Справа №403/194/26 провадження № 3/403/58/26
06 травня 2026 року с-ще Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Устинівка справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно відомостей,
зазначених в протоколі,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання:
АДРЕСА_1 ; місце реєстрації:
АДРЕСА_2 ,
громадянство України, особу встановлено на
підставі паспорту № НОМЕР_1 , виданого 29 грудня
2021 року органом №3533)
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №841028, складеного 12 березня 2026 року інспектором ЮП СВП ВП №1 КРУП (скорочення, як вони викладені в протоколі) капітаном поліції Камінським С.К. з доданими до нього матеріалами, 07 лютого 2026 року о 03 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр-нка ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків по вихованню та забезепеченню належних умов проживання своєму малолітньому сину ОСОБА_2 , а саме: внаслідок недотримання режиму харчування та інсулінотерапії його було доставлено до КНП «Обласна клінічна дитяча лікарня Кіровоградської обласної ради» з діагнозом кетоацидоз, метаболічна кардіоміопатія, порушення серцевої провідності за типом подовженого QT (виписка №1349 від 25 лютого 2026 року), чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
В судове засідання гр-нка ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась в порядку, передбаченому законом. Згідно поданої до суду заяви прохала розглянути справу без її участі. Свою вину не визнає, оскільки належним чином виконувала свої обов'язки. Пояснила, що додані до протоколу її письмові пояснення були неправильно записані поліцейським, оскільки нею зазначалось, що вона не знає, що призвело до погіршення стану її сина ОСОБА_3 .. Вона не могла прочитати пояснення через поганий почерк поліцейського, тому вважала, що там записано те, що нею говорилось. Режиму інсулінотерапії та належного харчування вона дотримувались, відвідувала з дитиною дитячу лікарню та до них завжди приходив фельдшер ОСОБА_4 , якого поліцейський не опитав. За час постійних відвідувань фельдшером не було зроблено жодного зауваження. Вона постійно отримує інсулін, забезпечує сина ОСОБА_5 дієтичним харчування, дає ліки, що прописав лікар. Працівники служби у справах дітей також постійно їх відвідують. Виклик швидкої допомоги був здійснений нею після погіршення стану здоров'я дитини, після чого їх було доставлено в обласну лікарню.
При вирішенні питання щодо наявності в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При з'ясуванні цих обставини, суд повинен виходити з положень ст.251 КУпАП, згідно яких доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
За змістом ст.ст.254, 256 КУпАП про вчинене адміністративне правопорушення уповноваженою на те посадовою особою складається протокол, в якому зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Таким чином, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів, обов'язок щодо збирання яких покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Як вбачається із суті адміністративного правопорушення, викладеній в протоколі серії ВАД №841028 від 12 березня 2026 року, ухилення гр-нки ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків, за відсутності інших встановлених поліцейськими обставин, полягало в тому, що 07 лютого 2026 року о 03 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 гр-нка ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України по вихованню та забезпечення належних умов проживання своєму малолітньому сину ОСОБА_2 , а саме: недотримання режиму харчування та інсулінотерапії, внаслідок чого його було доставлено до КНП «Обласна клінічна дитяча лікарня Кіровоградської обласної ради» з діагнозом кетоацидоз, метаболічна кардіоміопатія, порушення серцевої провідності за типом подовженого QT (виписка №1349 від 25 лютого 2026 року).
Разом з тим, зі змісту виписки із медичної картки стаціонарного хворого №№1349 від 25 лютого 2026 року, доданої до протоколу, не вбачається беззаперечних та належних доказів того, що саме внаслідок невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України, настало погіршення стану здоров'я малолітнього ОСОБА_2 ..
При цьому сам по собі факт госпіталізації дитини до закладу охорони здоров'я та встановлення їй відповідного діагнозу не є безумовним підтвердженням ухилення матері від виконання батьківських обов'язків у розумінні ч.1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до підпункту 3 п.5 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 року №585 (далі - Порядку), суб'єкти під час виконання своїх професійних чи службових обов'язків забезпечують виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у випадку встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну: загрози життю або здоров'ю дитини, у тому числі пов'язаної з: незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для її віку доглядом. Факт перебування дитини у складних життєвих обставинах установлюється за результатами оцінювання її потреб за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у разі підтвердження умов чи обставин, що негативно впливають на життя, стан здоров'я, розвиток дитини та призводять до неналежного рівня задоволення її індивідуальних потреб відповідно до віку, статі, стану здоров'я, інвалідності, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження. При цьому оцінювання потреб дитини, яка постраждала від жорстокого поводження, та/або життю і здоров'ю якої загрожує небезпека, у соціальних послугах проводиться після оцінки рівня безпеки такої дитини. Проведення оцінки рівня безпеки дитини є обов'язковим у разі виявлення умов та обставин, визначених підпунктами 2 та 3 цього пункту.
