Рішення від 07.05.2026 по справі 380/2618/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 рокусправа № 380/2618/26

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України ( 01133, Україна, місто Київ, вулиця Госпітальна, будинок 16, ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -

Встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, у якій просить суд:

- визнати протиправними дії військово-лікарської комісії Центральної військово лікарської комісії Збройних Сил України стосовно скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) за довідкою № 140 від 24.03.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;

- визнати протиправним та скасувати протокол військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України № 2025-0514-0920 від 14 травня 2025 року в частині скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) за довідкою № 140 від 24.03.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (Код ЄДРПОУ: 08356179) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 понесені ним судові витрати у цій справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (далі - Позивач) 24.03.2022 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ). За результатами огляду відповідно до ст. 16А графи ІІ Розкладу хвороб, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою ВЛК №140 від 24.03.2022 та записами у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 . У межах досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023142410000061 слідчим СУ ГУНП у Львівській області ініційовано перегляд зазначеної постанови ВЛК. Протоколом ЦВЛК ЗСУ №2025-0514-0920 від 14.05.2025 постанову ВЛК скасовано та визначено необхідність повторного медичного огляду Позивача з мотивів непідтвердження діагнозу належною медичною документацією та порушень оформлення медичних матеріалів. У зв'язку з цим Позивача поставлено на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ). З відповідей на адвокатські запити встановлено, що медичні документи ВЛК вилучені слідчим у межах вказаного кримінального провадження та передані до ЦВЛК ЗСУ для перевірки, а підставою скасування рішення стало відповідне звернення слідчого. Позивач вважає рішення ЦВЛК ЗСУ, оформлене протоколом №2025-0514-0920 від 14.05.2025, про скасування постанови ВЛК та направлення на повторний огляд протиправним , відтак звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою судді від 17 лютого 2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України (далі - відповідач) подала відзив на позов. Вказала, що до ЦВЛК ЗС України встановленим порядком надійшли запити слідчого управління Головного управління Національної поліції (далі - СУ ГУНП) України у Львівській області щодо перегляду та за наявності підстав скасування рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , виявлення можливих зловживань під час проходження ВЛК військовозобов'язаними чоловіками, в період дії воєнного стану на території Львівської області. За результатами розгляду наданих документів робочою групою прийнято рішення про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 та визначено що ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду. Повідомлення, виклик, присутність військовозобов'язаних стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК (в тому числі постанови ВЛК ТЦК та СП) Положенням не визначено. Положенням не зобов'язано ЦВЛК ЗС України направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов. Стверджує, що матеріали позовної заяви не містять доказів на підтвердження порушення процедури перегляду ЦВЛК ЗС України постанови ВЛК. Вказує, що право оскарження наявне в позивача не позбавляє ЦВЛК ЗС України власного права здійснювати перегляд постанови ВЛК, тим більше не позбавляє правоохоронні органи в межах своїх повноважень звертатись до спеціалізованих установ в тій чи іншій сфері діяльності, у рамках кримінальних проваджень. Зазначає, що ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв, у тому числі тих, що призвели до смерті, у військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК. Жоден інший орган влади не може брати на себе відповідні повноваження. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 24.03.2022 №3/140 позивач пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), за результатом якого його, на підставі статті 16А графи ІІ Розкладу хвороб його визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.

Протоколом № 2025-0514-0920 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 14 травня 2025 року постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) згідно з довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022 щодо війсьвозобов'язного ОСОБА_1 скасовано та зазначено, що він підлягає контрольному медичному огляду ВЛК. Вказано, що враховуючи невідповідність встановленого діагнозу вимогам пункту «А» статті 16 Розкладу хвороб та те що діагноз не підтверджений медичною документацією (виписками, експертизами) з спеціалізованих лікувальних закладів про шизофренію, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами та хронічним перебігом, карта обстеження та медичного огляду оформлена з порушенням вимог Додатка 13 до Положення, а саме на місці для фотокартки відсутня фотокартка оглянутого військовозобов'язаного, яка повинна бути скріплена гербовою печаткою ТЦК та СП; є підстави скасувати постанову ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_1 , 1989 року народження, згідно довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022 «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Представник позивача завернувся із адвокатським запитом від 29.12.2025 у якому просив надати копію постанови, належним чином засвідчену копію карти медичного огляду та обстеження військово-лікарської комісії, складеної за результатами медичного огляду ОСОБА_1 та надати всі медичні документи на підставі яких було прийняте рішення ВЛК щодо непридатності ОСОБА_1

8 січня 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) листом повідомив, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), а документи ВЛК щодо нього, проходження якої відбулося 24 березня 2022 року, були вилучені слідчим управлінням ГУНП у Львівській області на підставі ухвали Галицького районного суду м. Львова в межах кримінального провадження № 42023142410000061.

Представник позивача звернувся із адвокатським запитом від 29.12.2025 до слідчого управління ГУНП у Львівській області у якому просив надати належним чином засвідчену копію запиту СУ ГУНП у Львівській області від 28.05.2025 щодо правомірності прийняття постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 та повідомити правові підстави звернення із відповідним запитом до ЦВЛК Збройних Сил України, надати витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань з зазначенням номеру кримінального провадження, дату і час внесення відомостей, даних слідчого та попередню кваліфікацію правопорушення, якщо скерування відповідного запиту було пов'язане із кримінальним провадженням.

Листом від 8 січня 2026 року СУ ГУНП у Львівській області надало відповідь у якому повідомлено, що СУ ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадження № 42023142410000061, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч.ч. 1-2 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України. В ході проведення досудового розслідування, на підставі ухвалі слідчого судді Галицького районного суду міста Львова, проведено тимчасовий доступ до речей та документів, які перебували у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) та вилучено медичну документацію щодо проходження ОСОБА_1 ВЛК, яка в подальшому скерована на адресу ЦВЛК ЗСУ України з метою проведення перевірки.

Представник позивача завернувся із адвокатським запитом до відповідача у якому просив надати інформацію щодо підстави проведення засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ 14 травня 2025 року та підстави постановлення (вирішення) протоколу № 2025-0514-0920 від 14 травня 2025 року.

13 січня 2026 року відповідачем надано відповідь на вищевказаний адвокатський запит, якою повідомлено, що постанова переглянута та скасована на підставі звернення слідчого СУ ГУНП у Львівській області, яким було вилучено медичну справу ОСОБА_1 в ході досудового розслідування.

Позивач вважає рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформлене протоколом № 2025-0514-0920 від 14 травня 2025 року протиправним, відтак звернувся із вказаним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".

Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України "Про національну безпеку України".

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008 № 1109/15800 (надалі Положення №402).

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Також, суд зазначає, що Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє до сьогодні.

Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30.08.2023 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», введеним в дію Указом Президента України від 12.09.2023 №576/2023, зокрема, визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк провести перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану в Україні (тобто з 24.02.2022).

У разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень визначено ініціювати їх перегляд у встановленому порядку та інформувати за наявності підстав відповідні правоохоронні органи.

Відповідно до пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану.

Суд зазначає, що постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) оформлене у формі довідки № 140 від 24.03.2022, була прийнята на підставі діючої на той момент редакції «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

У позивача було зафіксовано захворювання, що підпадало під дію статті 16А графи ІІ Розкладу хвороб.

На підставі цього Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) встановила непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до пункту 1 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 серпня 2023 року, введеного в дію Указом Президента України від 12 вересня 2023 року № 576/2023 “Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» у ЦВЛК ЗС України створено робочу групу із перевірки обґрунтованості рішень військово-лікарських комісій щодо визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії правового режиму воєнного стану. Зазначеною робочою групою станом на теперішній час здійснюється зазначена перевірка постанов позаштатних військово-лікарських комісій та приймаються постанови ВЛК ЦВЛК ЗС України щодо їх скасування/відміни.

До ЦВЛК ЗС України надійшли запити слідчого управління Головного управління Національної поліції (далі - СУ ГУНП) України у Львівській області № 11052/16/05-2024 - 11071/16/05-2024 від 22.05.2024 щодо перегляду та за наявності підстав скасування рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , виявлення можливих зловживань під час проходження ВЛК військовозобов'язаними чоловіками, в період дії воєнного стану на території Львівської області, зокрема на військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

За результатами розгляду наданих документів: довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022, Картка обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 та Висновку лікаря від 24.03.2022 постанову ВЛК від 24.03.2022 № 140 скасовано та визначено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України встановила невідповідність встановленого ОСОБА_1 діагнозу вимогам пункту «А» статті 16 Розкладу хвороб та те що діагноз не підтверджений медичною документацією (виписками, експертизами) з спеціалізованих лікувальних закладів про шизофренію, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами та хронічним перебігом.

Щодо твердження позивача про те, що рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022, є законним, відповідало вимогам діючого на той час законодавства України та прийняте на підставі відповідних підтверджуючих медичних документів, суд зазначає наступне.

Предметом вказаного спору є постанова військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України № 2025-0514-0920 від 14 травня 2025 року, а не рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022.

Суд не вправі давати правову оцінку рішенню ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022, оскільки воно не є предметом спору.

Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 передбачено, якими повноваженнями наділена ЦВЛК при організації військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Відповідно до абзацу п'ятнадцятого підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 20.2 глави 20 розділу II Положення №402 постанови ВЛК розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.

Положення № 402 не містить заборони на ініціювання перегляду постанов військово-лікарських комісій іншими органами чи установами, у тому числі правоохоронними органами, а визначає загальні повноваження та порядок діяльності військово-лікарських комісій у межах здійснення військово-лікарської експертизи.

Голослівним та необґрунтованим є твердження ОСОБА_1 про те, що його не було повідомлено про перегляд рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022, оскільки обов'язковий виклик, присутність громадян стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК Положенням № 402 не визначено.

Повідомлення, виклик, присутність військовозобов'язаних стосовно яких переглядаються постанови позаштатних ВЛК (в тому числі постанови ВЛК ТЦК та СП) Положенням не визначено.

Суд зазначає, що Положенням не зобов'язано ЦВЛК ЗС України направляти військовозобов'язаних у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження та медичний огляд для підтвердження чи спростування попереднього діагнозу, повідомляти їх про перегляд постанов.

В силу підпункту 2.3.4 пункту 2.3, пункту 3.4 розділу І Положення №402 проведення медичного огляду військовослужбовців, направлення запитів для отримання додаткових медичних документів, направлення особи на контрольне обстеження чи повторний медичний огляд є правом ЦВЛК, а не обов'язком.

При цьому слід звернути увагу, що позивач посилаючись на порушення процедури прийняття оскарженого рішення, не надав до суду жодних доказів, які б підтверджували такі обставини.

Необґрунтованим вважає суд і твердження позивача про порушення строків розгляду та встановленої процедури.

Суд зазначає, що пункт 3.2. Положення №402 встановлює строк подання скарг до штатних ВЛК.

В той же час, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України не розглядала скаргу на рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022.

Положенням №402 встановлено, що ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Однак, Положенням №402 не встановлено, що рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), прийняте у формі довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022 може бути переглянуто, як це зазначає позивач, лише у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян", тобто не пізніше одного місяця з часу вручення довідки ВЛК/свідоцтва про хворобу.

Отже голослівним та необгрунтованим є твердження позивача про те, що перегляд рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) № 140 від 24.03.2022 відбувся 14 травня 2025 року, тобто за 1148 днів (3 роки, 1 місяць, 21 день), відтак поза установленого законодавством України строку.

Суд погоджується з твердженням відповідача про те, право оскарження наявне в позивача не позбавляє ЦВЛК ЗС України власного права здійснювати перегляд постанови ВЛК, тим більше не позбавляє правоохоронні органи в межах своїх повноважень звертатись до спеціалізованих установ в тій чи іншій сфері діяльності, у рамках кримінальних проваджень.

Водночас суд не здійснює самостійно оцінку підставності прийняття постанови відповідача з медичних критеріїв, адже суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері.

Суд перевіряє законність рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлене протоколом № 2025-0514-0920 від 14 травня 2025 року лише в межах дотримання процедури прийняття цього рішення.

Суд зазначає, що Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України встановила невідповідність встановленого ОСОБА_1 діагнозу вимогам пункту «А» статті 16 Розкладу хвороб та те що діагноз не підтверджений медичною документацією (виписками, експертизами) з спеціалізованих лікувальних закладів про шизофренію, шизотипові та маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами та хронічним перебігом.

Суд наголошує, що надання правової оцінки діям відповідача з медичних критеріїв, зокрема відповідності чи невідповідності діагнозу, зазначеного у картці медичного огляду військовозобов'язаного не входить до повноважень суду при здійсненні перевірки дій та рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.

Суд зауважує, що зі змісту спірної постанови вбачається, що комісія ЦВЛК розглянувши довідки ВЛК № 140 від 24.03.2022, Картку обстеження та медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_1 та Висновок лікаря від 24.03.2022, правомірно надала оцінку стану здоров'я позивача.

Варто зазначити, що адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим частиною 2 статті 2 КАС України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Зазначене узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постановах Верховного Суду від 12.02.2021 у справі №820/5570/16 та від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, згідно з якою надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.

З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури прийняття таких.

У постанові від 26 лютого 2025 року у справі № 600/3273/22-а Верховний Суд вказав, що «розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2025 у справі №160/31586/23.

Позивач не надав до суду жодного належного та допустимого доказу, що підтверджує недотримання відповідачем законодавчої процедури прийняття спірного рішення та відповідно протиправність такого.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд дійшов висновку, що відповідач під час прийняття оскарженого рішення діяв в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з врахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, що свідчить про його законність.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України суд,

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович