про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень
08 травня 2026 року
м. Київ
справа №520/18046/25
адміністративне провадження №К/990/5654/26
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Берназюка Я.О., розглянувши клопотання Міністерства оборони України
про зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року
у справі № 520/18046/25
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просила:
- визнати протиправними рішення відповідача, Міністерства оборони України, оформлене протоколом від 21 березня 2025 року №26/в засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, у частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з метою надання документів (рішення суду), якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що дають право на отримання одноразової грошової допомоги;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , матері загиблого військовослужбовця Збройних Сил України ОСОБА_2 , передбачену статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), військовослужбовця, в 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму доходів громадян, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня року, в якому здійснюватиметься виплата.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 21 березня 2025 року №26/в про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги.
Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , передбачену статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з прийняттям за наслідками такого розгляду відповідного рішення, з урахуванням висновків суду в даній справі.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погодившись з рішеннями судів першої і апеляційної інстанцій, Міністерство оборони України 09 лютого 2026 року звернулося через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи «Електронний суд» з касаційною скаргою та заявою про поновлення строку на касаційне оскарження до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 17 квітня 2026 року відкрито касаційне провадження, витребувано з Харківського окружного адміністративного суду справу №520/18046/25 та надано учасникам справи строк для надання відзиву та письмових пояснень на касаційну скаргу.
У касаційній скарзі скаржником заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року у справі №520/18046/25 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку, яке обґрунтовується тим, що у разі виконання оскаржуваних судових рішень до завершення їх касаційного перегляду та подальшого задоволення касаційної скарги може бути істотно ускладнено або фактично унеможливлено здійснення повороту виконання судового рішення. На думку скаржника, виконання таких судових рішень може призвести до негативних наслідків у вигляді безпідставного витрачання бюджетних коштів та позбавлення Міністерства оборони України можливості використати їх за цільовим призначенням.
20 квітня 2026 року до Верховного Суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи «Електронний суд» від позивачки ОСОБА_1 надійшло заперечення на клопотання скаржника про зупинення виконання судових рішень, у якому зазначено про відсутність правових підстав для задоволення такого клопотання, з огляду на те, що оскаржувані рішення є законними та обґрунтованими.
Розглядаючи клопотання про зупинення виконання судових рішень, суддя-доповідач виходить з такого.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно із частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
З огляду на частину першу статті 340 КАС України питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються, вирішує суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду.
Верховний Суд зазначає, що для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як винятковий захід, повинні бути істотні підстави, при цьому таке зупинення не повинно порушувати балансу інтересів сторін.
Також Суд звертає увагу на пункт "с" Рекомендацій(95)5 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам «Щодо введення в дію та поліпшення функціонування систем і процедур оскарження у цивільних або комерційних справах» від 07 лютого 1995 року, в якому вказано, що якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, дозволити зупиняти виконання тільки тоді, коли в результаті виконання особі, яка подала скаргу, буде завдано непоправної або серйозної шкоди або коли це унеможливить здійснення правосуддя на більш пізньому етапі.
Крім того, у пунктах «b» та «d» Рекомендацій Rec(2003)16 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам «Щодо виконання адміністративних рішень і судових рішень у сфері адміністративного права» від 09 вересня 2003 року наголошено на тому, що якщо в законодавстві не передбачено, що подача скарги на рішення автоматично зупиняє виконання даного рішення, сторонам повинна бути надана можливість звернутися до судових органів із клопотанням про призупинення виконання оскаржуваного рішення для забезпечення їх прав та інтересів; при винесенні рішення за клопотанням про призупинення виконання рішення судові органи повинні враховувати права та інтереси третіх осіб.
Також Суд бере до уваги положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункт 55), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що у більшості правових систем існують процедури зупинення або відстрочення виконання рішення; зупинення або відстрочення є, безперечно, необхідними в деяких випадках.
У справі, що розглядається, предметом спору є правомірність відмови Міністерства оборони України у призначенні та виплаті матері загиблого військовослужбовця одноразової грошової допомоги.
Оцінюючи наведені у клопотанні доводи, суддя-доповідач враховує, що виконання оскаржуваних судових рішень полягає не у безпосередньому стягненні грошових коштів, а у зобов'язанні відповідача повторно розглянути заяву позивачки з урахуванням правових висновків суду.
Разом з тим, з огляду на характер спірних правовідносин, такий повторний розгляд заяви об'єктивно спрямований на вирішення питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, а відтак у разі виконання судових рішень може зумовити ухвалення рішення про здійснення відповідних бюджетних виплат.
За таких обставин виконання оскаржуваних судових рішень до завершення їх перегляду в касаційному порядку може призвести до настання наслідків, які матимуть незворотний характер, пов'язаних із витрачанням бюджетних коштів.
Суд бере до уваги, що зупинення виконання судових рішень має тимчасовий характер, застосовується як винятковий захід та спрямоване на забезпечення ефективності касаційного перегляду, не позбавляє позивачку права на судовий захист і не вирішує спору по суті, а відтак не порушує балансу інтересів сторін.
З огляду на викладене, з урахуванням характеру спірних правовідносин, суддя-доповідач доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання Міністерства оборони України та зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Аналогічна правова позиція щодо застосування положень пункту 4 частини першої статті 340 та частини першої статті 375 КАС України, висловлена, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 16 травня 2025 року у справі №120/845/24, від 09 липня 2025 року у справі №520/32171/24, від 08 жовтня 2025 року у справі №420/1897/25 та від 23 січня 2026 року у справі №280/1098/25.
Керуючись статтями 44, 241, 248, 340, 344, 375 КАС України, Суд
Клопотання Міністерства оборони України про зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року у справі №520/18046/25 задовольнити.
Зупинити виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2025 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 07 січня 2026 року у справі №520/18046/25 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач Я.О. Берназюк