Рішення від 07.05.2026 по справі 340/8772/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8772/25

Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 зарахувавши до календарних вислуги років (16 років 01 місяць 08 днів) пільгових років 06 років 07 місяців 08 днів за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях.

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що відповідачем протиправно не враховано до вислуги років (16 років 01 місяць 08 днів) пільгових років 06 років 07 місяців 08 днів за участь в антитерористичної операції та участі у бойових діях, в розрахунку один місяць за сорок днів за проходження служби в міліції та в поліції особового призначення. Вважає дане рішення протиправним та просить позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 січня 2026 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву (а.с.25)

22.01.2026 (вх.№ 1792/26) до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.28-30), в якому представником відповідача зазначено, що позовні вимоги не визнаються та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що згідно подання про призначення пенсії від 30.09.2022 № 325 та розрахунку загального трудового стажу на пенсію за вислугу років з урахуванням трудового стажу працівника органів внутрішніх справ від 30.09.2022, наданих Сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області загальна вислуга років ОСОБА_1 для призначення пенсії складає 25 років 04 місяці 28 днів, в тому числі 16 років 01 місяць 08 днів - календарна служба та 09 років 03 місяці 20 днів - трудовий (страховий) стаж, що дало право на призначення пенсії відповідно до пункту б статті 12 Закону № 2262.

Отже, пенсію ОСОБА_1 призначено в розмірі 50% грошового забезпечення відповідно до пункту б статті 13 Закону № 2262.

Розрахунок та визначення вислуги років військовослужбовців не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України, оскільки відповідно до вимог Закону України № 2262-XII та підзаконних нормативно-правових актів обчислення вислуги років здійснюється уповноваженими органами, в яких особа проходила службу (військові частини, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, кадрові підрозділи відповідних силових органів). Органи Пенсійного фонду України при вирішенні питання призначення чи перерахунку пенсії діють виключно на підставі поданих та належним чином оформлених документів про вислугу років і не наділені повноваженнями самостійно перевіряти, змінювати або здійснювати первинний розрахунок вислуги, а відтак відсутність або неналежність таких документів виключає можливість покладення на Пенсійний фонд обов'язку щодо їх визначення чи коригування.

З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є громадянином України та учасником бойових дій, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим 13.01.2022 року, та посвідченням серії НОМЕР_2 від 20 жовтня 2015 року.

Згідно витягу із наказу Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (по особовому складу) № 401 о/с від 14.09.2022: «Згідно із Законом України «Про національну поліцію» звільнити з служби в поліції за п.2 ч.1 ст. 77 (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) капітана поліції ОСОБА_1 (0061793), заступника командира роти патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, 16 вересня 2022 року.

При цьому у наказі зазначена вислуга років станом на день звільнення служби:

- календарна 16 роки 01 місяць 08 днів;

- у пільговому обчисленні - 06 років 07 місяців 08 днів;

- час навчання 03 роки 09 місяців 18 днів; загальний трудовий стаж -05 років 06 місяців 02 дні;

- усього для призначення пенсії - 25 років 04 місяці 28 днів.

Судом також встановлено, що Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області складений розрахунок років для призначення пенсії від 23.09.2022. Згідно з ним на цю дату вислуга років для обчислення пенсії складає 25 рік 04 місяців 28 днів, у тому числі час служби у календарному обчисленні 16 років 01 місяць 08 днів, час навчання - 03 роки 09 місяців 18 днів, час роботи відповідно до пункту 15 розділу ХІ 2прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про національну поліцію» - час служби в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчислені) - страховий стаж - 05 років 06 місяців 02 дні.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 17.09.2022 року відповідно до Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно з протоколом призначення пенсії від 17.09.2022 пенсія позивача складає 8367,64 грн. виходячи з розміру 50 % його грошового забезпечення.

При призначенні пенсії відповідач виходив з наявності у позивача вислуги років 25 рік з урахуванням календарних 16.

Відповідно до обставин зазначених в позовній заяві, ОСОБА_1 03.12.2025 звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про розрахунок трудового стажу.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 11.12.2025 №12739-14467/Ч-03/8-1100/25 вбачається, що позивача було повідомлено про умови призначення його пенсії, надано інформацію про вислугу років та додатково надано копію розрахунку загального трудового стажу.

Вважаючи, що відповідачем було не було нараховано до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць за сорок днів за проходження служби в міліції та поліції особового призначення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом «б» ч. 1 ст. 12 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262)визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Таким чином умови призначення пенсій за вислугу років передбачені ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та розповсюджуються на осіб, які працювали у Головному управлінні національної поліції в Кіровоградській області.

Відповідно до п.п. б ст. 13 Закону №2262 особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Виходячи з наведених положень та вислуги років позивача 25 рік відповідачем був визначений розмір пенсії - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Судом встановлено, що позивача звільнено зі служби в поліції - 26 вересня 2022 року.

Відповідно до чинного на той час п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402, далі Порядок №3-1) заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно, позивач надав заяву про призначення пенсії за вислугу років та документи, необхідні для призначення такої пенсії, через Головне управління Національної поліції України в Кіровоградській області, на яке покладена функція щодо їх доповнення та передачі до органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 7 вказаного Порядку для призначення пенсії за вислугу років уповноважені структурні підрозділами міністерств та інших державних органів, в яких особи проходили службу, подають до органів Пенсійного фонду України такі документи: заяву, грошовий атестат, або довідку про розмір грошового забезпечення, і довідку про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, документи про страховий стаж, тощо.

Відповідно до п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

В поданні про призначення пенсії (форма якого є додатком №2 до п. 12 Порядку) зазначається, зокрема, розрахунок вислуги років на пенсію, який складається за матеріалами особової справи.

Статтею 49 Закону №2262 визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно п.14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Пунктом 16 Порядку №3-1 передбачено, що при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

З аналізу наведених правових норм слідує, що функція з визначення вислуги років, яка має застосовуватися при розрахунку пенсії, покладена у даному випадку на Головне управління Національної поліції України в Кіровоградській області, яке зобов'язане скласти відповідне подання із зазначенням вислуги років. Цей орган мав доступ до особової справи позивача, на підставі якої і мав скласти розрахунок вислуги років.

Що стосується органу, що призначає пенсії, у спірній процедурі він перевіряє правильність оформлення подання та відповідність викладених у ньому відомостей документам про стаж. Також цей орган у необхідних випадках має право перевіряти обґрунтованість видачі додаткових документів.

Як встановлено судом, подання про призначення пенсії позивачу №325 від 30.09.2022 містить інформацію про те, що вислуга років для призначення пенсії складає 16 років 01 місяць 08 днів.

Відповідач не мав формальних підстав для визначення іншої вислуги років, оскільки наявне подання було оформлено у відповідності із встановленою формою та відповідало наданим документам про стаж.

У постанові від 05 лютого 2020 року по справі №748/537/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду сформулював правовий висновок, згідно з яким органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначити чи змінювати визначену уповноваженими структурними підрозділами вислугу років для призначення пенсії.

У справі, що розглядається, суд не вбачає підстав для відступлення від даного висновку.

Відповідно до п. 12 Порядку №3-1 позивач був ознайомлений з поданням про призначення пенсії, що підтверджується його особистим підписом. Відтак позивач мав право оскаржувати дане подання як таке, що порушує його законні інтереси у одержанні пенсії у належному розмірі.

Також суд враховує, що витребування додаткових документів належить до прав, а не обов'язків відповідача. Необхідність перевірки обґрунтованості наданих документів оцінюється державним органом у залежності від конкретних обставин, та не може означати обов'язок ревізування усіх наданих для призначення пенсії документів.

Подання №325 від 30.09.2022 та розрахунок вислуги років Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області за формою відповідали вимогам законодавства, за зовнішніми ознаками підстав для сумнівів у правильності їх складання у пенсійного органу не виникло. Тому перевірка обґрунтованості їх видачі не була визнана відповідачем необхідною.

У даній справі суд не надає правову оцінку наявності у позивача права на включення до вислуги років періоду такої вислуги у пільговому обчисленні, оскільки предметом спору не є обґрунтованість складеного ГУНП України в Кіровоградській області подання про призначення пенсії. Не зважаючи на висновок суду про відсутність порушень законодавства у діях пенсійного органу позивач не позбавлений права оскаржувати невключення до його вислуги років пільгового стажу при складанні подання ГУНП України в Кіровоградській області №325 від 30.09.2022.

Зважаючи на наведене суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Судові витрати у даній справі не стягуються через статус відповідача.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА