Рішення від 08.05.2026 по справі 120/16092/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 травня 2026 р. Справа № 120/16092/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" до Головного управління ДПС у Вінницькій області (відповідач 1), Державної податкової служби України (відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю прийнятими відповідачем рішеннями від 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На переконання позивача, вказані рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивачем надано додаткові письмові пояснення та копії документів на повідомлення контролюючого органу стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім цього, на думку позивача, ним подані усі необхідні документи, які підтверджують правомірність та реальність здійснення ним господарських операцій, у зв'язку з чим, звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою судом позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк представником відповідачів подано відзиви на позовну заяву, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що ТОВ "САГЛА" подано на реєстрацію податкові накладні №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025, предметом яких є влаштування бетонних фундаментів плити монолітної ПМ-1 (подушка) на адресу СТОВ «Агрофірма Корсунь». Реєстрацію зазначених податкових накладних зупинено в порядку, визначеному ПК України та Порядком №520.

На виконання вимог пунктів 5, 7 Порядку №520 платнику було направлено повідомлення про необхідність надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних.

Позивачем подано пояснення та пакет документів, однак за результатами їх розгляду комісією ГУ ДПС у Вінницькій області встановлено їх недостатність.

Згідно наданих документів, контролюючим органом встановлено, що нарахування заробітної плати нижче законодавчо встановленого розміру.

Не надано акти виконаних робіт (термін виконання робіт до 15 серпня, п. 3 Специфікації №1 до договору №02.06.25/1 від 02.06.2025), а додано додаткову угоду від 15.07.2025 про зміни щодо строку виконання робіт до 15.10.2025.

Не надано проектно-кошторисну документацію, графіки виконання робіт (п. 3.1 Договору від 02.06.2025 №02.06.2025/1 про виконання підрядних робіт).

Відсутні проміжні акти, що підтверджують виконання робіт (п. 4.1 Договору від 02.06.2025 №02.06.2025/1 про виконання підрядних робіт).

Не надано акти звірок з постачальниками послуг, матеріалів та із замовником послуг на момент подання повідомлення. Не підтверджено транспортування матеріалів придбаних у ТОВ «Будова-С».

До повідомлення додано: договір виконання будівельних робіт від 02.06.2025 №02.06.25/1 та специфікація №1; додаткова угода від 15.07.2025; банківські виписки; платіжні інструкції; картка рахунку 361 за період з 01.06.2025 по 26.09.2025 по контрагенту СТОВ «Агрофірма Корсунь»; акт звіряння взаємних розрахунків з СТОВ «Агрофірма Корсунь» станом на 26.09.2025; договір від 16.06.2025 №16/06/25-1 з ФОП ОСОБА_1 про оренду обладнання; акт приймання-передачі обладнання; акт звіряння взаємних розрахунків станом на 01.09.2025 з ФОП ОСОБА_1 ; договір від 01.07.2025 з ФОП ОСОБА_2 про оренду нерухомого майна; акт приймання-передачі нерухомого майна; акт звіряння взаємних розрахунків станом на 01.09.2025 з ФОП ОСОБА_2 ; договір від 14.07.2025 №14/07 з ТОВ «ТБС-Проф» про виконання підрядних робіт; специфікація до договору; договір від 01.07.2025 №01/07 з ФОП ОСОБА_3 .

На підставі викладеного комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення від 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову в реєстрації податкових накладних від 05.08.2025 №5, від 07.08.2025 №6, від 15.08.2025 №7, від 28.08.2025 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник відповідача, спростовуючи доводи позивача, зазначила, що заявник фактично просить суд перебрати на себе функцію контролюючого органу в частині дослідження документів та визначення права позивача на реєстрацію спірних податкових накладних, що на думку органу ДПС є неправомірною вимогою та не може бути задоволена.

Також зазначено, що вимога про зобов'язання Державну податкову службу зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних не підлягає задоволенню з огляду на те, що реєстрація/не реєстрація податкових накладних належить до дискреційних повноважень контролюючого органу.

