07 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/179/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо не зарахування періодів роботи в ДП «Шахта №1 «Нововолинська» в грудні 2010 року та в ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з червня 2015 року по лютий 2019 року до страхового стажу для призначення пенсії згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язання зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії за віком періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 в державному підприємстві «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 на відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Нововолинське» державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок пенсії за віком з 04.12.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернулась до територіального органу ПФУ у Волинській області із заявою про зарахування страхового стажу та здійснення перерахунку пенсії за віком. Однак, листом ГУ ПФУ у Волинській області від 22.12.2025 позивачці повідомили, що при обчисленні розміру пенсії до страхового стажу не враховано періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 в ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку із відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України. Зарахування до страхового стажу даних періодів роботи можливе за умови повної сплати страхових внесків роботодавцем та відображення їх у системі персоніфікованого обліку.
Позивач не згідна з рішенням уповноваженого органу ПФУ, оскільки у період з 01.12.2010 по 31.12.2010 та з 01.06.2015 по 28.02.2019 страхувальник (роботодавець) ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» відповідно щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за неї, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивачки, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за періоди роботи за грудень 2010 року та з червня 2015 по лютий 2019 року.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу вбачається, що позивачці, зокрема, за спірні періоди роботи нараховувалася та виплачувалася заробітна плата, з якої нараховувалися та перераховувалися (сплачувалися) податки у повному обсязі.
Відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків по застрахованим особам, зокрема, позивачки, обумовлена тим, що у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ДП «Волиньвугілля» наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, у зв'язку із чим зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.15).
У відзиві на позов (а.с.19-21) представник відповідача позовних вимог ОСОБА_1 не визнала та зазначила, що до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи в ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ДП «Волиньвугілля» за грудень 2010 року та в ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з червня 2015 року по лютий 2019 року через відсутність відомостей про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просила відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком з 06.06.2025.
04.12.2025 позивачка звернулася до органу Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою про зарахування страхового стажу періодів роботи грудень 2010 року, з червня 2015 по лютий 2019 року та здійснення перерахунку пенсії.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 22.12.2025 №21402-20730/Ш-02/8-0300/25 повідомило, що відповідно до її індивідуальних відомостей про застраховану особу із системи персоніфікованого обліку ОК-5 за період роботи в ДП «Шахта №1 «Нововолинська» за грудень 2010 року та в ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з червня 2015 року по лютий 2019 року відсутні відомості про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зарахування згаданого стажу можливе за умови сплати страхових внесків (а.с.7-8).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як встановлено судом, при призначенні позивачці пенсії за віком відповідачем здійснено розрахунок страхового стажу, відповідно до якого страховий стаж останньої становить 32 роки 09 місяців 03 дні (а.с.7-8, 11).
Матеріалами справи підтверджується та обставина, що відповідачем не зараховано до страхового стажу період роботи позивачки в ДП «Шахта №1 «Нововолинська» за грудень 2010 року та в ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» з червня 2015 року по лютий 2019 року у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.
Суд не погоджується з даною позицією ГУ ПФУ у Волинській області з огляду на наступне.
Так, факт нарахування та виплати позивачці заробітної плати у спірний період підтверджується реєстром застрахованих осіб форми ОК-5 (а.с.9-10).
Таким чином, з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період за грудень 2010, з червня 2015 року по лютий 2019 року позивачці була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу ОСОБА_1 вказаний період, що в сукупності становить 3 роки 10 місяців.
На переконання суду, відповідач протиправно не зарахував до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоди її роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля».
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків за спірний період у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.
З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, суд, виходячи з наданих статтею 245 КАС України повноважень, дійшов висновку, що позов належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком періодів роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 у ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 у ВП «Шахтоуправління «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля»; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 04.12.2025 (в межах заявлених позовних вимогах) перерахунок та виплату пенсії позивача, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 2010 та з 01.06.2015 по 28.02.2019.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області судовий збір в розмірі 1221,20 грн, сплачений згідно з квитанцією.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 для обчислення пенсії за віком періодів роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 у Державному підприємстві «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Нововолинське» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 04.12.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 01.12.2010 по 31.12.2010 у Державному підприємстві «Шахта №1 «Нововолинська» та з 01.06.2015 по 28.02.2019 у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління «Нововолинське» Державного підприємства «Волиньвугілля».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати в розмірі 1221,20 грн (одна тисяча двісті двадцять одна грн 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м.Луцьк, м-н Київський, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій