про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
07 травня 2026 рокусправа № 380/8794/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя, про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вищої ради правосуддя (далі - відповідач), в якому просить:
- "визнати протиправними дії Вищої ради правосуддя, якими відмовлено платнику податків ОСОБА_2 у наданні обґрунтованої відповіді на інформаційний запит, що містить суспільний інтерес, а саме документу про вищу освіту (диплом спеціаліста) судді ОСОБА_3 , справжність якого може бути перевірена виключно за наявності номера та серії;
- зобов'язати Вищу раду правосуддя надати відповідь на інформаційний запит по суті.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя перевірив позовну заяву та додані до неї матеріали і встановив, що позовну заяву подано із порушенням правил підсудності.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації (пункт 7 частина 1 статті 19 КАС України).
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами 1 та 3 цієї статті (частина 2 статті 20 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частиною 4 статті 22 КАС України встановлено, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Рахункової палати, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішень, дій чи бездіяльності органів, які обирають (призначають), звільняють членів Вищої ради правосуддя, щодо питань обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя, звільнення їх з таких посад, оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів призначення суддів Конституційного Суду України у процесі конкурсного відбору кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України, а також Дорадчої групи експертів щодо оцінювання таких кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України, бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначені статтею 266 КАС України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 266 КАС України Правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
З огляду на приписи статей 22, 266 КАС України справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Вищої ради правосуддя віднесені до виключної підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції.
Із змісту позовної заяви суддя з'ясував, що позивач оскаржив дії Вищої ради правосуддя щодо неналежного, на його думку, розгляду інформаційного запиту.
Отже, спір у цій справі підсудний Верховному Суду як суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 2 частиною 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
При цьому, суддя зазначає, що процесуальне рішення про передачу справи на розгляд іншого суду слід прийняти у випадку, якщо при відкритті провадження у справі встановлено, що справа належить до предметної/інстанційної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Інше тлумачення та застосування статті 29 КАС України спричинить розгляд адміністративної справи з порушенням правил предметної/інстанційної підсудності, що відповідно до статті 318 КАС України є підставою для скасування рішення суду з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з частиною 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Враховуючи викладене та з метою дотримання правил інстанційної юрисдикції (підсудності) справ суддя вважає за необхідне передати адміністративну справу для розгляду до Верховного Суду як суду першої інстанції.
Керуючись статтями 19, 20, 25, 29, 241-243, 248, 256, 294 КАС України, суддя,-
1. Адміністративну справу №380/8794/26 за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя, про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - передати на розгляд Верховного Суду як суду першої інстанції (01043, вул. Пилипа Орлика, 8, м. Київ; ЄДРПОУ 41721784).
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович