08 травня 2026 рокуСправа № 280/6620/23 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши у письмовому провадженні питання прийняття звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала вищевказана справа.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 (суддя Сіпака А.В.) адміністративний позов - задоволено частково, зокрема: визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 додаткової винагороди в сумі 100 000 гривень під час дії воєнного стану за період часу з 21.04.2022 по 11.07.2022 включно; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду на період дії воєнного стану, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» - як особі, яка безпосередньо брала участь у бойових діях за період з 21.04.2022 по 11.07.2022 з розрахунку 100 000 (сто тисяч) гривень на місяць, з урахуванням раніше сплачених сум; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
21.07.2025 до суду надійшла заява представника позивача в якій останній, просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, а саме: зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2023 року по адміністративній справі №280/6620/23 у встановлений законодавством строк.
Ухвалою суду від 21.07.2025 заяву прийнято до розгляду заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду у справі №280/6620/23. Призначено заяву до судового розгляду без виклику учасників справи в порядку письмового провадження. Запропоновано Військовій частині НОМЕР_1 висловити свою позицію з питань, викладених у заяві про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, подавши письмові пояснення до Запорізького окружного адміністративного суду. Витребувано у Військової частини НОМЕР_1 інформацію щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди на період дії воєнного стану, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» - як особі, яка безпосередньо брала участь у бойових діях за період з 21.04.2022 по 11.07.2022 з розрахунку 100 000 (сто тисяч) гривень на місяць, з урахуванням раніше сплачених сум.
Ухвалою суду від 31.07.2025 заяву представника позивача, яку подано у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23 підтверджуючими доказами про його виконання.
Ухвалою суду від 12.09.2025 прийнято звіт військової частині НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі № 280/6620/23. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення військову частину НОМЕР_1 , подати у трьох місячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, з підтверджуючими доказами про його виконання.
Ухвалою суду від 15.12.2025 призначено звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення до розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 06.01.2026 прийнято звіт військової частині НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення військову частину НОМЕР_1 , подати у трьох місячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, з підтверджуючими доказами про його виконання.
23.03.2026 від представника позивача до суду надійшла заява про накладення штрафу за не виконання судового рішення у справі.
Ухвалою суду від 07.04.2026 встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту суду 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали (з наданням доказів направлення звіту позивачу або його представнику). Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати до Запорізького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 27.10.2023 року у справі №280/6620/23.
До суду надійшов 06.05.2026 звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, а також відомості щодо керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 27.10.2023 року у справі №280/6620/23.
У звіті вказано, що відповідно положень частини 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Відповідно до вимог частини першої статті 51 Бюджетного Кодексу України керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду грошового забезпечення, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Згідно із приписами пункту 1 частини 2 та частини 3 статті 22 Бюджетного кодексу України, Міністерство оборони України є головним розпорядником бюджетних коштів. Порядок виплат визначається Міністром оборони України, що передбачено статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відповідно до статті 3 Закону України “Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України, зокрема військова частина НОМЕР_1 . Згідно із підпунктом 23 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (далі - Положення № 671), Міністерство оборони України відповідно до покладених на нього завдань як орган військового управління, забезпечує життєдіяльність Збройних Сил, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності, проведення ремонту та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил у межах коштів, передбачених державним бюджетом, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил. Підпунктом 30 пункту 10 Положення № 671 встановлено, що саме Міністр оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони. Згідно вказаного Положення Міністерство оборони України за погодженням із Мінфіном затверджує кошторис Міноборони. Пунктом 1.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, що є додатком до наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року № 280 “Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України» (зі змінами), встановлено, що командир військової частини є розпорядником бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України нижчого (третього) рівня. Згідно із пунктом 1.5 згаданих Правил, фінансове забезпечення військової частини здійснюється відповідно до чинного законодавства України, цих Правил, вказівок та роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України, забезпечувальних фінансових органів та відповідних служб забезпечення (в межах їх відповідальності). Військова частина не здійснює прибуткової господарської діяльності, тому не має альтернативних джерел фінансування. Таким чином, виплата грошових коштів за судовими рішеннями перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. Порядок виконання судових рішень у військовій частині визначений Інструкцією з організації претензійної та позовної роботи, самопредставництва, представництва інтересів Міністерства оборони України та Збройних Сил України у судах та інших державних органах, виконання судових рішень, затвердженою наказом Міністерства оборони України № 744 від 30.12.2016 року. Після набрання законної сили рішення суду посадовою особою юридичної групи військової частини НОМЕР_1 здійснено доповідь командиру військової частини НОМЕР_1 із зазначенням необхідності дати вказівку начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру, організувати проведення заходів по виконанню зазначеного рішення. В подальшому командир військової частини дав вказівку начальнику фінансово-економічної служби - головному бухгалтеру, вжити заходи для виконання вказаного судового рішення. В свою чергу начальником фінансово-економічної служби - головним бухгалтером підготовлено та надано на підпис командирові військової частини НОМЕР_1 додаткову заявку-розрахунок на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення в/ч НОМЕР_1 на квітень 2024 року від 20.04.2024 року №1525, (додається) яка 22.04.2024 відправлена на адресу розпорядника бюджетних коштів вищого рівня (доказ відправки додається). Військова частина щомісячно подає заявки на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» із включенням потреби у грошових коштах для виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 №280/6620/23. На підтвердження вищезазначеного додається остання подана заявка із доказом надсилання на адресу розпорядника бюджетних коштів вищого рівня. Усі подальші дії, зокрема щодо фактичного надходження коштів на рахунки стягувача не залежать від військової частини НОМЕР_1 , а залежать від надходження бюджетного фінансування. Бюджетні кошти для виконання вказаного рішення до військової частини НОМЕР_1 не надходили, тому в даний час виконати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 №280/6620/23 немає можливості. Військовою частиною НОМЕР_1 з метою своєчасного та бездоганного виконання судового рішення при отриманні від розпорядника бюджетних коштів вищого рівня буде здійснено перерахунок грошових коштів на карткові рахунки ОСОБА_1 .
Заперечень від позивача/представника позивача щодо поданого звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23 до суд не надходило.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду. (частина перша статті 382-2 КАС України).
Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Отже, з вказаних законодавчих положень встановлено, що судом можуть бути вжиті заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Судом встановлено, що позивачу здійснене нарахування грошового забезпечення на виконання рішення суду, як повідомлено відповідачем, виплата грошового забезпечення буде здійснена після надходження коштів з держаного бюджету на підставі поданих заявок.
Суд враховує, що до звіту про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, поданого відповідачем 06.05.2026, долучено чергову заявку-розрахунок Військової частини НОМЕР_1 на фінансування виплати грошового забезпечення на квітень 2026 року, що свідчить про продовження відповідачем дій, спрямованих на організацію фактичного виконання судового рішення шляхом звернення до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня.
Водночас, подання самої такої заявки-розрахунку саме по собі не підтверджує повного фактичного виконання судового рішення, оскільки доказів перерахування належних позивачу сум грошового забезпечення звіту не містять.
У постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Проте, судом не встановлено умислу відповідача спрямованого на невиконання рішення суду, тому підстави для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відсутні.
При цьому, оскільки судом встановлено виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень не в повному обсязі, суд не припиняє здійснення судового контролю, а встановлює новий строк для подання звіту протягом 3 місяців з дня отримання цієї ухвали відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3 КАС України, суд,
Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, поданий 06.05.2026.
Зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення військову частину НОМЕР_1 , подати у трьох місячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.10.2023 у справі №280/6620/23, з підтверджуючими доказами про його виконання.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Суддя А.В. Сіпака