Рішення від 07.05.2026 по справі 380/4023/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 рокусправа № 380/4023/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянувши у письмовому провадженні без виклику сторін в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Львів-Агротех" до Головного управління ДПС у Львівській області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів - Агротех» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просить:

- Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області №13476534/36738948 від 02.12.2025 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» відмовлено у реєстрації податкової накладної №102 від 16.05.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» №102 від 16.05.2025 року датою того операційного дня, коли ця податкова накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами виконання господарського договору позивачем сформовано та подано до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні №102 від 16.05.2025. Проте контролюючим органом зупинено реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН з посиланням на її відповідність вимогам п.8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Зазначив, що підприємством надані контролюючому органу всі необхідні пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. Однак такі документи не взяті до уваги контролюючим органом та прийнято спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Позивач уважає, що таке рішення контролюючого органу є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 13.03.2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Від Головного управління Державної податкової служби у Львівській області та Державної податкової служби України надійшли відзиви на позовну заяву (ах.№25350 від 17.03.2026 та вх,№25339 від 227.03.2026) у яких заперечили проти задоволення позову. В обґрунтування вказує, що зупинення реєстрації податкових накладних відбулося в автоматичному режимі через відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку (п. 8 Критеріїв). Після отримання первинних пояснень, контролюючий орган, скориставшись правом, передбаченим п. 9 Порядку № 520, направив повідомлення про необхідність надання додаткових документів, зокрема розрахункових документів та банківських виписок. Невиконання позивачем цього обов'язку або надання документів у неповному обсязі є самостійною та безумовною підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, що узгоджується з актуальною правовою позицією Верховного Суду від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23.

Оскаржувані рішення прийняті Комісією регіонального рівня в межах дискреційних повноважень на підставі аналізу лише тих документів, що були фактично подані платником до системи. Оскільки позивач не проявив належної сумлінності та не спростував сумніви податкового органу щодо реальності господарських операцій шляхом надання повного пакета додаткових доказів, податковий орган не мав правових підстав для реєстрації ПН. Таким чином, спірні рішення є правомірними, обґрунтованими та прийнятими у відповідності до чинної з 08.03.2023 процедури моніторингу, яка передбачає обов'язкову конкретизацію вимог у додаткових повідомленнях, що й було виконано відповідачами. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив (вх.№27187 від 02.04.2026) у якій критично оцінює доводи відповідачів, наведені у відзивах, підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (місцезнаходження: 81120, Львівська область, Пустомитівський район, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова, 0 км + 550 м, (автодорога Київ-Чоп, 0 + 550 м (зліва); код ЄДРПОУ: 36738948) зареєстроване як юридична особа 12.10.2009. Одним із видів економічної діяльності вказаного підприємства є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням (46.61).

ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ зареєстровано платником податку на додану вартість, про що видано відповідне свідоцтво №100320020 серії НБ №505787 від 21.10.2009.

Позивачем було укладено договір купівлі-продажу №544/24-133 від 15.05.2025 р. (далі - Договір) з СЕЛЯНСЬКЕ (ФЕРМЕРСЬКЕ) ГОСПОДАРСТВО «СМАК» (код ЄДРПОУ 32475404, ІПН 324754002014).

Відповідно до п.п. 1.1 та 1.2 Договору та специфікації № 1 від 15.05.2025 р. до Договору Позивач (за договором Продавець) зобов'язується передати у власність С(Ф)Г «СМАК» (за договором Покупець) наступний товар: Грунтофреза ТМ-160 , (УКТЗЕД 8432295000) в кількості 1 шт., загальною вартістю 70500,00 грн., у т.ч. ПДВ - 11 750,00 грн. (далі - Товар).

Згідно п. 2.2. Договору С(Ф)Г «СМАК» перерахувало повну оплату за Товар в сумі 70500,00 грн, у т.ч. ПДВ - 11 750,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №2242 від 16.05.2025 р., та випискою з особистого рахунку за 16.05.2025 р.

На виконання положень п.п. 3.1, 3.2 Договору 16 травня 2025 року Позивач передав, а С(Ф)Г «СМАК» отримало Товар, що підтверджується видатковою накладною №540 від 16.05.2025 р. та актом приймання-передачі № б/н від 16.05.2025 р.

Оскільки, Товар відповідно до п. 3.2 Договору передається на складі Позивача як Продавця, то товаросупровідні документи Позивачем не складалися і не надаються.

У відповідності до вимог статей 187, 201 Податкового кодексу України, за правилом першої події (передплата), Позивачем було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну №102 від 16.05.2025 року.

Квитанцією №9170964064 від 13 червня 2025 року Позивача повідомлено, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Зазначено, що: «ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=1.0290%, "Рпоточ"=588550.01. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»

Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 8 Додатку 1 до Порядку №1165 (Постанова КМУ Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11 грудня 2019 р. № 1165) у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування.

Позивач 18.11.2025 року направив пояснення №500 від 18.11.2025р. та копії документів (74 шт.), що підтверджують факт і зміст господарської операції між Позивачем та його контрагентом - покупцем С(Ф)Г «СМАК» та рух товару від виробника, а саме:

1. Пояснення № 500 від 18.11.2025 р.

2. Копія Податкової накладної 102 від 16.05.2025 р.

3. Копія Квитанції 9170964064 від 13.06.2025 р.

4. Копія Договору купівлі-продажу 544-25-133 від 15.05.2025 р.

5. Копія Специфікації 1 від 15.05.2025 р.

6. Копія Рахунку на оплату 558 від 15.05.2025 р.

7. Копія Видаткової накладної 540 від 16.05.2025 р.

8. Копія Акту приймання передачі б-н від 16.05.2025 р.

9. Копія Інвентаризаційного опису 66 від 16.05.2025 р.

10. Копія Платіжної інструкції 2242 від 16.05.2025 р.

11. Копія Виписки з особового рахунку від 16.05.2025 р.

12. Копія Контракту WJH01-07-2022 від 01.07.2022р.

13. Копія Додатку 14 від 07.11.2024 р. до Контракту WJH01-07-2022 від 01.07.2022 р.

14. Копія Митної декларації 25UA100440611844U7 від 06.02.2025 р.

15. Копія CMR 3001-07 від 30.01.2025 р.

16. Копія CMR 3001-08 від 30.01.2025 р.

17. Копія CMR 3001-09 від 30.01.2025 р.

18. Копія CMR 3001-10 від 30.01.2025 р.

19. Копія Інвойсу JH20240318-3 від 19.11.2024 р.

20. Копія Пакувального листа б-н від 19.11.2024 р.

21. Копія Сертифікату відповідності 24C3707A3104-50001 від 26.11.2024 р.

22. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 357 від 05.08.2025 р.

23. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 371 від 07.10.2025 р.

24. SWIFT Reference Number 250805-001709138 від 05.08.2025 р.

25. SWIFT Reference Number 251007-001767050 від 07.10.2025 р.

26. Копія Договору С1-0109 від 01.09.2022р.

27. Копія Акту здачі-приймання робіт С1-27 від 28.02.2025 р.

28. Копія Рахунку на оплату С1-27 від 28.02.2025 р.

29. Копія Платіжної інструкції 3994 від 03.03.2025 р.

30. Копія Виписки з особового рахунку від 03.03.2025 р.

31. Копія Договору доручення 0411-21 від 04.11.2021 р.

32. Копія Акту здачі-приймання робіт ОУ-606 від 06.02.2025 р.

33. Копія Платіжної інструкції 3943 від 13.02.2025 р.

34. Копія Виписки з особового рахунку від 13.02.2025 р.

35. Копія Договору доручення 0411-21 від 04.11.2021 р.

36. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000062 від 07.02.2025 р.

37. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000063 від 07.02.2025 р.

38. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000064 від 08.02.2025 р.

39. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000065 від 08.02.2025 р.

40. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000050 від 05.02.2025 р.

41. Копія Платіжної інструкції 3928 від 10.02.2025 р.

42. Копія Платіжної інструкції 3955 від 20.02.2025 р.

43. Копія Платіжної інструкції 3957 від 21.02.2025 р.

44. Копія Платіжної інструкції 3958 від 21.02.2025 р.

45. Копія Платіжної інструкції 3959 від 21.02.2025 р.

46. Копія Виписки з особового рахунку від 10.02.2025 р.

47. Копія Виписки з особового рахунку від 20.02.2025 р.

48. Копія Виписки з особового рахунку від 21.02.2025 р.

49. Копія Договору 04-07-22 від 04.07.2022р.

50. Копія Рахунку UFIM0145579 від 13.01.2025 р.

51. Копія Акту приймання передачі виконаних робіт б-н від 13.01.2025 р. СМА

52. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 300 від 16.01.2025 р.

53. SWIFT Reference Number 250116-001522873 від 16.01.2025 р.

54. Копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344.

55. Копії Договору оренди земельної ділянки 02-01-24 від 02.01.2024 та акту приймання передачі

56. Копія Договору оренди нежитлових будівель 01-12-24 від 01.12.2024 р.

57. Копія Договору оренди нежитлових приміщень 01-01-25 від 01.01.2025 р.

58. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 01-01-25 від 01.01.2025 р.

59. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 01-12-24 від 01.12.2024 р.

60. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 02-01-24 від 02.01.2024 р.

61. Копія Платіжної інструкції 4289, 4293, 4296 від 27.05.2025 р.

62. Копія Платіжної інструкції 4290, 4292, 4295 від 27.05.2025 р.

63. Копія Платіжної інструкції 4291, 4294, 4297 від 27.05.2025 р.

64. Копія Виписки з особового рахунку від 27.05.2025 р.

65. Копія Форма 20-ОПП від 12.01.2024 р.

66. Копія Форма 20-ОПП від 14.03.2024 р.

67. Копія Форма 20-ОПП від 19.04.2024 р.

68. Копія Форма 20-ОПП від 20.05.2024 р.

69. Копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009.

70. Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 27.02.2025.

71. Копія Наказу 15-к-тр від 01.05.2025 р. Штатний розпис з 01.05.2025 р.

72. Копія рішення 13-02-25 звільнення-призначення директора

73. Копія наказу 07-к_тр від 14.02.25 про призначення Директора Піх ІА.

74. Копія рішення суду від 10.01.2025р. по справі 380-22213-24.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області надіслано Повідомлення №13459829/36738948 від 25.11.2025р., яким Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування:- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, позначити): первинних документів щодо: постачання придбання товарів послуг розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана (далі - Повідомлення).

26 листопада 2025 року Позивач з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» подав Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями №527 від 26.11.2025 р. та 76 додатками - копіями документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.

Разом з Додатковими поясненнями №527 від 26.11.2025р. Позивач подав до Комісії регіонального рівня копії наступних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН:

1. Копія Додаткових пояснень 527 від 26.11.2025 р.

2. Копія Податкової накладної 102 від 16.05.2025 р.

3. Копія Квитанції 9170964064 від 13.06.2025 р.

4. Копія Договору купівлі-продажу 544-25-133 від 15.05.2025 р.

5. Копія Специфікації 1 від 15.05.2025 р.

6. Копія Рахунку на оплату 558 від 15.05.2025 р.

7. Копія Видаткової накладної 540 від 16.05.2025 р.

8. Копія Акту приймання передачі б-н від 16.05.2025 р.

9. Копія Інвентаризаційного опису 66 від 16.05.2025 р.

10. Копія Платіжної інструкції 2242 від 16.05.2025 р.

11. Копія Виписки з особового рахунку від 16.05.2025 р.

12. Копія Контракту WJH01-07-2022 від 01.07.2022р.

13. Копія Додатку 14 від 07.11.2024 р. до Контракту WJH01-07-2022 від 01.07.2022 р.

14. Копія Митної декларації 25UA100440611844U7 від 06.02.2025 р.

15. Копія CMR 3001-07 від 30.01.2025 р.

16. Копія CMR 3001-08 від 30.01.2025 р.

17. Копія CMR 3001-09 від 30.01.2025 р.

