ПРО ПРИЙНЯТТЯ ЗВІТУ СУБ'ЄКТА ВЛАДНИХ ПОВНОВАЖЕНЬ
08 травня 2026 рокуСправа № 280/2406/25 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали звіту про виконання судового рішення по справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 позов задоволено, зокрема:
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення її пенсії в розмірі 9118,81 грн., на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.10.2024;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення її пенсії в розмірі 9118,81 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,115 з 01.03.2025 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2025.
Рішення набрало законної сили 16.02.2026.
25.03.2026 до суду від представника позивача надійшла заява (вх. №15872), в якій заявник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25, за наслідками розгляду звіту Відповідача про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У зв'язку з припиненням виконання суддею Семененко М.О., повноважень судді Запорізького окружного адміністративного суду у зв'язку з призначенням на посаду судді Другого апеляційного адміністративного суду, Указом Президента України від 13.12.2025 №949/2025 Про призначення суддів, розпорядженням керівника апарату Запорізького окружного адміністративного суду від 25.03.2026 №55 був призначений повторний автоматизований розподіл додаткових матеріалів справи №280/2406/25.
Автоматизованою системою розподілу судових справ, додаткові матеріали справи №280/2406/25 (заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду) була розподілена на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Сіпаці А.В.
Ухвалою суду від 26.03.2026 призначено до розгляду заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №280/2406/25 у порядку письмового провадження. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області письмові пояснення щодо обставин виконання рішення суду у справі №280/2406/25 разом із наявними доказами на їх підтвердження, а у разі невиконання рішення суду - пояснення щодо причин, які зумовили таке невиконання.
Ухвалою суду від 07.04.2026 заяву представника ОСОБА_1 задоволено, встановивши судовий контроль за виконанням рішення від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25 з підтверджуючими доказами про його виконання.
15.04.2026 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому зазначено, що рішення суду виконане відповідачем в повному обсязі. Заявник звернувся до суду з приводу невірного перерахунку пенсії на виконання рішення суду. Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії, а саме: з 01.10.2024 здійснено індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення, пенсії на коефіцієнт 1,14, 1,197, 1,0796 (розраховано середньомісячний заробіток в розмірі 20565,19 гри. (середній заробіток проіндексовано та виведено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення після оптимізації (9118,81 грн. х 1,473200568 (1,14x1497x1,07961 x 1,53085=20565,19). Розмір пенсії з 01.10.2024 складає 20565,19x0,36 (коефіцієнт стажу) = 7403,47 грн., а з урахуванням підвищення - 7514,71 грн.; з 01.03.2025 здійснено перерахунок шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення його пенсії, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,115 (розраховано середньомісячний заробіток в розмірі 22930,19 грн. (середній заробіток проіндексовано та виведено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення після оптимізації (9118,81 грн. х 1,64261863332 (1,14x1,197x1,0796x1,115) х 1,53085=22930,19). Розмір пенсії з 01,03.2025 складає 22930,19x0,36 (коефіцієнт стажу )=8254,87 грн., а з урахуванням підвищення - 8366,11 грн. Таким чином, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від по справі № 280/2406/25 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області в повному обсязі. На підставі викладеного, просить прийняти поданий звіт.
Від позивача/представника позивача заперечень, пояснень до суду не надходило.
Розглянувши поданий звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (частина перша статті 382-2 КАС України).
Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Таким чином, питання встановлення нового строку подання звіту, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу, вирішується судом за наслідками розгляду поданого суб'єктом владних повноважень звіту щодо повноти виконання останнім рішення суду.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
У рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі “Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова “судового розгляду».
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного прав.
Під час розгляду справи по суті судом було встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Під час призначення пенсії позивачу у 2021 році застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн. відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Підставою для звернення до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25 було те, що відповідач не проводить індексацію пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн з 01.10.2024 на коефіцієнт збільшення 1,14, 1,197 та 1,0796 (9118,81 *1,14*1,197*1,0796), а з 01.03.2025 на коефіцієнт збільшення 1,115 (9118,81 *1,115) без урахування попередньо проведених індексацій.
У поданому звіті про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.04.2026 по справі №280/2406/25 відповідач повідомив про проведення індексації пенсії позивачу шляхом послідовного збільшення (індексації) показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме розмір пенсії з 01.10.2024 здійснено індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення, пенсії на коефіцієнт 1,14, 1,197, 1,0796 (розраховано середньомісячний заробіток в розмірі 20565,19 гри. (середній заробіток проіндексовано та виведено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення після оптимізації (9118,81 грн. х 1,473200568 (1,14x1497x1,07961 x 1,53085=20565,19). Розмір пенсії з 01.10.2024 складає 20565,19x0,36 (коефіцієнт стажу) = 7403,47 грн., а з урахуванням підвищення - 7514,71 грн.; з 01.03.2025 здійснено перерахунок шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховано для обчислення його пенсії, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,115 (розраховано середньомісячний заробіток в розмірі 22930,19 грн. (середній заробіток проіндексовано та виведено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення після оптимізації (9118,81 грн. х 1,64261863332 (1,14x1,197x1,0796x1,115) х 1,53085=22930,19). Розмір пенсії з 01,03.2025 складає 22930,19x0,36 (коефіцієнт стажу )=8254,87 грн., а з урахуванням підвищення - 8366,11 грн.
Наведене підтверджується розрахунками пенсії, долученими до звіту.
Таким чином, поданий відповідачем звіт з доданими до нього матеріалами свідчить про фактичне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25, у зв'язку з чим звіт підлягає прийняттю.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 382-382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі № 280/2406/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В. Сіпака