Крім того, представник відповідачів вказує на відсутність підстав для відшкодування витрат на правничу допомогу.

Представник позивача подала відповідь на відзив, у якій спростовує доводи відповідача, зазначені у відзиві, та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 08.05.2026 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «САГЛА» є юридичною особою та згідно з відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань основним видом діяльності є КВЕД 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

02.06.2025 між ТОВ «САГЛА» (Підрядник) та СТОВ «Агрофірма Корсунь» (Замовник) укладений договір підрядних робіт №02.06.25/1.

Відповідно до умов договору Підрядник зобов'язувався в порядку і на умовах, зазначених даним Договором, власними силами і на власний ризик, за завданням та з матеріалів Замовника, виконати роботи на об'єкті молочно0товарної ферми за адресою: вул. Шевченка, 96, с. Сидорівка, Звенигородський район, Черкаська область (іменовані надалі «Роботи»), а Замовник зобов'язується створити Підряднику необхідні для виконання даних робіт умови, прийняти виконані роботи та оплатити їх відповідно до умов цього Договору.

Склад, обсяг робіт, їх вартість, технічні характеристики погоджені сторонами у Специфікації №1 від 02.06.2025, яка є невід'ємним додатком до Договору.

Пунктом 3.4. Договору встановлено, що забезпечення робіт устаткуванням, технікою і матеріалами покладається на Замовника.

Відповідно до Специфікації №1 від 02.06.2025 року сторони погодили наступне: підрядник виконує роботи згідно кошторису зазначеного нижче в даній специфікації. Кінцева вартість робіт, доручених до виконання Підрядникові встановлюється у актах виконаних робіт або актах приймання-передачі (пункт 1).

Згідно Специфікації №1 сторонами погоджено кошторис на виконання робіт, який передбачає найменування робіт, одиницю вимірю, погоджену кількість (об'єми), ціну за одиниць виміру в грн. з урахуванням ПДВ та загальну суму робіт по Додатку, яка доручена Підряднику для виконання за умовами укладеного Договору. Остаточна вартість робіт доручених до виконання Підрядникові визначається у актах виконаних робіт по факту виконання та приймання робіт Замовником, в порядку і в терміни визначені в договорі.

Відповідно до умов Договору ТОВ «САГЛА» надало замовнику СТОВ «Агрофірма Корсунь» рахунок-фактуру №СФ-02.06.25-4 від 05.08.2025 на оплату авансу за роботи на об'єкті (за адресою: вул. Шевченка, 96, с. Сидорівка, Звенигородський район, Черкаська область) згідно Договору №02.06.25/1 від 02.06.2025 в сумі 300000,00 грн., з урахуванням ПДВ 20% - 50000,00 грн.

05.08.2025 СТОВ «Агрофірма Корсунь» здійснило оплату на користь позивача згідно наданого ним рахунку, а саме: авансовий платіж на виконання робіт по договору №02.06.25/1 в сумі 300000,00 грн. з урахуванням ПДВ 20% - 50000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №6127 від 05.08.2025.

07.08.2025 відповідно до умов Договору СТОВ «Агрофірма Корсунь» здійснило передоплату (авансовий платіж) на виконання робіт по договору №02.06.25/1 на суму 300000,00 грн., з урахуванням ПДВ 20% - 50000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №80 від 07.08.2025.

15.08.2025 відповідно до умов Договору СТОВ «Агрофірма Корсунь» здійснило передоплату (авансовий платіж) на виконання робіт по договору №02.06.25/1 на суму 250000,00 грн., з урахуванням ПДВ 20% - 41666,67 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №6411 від 15.08.2025.

28.08.2025 СТОВ «Агрофірма Корсунь» здійснило передоплату (авансовий платіж) на виконання робіт по договору №02.06.25/1 на суму 650000,00 грн., з урахуванням ПДВ 20% - 108333,33 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №6955 від 28.08.2025.

