"07" травня 2026 р. Справа № 363/2830/26
07 травня 2026 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю., розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні Вишгородського районного суду Київської області матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
27.04.2026 року на території військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , виявлено ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим останнього було направлено до медичної служби частини. Огляд ОСОБА_1 проведено за допомогою приладу Алкофор 307 Q2311150433, результат огляду позитивний - 0,3% проміле. Вказаними діями, ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні заявив клопотання, відповідно до якого просив суд закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Вказане клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до результату огляду на стан сп'яніння, у останнього було виявлено 0,3% проміле, в той же час, враховуючи допустиму похибку під час експлуатації приладу Алкофор 307, вміст алкоголю в повітрі, що він видихав, не перевищує гранично допустимої норми.
Згідно Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», з 24 лютого 2024 року в Україні введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
Враховуючи зазначене, а також з огляду на те, що територія України та військові об'єкти зазнають систематичних ракетних обстрілів, з метою дотримання інтересів охорони держави та відповідно до ст. 249 КУпАП у справі слід здійснювати закритий розгляд.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя приходить до наступних висновків.
Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння ,тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб.
Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів , тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.
Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №609423 вбачається, що 27.04.2026 року на території військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , виявлено ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим останнього було направлено до медичної служби частини. Огляд ОСОБА_1 проведено за допомогою приладу Алкофор 307 Q2311150433, результат огляду позитивний - 0,3% проміле
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до протоколу про військове адміністративне правопорушення долучено: акт огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції з використанням спеціального технічного засобу №5563 від 27.04.2026 року, відповідно до якого, огляд ОСОБА_1 було проведено за допомогою приладу Алкотестер Алкофор 307 Q2311150433, результат огляду позитивний - 0,3%; копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П14/1967/24, чинне до 28.10.2026 року; копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 №636 від 14.06.2023 року про призначення посадових осіб, уповноважених на проведення огляду на стан сп'яніння; копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 Оперативно-тактичного з'єднання - 1 корпусу Національної гвардії України №2024 від 13.09.2025 року про призначення посадових осіб уповноважених на складання адміністративних протоколів; рапорт т.в.о. командира батальйону безпілотних систем ОСОБА_2 , з якого вбачається, що 27.04.2026 року на території військової частини НОМЕР_1 був виявлений з явними ознаками алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 ; витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 Оперативно-тактичного з'єднання - 1 корпусу Національної гвардії України « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (по стройовій частині) №109 від 10.04.2026 року; витяг із наказу командира 1 бригади оперативного призначення ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №68 від 24.03.2022 року, відповідно до якого ОСОБА_1 зараховано в списки особового складу бригади; витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №169 від 25.06.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків; письмові пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , з яких вбачається, що в їх присутності було проведено огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння; службову характеристику на ОСОБА_1 , з якої зокрема, вбачається, що останній за час проходження військової служби на посаді старшого оператора 2-го відділення електронної підтримки взводу електронної підтримки роти радіоелектронної боротьби батальйону безпілотних систем зарекомендував себе з позитивного боку; медичну характеристику відносно ОСОБА_1 ; соціально-демографічну картку на військовослужбовця ОСОБА_1 ; службову картку на ОСОБА_1 ; копії документів, що посвідчують особу ОСОБА_1 .
Так, відповідно до п.п. 1, 4 розділу ІІ Порядку застосування спеціальних технічних засобів і тестів при проведенні огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведення такого огляду та оформлення його результатів, за наявності ознак, передбачених пунктом 7 розділу I цього Порядку, уповноважена посадова особа проводить огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу.
Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цього Порядку уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу, показники якого після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Статтею 8 пунктом 5 Венської Конвенції про дорожній рух від 08.11.1968, яка ратифікована Україною 25.04.1974, визначено, що в національному законодавстві повинні бути передбачені спеціальні положення, які стосуються керування під впливом алкоголю, а також допустимий законом рівень алкоголю в крові, а у відповідних випадках у повітрі, що видихається, перевищення якого є несумісним з керуванням транспортним засобом. У всіх випадках максимальний рівень алкоголю в крові відповідно до національного законодавства не повинен перевищувати 0,50 грама чистого алкоголю на літр крові або 0,25 мг. на літр повітря, що видихається.
Отже, мінімальна межа вмісту алкоголю для визначення стану алкогольного сп'яніння, згідно норм міжнародного права повинна становити 0,25 мг. на літр повітря, що видихається, і, у перерахунку одиниць виміру алкоголю в крові і повітрі, що видихається, становить 0,5 проміле.
ОСОБА_1 у судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки, відповідно до результату огляду на стан сп'яніння, у останнього було виявлено 0,3% проміле, в той же час, враховуючи допустиму похибку під час експлуатації приладу Алкофор 307, вміст алкоголю в повітрі, що він видихав, не перевищує гранично допустимої норми.
Як вбачається із акту огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції з використанням спеціального технічного засобу та тесту №5563 від 27.04.2026 року огляд ОСОБА_1 було проведено за допомогою приладу Алкотестер Алкофор 307 Q2311150433, результат огляду позитивний - 0,3%.
Відповідно до технічних характеристик приладу «Алфкофор 307» границі допустимої похибки: від 0 до 0,25 мг/дм3 - ±0,05 мг/дм3; понад 0,25 - 20%. При цьому 0,05 мг/дм3=0,1 проміле, 0,25 мг/дм3=0,5 проміле.
Отже, зафіксований результат 0,3 проміле не може безумовно свідчити про перевищення встановленого законодавством допустимого рівня алкоголю в організмі, оскільки при оцінці результату необхідно враховувати межу допустимої технічної похибки вимірювального приладу. З урахуванням такої похибки фактичний показник алкоголю міг становити менше 0,2 проміле, тобто перебувати в межах допустимого значення.
Отже, судом встановлено, що згідно матеріалів справи результат огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння позитивний - 0,3% проміле, разом з тим, з урахуванням допустимої технічної похибки приладу Алкофор 307, результат огляду міг становити значення, яке не перевищує гранично допустимого рівня.
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У частині 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зазначено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність достатніх та беззаперечних підстав для висновку про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння у розумінні ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а відтак провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 9, 40-1, 245, 251, 252, 247, 280 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.Ю. Котлярова