Рівненський апеляційний суд
06 травня 2026 року м. Рівне
Справа № 571/3195/25
Провадження № 33/4815/152/26
Суддя Рівненського апеляційного суду - Збитковська Т.І.
з участю:
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
прокурора - Федорова О.В.
секретаря судового засідання- Супрунюк К.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з Рокитнівським районним судом матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 21 листопада 2025 року, -
Постановою Рокитнівського районного суду Рівненської області від 21 листопада 2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 зазначає, що суд першої інстанції неповно з'ясував усі фактичні обставини справи, не надав належної оцінки змісту протоколу та наявним в матеріалах справи доказам, у зв'язку з чим оскаржувана постанова суду є незаконною та необґрунтованою.
Вважає, що його необґрунтовано притягнуто до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки до своєї мобілізації, яка відбулася 22 лютого 2022 року, він не був суб'єктом декларування, а відтак не був зобов'язаний подавати декларацію про доходи за минулий рік.
Просить скасувати постанову суду першої інстанції, а провадження у справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Заслухавши доводи учасників справи на підтримання апеляційної скарги, перевіривши матеріали адміністративної справи й викладене в апеляційній скарзі, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню.
У відповідності до статті 28 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, всі командири і начальники є військовими посадовими особами.
Відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно ч.9 ст. 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, визначені Законом України "Про запобігання корупції", зобов'язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку та строки, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
На військових посадових осіб поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
В силу вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Відповідальність за ч. 1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) ОСОБА_2 №26 від 25.02.2022 року, ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_1 з 25 лютого 2022 року.
Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) ІНФОРМАЦІЯ_2 №245 від 02.09.2025 року, ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення цивільно-військового співробітника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №462 від 31 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік о 11 год. 12 хв. 22 вересня 2025 року.
Такими діями, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адже у нього виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, не пізніше 31 січня 2024 року, що встановлено п. 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції».
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів, які узгоджуються між собою.
Доводи ОСОБА_1 щодо відсутності у нього обов'язку декларування за 2021 рік є необґрунтованими, оскільки даний обов'язок покладається на нього фактом перебування на відповідній посаді і не пов'язаний із процедурою її зайняття.
Керуючись ст. 294 КУпАП,-
Постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 21 листопада 2025 року щодо ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Рівненського
апеляційного суду Т.І.Збитковська