Рішення від 06.05.2026 по справі 380/2267/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 рокусправа № 380/2267/26

м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України в особі Ліквідаційної комісії ДФС про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України в особі Ліквідаційної комісії ДФС (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197 ), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Державної Фіскальної Служби України в особі Ліквідаційної комісії ДФС України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про видачу нових довідок про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 за відповідною прирівняною посадою до посади на день звільнення з податкової міліції для проведення перерахунку основного розміру пенсії;

-зобов'язати Державну Фіскальну Службу України в особі Ліквідаційної комісії ДФС України на ім'я гр. ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2026 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00грн, 3328,00грн), встановленого законом станом на 01.01.2023 та станом на 01.01.2026 відповідно, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 01.01.2023 та станом на 01.01.2026 відповідно для подальшого здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 та 01.02.2026 відповідно.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив що йому була призначена пенсія за нормами Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

28.11.2025 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ДФС України із заявою про видачу довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2026.

Відповідач жодних довідок позивачу не видав.

Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний видати йому такі довідки та зазначити в них грошове забезпечення за аналогічною посадою, з якої позивач був звільнений з урахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 та 01.01.2026. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 18.02.2026 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі.

Оскільки позивач не надав суду доказів на підтвердження обставин його звільнення та призначення пенсії, грошового забезпечення при призначенні та перерахунку пенсії, то суд, ухвалою від 10.04.2026 постановив витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885): належним чином засвідчені копії документів пенсійної справи ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що стосуються обставин призначення йому пенсії та її перерахунку.

Цю ухвалу орган Пенсійного фонду виконав.

Від відповідача на адресу суду жодних заяв по суті справи не надходило.

Суд встановив такі обставини.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У протоколі за пенсійною справою 1305007740 від 30.09.2011 зазначено, що позивач звільнений з посади оперуповноваженого відділу протидії незаконному відшкодуванню ПДВ головного відділу податкової міліції спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у місті Львові.

Суд встановив, що 01.05.2018 позивачу перераховано пенсію з грошового забезпечення, визначеного на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме: посадовий оклад 4790,00грн; оклад за військове звання 1340,00грн; процентна надбавка за вислугу років 2452,00грн.

При перерахунку пенсії позивача з березня 2023 та з січня 2026 застосовано такі ж самі розміри складових грошового забезпечення.

28.11.2025 позивач через свого представника, адвоката Чорного С.О., звернувся до Ліквідаційної комісії ДФС України із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2026 із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00грн, 3328,00грн), встановленого законом станом на 01.01.2023 та станом на 01.01.2026 відповідно.

Такі довідки видані не були.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду.

Оцінюючи обставини справи та вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податкова міліція функціонувала у складі Державної фіскальної служби та її територіальних органах відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 «Про Державну фіскальну службу України» та від 21 травня 2014 року №150 «Про утворення Державної фіскальної служби».

Розділ XVIII-2 Податкового кодексу України - «Податкова міліція» - регулював правовий статус податкової міліції.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18 грудня 2018 року № 1200 визначено: «Утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності».

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VII зі змінами Законом від 29 січня 2021 року № 1156-ІХ виключено розділ ХVІІІ-2 - «Податкова міліція».

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2019 № 395 «Питання Державної податкової служби» утворено комісію з реорганізації Державної фіскальної служби та затверджено головою комісії заступника Голови Державної податкової служби Лисеюка Сергія Миколайовича.

Згідно з статтею 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Статтею 104 ЦК України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Суд встановив, що ГУ ДФС у Львівській області перебуває в стані припинення. Ця інформація є загальнодоступною.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:

в контролюючих органах, у складі яких діяли підрозділи податкової міліції, - комісіями з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Як встановив суд, позивач звільнений з посади оперуповноваженого відділу протидії незаконному відшкодуванню ПДВ головного відділу податкової міліції спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у місті Львові.

Як зазначає сам позивач у позовній заяві, що «оскільки він перебував на службі в органах податкової міліції, то саме на Ліквідаційну комісію ДФС України покладені функції щодо оформлення та видачі довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача».

Також, як вже зазначав суд, ГУ ДФС у Львівській області знаходиться у стані припинення (21.05.2020 - в стані припинення 14151270026035540. Внесення рішення засновників щодо припинення ЮО в результаті реорганізації); уповноваженою особою ГУ ДФС у Львівській області є Кондро І.В.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ДФС України, до якого позивач звертався про видачу довідки про розмір його грошового забезпечення, не є органом, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції, які проходили службу в органах податкової служби Львівської області.

Також з матеріалів справи не видно, щоб позивач звертався із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2026 саме до уповноваженого органу, ГУ ДФС у Львівській області в особі його ліквідаційної комісії..

При ухваленні цього рішення суд ураховує правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 31 січня 2022 року по справі №420/8922/20 про те, що підготовка та надання довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії не стосується публічно-владних функцій і якщо не був унесений запис про припинення органу, який наділений повноваженнями на видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, то немає підстав для заміни органу.

З урахуванням викладеного, суд висновує, що у відповідача відсутні повноваження щодо видачі позивачу довідки за його заявою від 28.11.2025.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судові витрати не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної фіскальної служби України в особі Ліквідаційної комісії ДФС (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197 ) відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляти.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 06.05.2026.

Суддя Лунь З.І.