, 147 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977, п. п. «g» ст. 23, ст.ст. 46, 47 та 53 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, з метою завдання шкоди Україні умисно організував реалізацію рішення держави-агресора про широкомасштабне заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України, зокрема сільськогосподарською продукцією українського походження, які не можуть бути використані для військових дій, та їх передання представникам держави-агресора.
Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - Україна. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 зазначено, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V цієї Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Положеннями Конституції України передбачено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою (ст. 1), суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною (ст. 2).
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; від 24.10.1970 № 2625 (XXV), що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки, та від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), що містить визначення агресії, - установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання в будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими міжнародними документами закріплено обов'язок держав утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у ст. ст. 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), серед іншого, визначено, що ознаками агресії є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави, застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.
Будь-яке з таких діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що перебувають на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, що здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
З 19 лютого 2014 року представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ), приховане твердженням керівників РФ про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту РФ та іншими підрозділами ЗС РФ здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечили військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя. 18 березня 2014 року РФ оголосила про офіційне включення Криму до її території.
Одночасно із цим, протягом березня та на початку квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей України. 07 квітня 2014 року в м. Донецьку створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі за текстом - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року в м. Луганську - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі за текстом - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які функціонують і по теперішній час.
Датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.
3 метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ЛНР» представниками РФ з числа своїх громадян та місцевого населення Луганської області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ЛНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організацій, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів РФ на тимчасово окупованих територіях Луганської області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018 № 2268-VIII, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VII та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
В подальшому, з метою формування органів окупаційної влади 25 листопада 2014 року самопроголошеним головою ЛНР видано наказ № 051/1/01/11/14, згідно з яким створено структуру виконавчих органів державної влади так званої «ЛНР» - «раду міністрів ЛНР», а також інші виконавчі органи державної влади так званої «ЛНР». Крім того встановлено, що на тимчасово окупованих територіях Луганської області діє так званий законодавчий орган влади «народна рада ЛНР», до основних функцій якої входить прийняття так званих законів та нормативно-правових актів, спрямованих на функціонування «ЛНР».
Надалі, з метою повномасштабного військового вторгнення, починаючи з 2021 року по лютий 2022 року на території РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованій території України сконцентрувались значні сили ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм іррегулярні угруповання.
У подальшому, 24 лютого 2022 року, президент РФ оголосив початок так званої «спеціальної військової операції».
Того самого дня, 24.02.2022 військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактично застосовуючи її, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській та інших областях, де здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупували частину вказаної території, у тому числі частину Херсонської області.
У зв'язку з цим на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (з урахуванням змін, внесених указами Президента України), в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який триває по теперішній час.
Відповідно до вимог частини 1, частини 2 статті 2 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, ратифікованої Указом Президії Верховної Ради Української РСР «Про ратифікацію Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року про захист жертв війни» від 03 липня 1954 року, ця Конвенція застосовується до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни. Конвенція також застосовується до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Згідно частини 1 статті 4 зазначеної Конвенції, особами, що перебувають під захистом цієї Конвенції, є ті, хто в будь-який момент та за будь-яких обставин опиняються, у разі конфлікту чи окупації, під владою сторони конфлікту або окупаційної держави, громадянами яких вони не є.
Частиною 2 ст. 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 визначено, що пограбування забороняється.
У ст. 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 зазначено, що серйозними порушеннями є такі порушення, що охоплюють такі дії, якщо їх здійснено проти осіб або власності, які перебувають під захистом цієї Конвенції: умисне вбивство, тортури або нелюдяне поводження, зокрема біологічні експерименти, які умисно спричинять великі страждання чи серйозні травми тілу чи здоров'ю, нелегальна депортація чи переведення або нелегальне ув'язнення особи, що перебуває під захистом, примушення особи, що перебуває під захистом, служити в збройних силах ворожої держави або умисне відбирання в особи, що перебуває під захистом, прав на справедливий і офіційний судовий процес, рекомендований цією Конвенцією, захоплення полонених і широкомасштабне руйнування та привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю і здійснюване незаконним чином та безцільно.
Відповідно до ст. ст. 52, 54 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 08.06.1977, ратифікованого Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 18.08.1989, цивільні об'єкти не повинні бути об'єктом нападу або репресалій. Заборонено піддавати нападу або знищувати, виводити або доводити до непридатності об'єкти, необхідні для виживання цивільного населення, такі як запаси продуктів харчування, сільськогосподарські райони, що виробляють продовольство, посіви, худобу, споруди для забезпечення питною водою й запаси останньої, а також іригаційні споруди спеціально з метою не допустити використання їх цивільним населенням або супротивною стороною як засобу підтримання існування, незалежно від мотивів, ніби з метою викликати голод серед цивільних осіб, примусити їх до виїзду або з якої-небудь іншої причини. Ці об'єкти не повинні ставати об'єктами репресалій.
IV Гаазька конвенція про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї - Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907 набрали чинності для України 24.08.1991.
Відповідно до п. п. «g» ст. 23 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, крім заборон, передбачених спеціальними конвенціями, особливо забороняється знищувати або захоплювати власність ворога, крім випадків, коли таке знищення або захоплення настійно вимагається військовою необхідністю.
Згідно зі ст. ст. 46, 47 Положення про закони і звичаї війни на суходолі приватна власність повинна поважатися; приватна власність не підлягає конфіскації; мародерство офіційно забороняється.
Статтею 53 вказаного Положення передбачено, що окупаційна армія може заволодіти лише грошима, фондами та цінними паперами, які виключно є власністю держави, складами зброї, транспортними засобами, виробничими запасами та загалом усією рухомою власністю держави, що може бути використана для військових дій.
Положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII (далі Закон № 1207-VII) визначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації, - це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, у тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Таким чином, Особа-1, який у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час та місці, але не пізніше 14 серпня 2014 року, добровільно зайняв посаду так званого голови «ЛНР», діючи з метою координації діяльності так званої ради міністрів «ЛНР», а також відомств, які були утворені в її структурі відповідно до наказу від 25.11.2014 № 051/1/01/11/14, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час та місці, але не пізніше 26.12.2015 видав наказ про призначення Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, головою так званої ради міністрів «ЛНР».
У подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 18.12.2017, з метою забезпечення окупаційного режиму і виконання на тимчасово окупованих територіях Луганської області функцій, властивих органам державної влади, невстановлені досудовим розслідуванням та судом представники окупаційної влади держави-агресора, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями, призначили міністром сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 .
Після початку повномасштабного військового вторгнення, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 03.03.2022 представниками ЗС РФ та так званої «ЛНР» встановлено загальний контроль над територією Старобільського району Луганської області. З метою здійснення управління тимчасово окупованими територіями України, в тому числі Старобільського району Луганської області, наказом голови так званої «ЛНР» від 03.03.2022 № УГ-125/22 створено так звану адміністрацію Старобільського району «ЛНР» з центром у місті Старобільськ та призначено виконувачем обов'язків так званого голову адміністрації - Особу-3.
Надалі, голова так званої ради міністрів «ЛНР» Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи умисно, з метою забезпечення окупаційного режиму та реалізації злочинного рішення, спрямованого на протиправне широкомасштабне заволодіння майновими комплексами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, залучив до злочинного плану так званого заступника голови правління «ЛНР» Особу-4, голову державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особу-5, міністра сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 , голову так званої адміністрації Старобільського району «ЛНР» Особу-3, генерального директора АТ «Агрокомплекс ім. Ткачова» Особу-6, генерального директора ТОВ «Луганська агропромислова компанія» Особу-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та інших, невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
Після цього, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше початку березня 2022 року, міністром сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 , без наявної військової необхідності, з метою забезпечення окупаційного режиму та реалізації злочинного рішення, спрямованого на протиправне широкомасштабне заволодіння майновими комплексами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, на виконання вказівки голови так званої ради міністрів «ЛНР» Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, за попередньою змовою та згодою з Особою-4, Особою-5, Особою-3, Особою-6, Особою-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, організовано проведення зустрічі в селищі міського типу Марківка Старобільського району Луганської області з представниками агропромислового комплексу Луганської області, в ході якої останніми вказано на необхідність перереєстрації суб'єктів підприємницької діяльності за системою оподаткування так званої «ЛНР» та отримання спеціального дозволу на подальше ведення господарської діяльності суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу на території Луганської області.
З метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на реалізацію рішень представників окупаційної влади держави-агресора, громадянин РФ Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, без наявності військової необхідності, діючи за попередньою змовою та згодою з головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, так званим заступником голови правління так званої «ЛНР» Особою-4, головою державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особою-5, міністром сільського господарства так званої «ЛНР» ОСОБА_3 та іншими, невстановленими на даний час особами, 17.05.2022 затвердив рішення, відповідно до якого створено ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (зареєстроване за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 48, к. 314, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718) та призначено керівником - Особу-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615.
Крім того, з метою сприяння державі-агресору ОСОБА_3 , спільно з головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, 19.05.2022 організовано проведення зустрічі з представниками агропромислового комплексу, зокрема: АТ Фірма «Агрокомплекс ім. Ткачова» (зареєстроване за адресою: Краснодарський край, Висілківський район, станиця Висілки, вул. Степова, 1 код ОДРН (РФ) 1022303554635) в особі генерального директора Особи-6, ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (зареєстроване за адресою: м. Луганськ, вул. Радянська, 48, к. 314, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718), в особі генерального директора Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615. Під час зустрічі учасниками обговорювались питання ведення сільськогосподарської діяльності на земельних ділянках, які перебувають на тимчасово окупованих територіях так званої «ЛНР», а саме щодо фінансування сезонних польових робіт та кількості необхідної техніки для проведення вказаних робіт. За результатами обговорення ОСОБА_3 спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, Особою-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615 та Особою-6 розроблено спільний проект комплексного розвитку агропромислового комплексу на території так званої «ЛНР».