За результатами проведеної вищевказаної господарської операції, на виконання пункту 201.1 статті 201 ПК України, позивачем складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025.

Згідно з квитанціями надісланими автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, документ доставлено до ДПС України, документ збережено, реєстрація зупинена та зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Зокрема у квитанціях стосовно податкових накладних №5, №6, №7, зазначено: "Обсяг постачання товару/послуг 43.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник "Д"=78.0899%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних". У квитанції стосовно податкової накладної №9 зазначено: "Обсяг постачання товару/послуг 43.99 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник "Д"=78.0899%, "Рпоточ"=8333.33. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

На виконання даних вимог позивачем подано відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена. Надано пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійсненої господарської операції з контрагентом, зокрема:

- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за номером 268919557643 від 08.12.2023;

- ліцензія про провадження господарської діяльності АГ №261762 від 07.06.2013;

- лист Міністерства розвитку громад та територій України №7/14.4.2/19842-20 від 14.12.2020;

- лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України управляння ліцензування, обстеження та паспортизації №40-401-20-2738 від 21.12.2020;

- договір №02.06.25/1 на виконання підрядних робіт від 02.06.2025 із специфікацією №1 від 02.06.2025;

- додаткова угода №1 до Договору №02.06.25/1 від 02.06.2025 від 15.07.2025;

- рахунок-фактура №СФ-02.06.25-4 від 05.08.2025;

- платіжне доручення №6127 від 05.08.2025;

- банківська виписка б/н від 05.08.2025;

- акт звіряння взаємних розрахунків б/тт від 26.09.2025;

- договір виконання підрядних робіт №01/07 від 01.07.2025;

- договір виконання підрядних робіт №14/07 від 14.07.2025;

- рахунок №6 від 29.08.2025р;

- платіжне доручення №49 від 29.08.2025;

- рахунок №7 від 29.08.2025;

- платіжне доручення №50 від 29.08.2025;

- банківська виписка б/н від 29.08.2025;

- штатний розпис від 01.09.2025;

- наказ (розпорядження) №1-к від 30 травня 2025;

- наказ (розпорядження) №2-к від 30 травня 2025;

- наказ (розпорядження) №3-к від 30 травня 2025;

- договір оренди обладнання №16/06/25-1 від 16.06.2025;

- довіреність №3 від 16.06.2025;

- рахунок-фактура №16/06/25-1/3 від 31.08.2025;

- акт наданих послуг викопаних робіт №16/06/25-1/3 від 31.08.2025;

- акт звіряння взаємних розрахунків б/н від 01.09.2025;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 04.03.2021;

- форма 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» від 27.06.2025;

- картка 361 рахунку б/н від 26.09.2025р;

- картка 643 рахунку б/н від 26.09.2025;

- договір оренди нерухомого майна №1/07/25 від 01.07.2025;

- рахунок №14/08 від 14.08.2025;

- платіжне доручення №45 від 22,08.2025;

- банківська виписка б/н від 22.08.2025;

- акт №2 від 29.08.2025;

- акт звіряння взаємних розрахунків б/н від 01.09.2025;

- форма 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» від 02.07.2025.

За результатами розгляду даних пояснень, контролюючим органом сформовано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по кожній з спірних податкових накладних.

В свою чергу, ТОВ «САГЛА» надіслало комісії додаткові пояснення та документи у зв'язку з повідомленням про необхідність надання таких додаткових пояснень та/або документів.

Втім, розглянувши надані позивачем документи, комісією Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення від 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись з підставами зупинення реєстрації податкових накладних позивач подав скаргу до ДПС України. Однак, за наслідками розгляду скарги рішеннями від 24.10.2025 товариству було відмовлено у задоволенні скарг, а рішення комісії регіонального рівня залишено без змін.

Позивач вважає протиправними оскаржувані рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН/РК, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.

