про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/2808/26
08 травня 2026 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Юзьків М.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до 3 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду, через представника - адвоката Дячук Сніжанну Ігорівну, надійшла позовна заява ОСОБА_1 до 3 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як базового місяця;
- зобов'язати 3 Державний пожежний-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправною бездіяльність 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.02.2026 індексації різниці грошового забезпечення відповідно до вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078;
- зобов'язати 3 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.02.2026 індексацію ("індексацію-різницю") грошового забезпечення з розрахунку 3487,02 грн (три тисячі чотириста вісімдесят сім гривень, 02 копійки) щомісячно відповідно до вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з виплатою компенсації суми податку з доходів фізичних осіб відповідно до вимог Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004;
- визнати протиправними дії 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 середнього заробітку за період затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у період з 02.02.2026 по 12.02.2026;
- зобов'язати 3 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за період затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у період з 02.02.2026 по 12.02.2026;
- визнати протиправними дії 3 Державно пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області, які полягають у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням термінів їх виплати на суму одноразової грошової допомоги при звільненні у період з 02.02.2026 по 12.02.2026;
- зобов'язати 3 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням термінів їх виплати на суму одноразової грошової допомоги при звільненні у період з 02.02.2026 по 12.02.2026.
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно зі статтею 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина п'ята статті 122 КАС України)
У контексті обставин цієї справи суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що звернення працівника до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за час затримки остаточного розрахунку при звільненні обмежено строками.
Судом встановлено, що позивача звільнено зі служби цивільного захисту з 02.02.2026, втім фактично остаточний розрахунок щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з ним відбувся 13.02.2026.
Разом із тим, із цим позовом, в частині позовних вимог щодо стягнення середнього заробітку за період затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у період з 02.02.2026 по 12.02.2026, позивач звернувся до адміністративного суду лише 04.05.2026, тобто більше як через один місяць, відколи отримав належну йому виплату одноразової грошової допомоги при звільненні.
Аналізуючи наведені обставини справи у зіставленні із правовим регулюванням спірних відносин, суд дійшов висновку, що оскільки спірні правовідносини пов'язані зі звільненням з публічної служби і повинні вирішуватися в порядку адміністративного судочинства, то строк звернення до суду з таким позовом згідно із приписами частини п'ятої статті 122 КАС становить один місяць.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України та частини шостої статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 815/2681/17, від 11.03.2021 у справі № 560/3338/19.
Таким чином, позивач мав право звернутись до суду із заявленими позовними вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні упродовж одного місяців з дня отримання фактично остаточного розрахунку.
Водночас у позовні заяві представник позивача щодо строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення середнього заробітку за період затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні посилається на статтю 233 КЗпП, а тому вважає, що позивачем дотримано строк звернення до адміністративного суду.
Суд відхиляє такі доводи представника позивача, оскільки строк звернення до суду з позовними вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні регламентується приписами частини п'ятої статті 122 КАС та становить один місяць.
Отже, позивач звернувся до суду поза межами встановленого законом строку в частині позовних вимог про стягнення середнього заробітку за період затримки виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.
За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, процесуального законодавства, тому її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення вказаних недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску.
Ухвала вважається виконаною у встановлений строк, якщо до вказаної дати необхідні документи були подані до канцелярії суду, відправлені поштою або через систему "Електронний суд".
З урахуванням зазначеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 293 КАС, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до 3 державного пожежно - рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду:46021 м.Тернопіль, вул. Грушевського, 6.
Роз'яснити позивачу, що уразі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява буде повернута останньому.
Копію ухвали направити позивачу.
Роз'яснити учасникам справи, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Юзьків М.І.