В подальшому, реалізуючи спільний злочинний умисел, громадянин України Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи за попередньою змовою та згодою з ОСОБА_3 , Особою-5, Особою-4 та іншими, невстановленими на даний час особами, грубо порушуючи зазначені вимоги міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, видав постанову уряду так званої «ЛНР» від 21.05.2022 № 462/22, відповідно до якої врегулювано діяльність так званих органів місцевого самоврядування, а також введено тимчасове зовнішнє управління над майновими комплексами ряду суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України на тимчасово окупованих територіях Луганської області, зокрема: ТОВ «Старобільський елеватор» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. 1-го Травня, 4, код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377, зареєстрована за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Сватове, вул. Ново-старобільська, 17), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414, зареєстрована за адресою: Луганська область, Біловодський район, с. Біловодськ, вул. Гуньяна, 51), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207, зареєстрована за адресою: Луганська область, Новопсковський район, село Писарівка, вулиця Горького, 22Е), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383, зареєстрована за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Троїцьке, вул. Ліхачова, 37 В), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393, зареєстрована за адресою: Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, вул. Південна, 71 А), а також підприємства, непрямий вирішальний вплив над якими здійснює компанія-нерезидент «АГРОТОН ПАБЛІК ЛІМІТЕД» (зареєстрована за адресою: Республіка Кіпр, м. Нікосія, вул. Лампусас, 1), а саме: ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 9Б, офіс Д9-Б) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035, зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Михайла Грушевського, 9Б, офіс Д9-Б).
Надалі, Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи з метою забезпечення реалізації злочинного рішення про широкомасштабне заволодіння майновими активами суб'єктів українського агропромислового комплексу, затвердив так звану постанову від 17.06.2022 № 526/22, відповідно до якої тимчасовим адміністратором над майном ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035) визначено муніципальне унітарне підприємство - «Старобільський елеватор» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. 1-го Травня, 4, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500), створене відповідно до розпорядження так званої адміністрації Старобільського району від 14.05.2022 № 22 та в подальшому уповноважене, в особі керівника Особи-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, на забезпечення ведення сільськогосподарської діяльності підприємств, які були передані в управління, на користь представників окупаційної влади держави-агресора, відповідно до так званого законодавства «ЛНР».
Надалі, ОСОБА_3 , спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, Особою-4 та іншими невстановленими на даний час особами, на виконання постанови від 17.06.2022 № 526/22, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17.06.2022, усупереч вимогам ст. ст. 52, 54, 147 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977, п п. g п. 23, п. п. 46, 47 ст. 53 Положення про закони і звичаї війни на суходолі з метою реалізації злочинних рішень, спрямованих на широкомасштабне заволодіння майновими активами суб'єктів українського агропромислового комплексу, надав вказівку директору так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» Особі-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, на організацію проведення незаконних фітосанітарних експертиз зернової продукції, яка зберігалась у складських приміщеннях ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька'ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), а також подальше протиправне її вивезення залізничним транспортом через тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей до території РФ з метою експорту.
Таким чином, за сприяння ОСОБА_3 , представники українського агропромислового комплексу втратили можливість безперешкодно розпоряджатись та управляти належним їм майном.
Продовжуючи злочинну діяльність, спрямовану на забезпечення окупаційного режиму на території Луганської області, а також організацію широкомасштабного привласнення майна й зернової продукції українських агропромислових підприємств, без наявності військової необхідності, між так званим урядом «ЛНР», в особі Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та ТОВ «Луганська агропромислова компанія», в особі так званого генерального директора Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, 01.07.2022 укладено договір про соціальне партнерство. Відповідно до вказаного договору на так званий уряд «ЛНР» покладено обов'язок з організації передачі, в якості оренди, майна ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН»(код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), в управління та розпорядження ТОВ «Луганська агропромислова компанія». В той час ТОВ «Луганська агропромислова компанія», в особі Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, зобов'язувалась: забезпечити ведення сільського господарства у відповідності до норм так званого законодавства «ЛНР», організувати придбання запчастин до транспортних засобів, мінеральних добрив, паливо-мастильних матеріалів, а також посівного матеріалу для проведення, в подальшому, сільськогосподарських робіт на земельних ділянках, які до початку повномасштабного вторгнення держави-агресора, перебували у власності українських агропромислових підприємств.
З метою забезпечення виконання зобов'язань, передбачених договором про соціальне партнерство від 01.07.2022 Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 та Особою-4, видав постанову уряду так званої «ЛНР» від 01.07.2022 № 544/22, відповідно до якої передбачалось врегулювання питань щодо оренди земельних ділянок, які знаходяться на територіях, які після 24.02.2022 перебувають під окупацією військових ЗС РФ та незаконних збройних формувань.
Таким чином, вказаною постановою затверджено передачу на умовах оренди майнових комплексів та зернової продукції ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), в управління новоствореному ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (код ЄДРПОУ 61144718), директором якого є Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615. В результаті прийняття Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, вказаного злочинного рішення, за сприяння так званого міністра сільського господарства так званої Луганської народної республіки ОСОБА_3 , ТОВ «Луганська агропромислова компанія», в особі керівника Особи-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, отримало змогу вільно розпоряджатись майном підприємств та вести сільськогосподарську діяльність, спрямовану на забезпечення окупаційного режиму. З метою забезпечення виконання вказаного злочинного рішення Особа-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, уповноважив заступників голови уряду так званої «ЛНР» Особу-4 та Особу-9, голову державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особу-5, голову державного комітету податків та зборів так званої «ЛНР» Особу-10 на здійснення контролю за реалізацією так званої постанови
Надалі ОСОБА_3 , діючи спільно Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, та іншими, невстановленими на даний час особами, з метою виконання постанови голови так званого уряду «ЛНР» від 01.07.2022 № 544/22, а також договору про соціальне партнерство від 01.07.2022, зобов'язав директора так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500) Особу-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, в найкоротші строки провести інвентаризацію матеріальних цінностей переданих йому в управління підприємств, у тому числі зернової продукції, яка зберігалась у складських приміщеннях та, надалі, спільно з Особою-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, скласти акт прийому-передачі в оренду нерухомого майна, відповідно до якого надати ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 61144718) можливість розпоряджатись майном, яке на праві власності належить ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН»(код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035).
Після отримання на підставі акту прийому-передачі дозволу на розпорядження майном підприємств агропромислового комплексу, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 12.07.2022 Особа-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, за попередньою змовою та згодою з директором так званого муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, так званим міністром сільського господарства так званої Луганської народної республіки ОСОБА_9 , так званим головою уряду так званої «ЛНР» Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, заступниками голови уряду так званої «ЛНР» Особою-4 та Особою-9, головою державного комітету по земельним питанням так званої «ЛНР» Особою-5, головою державного комітету податків та зборів так званої «ЛНР» Особою-10, головою так званої адміністрації Старобільського району «ЛНР» Особою-3, представниками ЗС РФ та іншими невстановленими на даний час особами, які вступили у злочинну змову, організував підготовку та подальший збір зернової продукції із земельних ділянок загальною площею 51 000 га, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Луганської області та, на праві власності належать ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035).
В подальшому, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 12.07.2022, ОСОБА_3 , спільно з Особою-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-4 та Особою-5, з метою організації виконання злочинного умислу, спрямованого на сприяння державі-агресору, надав вказівку Особі-7, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, щодо транспортування викраденої сільськогосподарської продовольчої продукції до складських приміщень, які належать так званому державному унітарному підприємству «ЛНР» «Аграрний фонд», ТОВ «Огороднє» та новоствореному створеному муніципальному унітарному підприємству «Старобільський елеватор» (код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 62701500).
Надалі, ОСОБА_3 , спільно з Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-5, Особою-4 та іншими невстановленими на даний час особами, діючи на виконання вказівки Особи-2, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 42022000000000615, щодо забезпечення реалізації злочинного рішення вищого політичного керівництва держави-агресора, спрямованого на широкомасштабне примусове протиправне заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу Луганської області, у невстановлений досудовим розслідуванням та судом час, але не пізніше 28.02.2023, без військової необхідності, прийнято рішення про зміну тимчасового адміністратора над майном ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 302801) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), відповідно до якого тимчасовим адміністратором визначено ТОВ «АГРОСФЕРА» (зареєстроване за адресою: Луганська область, м. Луганськ, вул. Лутугінська, буд. 111-Д, код ОДРН ЄДРЮО (ЛНР) 1229400037019), в той час засновником останнього є громадянин РФ Особа-11, директором - громадянин РФ Особа-12, виконавчим директором - Особа-13.
В подальшому, представники ТОВ «АГРОСФЕРА» спільно з ОСОБА_3 , Особою-8, обставини вчинення кримінального правопорушення якою досліджуються у кримінальному провадженні № 22023000000000298, Особою-5 та Особою-4, діючи з метою реалізації рішень представників окупаційної влади держави-агресора, у невстановлений досудовим розслідуванням та сулом час, але не пізніше 21.03.2023, всупереч вимогам ст. ст. 52, 54, 147 Додаткового протоколу до Женевської конвенції від 12.08.1949, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 08.06.1977, п. п. «g» ст. 23, ст. ст. 46, 47 та 53 Положення про закони і звичаї війни на суходолі, організували зустріч з представниками агропромислового комплексу Луганської області, під час якої останнім повідомлено про прийняте рішення щодо зміни тимчасового адміністратора над вищевказаними майновими комплексами, а також вказано на необхідність проведення інвентаризації належного їм майна з метою подальшої передачі у тимчасове управління ТОВ «АГРОСФЕРА».
Вчинення ОСОБА_3 , як громадянином України, який добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в уряді так званої «ЛНР», створеному на тимчасово окупованій території, зазначених умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництва), з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішення представників вищого політичного керівництва держави-агресора щодо широкомасштабного примусового протиправного заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України, а також передача вказаних матеріальних ресурсів, які не можуть бути використані для військових дій, представникам держави-агресора, призвели до заволодіння майном ТОВ «Старобільський елеватор» (код ЄДРПОУ 00952798), Філії «Сватівська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477377), Філії «Біловодська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477414), Філії «Новопсковська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 24047207), Філії «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477383), Філії «Старобільська» ТОВ СП «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 23477393), ПрАТ «АГРОТОН» (код ЄДРПОУ 30280120) та ПП СВФ «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035), чим останнім завдано матеріальної шкоди у розмірі 6 148 404 596 грн.
Унаслідок вчинення ОСОБА_3 дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництва), з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішення представників вищого політичного керівництва держави-агресора щодо широкомасштабного примусового протиправного заволодіння матеріальними активами суб'єктів господарювання у сфері агропромислового комплексу України, а також передачі їх майна представникам держави-агресора, запаси продуктів харчування та мінеральні добрива, необхідні для нормального забезпечення діяльності сільськогосподарських районів, що виробляють продовольство, не були використані для військових дій, а за сприяння ОСОБА_3 вчинено їх відкрите заволодіння (пограбування), заборонене ч. 2 ст. 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, без будь-якої військової необхідності.
Фактично співучасниками вчинено серйозне порушення Женевської конвенції від 12.08.1949 року, а саме незаконне, невмотивоване і широкомасштабне привласнення майна, не викликане військовою необхідністю, скоєне щодо осіб та майна, що перебувають під захистом Конвенцій.
Військова необхідність у фактичному пограбуванні зазначених запасів зернових культур була відсутня, оскільки попередньо викрадені зернові культури не встановленими військовослужбовцями ЗС РФ та представниками окупаційної адміністрації використано не для військових дій і не для задоволення потреб населення, а з корисливою метою та з мотивів особистого неправомірного збагачення, перевезено до морських портів РФ та тимчасово окупованої АРК, звідки морськими суднами направлено до інших країн під виглядом експортної продукції РФ.
Такі дії ОСОБА_3 , органом досудового розслідування кваліфіковані за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, як порушення інших законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також віддання наказів про вчинення таких дій, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.
Судовий розгляд кримінального провадження стосовно ОСОБА_3 здійснювався у порядку спеціального судового провадження на підставі ухвали суду від 25 жовтня 2024 року.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Згідно положень ч. 2 ст. 297-1 КПК України вбачається, що серед переліку злочинів, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування, наявне посилання на ст.ст. 111-2, 438 КК України, за якими пред'явлено обвинувачення ОСОБА_3 .
У судовому засіданні допит обвинуваченого ОСОБА_3 не здійснювався з причин проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч. 3 ст. 323 КПК України.
Водночас, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_6 (діє на підставі Доручення №026-260000561 від 17.12.2022), що був забезпечений державою, а саме Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві.
При цьому, обвинувачений викликався до суду через засоби масової інформації, зокрема, шляхом опублікування повісток про виклик у газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, а також шляхом розміщення оголошень про його виклик на офіційному веб-сайті Шевченківського районного суду міста Києва. Крім того, про виклик обвинуваченого повідомлявся особисто його захисник - адвокат ОСОБА_6 .
Обвинувачений ОСОБА_3 жодного разу до суду не прибув, заяв про неможливість взяти участь у судовому розгляді суду не подавав, письмових пояснень із повідомленням поважності причин своєї неявки до суду не надіслав, що свідчить про його небажання скористатися передбаченими чинним КПК України правами обвинуваченого.
Судом встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених чинним законодавством. Стороною обвинувачення, захисником обвинуваченого та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого.
В той же час, ухилення обвинуваченого від правосуддя, суд оцінює як реалізацію його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), та як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Прокурор в ході судових дебатів висловив позицію, щодо повної доведеності вини обвинуваченого у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях. Просив визнати обвинуваченого ОСОБА_3 винним та призначити відповідне покарання в межах санкції ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.
У судових дебатах захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_6 зазначив, що він не мав можливості узгодити позицію щодо пред'явленого обвинувачення зі своїм підзахисним, оскільки зв'язок у нього з ним відсутній.
Крім того, захисник звернув увагу на те, що під час судового розгляду не було надано належних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_3 був належним чином повідомлений про підозру та про розгляд судом справи відносно нього, оскільки публікації відповідних оголошень не завжди гарантують обізнаність особи про кримінальне провадження. Тому він наполягав на тому, що всі досліджені судом докази поза розумним сумнівом не доводять вину ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях, і просив виправдати його за ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України через недоведеність його вини.
Однак, незважаючи на позицію захисника, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд приходить до висновку про те, що вина ОСОБА_3 у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, повністю підтверджується наступними доказами, які відповідають вимогам, передбаченим у ст.ст. 84-88 КПК України.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_10 , суду повідомив, що на той час в березні 2022 року займав посаду заступника генерального директора ПрАТ "АГРОТОН", яке було розташоване у Марківському районі Луганської області. Коли почалася війна знаходився в Марківці, 3-5 березня побачив оголошення, що приїде так званий міністр сільського господарства ЛНР на зустріч з аграріями. На зустрічі ОСОБА_3 представили, як міністра сільського господарства, вцілому було приблизно 15 осіб. ОСОБА_3 виступив із закликом: «перереєструватися, бо в їх інтересах не затягувати з реєстрацією, росія тут назавжди, іншого шляху немає».
Щодо підприємства, яке очолював пояснив, що залишилася велика кількість пшениці та соняшнику (близько тисячі тонн), і доки підприємство не було перереєстроване на ЛНР-рівське, їздив на елеватор, все було, як завжди, а потім в кінці червня на елеваторі була виставлена охорона ЛНР, вхід туди був заборонений, на підприємстві вже нікого не було, «всіх прибрали».
Зазначав, що ОСОБА_3 тоді говорив, що виключно після перереєстрації аграрії зможуть реалізувати свою продукцію, по іншому ніяк.
На запитання прокурора зазначив, дійсно на досудовому розслідуванні йому надавалися фотознімки, зокрема ОСОБА_3 в межах слідчої дії пред'явлення особи для впізнання, якого він і впізнав.
На запитання головуючого зазначив, що конкретних розпоряджень, документів ОСОБА_3 про вивезення зерна не бачив.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_11 суду повідомила, що знала ОСОБА_3 з 2014 року, їх сільськогосподарські підприємства були поряд розташовані в Біловодському районі. 20 червня 2014 року виїхала з Луганської області та більше не поверталася, згодом дізналася, що ОСОБА_3 було призначено на посаду начальника сільськогосподарського управління ЛНР.
На запитання прокурора зазначила, що під час окупації Луганської області ОСОБА_3 їздив по підприємствах та проводив збори.
Повідомила, що з 2011 року по теперішній час працює в ПП СВФ «Агро». В березні 2022 року, в селищі Білокуракине, окупаційною владою на елеваторі було зібрано керівників аграрних підприємств Луганської області, ОСОБА_3 агітував за ЛНР, говорив, що буде краще.
Вказала, що на території Луганської області, де знаходилося підприємство, яке вона очолювала був розташований один елеватор та дев'ять господарств з усією технікою та складськими приміщеннями. На орендованому Старобільському елеваторі на той час залишилося багато не проданої продукції та коли на його територію зайшла окупаційна влада, туди був вхід заборонений. Тільки на відповідальному зберіганні знаходилося одна тисяча тонн пшениці.
Їй відомо, що вся зернова продукція була вивезена та вся техніка підприємства перебувала на той час в користуванні.
На запитання сторони захисту зазначила, що особисто ОСОБА_3 не бачила, його агітацію не чула, виключно від працівників підприємств, які були присутні на зборах під час виступу ОСОБА_3 . Де знаходиться ОСОБА_3 станом на сьогодні їй не відомо.
На запитання головуючого повідомила, що документів, які підтверджують те, що ОСОБА_3 був призначений на посаду міністра сільського господарства ЛНР, не бачила та не має. Вказала, що 20 червня 2014 року виїхала з Луганської області до Харкова, в тому числі вивезла підприємство (бухгалтерію, архіви).
Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Суд, провівши судовий розгляд лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у провадженні, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, приходить до наступних висновків.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку рф частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку рф частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами рф, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.
Так, вина ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях повністю доведена сукупністю зібраних в кримінальному провадженні та дослідженими в судовому засіданні доказами, які суд вважає належними та допустимими, а саме:
- копією листа Компанії «Агротон Паблік Лімітед» від 29.08.2022 вих. №19 з додатками, зі змісту яких вбачається, що владою ЛНР постановою про врегулювання деяких питань у сфері земельних ділянок, розташованих на території окремих адміністративно-територіальних одиниць Луганської Народної Республіки, які станом на 19.02.2022 не були підконтрольні органам державної влади Луганської Народної Республіки від 01 червня 2022 року №544/22, постановлено передати товариству з обмеженою відповідальністю «Луганська агропромислова компанія» (ОГРН ЕГРЮЛ 61144718) права та обов'язки товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 14291113), в тому числі його дочірніх підприємств, філіалів, відділів, а також прав та обов'язків організацій, які є дочірніми підприємствами, філіалами, відділення компанії AGROTON PUBLIC LIMITED (реєстраційний номер 255059) та розташованих на території окремих адміністративно-територіальних одиниць Луганської Народної Республіки, які станом на 19.02.2022 року не були підконтрольні органам державної влади Луганської Народної Республіки, по договорам оренди земельних ділянок (паїв), розташованих на території окремих адміністративно-територіальних одиниць Луганської Народної Республіки, які станом на 19.02.2022 не були підконтрольні органам державної влади Луганської Народної Республіки, крім прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 14291113), в тому числі його дочірніх підприємств, філіалів, відділів, а також прав та обов'язків організацій, які є дочірніми підприємствами, філіалами, відділеннями компанії AGROTON PUBLIC LIMITED (реєстраційний номер 255059) за договорами оренди земельних ділянок (паїв), розташованих на території Старобільського району Луганської Народної Республіки;
- договором про соціальне партнерство від 01 липня 2022 року, укладеним між Урядом Луганської Народної Республіки з одної сторони та товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська агропромислова компанія», згідно якого передбачено забезпечити передачу ТОВ «Луганська агропромислова компанія» прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю «Нібулон», (КОД ЄДРПОУ14291113), в тому числі його дочірніх підприємств, філіалів, відділень компанії AGROTON PUBLIC LIMITED (реєстраційний номер 255059) і розташованих на території окремих адміністративно-територіальних одиниць Луганської Народної Республіки, які станом на 19.02.2022 не були підконтрольні органам державної влади Луганської Народної Республіки (далі - компанія Агротон), за договорами оренди земельних ділянок (паїв), розташованих на території окремих адміністративно-територіальних одиниць Луганської Народної Республіки, які станом на 19.02.2022 не були підконтрольні органам державної влади Луганської Народної Республіки, крім прав та обов'язків ТОВ «НІБУЛОН», а також прав і обов'язків компанії «АГРОТОН» за договорами оренди земельних ділянок (паїв), розташованих на території Старобільського району Луганської Народної Республіки, з ціллю наступного укладання ТОВ «Луганська агропромислова компанія» договорів оренди даних земельних ділянок із власниками;
- актом прийому-передачі в оренду нерухомого муніципального майна, яке знаходиться на балансі Муніципального унітарного підприємства «Старобільський елеватор» міста Старобільська, згідно якого Муніципальне унітарне підприємство «Старобільський елеватор» міста Старобільська, передало а ТОВ «Агропромислова Луганська компанія», прийняло в термінове платне користування майно дочірніх підприємств, філіалів, відділень компанії ТОВ «Нібулон»;
- копією листа Компанії «Агротон Паблік Лімітед» від 01.08.2022 вих. №3, згідно якого повідомлено СУ ГУСБ України у м. Києві та Київській області, що Компанія «Агротон Паблік Лімітед» здійснює непрямий вирішальний вплив, тобто є вищестоящою організацією по відношенню до наступних підприємств: ПрАТ «АГРОТОН», ПП СВФ «АГРО», СТОВ Агрофірма «НОВИЙ ШЛЯХ», СТОВ «ШИЙКІВСЬКЕ». У зв'язку з воєнною агресією рф проти України виробничі активи вказаних підприємств потрапили в тимчасову окупацію з початку воєнних дій, з травня 2022 року почалися активні дії по захопленню активів підприємств з боку як сторонніх осіб, так і деяких робітників підприємств. Активи підприємств, зокрема Новоайдарського переробного комплексу, Білокуракинського елеватору, Старобільського елеватору, були захоплені представниками окупаційної влади при активному сприянні певних працівників підприємств;
- копією листа Компанії «Агротон Паблік Лімітед» від 07.11.2022 р. вих. №20, згідно якого підприємство зазначає щодо деяких осіб, які сприяли захопленню майна ПрАТ «АГРОТОН» і ПП СВФ «АГРО», зокрема ОСОБА_3 (так званий міністр сільського господарства ЛНР, який станом на 07.11.2022 звільнений, пропонував керівному складу працівників ПрАТ «АГРОТОН» і ПП СВФ «АГРО» реєструвати вказані підприємства за умовами терористичного лнр та працювати надалі в цих підприємствах. Вимагали відвідувати загальні районні зібрання з приводу організації виробництва на території, в тому числі реєстрації в податковій службі ЛНР, а також вимагали надавати інформацію по сільськогосподарській продукції, яка залишилася на складах підприємств і елеваторів на момент захоплення територій громад Луганської області. Особисто об'їжджали місцеві підприємства, де на зборах наказували перевести робітників до нових підприємств, зареєстрованих в лнр, і при цьому погрожували керівникам посадити їх до в'язниці за саботаж у випадку не проведення всіх вищевказаних дій.
Щодо загальних сум втрат групи компаній «АГРОТОН» у зв'язку з захопленням майна представниками окупаційної влади лнр і рф, і наступною передачею активів в керування АТ «Фірма Агрокомплекс імені Ткачова» (Краснодар) за посередництвом ТОВ «Луганська агропромислова компанія» (лнр), зокрема, в тому числі рахунку основне - будівлі та споруди, власна продукція, врожай, машини та обладнання, транспортні засоби: по ПрАТ «АГРОТОН» заподіяно майнові збитки на загальну суму 4 608 019 345, 00 грн.; по ПП СВФ «АГРО» заподіяно майнові збитки на загальну суму 414 189 280,62 грн; по СТОВ Агрофірма «НОВИЙ ШЛЯХ» заподіяно майнові збитки на загальну суму 122 914 222,92 грн.; по СТОВ «ШИЙКІВСЬКЕ» заподіяно майнові збитки на загальну суму 49 275 335,83 грн., загальна сума втрат складає: 5 194 398 184 (п'ять мільярдів сто дев'яносто чотири мільйони триста дев'яносто вісім тисяч сто вісімдесят чотири) грн. 37 коп.;
- копією заяви про вчинення кримінального правопорушення від ТОВ СП «НІБУЛОН» від 15.11.2022 з додатками, згідно якої ТОВ СП «НІБУЛОН» повідомило Головне слідче управління СБ України про захоплення матеріальних цінностей ТОВ СП «Нібулон», з метою привласнення, приведення у непридатний для використання стан, а також блокування доступу товариства до сільськогосподарських земель, які знаходяться в орендованому користуванні ТОВ СП «НІБУЛОН» в межах Новопсковської територіальної громади (раніше Донцівська, Кам'янська, та Риб'янцівська сільські ради, Новопсковська селищна рада) та Білолуцької селищної територіальної громади (раніше Козлівська, Можняківська, Новобілянська та Павленківська сільські ради) Старобільського району Луганської області для вирощування сільськогосподарських культур, що призвело до значних збитків товариства в розмірі майна філії товариства (рухомого, нерухомого, товарно-матеріальних цінностей тощо), загальною вартістю 56 335 563, 79 грн. з ПДВ, а також призвело до створення надзвичайної (кризової) продовольчої ситуації;
- копією заяви про вчинення кримінального правопорушення від ТОВ СП «НІБУЛОН» від 15.11.2022 з додатками, згідно якої ТОВ СП «НІБУЛОН» повідомило Головне слідче управління СБ України про захоплення матеріальних цінностей ТОВ СП «Нібулон», з метою привласнення, приведення у непридатний для використання стан, а також блокування доступу товариства до сільськогосподарських земель, які знаходяться в орендованому користуванні ТОВ СП «НІБУЛОН» в межах Міловської селищної територіальної громади (раніше Великоцька, Стрільцівська та Мусіїївська сілські ради) та Біловодської селищної територіальної громади (раніше Семикозівська та Євсузька сільські ради, Біловодська селищна рада) Старобільського району Луганської області для вирощування сільськогосподарських культур, що призвели до значних збитків товариства в розмірі майна філії товариства (рухомого, нерухомого, товарно-матеріальних цінностей тощо), загальною вартістю 67 909 414,39 грн. з ПДВ та до збитків у вигляді втраченої (упущеної) вигоди згідно цін на врожай у 2022 році, загальною вартістю 6 903 700 дол. США без ПДВ, а також призвело до створення надзвичайної (кризової) продовольчої ситуації;
- копією заяви про вчинення кримінального правопорушення від ТОВ СП «НІБУЛОН» від 15.11.2022 з додатками, згідно якої ТОВ СП «НІБУЛОН» повідомило Головне слідче управління СБ України про захоплення матеріальних цінностей ТОВ СП «Нібулон», з метою привласнення, приведення у непридатний для використання стан, а також блокування доступу товариства до сільськогосподарських земель, які знаходяться в орендованому користуванні ТОВ СП «НІБУЛОН» в межах Троїцької селищної територіальної громади (раніше Демино-Олександрівська, Лантратівська та Тимонівська сільські ради, Троїцька селищна рада) Сватівського району Луганської області для вирощування сільськогосподарських культур, що призвело до значних збитків товариства в розмірі майна філії товариства (рухомого, нерухомого, товарно-матеріальних цінностей тощо), загальною вартістю 65 483 500, 21 грн. з ПДВ, та до збитків у вигляді втраченої (упущеної) вигоди згідно цін на врожай у 2022 році, загальною вартістю 3 731 227 дол. США без ПДВ, а також призвело до створення надзвичайної (кризової) продовольчої ситуації;
- копією заяви про вчинення кримінального правопорушення від ТОВ СП «НІБУЛОН» від 15.11.2022 з додатками, згідно якої ТОВ СП «НІБУЛОН» повідомило Головне слідче управління СБ України про захоплення матеріальних цінностей ТОВ СП «Нібулон», з метою привласнення, приведення у непридатний для використання стан, а також блокування доступу товариства до сільськогосподарських земель, які знаходяться в орендованому користуванні ТОВ СП «НІБУЛОН» в межах Старобільської міської територіальної громади (раніше Старобільська міська рада), Чмирівської сільської територіальної громади (раніше Вишнева сільська рада, Шпотинська сільська рада та Чмирівська сільська рада) та Шульгинської сільської територіальної громади (раніше Шульгинська сільська рада) Старобільського району Луганської області для вирощування сільськогосподарських культур, що призвело до значних збитків товариства в розмірі майна філії товариства (рухомого, нерухомого, товарно-матеріальних цінностей тощо), загальною вартістю 61 444 047, 45 грн. з ПДВ та до збитків у вигляді втраченої (упущеної) вигоди згідно цін на врожай у 2022 році, загальною вартістю 2 494 733 дол. США без ПДВ, а також призвело до створення надзвичайної (кризової) продовольчої ситуації;
- копією заяви про вчинення кримінального правопорушення від ТОВ СП «НІБУЛОН» від 15.11.2022 з додатками, згідно якої ТОВ СП «НІБУЛОН» повідомило Головне слідче управління СБ України про захоплення матеріальних цінностей ТОВ СП «Нібулон», з метою привласнення, приведення у непридатний для використання стан, а також блокування доступу товариства до сільськогосподарських земель, які знаходяться в орендованому користуванні ТОВ СП «НІБУЛОН» в межах Сватівської міської територіальної громади (раніше Маньківська, Свистунівська та Травнівська сільські ради, Сватівська міська рада) Сватівського району Луганської області для вирощування сільськогосподарських культур, що призвело до значних збитків товариства в розмірі майна філії товариства (рухомого, нерухомого, товарно-матеріальних цінностей тощо), загальною вартістю 335 981 149, 29 грн. з ПДВ, та до збитків у вигляді втраченої (упущеної) вигоди згідно цін на врожай у 2022 році, загальною вартістю 3 413 684 дол. США без ПДВ, а також призвело до створення надзвичайної (кризової) продовольчої ситуації;
- скріншотом від 17.03.2023, згідно якого повідомляється, що 21 березня 2023 об 11-00 в Новобілянському сільському будинку культури відбудеться зустріч з представниками ТОВ «Агросфера», запрошуються пайовики (колишній Агротон);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30 березня 2023 року за участю понятих ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , свідка ОСОБА_10 , згідно якого свідок ОСОБА_10 - на фототаблиці №2 впізнав ОСОБА_3 , як колишнього міністра сільського господарства т.з.в. «ЛНР», який після захоплення російськими окупаційними військами території Луганської області змушував представників агросектору перереєстровувати свої підприємства до т.з.в. «ЛНР»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 30 березня 2023 року за участю понятих ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , свідка ОСОБА_14 , згідно якого свідок ОСОБА_14 - на фототаблиці №2 впізнала ОСОБА_3 , як колишнього міністра сільського господарства т.з.в. «ЛНР», який після захоплення російськими окупаційними військами території Луганської області змушував представників агросектору перереєстровувати свої підприємства до т.з.в. «ЛНР»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 21 квітня 2023 року за участю понятих ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , свідка ОСОБА_17 , згідно якого свідок ОСОБА_17 на фототаблиці №2 впізнав ОСОБА_3 , як колишнього міністра сільського господарства т.з.в. «ЛНР», який після захоплення російськими окупаційними військами території Луганської області змушував представників агросектору перереєстровувати свої підприємства до т.з.в. «ЛНР»;
- протоколом огляду від 17 квітня 2023 року, проведеним слідчим 2 слідчого відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України лейтенантом юстиції ОСОБА_18 , згідно якого у програмному Інтернет-браузері Google Chrome на сайті новин «Луганский Информационный Центр», міститься посилання на статтю з назвою «ЛНР отправила первую экспортную партию зерна в РФ из Старобельского элеватора», яка опублікована 10.06.2022 та містить наступну інформацію:
«ЛНР отправила первую экспортную партию зерна в РФ с государственного предприятия "Старобельский элеватор". Об этом сообщил глава ЛНР ОСОБА_19 в ходе визита на предприятие.
Он подчеркнул, что организация экспорта сельхозпродукции из ЛНР направлена на поддержку аграриев Республики, в том числе работающих на освобожденных территориях.
«Сегодня - день, когда мы впервые отправляем сформированный нами груз зерна за пределы Республики, - сказал ОСОБА_25. - Мы искали различные варианты, как помочь, и один из вариантов, который мы реализовали в жизнь - на базе Старобельского элеватора организован центр по вывозу зерна за пределы Республики».
Глава ЛНР уточнил, что, в частности, в центре организована работа специалистов Государственного таможенного комитета (ГТК) Республики, а помимо таможенного контроля осуществляется фитосанитарный. Кроме того, здесь можно получить аккредитацию субъекта внешнеэкономической деятельности.
«Сюда отремонтированы подъездные пути, и сюда организовано транспортное сообщение по железной дороге, что позволит вывозить зерно в более масштабных объемах. Аграрии получили возможность вывозить свой товар за пределы Республики», - добавил ОСОБА_25.
В ГТК ЛНР уточнили, что общая масса первой партии отправившегося на экспорт зерна составила 650 тонн.
В мае специалисты государственного унитарного предприятия «Луганская железная дорога» начали строительство железнодорожной ветки, соединяющей предприятие «Старобельский элеватор» с железнодорожной сетью Республики.
Министерство сельского хозяйства и продовольствия ЛНР разъяснило порядок оформления документов на экспорт зерна из Республики.
Ранее Правительство ЛНР своим постановлением утвердило порядок проведения форвардных закупок зерна озимой пшеницы урожая 2022 года у сельскохозяйственных товаропроизводителей освобожденных от киевских силовиков территорий Республики.
Председатель Правительства ЛНР ОСОБА_20 сообщал, что Республика выделила около 800 млн руб. на форвардные закупки будущего урожая у аграриев в освобожденных от киевских силовиков регионах Республики».
Нижче, разом зі статтею опубліковані зображення, серед яких зображення №8, на якому зображений ОСОБА_3 , так званий міністр сільського господарства ЛНР;
- висновком експерта №384/1 від 13.07.2023, згідно якого у файлі «w1000h616_wm (7)» із фотозображенням формату «.jpg» - збільшений фотознімок особи, розміщений у статті під назвою «ЛНР оправила первую экспортною партию зерна в РФ из Старобельского элеватора», яка опублікована на сайті новин: «Луганский Информационный Центр» (відповідно до протоколу огляду від 17.04.2023 - зображення №8), та в наданому порівняльному матеріалі (зображення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), зображена одна й та сама особа;
- висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи №15252/2 від 28.02.2025, згідно якого реальний розмір збитків внаслідок втрати, пошкодження та знищення у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації нерухомого майна, яке належить ТОВ СП «НІБУЛОН» на праві власності, зокрема в Луганській області складає 228 225 891,70 грн.;
- висновком експерта судової товарознавчої експертизи №15252/3 від 28 квітня 2024 року, згідно якого розмір збитків заподіяних Біловодській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення товарно-матеріальних цінностей, біологічних активів, складає 67 886 815,23 грн; розмір збитків заподіяних Новопсковській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення основних засобів складає 35 167 446,14 грн.; розмір збитків заподіяних Новопсковській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення товарно-матеріальних цінностей, біологічних активів, складає 43 701 659, 24 грн.; розмір збитків заподіяних Сватівській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення основних засобів складає 59 240 042,29 грн.; розмір збитків заподіяних Сватівській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення товарно-матеріальних цінностей, біологічних активів, складає 142 652 920,4 грн.; розмір збитків заподіяних Старобільській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження, та знищення основних засобів, складає 34 579 856,08 грн., розмір збитків заподіяних Старобільській філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення товарно-матеріальних цінностей, біологічних активів, складає 27 919 238, 09 грн.; розмір збитків заподіяних Троїцькій філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення основних засобів, складає 37 915 157, 22 грн.; розмір збитків заподіяних Троїцькій філії ТОВ СП «НІБУЛОН» в результаті втрати, пошкодження та знищення товарно-матеріальних цінностей, біологічних активів, складає 41 475 981, 54 грн., а разом - 526 072 527,26 грн.;
- висновком експерта №15252/4 за результатами проведення судової комплексної транспортно-товарознавчої та товарознавчої експертизи від 23 березня 2024 року, згідно якого розмір реальних збитків внаслідок втрати, пошкодження та знищення у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації транспортних засобів, що знаходилися на філіях «Біловодська», «Новопсковська», «Сватівська», «Старобільська», «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» складає загалом 1 807 932,08 дол. США. Станом на дату оцінки, дана сума дорівнює 68 669 599,44 грн.;
- висновком експерта за результатами проведення оціночно-земельної експертизи № 1-ОЗ від 18.08.2025 року, згідно якого реальні збитки у зв'язку з неможливістю ТОВ СП «НІБУЛОН» здійснювати право власності на земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території Луганської області, складає 2 327 810,00 грн. реальні збитки у зв'язку з неможливістю ТОВ СП «НІБУЛОН» використовувати орендовані у Луганській області земельні ділянки відповідно до їх цільового призначення дорівнює 511 921 620,00 грн.
Інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було. Надані стороною обвинувачення документи:
витяги з ЄРДР; постанова про визначення групи прокурорів у к.п. та постанова про визначення слідчої групи в к.п. № 22023000000000299 від 30.03.2023; реєстр матеріалів досудового розслідування, виділених з к.п. № 42022000000000615; постанови про визначення групи прокурорів від 27.05.2022; постанови про зміну групи прокурорів; постанови про зміну складів слідчої групи; рапорти; постанови про доручення проведення досудового розслідування; постанова про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування від 01.07.2022; постанови про об'єднання матеріалів досудового розслідування; клопотання про продовження строків досудового розслідування; постанова про продовження строку досудового розслідування; ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва про продовження строків досудового розслідування від 18.10.2022; клопотання про продовження строку досудового розслідування від 09.01.2023; ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 18.01.2023 щодо продовження строку досудового розслідування; ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 10.02.2023 щодо задоволення заяви адвоката про виправлення описки; лист Головному редактору Урядовий кур'єр від 15.12.2023; повістки про виклик ОСОБА_3 ; повідомлення про підозру ОСОБА_3 від 16.12.2023; пам'ятки про процесуальні права та обов'язки підозрюваного ОСОБА_3 ; протокол огляду від 09.01.2023 з додатком; протокол огляду від 09.01.2023; протокол огляду від 09.01.2023; постанова про доручення призначити адвоката для здійснення захисту за призначенням від 17.12.2023; копія доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_3 адвокатом ОСОБА_6 ; повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри ОСОБА_3 від 31.03.2023; протокол огляду від 18.04.2023; протокол огляду від 18.04.2023; доручення у порядку ст.ст. 40, 41 КПК України від 17.04.2023; відповідь оперативного підрозділу від 17.04.2023; постанова про оголошення в розшук ОСОБА_3 від 17.04.2023; доручення у порядку ч. 3 ст. 281 КПК України від 17.04.2023; лист до головного редактора газети «Урядовий кур'єр» від 17.04.2023; клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_3 від 18.04.2023; протокол огляду від 24.04.2023; протокол огляду від 24.04.2023; ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 25.04.2023 щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_3 (короткий текст); ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 25.04.2023 щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_3 (повний текст); клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування від 18.04.2023 відносно підозрюваного ОСОБА_21 ; ухвала Шевченківського районного суду м. Києва від 26.04.2023 щодо надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_21 від 26.04.2023; повідомлення ОСОБА_3 про ухвалення слідчим суддею рішення про здійснення спеціального досудового розслідування; постанови про залучення особи до провадження як потерпілого від 30 серпня 2022 року; пам'ятки про процесуальні права та обов'язки потерпілого; заява ОСОБА_22 від 30.08.2022 р. про залучення ПАТ «СВФ «АГРОТОН» в якості потерпілого у кримінальному провадженні №4202200000000615 від 24.05.22; заява ОСОБА_23 від 30.08.2022 р. про залучення ППС СВФ «АГРО» в якості потерпілого у кримінальному провадженні №4202200000000615 від 24.05.22; постанова про залучення до провадження як потерпілого від 23 січня 2023 року; доручення на проведення слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні №22023000000000299 від 30.03.2023 за підозрою ОСОБА_3 ; постанова про призначення судової портретно-криміналістичної експертизи від 18 квітня 2023 року; постанова про призначення комплексної судово-економічної експертизи від 28 березня 2023 року; постанова про виділення матеріалів досудового розслідування від 27 грудня 2022 року; постанова про об'єднання матеріалів досудового розслідування від 06 січня 2023 року; постанова про визначення умовної ідентифікації осіб у кримінальному провадженні від 28 квітня 2023 року; доручення (у порядку ст. 290 КПК України) від 30.04.2023; запит про надання матеріалів (у порядку ст. 290 КПК України) від 30.04.2023; повідомлення про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 30.04.2023; протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 30 квітня 2023 року, які своїм змістом не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними особами, суд в обґрунтування провини ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, не покладає, оскільки дані матеріали не підтверджують і не спростовують винуватість ОСОБА_3 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні
За результатами судового розгляду, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом, оцінивши досліджені докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність - з точки зору достатності та взаємозв'язку, дійшов до наступного.
Визначальним для кваліфікації та доведення вини за статтею 111-2 КК України є доведення з боку обвинуваченого допомоги державі агресору та окупаційній адміністрації держави агресора.
У ряді складів кримінальних правопорушень, у тому числі, передбаченого ст. 111-2 КК України важливе значення має добровільність.
Наведеними вище доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, підтверджується беззаперечне свідчення невимушеності поведінки ОСОБА_3 та відсутності будь-якого примусу щодо нього, а відтак, і цілковитої добровільності його дій.
Окрім того, окупація території Луганської області та встановлення на цій території окупаційних органів влади, мала відкритий характер, а тому ОСОБА_3 , очевидно усвідомлював суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачав його суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто діяв з прямим умислом.
Наразі такий факт, як окупація певної території України та створення на них окупаційних адміністрацій є загальновідомим.
Так, зокрема Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року, визнано, що Росія вчинила агресію України, порушивши базові норми ООН, і якою від Російської Федерації вимагається припинити збройну агресію проти України, включаючи також деокупацію Криму та Донбасу, негайно, повністю та безумовно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Так ОСОБА_3 демонстрував підтримку та реалізацію рішень дій окупаційної адміністрації на території Луганської області, яка окупована представниками рф з квітня 2014 року по теперішній час. При цьому, на своє глибоке переконання, суд вважає, що обвинувачений безумовно усвідомлював факт окупації, агресію з боку рф та свої дії здійснював свідомо, умисно та добровільно.
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» п. 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).
Вищевказані письмові докази узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченого ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підставі які б призвели до визнання їх недопустимими.
Таким чином, всі зазначені докази у своїй сукупності та взаємозв'язку не містять суперечностей, доповнюють один одного і дають можливість суду дійти однозначного висновку про те, що вина ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України доведена в повному обсязі.
Згідно із приписами ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень, а покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженим, так і іншими особами відповідно до вимог ст. 50 КК України.
Покарання має відповідати принципам справедливості, співмірності й індивідуалізації. Для вибору такого покарання суд повинен урахувати ступінь тяжкості кримінального правопорушення, конкретні обставини його вчинення, форму вини, наслідки цього діяння, дані про особу винного, обставини, що впливають на покарання, ставлення винної особи до своїх дій, інші обставини справи, які впливають на забезпечення відповідності покарання характеру й тяжкості вчиненого кримінального правопорушення та наділяють суд правом вибору щодо призначення покарання, завданням якого є виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому ОСОБА_3 покарання, суд враховує, що вчинені обвинуваченим злочини відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжкими злочинами.
Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченого відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Суд не враховує як обтяжуючу покарання обставину за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України вчинення кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою, оскільки вказана обставина є кваліфікуючою ознакою за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України (ч. 4 ст. 67 КК України, п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 Про практику призначення судами кримінального покарання).
Аналізуючи особу обвинуваченого ОСОБА_3 встановлено, що він є громадянином України, на обліку у лікаря-нарколога та психіатра не перебуває, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 55 КК України позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основне або додаткове покарання за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених статтями 111-1, 111-2 цього Кодексу, призначається на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
Суд під час ухвалення рішення враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 у справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.
При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_3 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання останньому не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 чи ст. 75 КК України.
При призначенні покарання, суд враховує, що обвинувачений ОСОБА_3 вчинив злочини проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, які посягають на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави.
Отже, враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчинених ОСОБА_3 злочинів проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, яка посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, дані про його особу, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання, суд приходить до висновку про необхідність призначення обвинуваченому ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування з конфіскацією всього належного йому майна.
На переконання суду, таке покарання у виді позбавлення волі є виваженим, справедливим, співрозмірним, необхідним і достатнім для виправлення й попередження вчинення як обвинуваченим, так і іншими особами, нових кримінальних правопорушень, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
По кримінальному провадженню потерпілими пред'явлені цивільні позови.
Норми права, якими керувався суд під час розгляду цивільних позовів.
Згідно із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно з частиною четвертою статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Стаття 11 Цивільного кодексу України передбачає, що підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про міжнародне приватне право" права та обов'язки за зобов'язаннями, що виникають внаслідок завдання шкоди, визначаються правом держави, у якій мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди.
Таким чином, оскільки подія, яка стала підставою для вимог потерпілих про відшкодування збитків, мала місце на території України, то застосовним матеріальним законом при розгляді даного спору є матеріальний закон України.
ОСОБА_3 вчинив кримінальне правопорушення як агент держави-агресора, за наказом (вказівкою) вищого політичного і військового керівництва РФ та в інтересах держави-агресора.
Закон України «Про міжнародне приватне право» встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави за відсутності згоди компетентних органів відповідної держави на залучення її до участі у справі у національному суді іншої держави.
Отже, фактично держава РФ є співучасником правопорушення, яким заподіяно матеріальну шкоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1190 ЦК України особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим. Солідарний характер відповідальності ОСОБА_3 і держави РФ, які спільно завдали майнової шкоди, пояснюється спільністю їх намірів, взаємопов'язаністю, сукупністю їх дій та діями з єдністю наміру, а також неподільністю результату їх шкідливих діянь та необхідністю створення умов для відновлення порушених прав потерпілого.
Єдність дій ОСОБА_3 і держави РФ полягає у такому їх взаємозв'язку, при якому виключення хоча б однієї з цих дій із комплексу діянь співзаподіювачів не призводило б до виникнення спільного шкідливого для потерпілого результату. У зв'язку з цим суд вважає, що держава РФ несе солідарну відповідальність за шкоду, заподіяну інкримінованим ОСОБА_3 кримінальним правопорушенням.
Міжнародно-правові норми про юрисдикційний імунітет держави уніфіковано у двох конвенціях: Європейській конвенції про імунітет держав, прийнятій Радою Європи 16 травня 1972 року, та Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності, прийнятій резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї 02 грудня 2004 року.
Ці Конвенції втілюють концепцію обмеженого імунітету держави, визначають, в якій формі є можливою відмова держави від імунітету («явно виражена відмова від імунітету» на підставі укладеного міжнародного договору чи контракту, або «відмова від імунітету, яка передбачається», коли іноземна держава вступає у судовий процес і подає зустрічний позов у суді іноземної держави), а також закріплюють перелік категорій справ, у яких держава не користується імунітетом у суді іншої держави-учасниці.
Як Європейська конвенція про імунітет держав 1972 року (стаття 11), так і Конвенція ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності 2004 року (стаття 12) передбачають, що Договірна держава не може посилатися на імунітет від юрисдикції при розгляді справи в суді іншої Договірної держави, який зазвичай має компетенцію розглядати справи, які стосуються грошової компенсації (відшкодування) у разі смерті чи заподіяння тілесного ушкодження особі чи заподіяння шкоди майну або його втрати в результаті дій чи бездіяльності держави, якщо така дія чи бездіяльність мали місце повністю або частково на території держави суду.
Отже, можна дійти висновків про те, що держава не має права посилатися на імунітет у справах, пов'язаних із завданням шкоди здоров'ю чи життю, шкоди майну, якщо така шкода повністю або частково завдана на території держави суду, та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час знаходилась на території держави суду.
У цьому кримінальному провадженні доведено, що шкоду позивачам спричинено на території України та обвинувачений, який її спричинив, також в момент її заподіяння перебував на території України.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14.04.2022 про заяву Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» визнано геноцидом Українського народу дії Збройних сил, політичного і військового керівництва Росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24.02.2022. Голові Верховної Ради України надано повноваження звернутися до Генеральної прокуратури, Міністерства закордонних справ України та Міністерства юстиції України щодо невідкладного вжиття заходів для належного документування фактів вчинення ЗС РФ та її політичним і військовим керівництвом геноциду Українського народу, злочинів проти людяності, воєнних злочинів, інших тяжких злочинів на території України та ініціювання притягнення до відповідальності всіх винних осіб.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу у разі їх порушення, невизнання чи оспорювання. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Отже, загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння завдавача шкоди.
Згідно зі ст. 22 ЦК України під шкодою розуміється втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданою шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
Так, відповідно до ст. 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, АРК або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Отже, на відміну від загальної норми ст. 1166 ЦК України, яка вимагає встановлення усіх чотирьох елементів цивільного правопорушення (протиправна поведінка, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою, вина заподіювача шкоди), спеціальні норми ст. 1173 ЦК України допускають можливість відшкодування шкоди незалежно від вини державного органу та його посадової або службової особи.
З огляду на вказане обов'язковою умовою притягнення відповідача до відповідальності за завдану шкоду є встановлення протиправності його дій відповідно до положень застосованого матеріального закону.
Так, відповідно до положень Конституції України Україна є суверенна і незалежна. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Преамбулою Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 був введений воєнний стан в Україні з 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією РФ проти України.
Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 01.03.2022 № A/ES-11/L.1 визнано акт агресії РФ проти України в порушення статуту ООН та звернено до Росії вимогу негайно припинити застосування сили по відношенню до України та вивести збройні формування РФ з України.
Наказом Міжнародного суду справедливості ООН від 16.03.2022 № 182 зобов'язано РФ негайно припинити військові дії, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України.
За таких обставин, в силу положень національного законодавства України та міжнародних договорів, дії цивільного відповідача держави РФ за своєю суттю є актом збройної агресії по відношенню до України.
Відтак, будь-які дії ОСОБА_3 з метою реалізації такої агресії є протиправними, у тому числі протиправним є і заволодіння та сприяння заволодінню майном позивачів, здійснене ОСОБА_3 в рамках реалізації акту агресії цивільного відповідача держави РФ.
Відповідно до п. п. 1, 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року договірні держави видають своїм сухопутним військам накази, які відповідають Положенню про закони і звичаї війни на суходолі.
Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, підлягає відповідальності у формі відшкодування збитків, якщо для цього є підстави.
Відповідно до ч. 2 ст. 28 КПК України шкода, заподіяна кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальних провадженнях.
Правом подати цивільний позов під час кримінального провадження наділена особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням заподіяно майнової та/або моральної шкоди (ч. 1 ст. 128 КПК України).
Важливою особливістю розгляду цивільного позову в межах кримінального провадження є те, що відповідати за заподіяну шкоду може не лише підозрюваний, обвинувачений, а й фізична чи юридична особа, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, заподіяну діяннями підозрюваного, обвинуваченого (ст. 62, ч. 1 ст. 128 КПК України).
Держава є специфічним суб'єктом правовідносин. Під державою розуміється організація політичної влади у суспільстві, яка, забезпечуючи цілісність і безпеку цього суспільства, здійснює керівництво ним, а також управління загальносуспільними справами.
Свої функції держава реалізує через специфічний апарат, порядок формування, правовий статус якого та повноваження визначаються самою державою. Таким органом в рф є Уряд рф.
Отже, на думку суду, цивільним відповідачем у даному кримінальному провадженні, у якому вирішується питання щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законів та звичаїв війни, є в тому числі РФ в особі її Уряду.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України. А до загальних засад кримінального провадження насамперед належить принцип верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Тобто держава має захистити своїх громадян - фізичних осіб, юридичних осіб тощо в рамках кримінального провадження, якщо були заявлені такі вимоги.
Як свідчить судова практика за ст. 438 КК України, суди беззаперечно визнають факт агресії з боку рф та ту обставину, що винні особи діяли не виключно з власної волі, а в межах реалізації дій з боку рф. І саме у цьому контексті видається можливим та абсолютно логічним застосування процедури притягнення в ролі цивільного відповідача держави рф в особі її Уряду.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Згідно ч. 1 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
У відповідності до ч. 3 ст. 22 ЦК України, збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Велика Палата Верховного Суду у справі №920/715/17 виходила з того, що збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також не одержаних кредитором доходів, які б він одержав, якби зобов'язання було виконано боржником.
Оскільки втрата корпоративного контролю є наслідком позбавлення особи певного обсягу корпоративних прав, тобто право власності на ці права у їх носія припиняється, очевидно, що відновити його шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення, неможливо, тому суд вважає, що обраний спосіб захисту свого порушеного права у вигляді стягнення спричиненої майнової шкоди є правильним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326 було затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, який встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії росії, починаючи з 19.02.2014.
Згідно з підпунктом 18 пункту 2 Порядку № 326 визначення шкоди та збитків здійснюється окремо за таким напрямом: економічні втрати підприємств (крім підприємств оборонно-промислового комплексу), у тому числі господарських товариств, - напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
Основні показники, які оцінюються: вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв); вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств недержавної форми власності; вартість втрачених фінансових активів державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв); вартість втрачених фінансових активів підприємств недержавної форми власності; упущена вигода державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв); упущена вигода підприємств недержавної форми власності; втрати державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв), від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях; втрати підприємств недержавної форми власності від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна.
Відповідно до пункту 5 Загальних засад оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації (додаток до Постанови № 326) оцінка збитків, завданих постраждалим, здійснюється шляхом проведення аналітичної оцінки збитків, стандартизованої, незалежної оцінки збитків або є результатом проведення судової експертизи.
Так, 16.01.2024 року ТОВ СП «НІБУЛОН» було подано до суду цивільний позов у кримінальному провадженні про стягнення солідарно з ОСОБА_3 та держави Російська Федерація в особі Уряду Російської Федерації на користь ТОВ СП «НІБУЛОН» майнової шкоди в розмірі 962 847 849,94 грн., що еквівалентно 25 361 348,44 дол. США (з урахуванням заяви ТОВ СП «НІБУЛОН» від 23.07.2025 року про зменшення позовних вимог), заподіяної порушенням законів та звичаїв війни.
Так, внаслідок вчинення ОСОБА_3 злочинних дiй, спрямованих на сприяння представникам окупацiйної влади держави-агресора, а також забезпечення реалiзацiї злочинного плану держави-агресора, спрямованого на широкомасштабне заволодiння матерiальними активами підприємств АПК України, ТОВ СП «НІБУЛОН» втратило можливiсть вiльно володiти, користуватись та розпоряджатися належними товариству майновими комплексами, сільськогосподарською продукцією та мiнеральними добривами, що зберігались на філіях «Бiловодська», «Новопсковська», «Сватiвська», «Троїцька» та «Старобiльська» ТОВ СП «НІБУЛОН» в Луганській області, а також зерном ТОВ СП «НІБУЛОН», яке перебувало на зберіганні у ТОВ «Старобільський елеватор» на підставі договору складського зберігання зерна.
Фактична наявність у філіях "Біловодська", "Новопсковська", "Сватівська", "Старобільська" і "Троїцька" ТОВ СП "НІБУЛОН" майна, яким протиправно заволоділи відповідачі, підтверджується інвентаризаційними описами основних засобів і товарно-матеріальних цінностей станом на 01.10.2021.
Окрім того, на зберіганні у ТОВ "Старобільський елеватор" на підставі договору складського зберігання зерна перебувало зерно сільськогосподарських культур врожаю 2021 року, яке на праві приватної власності належало ТОВ СП "НІБУЛОН", у такій кількості: пшениця м'яка 2 класу врожаю 2021 року - 498 484 кг, пшениця м'яка 3 класу врожаю 2021 року - 300 880 кг, соняшник нестандартний врожаю 2021 року 305 162 кг, сорго 3 класу врожаю 2021 року - 4 876 133 кг, ячмінь 3 класу врожаю 2021 року - 5 695 194 кг, відходи кукурудзи І категорії (вміст зерна 30-50%) врожаю 2021 року - 13 480 кг, яким протиправно заволоділи співвідповідачі. Вартість вищеперелічених партій зерна сільськогосподарських культур, що належали ТОВ СП "НІБУЛОН" і зберігались у ТОВ "Старобільський елеватор" на підставі договору складського зберігання зерна, визначена у відповідності до ч. 1 п. 25 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.11.2009 №10, становить 100 779 413,86 грн.
Загальна вартість майна у філіях "Біловодська", "Новопсковська", "Сватівська", "Старобільська" і "Троїцька" ТОВ СП "НІБУЛОН", яким протиправно заволоділи відповідачі, становить (з ПДВ) 725 235 665,13 грн., з них: вартість основних засобів та нематеріальних активів - 470 672 462,76 грн., вартість товарно-матеріальних цінностей, малоцінних необоротних активів і матеріалів сільськогосподарського призначення - 23 669 785,85 грн., вартість зерна сільськогосподарських культур - 92 811 426,52 грн., вартість біологічних активів та витрати незавершеного виробництва під врожай 2022 року - 138 081 990,00 грн. Обгрунтованість визначення вартості майна філій "Біловодська", "Новопсковська", "Сватівська", "Старобільська" і "Троїцька" ТОВ СП "НІБУЛОН" за даними бухгалтерського обліку підтверджується звітами і висновками незалежного оцінювача станом на 16.06.2020, на 31.12.2020.
Балансова вартість частки у статутному капіталі ТОВ "Старобільський елеватор" номінальною вартістю 2 817 179,50 грн., що становить 89,984029% статутного капіталу, яка станом на 24.02.2022 належала ТОВ СП "НІБУЛОН" на праві приватної власності, становила 3 879 695,24 грн.
24.04.2026 року до матеріалів кримінального провадження долучено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» про збільшення позовних вимог, згідно якої позивач на підставі висновку експерта за результатами проведення оціночно-земельної експертизи № 1-ОЗ від 18.08.2025 в частині земельних ділянок, втрачених у Луганській області по філіях «Біловодська», Новопсковська», «Сватівська», «Старобільська», «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» просив збільшити позовні вимоги та стягнути солідарно з ОСОБА_3 і держави Російська Федерація на користь товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 14291113) майнову шкоду в розмірі 1 407 119 644,99 грн., що еквівалентно 37 046 622,78 дол. США, заподіяну порушенням законів та звичаїв війни.
