Постанова від 21.01.2011 по справі 2а-974/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 січня 2011 року 18:52 № 2а-974/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Четвертак Я. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київської міської державної адміністрації

до Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток"

про обмеження права на мирні зібрання

за участю представників сторін:

від Позивача: не прибув, клопотання про розгляд справи без участі представника позивача від 21.01.2011 р.

від відповідача: не прибув

ВСТАНОВИВ:

Київська міська державна адміністрація (далі по тексту - Позивач) 21.01.2011 року звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" (далі по тексту - Відповідач) про обмеження права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" проводити заходи 22 січня 2011 року в центральній частині м. Києва, а саме, на Майдані Незалежності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що до Київської міської державної адміністрації надійшло повідомлення Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" про намір проведення 22 січня 2011 року в центральній частині міста Києва на Майдані Незалежності та на Софіївській площі мирного зібрання громадян з метою відзначення Дня Соборності.

Відповідно до Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.01.2011 року №61 на Майдані Незалежності та вулиці Хрещатик 22 січня 2011 року будуть проводитись заходи з нагоди святкування Дня Соборності України. Крім того, не виключена можливість участі в зазначених заходах представників інших політичних партій, об'єднань та громадських організацій з різнополярними політичними поглядами. З метою недопущення порушень громадського порядку, позивач на підставі статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування»та статті 39 Конституції України, вважає за необхідне обмежити право громадян на мирні зібрання 22 січня 2011 року в центральній частині міста Києва, а саме на Майдані Незалежності.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.01.2011 року в адміністративній справі №2а-974/11/2670 відкрито провадження, справу відповідно до приписів статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено до невідкладного судового розгляду.

Відповідно до вимог частини третьої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України, про відкриття провадження у справі, дату, час та місце розгляду справи суд негайно повідомляє позивача та організатора (організаторів) зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших мирних зібрань. Сторони повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання в порядку, передбаченому статтею 38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представником Позивача подано клопотання про розгляд справи за відсутності представника Позивача.

Блок соціального партнерства "Порядок і достаток" свого представника в судове засідання не направив, заперечень до позову суду не надав.

Відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Блок соціального партнерства "Порядок і достаток" 21 січня 2010 року звернувся до Голови Київської міської державної адміністрації, Начальника ГУ МВС України у м. Києві, Київського міського голови з повідомленням про проведення з 10 год. 00 хв. 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності спільно з іншими громадськими і громадсько-політичними організаціями мирного зібрання громадян "День Соборності" з метою відзначення визначної дати в історії України з використанням звукопідсилювальної апаратури, транспортних засобів, транспарантів, плакатів. Орієнтована кількість учасників акції - 300 осіб. У вказаному повідомленні Блок соціального партнерства "Порядок і достаток" просить забезпечити належну охорону громадського порядку і громадської безпеки під час проведенння мирного зібрання громадян силами особового складу ГУ МВС України у м. Києві.

Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві з метою уникнення протистояння та конфліктних ситуацій між представниками різних політичних поглядів під час святкування 22 січня 2011 року Дня Соборності України, звернулось до Київської міської державної адміністрації із листом № 1/253 від 17.01.2011 року, у якому зазначає про необхідність проведення зустрічей з організаторами заходів з метою координації таких недержавних масових заходів у центральній частині міста Києва шляхом розмежування їх у місцях проведення, а також обмеження права на проведення відповідних акцій у разі недосягнення компромісного вирішення цього питання.

Відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.01.2011 №61 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності та вулиці Хрещатик відбудуться святкові заходи з нагоди Дня Соборності України.

Дослідивши матеріали справи, суд приймає до уваги до уваги наступне.

Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001 (справа №1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і, водночас, надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) покладено вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяють Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення мирних зібрань.

Так, відповідно до частини першої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення, тощо).

Завданням суду у таких справах є перевірити обґрунтованість застосування обмеження у реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання за зверненням відповідного суб'єкта владних повноважень, а, в разі обґрунтованості, обрати той спосіб обмеження цього права, який був би адекватним (найменшим) за встановлених небезпеки чи загроз і забезпечував досягнення мети такого обмеження - запобігання заворушенням чи злочинам, охорона здоров'я населення або захист прав і свобод інших людей.

Зі змісту статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»вбачається, що національна безпека -це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у різних сферах державного управління при виникненні негативних тенденцій до створення потенційних або реальних загроз національним інтересам;

національні інтереси -це життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.

Відповідно до статті 3 зазначеного Закону об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Громадський порядок - суспільні відносини, що забезпечують належні умови для суспільне корисної діяльності, відпочинку й побуту людей, включаючи зовнішні умови для нормального функціонування різних громадських установ.

Під «громадським правопорядком»слід розуміти елемент державно-організованого суспільства, суспільне явище, що виникає фактично як результат реалізації соціальних та правових норм і характеризується, зокрема, відсутністю правопорушень.

Частиною п'ятою статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

З матеріалів справи вбачається, що 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності відбудеться святкування Дня Соборності України із проведенням святкових заходів.

Проведення Блоком соціального партнерства "Порядок і достаток" 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності спільно з іншими громадськими і громадсько-політичними організаціями мирного зібрання громадян "День Соборності" з використанням звукопідсилювальної апаратури, транспортних засобів, транспарантів, плакатів створюватиме перешкоди у забезпеченні громадського порядку, може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, які будуть знаходитись 22 січня 2011 року у місці проведення святкових заходів до Дня Соборності України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов подано в інтересах національної безпеки та громадського порядку та, що позовні вимоги Київської міської державної адміністрації про обмеження Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" проведення масових заходів 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності у м. Києві є обгрунтованими.

Обмеження встановлюються з метою забезпечення правопорядку, запобігання вчинення злочинів, охорони здоров'я населення, захисту прав і свобод мешканців Києва та гостей столиці, забезпечення проведення святкових заходів з нагоди Дня Соборності України на Майдані Незалежності у м. Києві.

Зазначені обмеження не порушують права Відповідача на мирне зібрання, оскільки стосуються лише певної частини міста.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання виконуються негайно.

На підставі статей 39, 43 Конституції України, статті 11 Європейської конвенції з прав людини, керуючись статтями 9, 69-71, 158-163, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Київської міської державної адміністрації до Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" про обмеження права на мирні зібрання задовольнити повністю.

2. Встановити обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, пікетування шляхом заборони Блоку соціального партнерства "Порядок і достаток" проведення масових заходів 22 січня 2011 року на Майдані Незалежності у м. Києві.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

Суддя Ю.Т. Шрамко