18. Копія CMR 3001-10 від 30.01.2025 р.

19. Копія Інвойсу JH20240318-3 від 19.11.2024 р.

20. Копія Пакувального листа б-н від 19.11.2024 р.

21. Копія Сертифікату відповідності 24C3707A3104-50001 від 26.11.2024 р.

22. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 357 від 05.08.2025 р.

23. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 371 від 07.10.2025 р.

24. SWIFT Reference Number 250805-001709138 від 05.08.2025 р.

25. SWIFT Reference Number 251007-001767050 від 07.10.2025 р.

26. Копія Договору С1-0109 від 01.09.2022р.

27. Копія Акту здачі-приймання робіт С1-27 від 28.02.2025 р.

28. Копія Рахунку на оплату С1-27 від 28.02.2025 р.

29. Копія Платіжної інструкції 3994 від 03.03.2025 р.

30. Копія Виписки з особового рахунку від 03.03.2025 р.

31. Копія Договору доручення 0411-21 від 04.11.2021 р.

32. Копія Акту здачі-приймання робіт ОУ-606 від 06.02.2025 р.

33. Копія Платіжної інструкції 3943 від 13.02.2025 р.

34. Копія Виписки з особового рахунку від 13.02.2025 р.

35. Копія Договору доручення 0411-21 від 04.11.2021 р.

36. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000062 від 07.02.2025 р.

37. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000063 від 07.02.2025 р.

38. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000064 від 08.02.2025 р.

39. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000065 від 08.02.2025 р.

40. Копія Акту здачі-прийняття робіт ОУ-0000050 від 05.02.2025 р.

41. Копія Платіжної інструкції 3928 від 10.02.2025 р.

42. Копія Платіжної інструкції 3955 від 20.02.2025 р.

43. Копія Платіжної інструкції 3957 від 21.02.2025 р.

44. Копія Платіжної інструкції 3958 від 21.02.2025 р.

45. Копія Платіжної інструкції 3959 від 21.02.2025 р.

46. Копія Виписки з особового рахунку від 10.02.2025 р.

47. Копія Виписки з особового рахунку від 20.02.2025 р.

48. Копія Виписки з особового рахунку від 21.02.2025 р.

49. Копія Договору 04-07-22 від 04.07.2022р.

50. Копія Рахунку UFIM0145579 від 13.01.2025 р.

51. Копія Акту приймання передачі виконаних робіт б-н від 13.01.2025 р. СМА

52. Копія Платіжної інструкції в іноземній валюті 300 від 16.01.2025 р.

53. SWIFT Reference Number 250116-001522873 від 16.01.2025 р. 5

4. Копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344.

55. Копії Договору оренди земельної ділянки 02-01-24 від 02.01.2024 та акту приймання передачі

56. Копія Договору оренди нежитлових будівель 01-12-24 від 01.12.2024 р.

57. Копія Договору оренди нежитлових приміщень 01-01-25 від 01.01.2025 р.

58. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 01-01-25 від 01.01.2025 р.

59. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 01-12-24 від 01.12.2024 р.

60. Копія Акту виконаних робіт б-н від 31.05.2025 р. до Договору 02-01-24 від 02.01.2024 р.

61. Копія Платіжної інструкції 4289, 4293, 4296 від 27.05.2025 р.

62. Копія Платіжної інструкції 4290, 4292, 4295 від 27.05.2025 р.

63. Копія Платіжної інструкції 4291, 4294, 4297 від 27.05.2025 р.

64. Копія Виписки з особового рахунку від 27.05.2025 р.

65. Копія Форма 20-ОПП від 12.01.2024 р.

66. Копія Форма 20-ОПП від 14.03.2024 р.

67. Копія Форма 20-ОПП від 19.04.2024 р.

68. Копія Форма 20-ОПП від 20.05.2024 р.

69. Копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009.

70. Копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 27.02.2025.

71. Копія Наказу 15-к-тр від 01.05.2025 р. Штатний розпис з 01.05.2025 р.

72. Копія рішення 13-02-25 звільнення-призначення директора

73. Копія наказу 07-к_тр від 14.02.25 про призначення Директора Піх ІА.

74. Копія рішення суду від 10.01.2025р. по справі 380-22213-24.

75. Копія Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень 13459829-36738948 від 25.11.2025 р.

76. Копія Бухгалтерської довідки №528 від 26.11.2025 р

Комісією регіонального рівня, прийнято рішення №13476534/36738948 від 02.12.2025 року, яким відмовила Позивачу у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №102 від 16.05.2025.

У Рішенні зазначено, що прийнято рішення провідмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Платник здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів, операції з підприємствами, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості. Щодо платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості визначеним постановою КМУ №1165 від 11.12.2019.

Не погоджуючись із зазначеним Рішенням Комісії регіонального рівня Позивач засобами електронного зв'язку направив до Комісії Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, скаргу зареєстровану за №9378646922 від 04.12.2025 року з поясненнями до скарги №555 від 04.12.2025 р., в якій просив скасувати Рішення й зареєструвати податкову накладну в ЄРПН та знов подав всі документи, що підтверджують придбання та постачання Товару, його перевезення тощо.

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №45953/36738948/2 від 10.12.2025 року скарга Позивача залишена без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня - без змін.

Підставою такого рішення зазначено: «Ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання i транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (iнвентаризацiйнi описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних»

Вважаючи свої права порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд керувався таким.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За змістом п.185.1 ст.185 ПК України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Пунктом 187.1 ст.187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

За правилами абз.1 п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з абз.абз.1, 2, 5, 10 п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246).

Відповідно до п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктами 13-14 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно із п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Аналогічні норми містяться у п.201.16 ст.201 ПК України, за змістом яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).

За визначенням п.2 Порядку №1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Згідно з п.5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до абз.1 п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно п.7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Додатком №1 до Порядку №1165 затверджені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість. Так, відповідно до пункту 8 зазначених Критеріїв визначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520.

Як видно з матеріалів справи, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 102 від 16.05.2025 в ЄРПН зазначено те, що платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

З цього приводу суд звертає увагу на те, що пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку не визначає самостійні критерії ризиковості платника податків, а лише дає підстави комісіям управлінь ДПС регіонального рівня винести відповідного платника податків на розгляд Комісії, і лише за результатами проведення засідання Комісії - прийняти рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Втім, суд зазначає, що в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган не навів навіть примірного переліку документів, які слід подати платнику податків для реєстрації податкових накладних № 7 від 02.10.2025, №62 від 20.10.2025, №63 від 20.10.2025 та №93 від 27.10.2025, тому платник в цій ситуації змушений був діяти на власний розсуд щодо подання документів в підтвердження реальності господарської операції за податковою накладною.

У постанові від 20.04.2023 у справі №380/4746/22 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520, зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на п.8 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Проте, як свідчить зміст квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, контролюючий орган не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація спірної податкової накладної стала можливою. Податковий орган лише вказав перелік документів згідно з п.5 Порядку №520, що свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам, які встановлені п.11 Порядку №1165.

З огляду на викладене у сукупності, суд уважає, що контролюючий орган безпідставно зупинив реєстрацію податкової накладної № 102 від 16.05.2025 в ЄРПН.

Відповідно до п.2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок №520), рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з п.4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

За змістом п.5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Суд враховує, що вжите у цій нормі словосполучення «може включати» переконує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.

Саме тому форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, передбачена у додатку до Порядку №520, чітко встановлює, що «документи, які не надано» необхідно підкреслити. А, отже, контролюючий орган повинен визначити конкретно ті документи, яких не надано платником податків.

Відповідно до п.9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з п.10 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Під час розгляду справи суд встановив, що з метою подальшої реєстрації податкової накладної № 102 від 16.05.2025 в ЄРПН позивач надав контролюючому органу копії первинних документів, які підтверджують та розкривають суть, внутрішню сторону господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну. Крім того, надано пояснення, в т.ч. - додаткові (після отримання повідомлення контролюючого органу), до яких додано ті первинні документи, які на переконання позивача є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарської операції, оскільки відповідачем в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.

Даючи оцінку вищевказаним письмовим поясненням з копіями первинних та інших документів, суд вважає, що вони у повній мірі відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

У контексті викладеного суд звертає увагу на те, що Верховний Суд неодноразово, зокрема у постанові від 12.02.2025 року у справі №140/5463/23 та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Суд також звертає увагу на постанову Верховного Суду від 13.03.2023 року у справі №240/12029/21, де Верховний Суд не відступав від указаних вище висновків, але зазначив, що у разі якщо первинні документи, подані платником податків після зупинення реєстрації податкової накладної, суперечать змісту спірної господарської операції, такі обставини є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. У зазначеній справі судами було встановлено, що згідно з наданих первинних документів позивачем виконувались роботи з вирощування врожаю кукурудзи та соняшнику, а відповідно до податкової накладної - виконувались роботи з вирощування врожаю сої. На думку судів у зазначеній справі, виявлені помилки і неточності у поданих документах, що свідчать про те, що платник податку не має право реєструвати податкову накладну за фактом виконання робіт, які взагалі не зазначені у первинних документах.

З урахуванням зазначеного, можна зробити висновок, що контролюючий орган, виконуючи повноваження щодо моніторингу податкових накладних, має аналізувати первинні документи у взаємозв'язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями.

При цьому суд не відходить від усталеної позиції Верховного Суду, згідно якої, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПКК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

До всього, контролюючий орган жодним чином не вказав, чому саме надані позивачем пояснення та первинні документи не враховані ним при прийнятті оскаржуваного рішення.

Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Отже, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Тому, якщо контролюючий орган і вважав, що є обставини, які унеможливлювали реєстрацію податкової накладної, поданою позивачем, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені у рішенні, що в спірному випадку зроблено не було.

Враховуючи наведену вище практику Верховного Суду щодо застосування норм Порядку №520 та Порядку №1165, вказані обставини в комплексному аналізі наявних у матеріалах справи доказів, що надавались для реєстрації податкової накладної, суд приходить висновку, що позивач надав усі наявні та достатні документи, передбачені податковим законодавством, необхідні для реєстрації податкової накладної. Натомість, всупереч ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України контролюючий орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами правомірності спірного у справі акта індивідуальної дії.

За таких обставин, оскаржуване рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №13476534/36738948 від 02.12.2025 року, за яким позивачу відмовлено у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 102 від 16.05.2025, не відповідає критеріям, які визначені у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та в контексті яких суд має надавати оцінку оскаржуваному рішенню, діям чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а тому його належить визнати протиправним та скасувати.

Тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №102 від 16.05.2025, суд враховує таке.

Згідно вимог п.201.1, 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, обов'язок реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних покладений на платника податків.

В той же час, суд звертає увагу, що наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

За приписами п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

У справі, яка розглядається, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної №102 від 16.05.2025 в ЄРПН, суд не встановив.

За змістом ч.1, п.2 ч.2, ч.3 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, а також з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд висновує про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №102 від 16.05.2025, подану ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», датою її подання на реєстрацію.

Обраний судом спосіб захисту порушеного права платника податку узгоджується з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 06.03.2024 року у справі №440/3706/23 та від 12.04.2024 року у справі №380/14551/23. Натомість, зобов'язання Державної податкової служби України до вчинення дій щодо повторного розгляду спірного питання реєстрації податкової накладної не вичерпуватиме спір.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судового збору, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1.Адміністативний позов Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (місцезнаходження: 81120, Львівська область, Пустомитівський р-н., сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова 0км+550м.(зліва) ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії- задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області №13476534/36738948 від 02.12.2025 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» відмовлено у реєстрації податкової накладної №102 від 16.05.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» №102 від 16.05.2025 року датою того операційного дня, коли ця податкова накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (ЄДРПОУ 36738948) судовий збір у сумі 1332 (одна тисяча триста тридцятьдві) грн. 20 коп.

5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (ЄДРПОУ 36738948) судовий збір у сумі 1332 (одна тисяча триста тридцятьдві) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяГрень Наталія Михайлівна