Таким чином, майнова шкода, понесена ТОВ СП «НІБУЛОН» внаслідок вчинення кримінального правопорушення щодо товариства дорівнює загалом 1 407 119 644,99 грн. і складається з: 1 228 225 882,70 грн. реальних збитків, понесених внаслідок втрати/ пошкодження/знищення нерухомого майна, а саме будівель та споруд філій «Бiловодська», «Новопсковська», «Сватiвська», «Троїцька» та «Старобiльська» ТОВ СП «НІБУЛОН» в Луганській області (висновок експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 15252/2 від 28.02.2025 року); 526 072 527,26 грн. реальних збитків, понесених внаслідок втрати, пошкодження та знищення основних засобів, товарно-матеріальних цінностей (у т.ч. матеріалів сільськогосподарського призначення та сільськогосподарської продукції, що належала ТОВ СП «НІБУЛОН» та зберігалась на філії «Сватівська») біологічних активів і малоцінних предметів довготривалого використання, що знаходились на філіях «Бiловодська», «Новопсковська», «Сватiвська», «Троїцька» та «Старобiльська» ТОВ СП «НІБУЛОН» в Луганській області (висновок експерта № 15252/3 від 28.04.2024 року судової товарознавчої експертизи); 1 802 952,08 дол. США (або 68 480 447,08 грн. в еквіваленті станом на дату оцінки 31.12.2023 року) реальних збитків, понесених внаслідок втрати, пошкодження та знищення транспортних засобів, що знаходились на філіях «Біловодська», «Новопсковська», «Сватівська», «Старобільська», «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» в Луганській області (висновок експерта № 15252/4 від 23.03.2024 року за результатами проведення судової комплексної транспортно-товарознавчої та товарознавчої експертизи); 514 249 430,00 грн. реальних збитків, понесених внаслідок неможливості ТОВ СП «НІБУЛОН» здійснювати право власності та використовувати орендовані у Луганській області земельні ділянки для провадження агровиробництва філіями «Біловодська», «Новопсковська», «Сватівська», «Старобільська», «Троїцька» ТОВ СП «НІБУЛОН» (висновок експерта за результатами проведення оціночно-земельної експертизи № 1-ОЗ від 18.08.2025 року; 70 091 357,95 грн. балансової вартості втраченого зерна сільськогосподарських культур у кількості 11 778,756 тонн (пшениця м'яка 2 класу врожаю 2021 року - 498,484 тонн, пшениця м'яка 3 класу врожаю 2021 року - 300,880 тонн, соняшник нестандартний врожаю 2021 року - 305,162 тонн, сорго 3 класу врожаю 2021 року - 4 876,133 тонн, ячмінь 3 класу врожаю 2021 року - 5 695,194 тонн, кукурудза 3-го класу - 89,423 тонн, відходи кукурудзи І категорії (вміст зерна 30-50%) врожаю 2021 року - 13,480 тонн), що належало на праві власності ТОВ СП «НІБУЛОН» і зберігалося у зерносховищі ТОВ «Старобільський елеватор» на підставі договору складського зберігання зерна № 153/21 від 01.07.2021.
Станом на 31.12.2023 - дата оцінки збитків, відповідно до перелічених вище судових експертиз - розмір майнової шкоди ТОВ СП «НІБУЛОН» становить 1 407 119 644,99 грн., що в доларовому еквіваленті складає 37 046 622,78 дол. США за курсом НБУ.
Враховуючи, що належними доказами доведено, що ТОВ СП «НІБУЛОН», внаслідок дій ОСОБА_3 і держави Російська Федерація спричинено майнову шкоду на загальну суму 1 407 119 644,99 грн., відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім того, 25.11.2024 Приватним підприємством сільськогосподарська виробнича фірма «АГРО» до Суду подано позов про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням та стягнення з обвинуваченого ОСОБА_3 майнової шкоди, завданої внаслідок злочинних дій у розмірі 314 381 871,11 (триста чотирнадцять мільйонів триста вісімдесят одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 11 коп.
В обґрунтування зазначеного позову представник позивача зазначив, що наявність матеріального збитку підтверджується експертним висновком (експертизою) за результатами проведення комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи від 27.12.2023 р.
Так, згідно копії експертного висновку (експертизи) за результатами проведення комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи від 27.12.2023 р., величина реальних збитків, нанесених власнику ПП СВФ «Агро» в результаті втрати, знищення товарів, запасів, сільськогосподарської продукції, основних засобів на території виробничих підрозділів ПП СВФ «Агро», у Старобільському, Сватівському, Щастинському, Сєвєродонецькому районах Луганської області, які є окупованими збройними силами рф територіями, а також на території виробничих підрозділів у Куп'янському районі Харківської області (Дворічанська СТГ), який до 11.09.2022 був окупований територією збройними силами рф, а станом на дату написання експертизи є територією можливих бойових дій, становить: 314 381 871, 11 (триста чотирнадцять мільйонів триста вісімдесят одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 11 коп. без урахування ПДВ або 10 746 297,92 дол. США.
Відтак, належними доказами доведено, що ПП СВФ «Агро», внаслідок дій ОСОБА_3 спричинено майнову шкоду на загальну суму 314 381 871, 11 (триста чотирнадцять мільйонів триста вісімдесят одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 11 коп., на підставі викладеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Крім того, Приватним акціонерним товариством «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон» (код ЄДРПОУ 30280120) до суду подано позов про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням та стягнення з обвинуваченого ОСОБА_3 майнової шкоди, завданої внаслідок злочинних дій у розмірі 1 414 860 676,43 (один мільярд чотириста чотирнадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 43 коп.
В обґрунтування зазначеного позову представник позивача зазначив, що наявність матеріально збитку підтверджується експертним висновком (експертизою) за результатами проведення комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи від 27.12.2023 р.
Так, згідно копії експертного висновку (експертизи) за результатами проведення комплексної судової економічної та товарознавчої експертизи від 27.12.2023 р., величина реальних збитків, нанесених власнику ПрАТ «АГРОТОН», в результаті втрати, знищення товарів, запасів, сільськогосподарської продукції, основних засобів на території виробничих підрозділів ПрАТ «АГРОТОН» у Старобільському, Сватівському, Щастинському та Сєвєродонецькому районах Луганської області, які є окупованими збройними силами РФ територіями, становить 1 414 860 676, 43 грн. (один мільярд чотириста чотирнадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч шітсот сімдесят шість) гривень 43 коп.
Відтак, належними доказами доведено, що ПрАТ «АГРОТОН», внаслідок дій ОСОБА_3 спричинено майнову шкоду на загальну суму 1 414 860 676, 43 (один мільярд чотириста чотирнадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч шітсот сімдесят шість) гривень 43 коп., на підставі викладеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 25.04.2023 року до ОСОБА_3 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки обвинуваченому призначається покарання у виді позбавлення волі, то підстав для скасування запобіжного заходу не має.
Речові докази по справі відсутні.
В рамках даного кримінального провадження залучено експерта, яким проведено портретну експертизу, вартість якої становить 5974 гривень 50 копійок, що суд визнає процесуальними витратами, а тому зазначена сума грошових коштів підлягає стягненню з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави.
Керуючись ст.ст. 370, 374 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України та призначити йому покарання за:
- ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України у вигляді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 років з конфіскацією всього належного йому майна;
- ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України у вигляді 11 (одинадцяти) років позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю вчинених кримінальних правопорушень, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим покаранням остаточно призначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 покарання у вигляді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 років, з конфіскацією всього належного йому майна.
Цивільний позов потерпілого Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 14291113) до ОСОБА_3 і держави Російська Федерація про стягнення матеріальної шкоди, задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 і держави Російська Федерація на користь товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «НІБУЛОН» (код ЄДРПОУ 14291113) майнову шкоду в розмірі 1 407 119 644, 99 грн. (один мільярд чотириста сім мільйонів сто дев'ятнадцять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 99 коп., що еквівалентно 37 046 622,78 дол. США.
Цивільний позов потерпілого Приватного підприємства сільськогосподарська виробнича фірма «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035) до ОСОБА_3 про стягнення майнової шкоди, завданої внаслідок злочинних дій у розмірі 314 381 871,11 (триста чотирнадцять мільйонів триста вісімдесят одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 11 коп., задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного підприємства сільськогосподарська виробнича фірма «АГРО» (код ЄДРПОУ 30877035) майнову шкоду, завдану внаслідок злочинних дій у розмірі 314 381 871,11 (триста чотирнадцять мільйонів триста вісімдесят одна тисяча вісімсот сімдесят одна) грн. 11 коп.
Цивільний позов потерпілого Приватного акціонерного товариства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон» (код ЄДРПОУ 30280120) до ОСОБА_3 про стягнення майнової шкоди, завданої внаслідок злочинних дій у розмірі у розмірі 1 414 860 676,43 (один мільярд чотириста чотирнадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 43 коп., задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Приватного акціонерного товариства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон» (код ЄДРПОУ 30280120) майнову шкоду, завдану внаслідок злочинних дій у розмірі у розмірі 1 414 860 676,43 (один мільярд чотириста чотирнадцять мільйонів вісімсот шістдесят тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 43 коп.
Стягнути з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави 5974 гривень 50 копійок процесуальні витрати у кримінальному провадженні, пов'язані із залученням судових експертів.
Міру запобіжного заходу до набрання вироком законної сили ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді тримання під вартою залишити без змін.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обраховувати з моменту звернення вказаного вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття його під варту.
На вирок можуть бути подані учасниками судового провадження апеляційні скарги до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя Шевченківського
районного суду м. Києва ОСОБА_24