Згідно з п.13 Порядку орган соціального захисту населення протягом п'яти робочих днів організовує проведення оцінювання потреб дитини та її сім'ї у соціальних послугах за формою, встановленою Мінсоцполітики, і з урахуванням результатів такого оцінювання приймає рішення про надання соціальних послуг відповідно до законодавства. У разі підтвердження фактів наявності складних життєвих обставин дитини копія акта, складеного за результатами оцінювання потреб дитини та її сім'ї, передається до служби у справах дітей протягом одного робочого дня після його підписання.
Разом з тим, до матеріалів справи не долучено акта оцінки рівня безпеки малолітнього ОСОБА_2 , акта оцінювання потреб дитини та її сім'ї, та будь-яких інших документів, складених службою у справах дітей Устинівської селищної ради чи органу соціального захисту населення за міцсем проживання дитини, які б підтверджували факт перебування малолітнього ОСОБА_2 у складних життєвих обставинах саме внаслідок неналежного виконання матір'ю своїх батьківських обов'язків, у тому числі і з приводу незабезпечення його наллежним харчуванням та доглядом.
Також у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості про проведення уповноваженими посадовими особами перевірки умов проживання малолітнього ОСОБА_2 та складення за її результатами відповідного акту, а також проведення з батьками малолітнього ОСОБА_6 профілактично-роз'яснювальної роботи, про що було безпосередньо зазначено у повідомленні медичного закладу за №319 від 19 лютого 2026 року, адресованому начальнику служби у справах дітей Устинівської селищної ради.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження проведення медичними працівниками роз'яснювальних бесід із матір'ю дитини - ОСОБА_1 щодо необхідності дотримання режиму харчування дитини та інсулінотерапії, їх змісту та часу (періодичності)проведення, а також доказів на підтвердження її ознайомлення з відповідними рекомендаціями до протоколу не додано.
Натомість з матеріалів справи вбачається, що після погіршення стану здоров'я дитини, гр-нкою ОСОБА_1 , як матір'ю, було викликано бригаду швидкої медичної допомоги та забезпечено подальше лікування малолітнього сина у закладі охорони здоров'я, що свідчить про вжиття нею своєчасних заходів з метою надання дитині необхідної медичної допомоги, а тому сама по собі обставина звернення за медичною допомогою та госпіталізація дитини не можуть ставитися їй у вину як підтвердження ухилення від виконання батьківських обов'язків.
Крім того, відповідно до вимог сімейного законодавства обов'язок щодо виховання та забезпечення належних умов для життя дитини покладається на обох батьків.
Із матеріалів справи вбачається, що батьком малолітнього ОСОБА_2 є ОСОБА_6 , однак будь-яких даних щодо надання оцінки виконанню ним батьківських обов'язків чи встановлення виключної вини матері у настанні обставин, викладених в протоколі, додані до протоколу документи не містять, що свідчить про неповне з'ясування обставин справи особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п.15 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкції) до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Разом з тим, до протоколу про адміністративні правопорушення не було додано відеозапису з технічного запису відеозапису з відповідною фіксацією обставин складення поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №841028, а також відібрання ним письмових пояснень у гр-нки ОСОБА_1 , що прямо суперечить п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року №1026, за змістом якого включення портативного відеореєстратора поліцейським відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення.
Таким чином додані до протоколу про адміністративне правопорушення письмові пояснення гр-нки ОСОБА_1 не беруться судом до уваги, оскільки, за відсутності відеофіксації надання останньою вказаних пояснень або їх причитання, як таких, що були записані з її слів поліцейським, зміст цих пояснень безпосередньо спростовується наданими останньою до суду письмовими поясненнями.
Інших передбачених ст.251 КУпАП доказів на підтвердження викладених в протоколі обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, не містять.
Отже, надані матеріали не містять належних, допустимих та достатніх доказів, які б у своїй сукупності беззаперечно підтверджували наявність у діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно з ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (п.65 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Коробов проти України» №39598/03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (п.161 рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства», заява №25).
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
З огляду на викладене, враховуючи, що обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП (за обставин, викладених в протоколі), є ухилення батьками від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя малолітніх дітей, наявність якого в діях гр-нки ОСОБА_1 під час розгляду справи не була підтверджена протоколом про адміністративне правопорушення та сукупністю доданих до нього матеріалів, суд приходить до висновку про відсутність в діях гр-нки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Відповідно до положень п.3 ч.1, ч.2 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених ст.247 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за наявності таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, приходжу до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, стосовно гр-нки ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.7, ч.1 ст.184, ст.ст.245, 247, 251, 252, 256, 280, 283, 284, 285, 287, 289, 294 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів вручити або направити особі, щодо якої її винесено.
Суддя С.Ю.Атаманова