ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. №27/382
м. Київ
18 січня 2011 року 09:01 № 2а-16703/10/2670
за позовом ОСОБА_1
до
3-я особа Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації
Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними, зобов'язання встановити статус та видати посвідчення інваліда війни
Суддя О.В.Головань
Секретар Г.А.Тітова
Представники:
Від позивача: ОСОБА_3
Від відповідача: не з'яв. (клопотання про розгляд справи за відсутності представника)
Від 3-ї особи: не з'яв. (клопотання про розгляд справи за відсутності представника)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни неправомірними; зобов'язання відповідача встановити статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Представник відповідача та 3-ї особи у судове засідання 18.01.11 р. не прибули; надали пояснення по справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
В судовому засіданні 18.01.11 р. оголошено резолютивну частину постанови про задоволення позовних вимог.
Ознайомишись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивча, суд, -
ОСОБА_1 приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формування цивільної оборони Прип'ятського радіозаводу "Юпітер" в період з 26 по 30 квітня 1986 року.
Дані обставини підтверджуються довідкою Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 01-04/1696 від 16.11.10 р., виданої на підставі постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-13708/10/2670 від 01.11.10 р.
Внаслідок виконуваних робіт позивач отримала захворювання, а в подальшому інвалідність, яка пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до довідки спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії № 012386 від 06.11.98 р. позивачу встановлено другу групу інвалідності згідно з актом № 4841 огляду МСЕК, за яким причиною інвалідності зазначено захворювання, що пов'язане з роботою по ліквідації наслідків аварії но Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вимоги діючого законодавства для набуття статусу інваліда війни, позивач звернулась до Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації з проханням видати їй відповідну довідку на підтвердження її участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони з метою подання її до органу соціального захисту населення для отримання посвідчення інваліда війни.
Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації видало довідку, якою підтвердило, що ОСОБА_1 приймала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формування цивільної оборони Прип'ятського радіозаводу "Юпітер" в період з 26 по 30 квітня 1986 року.
Звернувшись до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації з відповідною довідкою, копією маршрутного листа, копією трудової книжки та копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, позивачу було відмовлено у встановленні статусу інваліда війни, про що позивача було повідомлено листом від 17.11.10 р. № М-754/1.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає відмову Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни неправомірною та просить суд зобов'язати відповідача встановити статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, виходячи з наступного.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, має посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І-ї категорії та має другу групу інвалідності, а також зазначив що позивач була залучена до складу невоєнізованого формування Цивільної оборони, має інвалідність в наслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання статусу "Інвалід війни".
Крім того, позивачем на адресу відповідача скеровано заяву про надання статусу та видачу посвідчення інваліда війни, до якої були долучені всі необхідні документи, які доводять наявність права на оримання статусу та посвідчення інваліда війни та відповідають вимогам п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.94 р. №302, а саме: копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учаника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також довідку до Акту огляду МСЕК, які доводять, що інвалідність отримана внаслідок захворювань, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; копію маршрутного листа, копію трудової книжки, довідку № 01-04/1696 від 16.11.10 р.
Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації листом 17.11.10 р. № М-754/1 відмовлено ОСОБА_1 у наданні статусу та посвідчення інваліда війни, з посиланням на надану інформацію Міністерством україни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та лист Міністерства праці та соціальної політики України від 14.05.08 р. № 1906/014/184 08.
Враховуючи вищевикладене, відмова відповідача у наданні статусу та посвідчення інваліда війни є протиправною, оскільки посилання відповідача на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 14.05.08 р. № 1906/014/184 08 та надану Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи інформацію щодо отримання статусу та посвідчення інваліда війни є необгрунтованим.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві державної адміністрації - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
До компетенції органів праці та соціального захисту населення не належать повноваження щодо визначення формувань Цивільної оборони, які брали участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, та його складу, тобто визначення категорій осіб, на яких поширюється дія п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Управління звернулось за відповідним розясненнями до Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), яке в свою чергу звернулося до Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
За інформацією, наданою Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь три зведені загони цивільної оборони, а саме: Київської, Житомирської та Чернігівської областей, що були сформовані на базі об'єднань "Хімволокно". Також до складу формувань ЦО входив особовий склад штабів ЦО, який направлявся до складу оперативних груп ЦО України (м. Чорнобиль) та ЦО Київської області (м. Іванків). Документи про залучення зазаначеної категорії осіб до формувань ЦО зберігаються в архіві МНС або в архівах облдержадміністрації вказаних областей.
