Постанова від 06.05.2026 по справі 403/212/26

Справа №403/212/26 провадження № 3/403/62/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року с-ще Устинівка

Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Устинівка справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , згідно відомостей, зазначених в протоколі,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання та

реєстрації:

АДРЕСА_1 , громадянство України, особу

встановлено на підставі паспорту серії

НОМЕР_1 , виданого Долинським РВ 30 липня

2005 року)

за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №841032, складеного 31 березня 2026 року інспектором ЮП СВП ВП №1 КРУП (скорочення, як вони викладені в протоколі) капітаном поліції Камінським С.К. з доданими до нього матеріалами, 31 березня 2026 року о 11 год. 40 хв. за адресою: вул.Чумацька №3 с-ще Устинівка гр-нка ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків по вихованню та забезпеченню належних умов проживання своїм трьом дітям: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: в будинку було брудно, потрібне прибирання, по кімнатам розкидані речі та на ліжках брудна постільна білизна, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

В судове засідання гр-нка ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась в порядку, передбаченому законом. Згідно поданої до суду заяви прохала розглянути справу без її участі. Свою вину за ч.1 ст.184 КУпАП не визнала та додала на підтвердження свої слів фото та відеоматеріали. Заперечила проти того, що 31 березня 2026 року за адресою: АДРЕСА_1 в її будинку було брудна постільна білизна, розкидані речі, так як вона підтримує чистоту в будинку. В будинку наявні всі необхідні меблі для комфортного проживання, ліжка, пральна машина, проведена вода. Немитий посуд після сніданку родини не свідчить про те, що в будинку брудно. Зазначила, що зараз в будинку ремонт, будується ванна кімната та нова кухня, про що було відомо працівнику поліції та представникам у справах дітей, оскільки там були будівельні матеріали. Троє дітей постійно граються, вільно бігають по кімнатах та можуть розкидати речі, але самі після себе прибирають. Крім того, зазначила, що вона - багатодітна мати, діти нагодовані, в будинку чисто, вона з чоловіком роблять все, щоб покращити умови проживання, провели воду.

При вирішенні питання щодо наявності в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, суддя приходить до наступного висновку.

За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

При з'ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Таким чином, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.

За змістом диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Як вбачається із суті адміністративного правопорушення, викладеній в протоколі серії ВАД №841032 від 31 березня 2026 року, ухилення гр-нки ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків, за відсутності інших встановлених поліцейськими обставин, полягало в тому, що 31 березня 2026 року о 11 год. 40 хв. за адресою: вул.Чумацька, №3 с-ще Устинівка гр-нка ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків по вихованню та забезпеченню належних умов проживання своїм трьом дітям: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: в будинку було брудно, потрібне прибирання, по кімнатам розкидані речі та на ліжках брудна постільна білизна.

З доданого до протоколу акту обстеження умов проживання від 31 березня 2026 року в будинку АДРЕСА_2 вбачається зазначення обставини того, що в будинку санітарно-гігієнічні умови порушені та умови гірші, ніж були. Одночасно з цим зазначено, що продуктами харчування та засобами особистої гігієни забезпечені, в будинку тепло, є запас доров, готова їжа. В коридорі будинку розкидані речі, немитий посуд, на ліжках брудна постільна білизна. Діти мають окремі спальні місця, одягом та взуттям, засобами особистої гігієни забезпечені.

Жодних відомостей про те, які саме державні санітарні норми і правила утримання житлових будинків були порушені гр-нкою ОСОБА_1 та яким чином вони спричинити неналежність умов проживання дітей, зазначений акт не містить.

Наведені в акті обстеження умов проживання від 31 березня 2026 року обставини щодо порушення санітарно-гігієнічних умов проживання дітей, наявності брудної постільної білизни, розкиданих речей самі по собі носять оціночний характер та не підтверджені жодними належними доказами, які б беззаперечно свідчили про існування небезпечних чи непридатних умов для проживання дітей, неналежне забезпечення їх потреб або ухилення матері від виконання батьківських обов'язків, що має постійний (систематичний) характер.

Згідно з п.15 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкції) до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано відеозапису з технічного запису відеозапису з відповідною фіксацією обставин складення поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №841032, а також обстеження відповідальним працівником поліції разом з уповноваженими особами служби у справах дітей умов проживання гр-нки ОСОБА_1 з її дітьми, що прямо суперечить п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року №1026, за змістом якого включення портативного відеореєстратора поліцейським відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення.

Додані до протоколу про адміністративне правопорушення фотокартки не беруться судом до уваги при розгляді справи, оскільки ні протокол про адміністративне правопорушення, ні додані до нього акти обстеження умов проживання не містять будь-яких посилань на вказані фотокартки, як засоби доказування, а зі змісту самих фотокарток не можливо встановити часу, місця та способу їх виготовлення, а також даних про здійснення уповноваженою посадовою особою фотофіксації умов проживання дітей гр-нки ОСОБА_1 за допомогою відповідних технічних засобів, що, як наслідок, ставить під обгрунтований сумнів достовірність, допустимість та належність даних фотокарток, як засобів доказування викладених в протоколі обставин.

Крім того, особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, взагалі не було встановлено: чи мають наведені ним в протоколі обставин тимчасовий або постійний характер та чи не обумовлена їх наявність об'єктивними причинами.

Одночасно з цим, з наданих гр-нкою ОСОБА_1 безпосередньо до суду фотокарток та відеозапису, вбачається наявність у будинку задовільних умов проживання дітей, наявність необхідних меблів, місць для відпочинку, побутових речей, а також загальний належний стан житлового приміщення.

При цьому сам по собі факт наявності в будинку окремих розкиданих речей, немитого посуду після прийому дітьми їжі чи проведення ремонтних робіт, які, звичайно, обумовлюють певні незручності тимчасового характеру та можуть вплинути на повсякденний розпорядок життя сім'ї, не може свідчити про ухилення ОСОБА_1 , як матері, від виконання нею батьківських обов'язків у розумінні ч.1 ст.184 КУпАП.

Уповноваженою особою під час складання матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, не було з'ясовано, чи мали діти ОСОБА_1 вільний та безперешкодний доступ до приміщень, у яких проводились ремонтні роботи, чи створювали такі роботи реальну небезпеку для життя та здоров'я дітей, а також чи були вжиті матір'ю заходи щодо обмеження доступу дітей до відповідних кімнат.

Суд констатує, що проведення в будинку ремонтних робіт з метою покращення житлових умов не може свідчити про неналежне виконання батьківських обов'язків, оскільки здійснення ремонту об'єктивно пов'язане з тимчасовими побутовими незручностями та спрямоване, навпаки, на покращення умов проживання дітей та забезпечення належного рівня їх побуту.

Інших передбачених ст.251 КУпАП доказів на підтвердження викладених в протоколі обставин, які б за ознаками належності, допустимості та достатності, в своїй сукупності беззаперечно підтверджували наявність у діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, не містять.

Згідно з ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.

Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (п.65 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Коробов проти України» №39598/03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (п.161 рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства», заява №25).

Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

З огляду на викладене, враховуючи, що обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП (за обставин, викладених в протоколі), є ухилення матері від виконання батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя дітей, наявність якого в діях гр-нки ОСОБА_1 під час розгляду справи не була підтверджена протоколом та сукупністю доданих до нього матеріалів, суд приходить до висновку про відсутність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.

Відповідно до положень п.3 ч.1, ч.2 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених ст.247 КУпАП.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за наявності таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, приходжу до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, стосовно гр-нки ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.7, ч.1 ст.184, ст.ст.245, 247, 251, 252, 256, 280, 283, 284, 285, 287, 289, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів вручити або направити особі, щодо якої її винесено.

Суддя С.Ю.Атаманова