про залишення позовної заяви без руху
06 травня 2026 року справа № 580/4529/26
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-К» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення штрафу,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-К» (далі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач) про скасування постанов про накладення штрафу, в якому просить:
- скасувати та визнати протиправними Постанови про накладення штрафу від 07 квітня 2026 року №ЛВ001/26/ПС,№ЛВ002/26/ПС, № ЛВ003/26/ПС та Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 25.03.2026р. №12/001, №12/002, №12/003, №12/004, №12/005, №12/006;
- зупинити, в т.ч. органами державної виконавчої служби України, виконання Постанов про накладення штрафу від 07 квітня 2026 року №ЛВ001/26/ПС, №ЛВ002/26/ПС, № ЛВ003/26/ПС та Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 25.03.2026р. №12/001, №12/002, №12/003, №12/004, №12/005, №12/006 до моменту розгляду даної позовної заяви та винесення рішення судом.
Відповідно до ст. 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред'являється до адміністративного суду шляхом подання позовної заяви.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір від 08.07.2011 № 3674-VI (далі Закон України № 3674-VI).
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою ставка судового збору встановлюються як 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" з 01.01.2026 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3328,00 грн.
При цьому, частиною 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки предметом спору є скасування трьох постанов про накладення штрафу, кожна з яких фактично є окремим предметом спору, то судовий збір у цьому випадку не може бути меншим ніж його мінімальний розмір, передбачений Законом України Про судовий збір за подання позову майнового характеру, у зв'язку з чим фактично позивач повинен сплатити судовий збір не від загальної суми усіх постанов, обрахованої шляхом простого складання сум, а за кожну постанову окремо.
Таким чином за подання позову в цій частині позивач має сплатити судовий збір в розмірі 9984 грн (3328*3).
Разом з тим, з урахуванням подачі позову в електронній формі, сума судового збору має становити 7987,20грн.
До адміністративного позову представник позивача додав документ про сплату судового збору в розмірі 3328 грн, тому позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 4659,20грн.
Крім того, способи захисту прав та інтересів позивача у публічно-правовому спорі визначені у частині першій статті 5 КАС України, якою передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно вищезазначеної ч. 1 ст. 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
Так, обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.
Тобто, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 року у справі № 826/16958/17.
Як вбачається зі змісту позовних вимог (прохальна частина позову) позивач, зокрема просить суд, зупинити, в т.ч. органами державної виконавчої служби України, виконання Постанов про накладення штрафу від 07 квітня 2026 року №ЛВ001/26/ПС, №ЛВ002/26/ПС, № ЛВ003/26/ПС та Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 25.03.2026р. №12/001, №12/002, №12/003, №12/004, №12/005, №12/006 до моменту розгляду даної позовної заяви та винесення рішення судом. Вказана вимога за своїм змістом відповідає заяві про забезпечення позову.
Суд зазначає, що забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, що гарантують виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог.
Приписами ст. 152 КАС України встановлено зміст і форму заяви про забезпечення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 152 КАС України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: найменування суду; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Оскільки позивачем заявлено про забезпечення позову у прохальній частині позову, то суд проаналізувавши зміст обґрунтування позовної заяви без зазначення доводів щодо змісту і характеру порушеного права та/або інтересу позивача не виявив мотивів з доказами на підтвердження обґрунтування необхідності забезпечення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі (такий доказ сплати щодо вимоги немайнового характеру позивачем не надано).
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон №3674). Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову сплачується 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Законом України “Про Державний бюджет України на 2026 рік».
Розмір судового збору за подання заяви про забезпечення позову становить 998,40 (3328 х0,3), з урахуванням подання позову в електронній формі становить 798,72грн. Позивачем не додано до позову оригіналу документа про сплату судового збору за подання заяви (також не надано і не обґрунтовано) про забезпечення позову у сумі 798,72 грн у зв'язку із чим прохальна частина (другий пункт) позовної заяви не відповідає вимогам статті 152 КАС України.
Таким чином суддя зазначає, що позивачем чітко не сформовані позовні вимоги, що перешкоджає відкриттю провадження у справі.
Зважаючи на обов'язок суду згідно зі ст.9 КАС України вирішувати спір не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог, відсутність викладу спірних обставин і доказів щодо заявленого предмета спору свідчать про недоліки у складанні позовної заяви, які перешкоджають з'ясувати конкретний зміст порушеного права, спосіб його відновлення, прийнятний для позивача, а відповідачу - надати відзив з викладенням відповідних доводів щодо спірних правовідносин.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ст.161 КАС України, вона на підставі ч.1 ст.169 КАС України підлягає залишенню без руху. З метою забезпечення права позивача на судовий захист своїх прав та інтересів наявні підстави надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків позовної заяви.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248, 256, 294 КАС України, суддя
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ-К» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов про накладення штрафу - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії ухвали, протягом якого можуть бути усунуті вказані вище недоліки шляхом надання суду доказів доплати судового збору та приведення у відповідність позовних вимог.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