Таким чином, право на встановлення статусу інваліда війни мають особи, які залучалися для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи лише в складі зведених загонів Київської, Житомирської та Чернігівської областей, що були сформовані на базі об'єднань "Хімволокно" та надали документ про участь у вищезазначених формуваннях.
Крім того, в роз'ясненнях Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи наголошується на тому, що у зв'язку з тим, що план ЦО в період аварії на ЧАЕС не вводилився, працівники, які залучалися для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від інших міністерств та відомств і стали інвалідами внаслідок пов'язаних з цим захворювань, не можуть бути віднесені до осіб, що підпадають під дію вимог п.9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Довідка ОСОБА_1 від 16.11.10 р. № 01-04/1696 не містить інформації про розпорядчий документ (наказ або розпорядження) щодо її залучення до формувань ЦО та належних відомостей про роботу, що вона виконувала під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також відповідач зазначити, що п. 10 Положення "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни" визначено, що посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки МСЕК про групу та причину інвалідності.
Однак, у наданій позивачем довідці не вбачається, що причини інвалідності стало виконання службових обовязків під час ліквілації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
3-я особа - Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації - надала пояснення на позов, у яких проти задоволення позовних вимог не заперечила. В поясненнях, зокрема, зазначено, що відповідач намагається самовільно звузити коло застосування п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", встановлює не передбачені законодавством обмеження.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
В даному випадку позивачем надано як відповідачу, так і суду докази наявності підстав, передбачених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону, тому підстав для відмови у видачі відповідного посвідчення не було.
Зокрема, наданому пакеті документів до заяви про отримання статусу та видачі посвідчення інваліда війни позивачем надано довідку Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 01-04/1696 від 16.11.10 р., згідно якої ОСОБА_1 приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формування цивільної оборони Прип'ятського радіозаводу "Юпітер" в період з 26 по 30 квітня 1986 року, що відноситься до Київської області.
Вказана довідка видана на підставі постанови Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 2а-13708/10/2670 від 01.11.10 р.
Під час розгляду вказаної справи судом досліджувались обставини участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формування цивільної оборони, а саме: постановою суду скасовано рішення Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи про відмову у встановленні факту участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування цивільної оборони, викладене у листі №01--8/606 від 21.04.10 р., та зобов'язано вчинити дії щодо встановлення такої участі.
Вказана постанова не оскаржувалася і набула законної сили, у зв'язку з чим встановлені в ній обставини є обов'язкові для суду згідно вимог ч. 1 ст. 72 КАС України.
Таким чином, факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формування цивільної оборони є доведеним.
Також є доведеною обставиною встановлення інвалідності позивача у зв'язку з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І-ї категорії та має другу групу інвалідності.
З врахуванням наведеного позивач відповідає вимогам п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону, що дає право на отримання посвідчення інваліда війни.
Посилання відповідача на лист від 17.11.10 р. № М-754/1 Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи не може бути прийняте до уваги, оскільки містить обмеження, не передбачені безпосередньо Законом, для надання статусу інваліда війни.
Крім того, листи центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами або актами індивідуальної дії, що створюють права та обов'язки, в тому числі, для відповідача при виконанні ним покладених на нього повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
В даному випадку відмова у наданні посвідчення інваліда війни є необгрунтованою, тому не відповідає вказаним вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.
Згідно з п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.94р. №302, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема "Посвідчення інваліда війни" видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: "Удостоверение инвалида Отечественной войны", "Удостоверение инвалида о праве на льготы", для малолітніх в'язнів - "Удостоверение" і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Враховуючи, що позивачем надано всі необхідні документи для отримання посвідчення інваліда війни згідно п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1.Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м.Києві державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної у м.Києві державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.
4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 19.01.11 р.