Постанова від 21.01.2011 по справі 2а-14350/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 січня 2011 року 10:37 № 2а-14350/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі суддів: головуючої судді Власенкової О.О., суддів Шейко Т.І. та Амельохіна В.В., при секретарі судового засідання Бескоровайній Н.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач)

до відповідача Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач)

про визнання протиправним та скасування наказу від 01 жовтня 2010 року

№ 1721 о/с

Обставини справи

Позивач звернувся до суду з позовом до МВС України, в останній редакції якого просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ МВС України по особовому складу від 01 жовтня 2010 року № 1721 о/с про скасування надбавки за безпосереднє розроблення проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1;

- зобов'язати МВС України відновити виплату позивачу вищевказаних надбавок;

- визнати протиправним та скасувати наказ МВС України по особовому складу від 20 вересня 2010 року № 1640 о-с дск «Про надання і скасування допусків до державної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень»в частині скасування допуску до державної таємниці, наданого начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1;

- зобов'язати МВС України відновити виплату позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Відповідно до посвідчення А № НОМЕР_1 позивач є особою, віднесеною до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому звільнений від сплати судового збору за звернення до суду з цим адміністративним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач всупереч законодавству та необґрунтовано скасував виплату позивачу раніше встановлених надбавок.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, у письмовому запереченні та в усних поясненнях просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що відповідач в межах повноважень та за наявності відповідних для цього підстав скасував встановлені позивачеві надбавки. Зокрема пояснив, що структурний підрозділ, очолюваний позивачем, реорганізовано, а посаду, яку він обіймав, ліквідовано, тому позивач не виконує посадові обов'язки, за які йому виплачувались надбавки, що й зумовило їх скасування.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 21 січня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Наказом МВС України від 27 серпня 2009 року № 2038 «По особовому складу»о/с генерал-лейтенанта міліції ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Департаменту транспортної міліції та встановлено йому надбавки: за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків; за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків, за почесне звання «Заслужений юрист»у розмірі 5 відсотків та доплату за звання доктора юридичних наук у розмірі 10 відсотків.

Наказом МВС України від 07 жовтня 2009 року № 2459 о/с дск «Про надання і скасування допусків до державної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень»позивачу надано допуск до державної таємниці за формою 2 та встановлено надбавку в розмірі 15 відсотків.

Наказом МВС України від 19 березня 2010 року № 422 о/с скасовані надбавки за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків і за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків.

На виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2010 року та постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2010 року у справі № 2а-5802/10/2670 за позовом ОСОБА_1 до МВС України про визнання протиправним та скасування наказу МВС України від 19 березня 2010 року № 422 о/с та зобов'язання відновити скасовані надбавки наказом МВС України від 29 серпня 2010 року «По особовому складу»з 18 вересня 2010 року скасовано наказ МВС України від 19 березня 2010 року № 422 о/с.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року у справі № 2а-1997/10/2670 визнано протиправним та скасовано наказ МВС України від 27 серпня 2009 року № 2038 о/с про призначення ОСОБА_1 начальником Департаменту транспортної міліції МВС України із звільненням з посади начальника ГУ МВС України в Харківській області та поновлено його на посаді начальника ГУ МВС України в Харківській області з 27 серпня 2009 року.

Станом на час розгляду даної справи судом зазначену постанову Київського апеляційного адміністративного суду, яка набрала законної сили, МВС України не виконано.

Пунктом 7 наказу МВС України від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск «Про надання і скасування допусків до державної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень»скасовано раніше наданий допуск до державної таємниці у зв'язку з відсутністю обґрунтованої необхідності в подальшій роботі з державною таємницею начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенантові міліції ОСОБА_1

Наказом МВС України від 01 жовтня 2010 року № 1721 о/с начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1 знову скасовано надбавки за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків. Підставою вказано подання МВС від 30 вересня 2010 року.

Заступник Міністра внутрішніх справ України -начальник Головного штабу генерал-майор міліції Лазарев А.А. звернувся до Міністра внутрішніх справ України Могильова А.В. зі згаданим поданням, зазначивши, що наказом МВС від 13 квітня 2010 року № 111 Департамент транспортної міліції реорганізовано в Управління транспортної міліції, при цьому скорочено всі посади, в тому числі посаду начальника Департаменту транспортної міліції, яку обіймав ОСОБА_1 У зв'язку із заходами реформування МВС, спрямованими на оптимізацію чисельності та структури органів внутрішніх справ, зменшенням видатків на їх утримання, невиконанням ОСОБА_1 покладених на нього завдань, а також необхідністю економного використання фонду опати праці, вносилась пропозиція скасувати ОСОБА_1 виплату відповідних надбавок.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.

