Рішення від 08.05.2026 по справі 140/3695/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3695/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши в письмовому провадженні, в порядку визначеному статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (через адвоката Вінцюк Юлії Борисівни) звернувся з позовом до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною бездіяльність щодо не вжиття заходів для визначення ОСОБА_1 банківського рахунку для здійснення видаткових операцій.

Зобов'язання Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винести постанову про визначення банківського рахунку IBAN НОМЕР_1 , відкритого у АТ КБ “Приватбанк» на ім?я ОСОБА_1 , як поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірі мінімальної заробітної плати, установленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування арешту, та направити її до банківської установи.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач є боржником у виконавчих провадженнях №55817222 від 15.02.2018, №56356428 від 08.05.2018, №56782638 від 17.07.2028, №59702872 від 02.08.2019, №61161991 від 10.02.2020, №69099056 від 26.05.2022, №73157478 від 27.10.2023, з огляду що було накладено арешт на його банківські рахунки.

Позивач звернувся до Відділу Державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - ВДВС у місті Луцьку ЛМУМО) із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій із зазначенням номеру поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку (за стандартом IBAN), який необхідно визначити для здійснення видаткових операцій та найменування банку, в якому відкрито поточний рахунок.

Проте, відповіді у визначений законом строк не отримав, у зв'язку із чим представником позивача, з метою отримати копію відповіді на заяву про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій, було подано адвокатський запит №52 від 04.03.2026 до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

До відповіді на вказаний адвокатський запит №26710 від 11.03.2026 було долучено копію відповіді ВДВС у місті Луцьку ЛМУМО №1161 від 06.01.2026, якою позивачу було відмовлено у визначенні поточного рахунку щодо здійснення видаткових операцій на суму в розмірі двох розмірів мінімальної заробітної плати протягом місяця, адже згідно виконавчого документа, який перебуває на виконанні у ВДВС у місті Луцьку, останній зазначений фізичною особою-підприємцем.

При цьому, позивач стверджує, що припинив підприємницьку діяльність 06.01.2026.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.04.2026 відкрито провадження у цій справі. Справу ухвалено розглядати за правилами Розділу 2 Глави 11 “Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, якщо відповідачем є суб'єкт владних повноважень, неподання ним відзиву без поважних причин може бути розцінено судом як визнання позову.

З'ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення учасників справи, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази судом встановлені наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 є боржником у виконавчих провадженнях №55817222 від 15.02.2018, №56356428 від 08.05.2018, №56782638 від 17.07.2028, №59702872 від 02.08.2019, №61161991 від 10.02.2020, №69099056 від 26.05.2022, №73157478 від 27.10.2023.

Зокрема, постановами державних виконавців відділів ДВС від 27.10.2023, від 26.05.2022, від 10.02.2020, від 02.08.2019, від 17.07.2018, від 08.05.2018 та від 15.02.2008 відкрито виконавчі провадження.

Крім того, в межах даних виконавчих проваджень, накладено арешт на банківські рахунки ОСОБА_1 .

11.12.2025 позивач звернувся до Відділу Державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - ВДВС у місті Луцьку ЛМУМО) із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій із зазначенням номеру поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку (за стандартом IBAN), який необхідно визначити для здійснення видаткових операцій та найменування банку, в якому відкрито поточний рахунок.

Проте, відповіді не отримав, у зв'язку із чим 05.03.2026 представником позивача, з метою отримання копії відповіді на заяву ОСОБА_1 про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій, було подано адвокатський запит №52 до Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

До відповіді на адвокатський запит №26710 від 11.03.2026 було долучено копію відповіді ВДВС у місті Луцьку ЛМУМО №1161 від 06.01.2026, якою позивачу було відмовлено у визначенні поточного рахунку щодо здійснення видаткових операцій на суму в розмірі двох розмірів мінімальної заробітної плати протягом місяця та зазначено, що оскільки відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану» №3048-IX від 11.04.2023 року фізичні особи боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 01 січня поточного рахунку календарного року, а також сплачувати податки, збори урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом. Звернення стягнення в межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

Проте, згідно виконавчого документа, який перебуває на виконанні, позивач зазначений фізичною-особою підприємцем, а норма Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану» №3048-IX від 11.04.2023 року передбачає визначення поточного рахунку для фізичної особи - підприємця.

Відповідно до ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії та бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби 1 виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасникам

особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404 від 02.06.2016 (із змінами і доповненнями, далі - Закон №1404) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.2 Закону №1404 виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов'язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об'єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Частиною 1 ст. 5 Закону №1404 передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно зі ст.10 Закону №1404 заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Частиною 1 ст.12 Закону №1404 визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Пунктом 1 ч.2 ст.18 Закону №1404 визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно з п.п.6 та 7 ч.3 ст.18 Закону №1404 виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному ст. 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.

Згідно з ч.1 ст.28 Закону №1404 копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених п.1-4 ч.9 ст.71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.

Частиною 1 ст.56 Закону №1404 встановлено, що арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення.

Відповідно до ч.2 вказаної статті арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника.

Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.

Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі (ч.3 ст.56).

Копії постанов, якими накладено арешт на майно (кошти) боржника, виконавець надсилає банкам чи іншим фінансовим установам, органам, що здійснюють реєстрацію майна, реєстрацію обтяжень рухомого майна, в день їх винесення (ч.4 ст.56).

Згідно з ч.ч.1, 2, 4 ст.48 Закону №1404 звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації. Про звернення стягнення на майно боржника виконавець виносить постанову. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах. На кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт не пізніше наступного робочого дня після їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, відкритих після винесення постанови про накладення арешту.

Відповідно до п.10-2 розділу ХІІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про виконавче провадження тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-IX фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

У разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках фізичної особи - боржника в одному банку або на поточних рахунках у різних банках, для здійснення видаткових операцій має бути визначений лише один поточний рахунок фізичної особи - боржника в одному банку.

У разі наявності декількох виконавчих проваджень стосовно однієї фізичної особи - боржника для усіх виконавчих проваджень визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення і на яку фізична особа - боржник може здійснювати видаткові операції.

Для визначення такого поточного рахунку у банку фізична особа - боржник звертається до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт на кошти фізичної особи - боржника, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Заява може бути подана в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв'язку) або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом України "Про електронні документи та електронний документообіг".

У заяві зазначаються номер поточного рахунку, який фізична особа - боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Фізична особа - боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.

Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви фізичної особи - боржника виносить постанову про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови:

надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку);

перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно фізичної особи - боржника, та, у разі якщо стосовно фізичної особи - боржника відкриті інші виконавчі провадження, одночасно надає/надсилає відповідну постанову до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання у таких виконавчих провадженнях. У такому разі поточний рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.

Зупинення вчинення виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження не є підставою для відмови у визначенні поточного рахунку для здійснення видаткових операцій.

У разі надходження від державного, приватного виконавця постанови про визначення поточного рахунку фізичної особи - боржника для здійснення видаткових операцій банк за визначеним у постанові рахунком здійснює видаткові операції на суму коштів у розмірі, встановленому цим підпунктом.

Особливості взаємодії органів державної виконавчої служби та приватних виконавців при визначенні поточного рахунку фізичної особи - боржника у банку для здійснення видаткових операцій можуть встановлюватися Міністерством юстиції України.

При цьому, суд приймає до увагу ту обставину, що позивач припинив підприємницьку діяльність з 06.01.2026.

Таким чином, позивач має право подати до державного/приватного виконавця, який прийняв постанову про накладення арешту на його кошти заяву про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.

Разом з тим, суд враховує, що визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій віднесено до дискреційних повноважень відповідача, а тому суд не вбачає підстав для втручання в такі повноваження шляхом зобов'язання Відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винести постанову про визначення банківського рахунку.

Тож, обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне з урахуванням частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в цій частині позовних вимог визнати протиправною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо не вжиття заходів для визначення ОСОБА_1 банківського рахунку для здійснення видаткових операцій та зобов'язати відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій, з урахуванням висновків суду.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно із частиною першою та третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки судом позовні вимоги задоволено частково, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665, 60 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України щодо не вжиття заходів для визначення ОСОБА_1 банківського рахунку для здійснення видаткових операцій.

Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій, з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійка.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Відділ державної виконавчої служби у м. Луцьку Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 27А, код ЄДРПОУ 35041461).

Суддя Ю.Ю. Сорока