Оцінюючи спірні правовідносини та встановлені обставини справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до частини "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Так, суд встановив, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є їх відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, що зазначено в квитанціях. Зокрема, обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця між обсягом придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Відповідно до квитанцій платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що на момент формування квитанції, якою зупинена реєстрація податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 додатку 3 до Порядку №1165 (в редакції Постанов КМ № 1428 від 23.12.2022, №574 від 02.06.2023), до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступне: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Оцінюючи підстави для зупинення реєстрації податкових накладних у спірному випадку суд зазначає, що для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію відповідачу слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику конкретні вимоги щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Суд встановив, що позивач до контролюючого органу подав пояснення та копії документів на підтвердження господарської операції. Зокрема копії документів: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за номером 268919557643 від 08.12.2023; ліцензія про провадження господарської діяльності АГ №261762 від 07.06.2013; лист Міністерства розвитку громад та територій України №7/14.4.2/19842-20 від 14.12.2020; лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України управляння ліцензування, обстеження та паспортизації №40-401-20-2738 від 21.12.2020; договір №02.06.25/1 на виконання підрядних робіт від 02.06.2025 із специфікацією №1 від 02.06.2025; додаткова угода №1 до Договору №02.06.25/1 від 02.06.2025 від 15.07.2025; рахунок-фактура №СФ-02.06.25-4 від 05.08.2025; платіжне доручення №6127 від 05.08.2025; банківська виписка б/н від 05.08.2025; акт звіряння взаємних розрахунків б/н від 26.09.2025; договір виконання підрядних робіт №01/07 від 01.07.2025; договір виконання підрядних робіт №14/07 від 14.07.2025; рахунок №6 від 29.08.2025р; платіжне доручення №49 від 29.08.2025; рахунок №7 від 29.08.2025; платіжне доручення №50 від 29.08.2025; банківська виписка б/н від 29.08.2025; штатний розпис від 01.09.2025; наказ (розпорядження) №1-к від 30 травня 2025; наказ (розпорядження) №2-к від 30 травня 2025; наказ (розпорядження) №3-к від 30 травня 2025; договір оренди обладнання №16/06/25-1 від 16.06.2025; довіреність №3 від 16.06.2025; рахунок-фактура №16/06/25-1/3 від 31.08.2025; акт наданих послуг викопаних робіт №16/06/25-1/3 від 31.08.2025; акт звіряння взаємних розрахунків б/н від 01.09.2025; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 04.03.2021; форма 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» від 27.06.2025; картка 361 рахунку б/н від 26.09.2025р; картка 643 рахунку б/н від 26.09.2025; договір оренди нерухомого майна №1/07/25 від 01.07.2025; рахунок №14/08 від 14.08.2025; платіжне доручення №45 від 22,08.2025; банківська виписка б/н від 22.08.2025; акт №2 від 29.08.2025; акт звіряння взаємних розрахунків б/н від 01.09.2025; форма 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» від 02.07.2025.

Так, до своїх письмових пояснень, позивач додав копії наявних у нього первинних документів на підтвердження правомірності складення податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено.

Суд звертає увагу, що позивачем було отримано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з пропозицією щодо надання платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів та інші документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

Причина направлення вищезазначеного повідомлення до ПН №5, №6, №7, №9 є те, що платником податків не надано проектно-кошторисну документацію, графіки виконання робіт (п. 3.1 Договору від 02.06.2025 про виконання підрядних робіт). Відсутні проміжні акти, що підтверджують виконання робіт (п. 4.1 Договору від 02.06.2025 про виконання підрядних робіт). Встановлено нарахування заробітної плати нижче законодавчо встановленого розміру.

В свою чергу, 06.10.2025 ТОВ «САГЛА» надіслало на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Проаналізувавши подані позивачем документи, суд дійшов висновку, що вони відповідають вимогам чинного законодавства до первинних документів та їх достатньо для підтвердження права на реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В той же час, спірними рішеннями 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку

Надаючи оцінку рішенням відповідача про відмову у реєстрації ПН, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення, які не містять конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/рахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації рахунку коригування до податкової накладної чіткого переліку документів.

Посилання у квитанціях на загальний перелік документів, без аналізу документів та пояснень, поданих позивачем, без зазначення конкретних недоліків таких документів та без обґрунтування причин їх неприйняття, свідчить про формальний підхід контролюючого органу та порушення вимог щодо належного мотивування рішень.

Крім того, відповідачами не спростовано те, що позивач скористався правом на надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, та надав податковому органу письмові документи, про які було зазначено у повідомленнях про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку реєстрації.

Верховний Суд у постанові від 01.02.2023 у справі №2240/2900/18 сформував висновок про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії, що свідчитиме про належну мотивацію його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення. І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень суб'єктивізує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

З урахуванням сталої практики Європейського Суду зазначено, що на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява №55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява №36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

За наведених обставин та установлених фактів, суд вважає що відповідач 1 не дотримався принципу "належного урядування", оскільки чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів не було вказано, чим порушено право позивача на належний захист своїх інтересів.

Суд вважає, що надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні документи та пояснення підтверджують підстави для складання ПН та подання їх на реєстрацію до контролюючого органу.

Крім того слід звернути увагу, що в постанові від 16.02.2023 по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області від 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову у реєстрації податкових накладних №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З приводу позовної вимоги щодо зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

Суд не встановив обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відтак, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх надходження на реєстрацію.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв'язку з повним задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 9689,60 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів у справі (порівну).

При вирішенні питання щодо підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 грн. суд враховує приписи статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 1 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно з частиною 2 цієї статті за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина 3 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).

Приписами частини 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частинами 5, 6 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 7 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).

Зі змісту вказаних норм слідує, що від учасника справи, який поніс витрати на професійну правничу допомогу, вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд має з'ясувати склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

При стягненні витрат на правову допомогу необхідно враховувати, що особа, яка таку допомогу надавала, має бути адвокатом (стаття 6 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність) або іншим фахівцем у галузі права незалежно від того, чи така особа брала участь у справі на підставі довіреності чи відповідного договору.

Витрати на правову допомогу стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов'язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів).

Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

На підтвердження понесених витрат представником позивача адвокатом Паламарчук О.А. надано: Договір про надання юридичних послуг (послуг з правничої допомоги) від 17.10.2025, додаток до договору від 17.10.2025, акт наданих послуг №1 від 17.11.2025, платіжна інструкція №93 від 17.11.2025 на суму 3000,00 грн., ордер на надання правничої допомоги від 17.10.2025 серії АВ №1239606.

Відтак, дослідивши зміст наданих доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу суд доходить висновку, що такі витрати дійсно були пов'язані саме із розглядом цієї справи та підтверджені документально.

Суд зазначає, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат враховує: чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру, приймає до уваги конкретні обставини справи.

Як уже зазначалось, у зв'язку з розглядом цієї справи позивач поніс витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 3000 грн.

Суд звертає увагу на додаткову постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 по справі №755/9215/15-ц (провадження №14-382цс19) де вказано, що при визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

Крім того, згідно з рішенням ЄСПЛ від 28.11.2002 у справі "Лавентс проти Латвії" (Lavents v. Latvia), відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір і які були дійсно необхідними.

Таким чином, за результатами розгляду справи на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі накладних або відмову у такій реєстрації від 09.10.2025 №13348830/37084641, №13348833/37084641, №13348831/37084641, №13348832/37084641 про відмову у реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" №5 від 05.08.2025, №6 від 07.08.2025, №7 від 15.08.2025, №9 від 28.08.2025 датами їх фактичного подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" сплачений судовий збір в розмірі 4844,80 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САГЛА" сплачений судовий збір в розмірі 4844,80 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «САГЛА» (вул. М. Кошки, 56, кв. 106, м. Вінниця, 21001, код ЄДРПОУ 37084641)

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028, код ЄДРПОУ ВП 44069150)

Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393)

Суддя Віятик Наталія Володимирівна