Ухвала від 08.05.2026 по справі 300/133/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"08" травня 2026 р. Справа № 300/133/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася в суд з позовом до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (надалі, також - відповідач, Івано-Франківський відділ ДВС в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського МРУ Мін'юсту), в якому просить:

- визнати дії старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича пов'язані із відкриттям виконавчого провадження № 77057830, №77057669 від 04.02.2025 року із пропуском строків для прийняття виконавчих документів до виконання та з порушенням територіальності, протиправними;

- зобов'язати старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича закінчити виконавче провадження № 77057669, № 77057830 в зв'язку із тим, що ОСОБА_2 являється зниклим безвісти з 16.01.2025 року.

Підставою звернення до суду слугували протиправні, на думку позивачки, дії відповідача щодо відкриття виконавчих проваджень та відмови у закритті виконавчих проваджень.

Також позивачкою заявлено до суду клопотання про звільнення від сплати чи відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіривши позовну заяву, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наявними в ній недоліками.

З приводу заявленого позивачкою клопотання про звільнення від сплати чи відстрочення сплати судового збору, суд звертає увагу на наступне.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2026 складає 3328,00 гривень.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, відповідно абзацу 7 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 зазначеного Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру для фізичної особи ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

В прохальній частині позовної заяви позивачка заявила наступні вимоги:

"- визнати дії старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича пов'язані із відкриттям виконавчого провадження № 77057830, №77057669 від 04.02.2025 року із пропуском строків для прийняття виконавчих документів до виконання та з порушенням територіальності, протиправними;

- зобов'язати старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича закінчити виконавче провадження № 77057669, № 77057830 в зв'язку із тим, що ОСОБА_2 являється зниклим безвісти з 16.01.2025 року.".

Дані вимоги носять немайновий характер.

Суд зазначає, що дана позовна заява містить дві самостійні позовні вимоги немайнового характеру (щодо визнання протиправними дій щодо відкриття виконавчих проваджень та щодо визнання протиправними дій щодо відмови у закінченні виконавчих проваджень), кожна з яких є об'єктом сплати судового збору.

Таким чином, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру, судовий збір повинен становити 2662,40 гривень.

Суд встановив, що позивачка не долучила до позовної заяви документ про сплату судового збору в розмірі 2662,40 гривень або документ, який підтверджує наявність у позивачки підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати врегульовано нормами статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Статтею 70 Податкового кодексу України передбачено, що до інформаційної бази Державного реєстру включаються дані про фізичних осіб, зокрема про джерела отримання доходів, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків.

Порядок отримання відомостей з Державного реєстру визначено розділом X Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 29.09.2017 № 822, згідно з яким відомості з Державного реєстру є документом, який безоплатно надається контролюючим органом за зверненням фізичної особи - платника податків (його представника) щодо отримання відомостей з Державного реєстру та свідчить про наявність або відсутність відомостей про таку особу в Державному реєстрі.

Задля встановлення факту перевищення розміру судового збору розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи більше ніж на 5 відсотків позивачці слід надати суду документ, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 , а також документ, який підтверджує розмір отриманих пенсійних виплат за попередній календарний рік, у випадку, якщо позивачка отримує відповідні пенсійні виплати.

Пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що до позовної заяви долучається документ про належність особи до однієї із вказаних категорій осіб. Проаналізувавши додані до позовної заяви документи, суд встановив, що позивачкою не долучено до позовної заяви документів, які підтверджують її належність до однієї із категорій осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір". Тому, у випадку, якщо розмір судового збору не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 , то їй слід надати суду документ, який підтверджує її належність до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні строки це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачкою у позовній заяві заявлено наступні позовні вимоги:

"- визнати дії старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича пов'язані із відкриттям виконавчого провадження № 77057830, №77057669 від 04.02.2025 року із пропуском строків для прийняття виконавчих документів до виконання та з порушенням територіальності, протиправними;

- зобов'язати старшого державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Береговського Тараса Сергійовича та дії головного державного виконавця Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Стельмаха Сергія Леоновича закінчити виконавче провадження № 77057669, № 77057830 в зв'язку із тим, що ОСОБА_2 являється зниклим безвісти з 16.01.2025 року.".

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України, позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Оскаржувані в даній позовній заяві постанови державних виконавців про відкриття виконавчого провадження № 77057830 та № 77057669 винесена 04.02.2025. Відомості позовної заяви не містять інформації про дату отримання таких постанов позивачкою. Водночас, в позовній заяві зазначається, що позивачка звернулася 17.11.2025 до відповідача із заявою, в якій просила завершити виконавчі провадження № 77057830 та № 77057669. Відповідь на дану заяву було надано листом № 213363 від 04.12.2025. Водночас, матеріали справи не містять відомостей щодо дати отримання даного листа позивачкою.

Суд зазначає, що виконавче провадження № 77057830 та № 77057669 стосується стягнення адміністративного штрафу та судового збору з чоловіка позивачки. Таким чином, суд робить висновок про те, що позивачці станом на момент подання нею заяви про закриття виконавчого провадження до відповідача було відомо про наявність оскаржуваних постанов.

Суд зазначає, що заявлені позивачкою у позовній заяві від 09.01.2026 року, вимоги перевищують 10-денний строк звернення до суду. До позовної заяви позивачкою не долучено клопотання про поновлення строку. Проте, в тексті позовної заяви наявні відомості про те, що позивачка отримала копію відповіді на її заяву 04.12.2025, у зв'язку з чим строки звернення до суду нею не пропущені.

З адміністративним позовом позивачка звернулася до суду 09.01.2026, тобто після закінчення 10-денного строку, визначеного частиною 2 статті 287 КАС України.

За обставинами, вказаними в позовній заяві, оскаржувана постанова щодо чоловіка позивачки була винесена 04.02.2025. Проте, ні позовна заява, ні долучені до неї документи не містять відомостей щодо дати, з якої позивачка ознайомилася із даними постановами державного виконавця. Суд зазначає, що вказана позивачкою дата, а саме 04.12.2025 є датою, коли позивачка отримала відповідь на її заяву про відмову у закритті виконавчих проваджень, водночас, не підтверджує факту ознайомлення позивачки із такими постановами раніше. Крім того, факт ознайомлення позивачки із такими постановами раніше, ніж дата отримання таких від відповідача підтверджується тим, що позивачка звернулася до відповідача із заявою, що стосується виконавчого провадження 18.11.2025. Крім того, позивачка долучила до матеріалів справи оскаржувану нею постанову про відкриття виконавчого провадження. Таким чином, суд зазначає, що з матеріалів справи неможливо достеменно встановити момент, коли позивачка дізналася про порушення її права.

Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Позивачкою вимоги частини 1 статті 123 КАС України не виконано.

Зважаючи на це, позивачці слід надати суду документи, які підтверджують факт отримання оскаржуваних постанов про відкриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 від 04.02.2025, зокрема листа державного виконавця про направлення таких постанов та дату їх отримання позивачкою, пояснення, на основі яких позивачкою подано до відповідача заяву від 18.11.2025, що стосується закриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 та вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з викладом обставин, які слугували підставою для пропуску строку звернення до суду та долученням доказів, які підтверджують факт настання таких обставин.

Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачці слід надати суду: документ, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 , документ, який підтверджує розмір отриманих пенсійних виплат за попередній календарний рік, у випадку отримання позивачкою відповідних пенсійних виплат, або документ про сплату судового збору в розмірі 2662,40 гривень або документ, який підтверджує наявність у позивачки підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або документ, який підтверджує належність ОСОБА_1 до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", а також документи, які підтверджують факт отримання оскаржуваних постанов про відкриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 від 04.02.2025, зокрема листа державного виконавця про направлення таких постанов та дату їх отримання позивачкою, пояснення, на основі яких позивачкою подано до відповідача заяву від 18.11.2025, що стосується закриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 та вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з викладом обставин, які слугували підставою для пропуску строку звернення до суду та долученням доказів, які підтверджують факт настання таких обставин.

За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку із вищевикладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України вимог.

На підставі наведеного, керуючись статтями 59, 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачці десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:

документу, який міститиме відомості про розмір річного доходу за попередній календарний рік ОСОБА_1 , та документ, який підтверджує розмір отриманих пенсійних виплат за попередній календарний рік, у випадку отримання позивачкою відповідних пенсійних виплат, або документ про сплату судового збору в розмірі 2662,40 гривень або документ, який підтверджує наявність у позивачки підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, або документ, який підтверджує належність ОСОБА_1 до осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір";

документи, які підтверджують факт отримання оскаржуваних постанов про відкриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 від 04.02.2025, зокрема листа державного виконавця про направлення таких постанов та дату їх отримання позивачкою, пояснення, на основі яких позивачкою подано до відповідача заяву від 18.11.2025, що стосується закриття виконавчих проваджень № 77057830 та № 77057669 та вмотивованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з викладом обставин, які слугували підставою для пропуску строку звернення до суду та долученням доказів, які підтверджують факт настання таких обставин.

Копію цієї ухвали надіслати позивачці.

Роз'яснити позивачці, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Главач І.А.