ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
24 січня 2011 року 17:10 № 2а-997/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Кармазіна О.А. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Солом'янського районного управління ГУ МВС України в м. Києві
догромадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2
пропри примусове видворення іноземного громадянина за межі України, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Солом'янське районне управління ГУ МВС України в м. Києві з позовом до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2 (далі -відповідач або іноземець), ІНФОРМАЦІЯ_1, про примусове видворення іноземного громадянина з України. Копія позовної заяви отримана відповідачем, що підтверджується його заявою, доданою до матеріалів справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач грубо порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме -працевлаштувався без відповідного дозволу та ухиляється від виїзду після закінчення терміну перебування в Україні що є підставою для його видворення за межі України.
Відповідач повністю визнав позов про що подана відповідна письмова заява. Крім того, відповідачем та позивачем подано заяви про розгляд справи без їх участі на основі наявних у справі доказів.
Як встановлено під час розгляду справи, іноземець прибув до України 16.08.2010 року через КПП „Бориспіль" з приватною метою. Після закінчення терміну перебування в Україні іноземець з України не виїхав, проживає фактично нелегально. Як вбачається з його пояснень, він проживає за рахунок тимчасових заробітків, працює неофіційно, дозволу на працевлаштування не має. Рідних та близьких громадян України іноземець не має. Постійного місця проживання громадянин Азербайджану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 не має, проживає за різними адресами у знайомих співвітчизників, договори оренди відсутні. Крім того, як вбачається з матеріалів позовної зави та не заперечується відповідачем, у зв'язку з порушенням відповідачем правил перебування в Україні, 05.01.2011 року він був доставлений до Солом'янського РУ ГУМВС України в м. Києві та у зв'язку з виявленим порушенням складений протокол в порядку ч. 1 ст. 203 КУпАП.
З наведеного вбачається, що перебуваючи на нелегальному становищі відповідач порушив міграційне законодавство у зв'язку з чим Солом'янським РУ ГУМВС України в м. Києві прийнято рішення від 06.01.2011 року про видворення відповідача за межі України в строк до 11.01.2011 року.
Про наведене рішення та, відповідно про те, що відповідач повинен покинути територію України (граничний строк 10.01.2011 року включно), відповідач повідомлений під розписку 06.01.2011 року.
Доказів оскарження цього рішення відповідачем не надано. Крім того, як встановлено судом, на час розгляду справи відповідач не виконав зазначене рішення.
Відповідно до постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 24.01.2011 року по справі № 3-1159, встановлено, що відповідач продовжує перебувати на території України без законних підстав та не залишив територію України.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Іноземці, які постійно проживають в Україні, можуть перебувати в Україні за своїми національними паспортами та українськими документами - посвідками на проживання в Україні для іноземця з відміткою про реєстрацію. Відповідно до частини четвертої статті 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та пункту 19 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.95 N 1074, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами.
Для іноземця та особи без громадянства з країн з безвізовим порядком в'їзду реєстрація проводиться посадовими особами органів охорони державного кордону на термін 90 днів, якщо інший термін не визначено в міжнародних угодах. У разі необхідності продовження терміну перебування вказані особи повинні зареєструвати свої національні паспорти в органах внутрішніх справ у встановлені законодавством строки (за три доби до закінчення відповідного терміну перебування).
Іноземці, які в'їжджають в Україну з метою працевлаштування, або реєструють своє місце перебування, або ж оформлюють в органах внутрішніх справ відповідні дозволи на тимчасове перебування в Україні, на термін дії дозволу на використання праці іноземця та осіб без громадянства, що видається Державним центром зайнятості населення Міністерства праці та соціальної політики України.
Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідачем зазначені вимоги законодавства України не були дотримані.
Згідно зі ст. 30 вищезазначеного Закону за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини 2 статті 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець та особа без громадянства можуть бути видворені за межі України за рішенням органів внутрішніх справ, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземця та особи без громадянства або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку, або коли це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Під грубим порушенням законодавства слід розуміти, зокрема, грубе порушення Указу Президента України від 15 червня 2001 року № 435 "Про додаткові заходи щодо реалізації права людини на свободу пересування і вільний вибір місця проживання" та Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 1995 року N 1074, а саме: проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання правил транзитного проїзду через територію України.
Орган внутрішніх справ може затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду (частина п'ята статті 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства").
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, позивачем доведено наявність правових підстав, з якими законодавство України пов'язує примусове видворення іноземця, а саме: позивач перебуває на території України без законних підстав, працюючі, дозвіл на працевлаштування не отримав, рішення органу внутрішніх справ про видворення за межі України не виконав, з огляду на що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 3 ч.2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Враховуючи обставини справи та обґрунтоване клопотання позивача з цього приводу, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Примусово видворити з території України громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
3. Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складено та підписано 24 січня 2011 року.