Умови виплати грошового забезпечення працівникам міліції визначені спеціальними нормами, зокрема, постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»та наказом МВС України від 03 грудня 2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».

Щодо позовних вимог, пов'язаних з надбавками за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків.

Згідно з пунктом 2.6 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»керівникам апаратів органів виконавчої влади дозволено встановлювати керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положенням про підрозділи передбачено виконання такої роботи) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.

Вказана норма конкретизована в пункті 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», а саме «…керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання встановлювати особам начальницького складу органів внутрішніх справ надбавку за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів, які передбачено положенням про відповідні структурні підрозділи у розмірі до 100 відсотків.

Порядок і умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності виконуваних завдань.

Пунктом 5 згаданої постанови Кабінету Міністрів України також передбачено, що у разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовується або зменшується.

Пунктами 2.6.1 та 2.6.2 Інструкції про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31 грудня 2007 року № 499, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контр розвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної виконавчої влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі 50 відсотків посадового окладу. Розмір надбавок установлюється індивідуально особам середнього, старшого і вищого начальницького складу керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ на підставі мотивованого подання керівника структурних підрозділів та оголошується наказом.

Згідно з пунктом 2.6.4 вищевказаної Інструкції у разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів оперативно-службової діяльності розмір установлених раніше надбавок за поданням керівництва органу може бути зменшено або взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Таким чином, вищевикладені положення законодавства, згідно з якими позивачу встановлені надбавки за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків, визначають чіткі підстави для скасування цих надбавок, а саме несвоєчасне чи неналежне виконання працівником посадових обов'язків за відповідною посадою.

З подання Заступника Міністра внутрішніх справ України -начальника Головного штабу генерал-майора міліції Лазарева А.А. від 30 вересня 2010 року, адресованого Міністру внутрішніх справ України Могильову А.В., вбачається, що підставою для скасування надбавки позивачу стала реорганізація Департаменту транспортної міліції, скорочення посади начальника цього Департаменту, яку обіймав ОСОБА_1 і невиконання останнім у зв'язку з цим покладених на нього посадових обов'язків. Інформація про факти несвоєчасного чи неналежного виконання ОСОБА_1 посадових обов'язків начальника Департаменту транспортної міліції у поданні відсутня.

У судовому засіданні представник відповідача додатково зазначив, що з квітня 2010 року, тобто з моменту реорганізації Департаменту транспортної міліції, позивач взагалі не виконує своїх службових обов'язків, які б могли бути підставою для виплати йому надбавок.

Представник позивача не заперечував того, що у зв'язку з реорганізацією Департаменту транспортної міліції та скороченням посади начальника цього Департаменту позивач дійсно позбавлений можливості виконувати свої посадові обов'язки. Однак, у цьому відсутня його вина, оскільки із займаної посади він досі не звільнений, роботою його не забезпечують, а на базі реорганізованого Департаменту транспортної міліції МВС України утворене і функціонує Управління транспортної міліції МВС України.

За таких обставин суд погоджується з доводами позивача про відсутність у відповідача підстав для видання наказу від 01 жовтня 2010 року № 1721 про скасування встановлених позивачу надбавок за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків, а отже про протиправність цього наказу, що зумовлює необхідність його скасування .

З урахуванням викладеного суд вважає обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню вимогу позивача про зобов'язання відповідача відновити йому з 01 жовтня 2010 року виплату вищевказаних надбавок.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу МВС України від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск в частині скасування наданого позивачу допуску до державної таємниці та про відновлення виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Статтею 22 Закону України «Про державну таємницю»встановлено, що допуск до державної таємниці із ступенями секретності «особливої важливості», «цілком таємно»та «таємно»надається дієздатним громадянам України віком від 18 років. Які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідно діяльності або навчання, наказом чи письмовим розпорядженням керівника органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, де працює, перебуває на службі чи навчається громадянин.

Скасування раніше наданого допуску до державної таємниці можливе лише у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, а також після припинення громадянином діяльності, у зв'язку з якою йому було надано допуск, втрати громадянства України чи визнання його недієздатним.

До обставин, передбачених статтею 23 Закону України «Про державну таємницю», відноситься, зокрема, відсутність у громадянина обґрунтованої необхідності в роботі із секретною інформацією.

Відповідно до пунктів 6 та 8 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», пункту 2.8.1 Інструкції про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі -Інструкція), затвердженої наказом МВС України від 31 грудня 2007 року № 499, особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в умовах режимних обмежень, виплачується надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.

Виплата надбавки особам рядового і начальницького складу за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі затверджених керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ номенклатури посад осіб рядового і начальницького складу, які підлягають оформленню на допуск до державної таємниці (пункт 2.8.3 Інструкції).

Надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом (пункт 2.8.4 Інструкції).

Відповідно до пункту 2.8.9 Інструкції виплата надбавки за роботу в умовах режимних обмежень припиняється: з дня призначення на посаду, за якою вона не встановлена; з дня скасування допуску до державної таємниці; з дня закінчення науково-дослідних та науково-конструкторських робіт.

Пунктом 7 оскаржуваного наказу МВС України від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск скасовано раніше наданий позивачу допуск до додержавної таємниці у зв'язку з відсутністю обґрунтованої необхідності в подальшій роботі з державною таємницею. Отже, з дня скасування допуску до державної таємниці позивачу припинено виплату надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

В преамбулі зазначеного вище наказу міститься посилання відповідача на загальні норми законодавства, які регламентують порядок роботи з державною таємницею. Зі змісту наданого суду витягу цього наказу неможливо дійти висновку в чому полягає відсутність обґрунтованої необхідності в подальшій роботі позивача з державною таємницею.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив суду, що відсутність обґрунтованої необхідності в подальшій роботі позивача з державною таємницею полягає у тому, що посаду начальника Департаменту транспортної міліції, яку обіймає позивач скорочено у зв'язку із реорганізацією цього Департаменту. Крім того, згадану посаду, яка раніше була включена до номенклатури посад працівників МВС України, заняття яких потребує оформлення допуску до державної таємниці, виключено з названої номенклатури, що є підставою для скасування наданого позивачу допуску до державної таємниці.

Суд не бере до уваги наведені доводи представника відповідача, оскільки вважає, що вказані ним обставини мали бути відображені відповідачем у рішенні про скасування допуску позивача до державної таємниці.

За відсутності обґрунтування відповідачем в оскаржуваному наказі від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск відсутності обґрунтованої необхідності в подальшій роботі позивача з державною таємницею, цей наказ в частині скасування наданого позивачу допуску до державної таємниці є протиправним і підлягає скасуванню.

Крім того, як встановлено судом вище, позивач на даний час продовжує перебувати на посаді начальника Департаменту транспортної міліції, щодо виключення якої з номенклатури посад працівників МВС України, заняття яких потребує оформлення допуску до державної таємниці, відповідач доказів не надав.

З огляду на висновок суду про протиправність наказу МВС України від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск в частині скасування наданого позивачу допуску до додержавної таємниці, який підлягає скасуванню, суд водночас прийшов до висновку про необхідність відновити з 20 вересня 2010 року виплату позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Разом з тим, суд вважає, що не заслуговують на увагу доводи відповідача про неможливість відновлення судом виплати позивачу усіх скасованих надбавок через те, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року у справі № 2а-1997/10/2670, яка набрала законної сили і якою визнано протиправним і скасовано наказ МВС України від 27 серпня 2009року № 2038 о/с про призначення ОСОБА_1 начальником Департаменту транспортної міліції МВС України із звільненням його з посади начальника ГУ МВС України в Харківській області (цим наказом, зокрема, позивачу встановлені надбавки за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків), а також поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника ГУ МВС України в Харківській області з 27 серпня 2009 року. Наведене обґрунтовується тим, що, як встановлено судом, вказане судове рішення на час судового розгляду даної справи в установленому законодавством порядку МВС України не виконане, а позивач і надалі продовжує обіймати посаду начальника Департаменту транспортної міліції МВС України.

Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України по особовому складу від 01 жовтня 2010 року № 1721 о/с.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України відновити з 01 жовтня 2010 року виплату начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1 надбавок за безпосереднє розроблення, проведення експертизи проектів нормативно-правових актів у розмірі 100 відсотків та за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність у розмірі 50 відсотків.

Визнати протиправним і скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України по особовому складу від 20 вересня 2010 року № 1640 о/с дск «Про надання і скасування допусків додержавної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень»в частині скасування допуску до державної таємниці, наданого начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України відновити з 20 вересня 2010 року виплату начальнику Департаменту транспортної міліції генерал-лейтенанту міліції ОСОБА_1 надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Постанова набирає законної сили у порядку і строки, встановлені статтею 254 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.

Головуюча суддя Власенкова О.О.

Суддя Шейко Т.І.

Амельохін В.В.