58601, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua
06 травня 2026 року Справа № 926/691/26
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ніколаєва Михайла Ілліча
секретар судового засідання Голіней Я.І.
за участі представників:
від прокурора: Балицька Р.С.
від позивача: Сердюк В.В., Решетник В.Ф.
від відповідача: Телегуз В.В., Фортуна Г.Г., Чорней О.П.
від третьої особи: Талалай А.С.
у справі за позовом Чернівецької обласної прокуратури
в інтересах держави особі Чернівецької обласної державної адміністрації
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державного спеціалізовано господарського підприємства «Ліси України».
до Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області
про витребування з незаконного володіння земельної ділянки та скасування державної реєстрації
В С Т А Н О В И В: Чернівецька обласна прокуратура звернулась до Господарського суду Чернівецької області в інтересах держави особі Чернівецької обласної державної адміністрації з позовом до Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, в якому просить:
-витребувати з незаконного володіння Кам'янецької сільської ради на користь держави - Чернівецької обласної військової (державної) адміністрації земельної ділянки площею 0,8309 га, яка знаходиться в межах земельної ділянки за кадастровим номером 7321086300:02:002:0643, в координатах, межах та конфігурації, які визначені висновком земельно-технічної експертизи від 25.08.2025 за № СЕ-19/126-25/8450-ЗТ.
- скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право власності Кам'янецької сільської ради на земельну ділянку площею 1,6914 га за кадастровим номером 7321086300:02:002:0643 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 3016793973210, номер запису про право власності 75357874) ділянки.
-скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної площею 1,6914 га за кадастровим номером 7321086300:02:002:0643 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, розташовану за межами с. Біла Криниця на території Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Кам'янецька сільська рада 20.12.2023 рішенням 49 сесії VIII скликання № 329-049-8/2023 затвердила технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель рекреаційного призначення площею 1,6914 га за цільовим призначенням 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, кадастровий номер земельної ділянки 7321086300:02:002:0643, що розташована за межами с. Біла Криниця на території Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області.
У подальшому, 27.09.2024 Кам'янецька сільська рада зареєструвала право комунальної власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Однак, вищевказана земельна ділянка площею 1,6914 га з кадастровим номером 7321086300:02:002:0643, що розташована за межами с. Біла Криниця на території Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області накладається на земельну ділянку площею 0,8309 га у виділі 40 кварталу № 37 Тереблеченського лісництва, яка фактично використовується і перебуває в постійному користуванні ДП «Ліси України», належить до земель лісогосподарського призначення, відповідно до п. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» ЛК України та погоджених у лютому 2023 матеріалів лісовпорядкування (проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Глибоцький держспецлісгосп АПК»-2021, проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Чернівецьке лісове господарсво»-2022, планшети - 2020 року).
Рішення Кам'янецької сільської ради № 329-049-8/2003 від 20.12.2023, яким затверджено технічну документації із землеустрою земельної ділянки площею 1,6914 га з цільовим призначенням 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення за кадастровим номером 7321086300:02:002:0643 та державна реєстрації цієї земельної ділянки за Кам'янецької сільської ради, без її вилучення з постійного користування державного підприємства та без її передачі в комунальну власність суперечить вимогам земельного та лісового законодавства
Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 20.02.2026 позовну заяву передано судді Ніколаєву М.І.
Ухвалою суду від 25.02.2026 позовну заяву залишено без руху та встановлено прокурору строк у 5 (п'ять) календарних днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
26.02.2026 від Чернівецької обласної прокуратури надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 7321086300:02:002:0643.
Ухвалою суду від 27.02.2026 відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 26.03.2026. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України».
16.03.2026 від представника відповідача надійшов відзив на позов.
Крім того, 16.03.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду на підставі п.1 та п. 2 частини 1 ст. 240 КАСУ.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
18.03.2026 від Чернівецької обласної державної адміністрації надійшли письмові пояснення.
26.03.2026 від Чернівецької обласної прокуратури надійшла відповідь на відзив.
26.03.2026 підготовче судове засідання не відбулось у зв'язку із технічною несправністю обладнання підсистеми відеконференцзв'язку, про що складено акт неможливості проведення судового засідання.
Крім того 26.03.2026 від Чернівецької обласної прокуратури надійшла заява в якій остання заперечує проти клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.
Ухвалою суду від 26.03.2026 підготовче засідання призначено на 06.05.2026.
31.03.2026 від представника відповідача надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи.
Крім того, 31.03.2026 від представника відповідача надійшла заява про долучення до матеріалів справи документів.
01.04.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про витребування у прокурора повної архівної справи (повний пакет документів) (землевпорядну справу/проект відведення), на підставі яких було прийнято рішення обласної ради від 06.06.2000 року № 68 -11/2000, на які посилається прокурор.
Крім того 01.04.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про виклик експерта Чернівецького НДЕКЦ для надання усних пояснень щодо висновку від 25.08.2025 №СЕ-19/126-25/8450-ЗТ, підготовлений К.О. Шпак.
01.04.2026 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач зазначає про абсурдність пункту 1 рішення облради від 06.06.2000, оскільки воно прийнято на підставі документу, який з'явився через два дні.
Крім того, вищевказаним рішенням передавалися загальні площі без ідентифікації меж, координат та натурного відведення. Відтак, право власності виникло тільки після отримання державного акту.
З 27.05.2021 землі державної власності поза межами населених пунктів перейшли до ОТГ в силу закону.
Реєстрація комунальної власності за ОТГ у 2025 році відбулася на виконання Закону України №1423-ІХ.
Під час інвентаризації 2023-2024 рр. було встановлено, що дані землі вільні від прав третіх осіб, не мають зареєстрованих меж у ДЗК та не обтяжені речовими правами ДП «Ліси України».
Наданий прокурором висновок експерта від 25.08.2025 NCE-19/126-25/8450-31 ґрунтується на припущеннях та дзеркальній зміні осей координат (Х та Y). Експерт фактично визнав, що без маніпуляцій з даними, «ділянки лісгоспу знаходяться за межами України.
06.04.2026 від представника відповідача надійшов зустрічний позов про визнання незаконним та скасування рішення Чернівецької міської ради №68-11/2000 від 06.06.2000.
Крім того, 06.04.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про поновлення строків для подання зустрічного позову обґрунтоване тим, що станом на 03.04.2026 судом не надано матеріалів даної справи для ознайомлення. З документами, якими прокурор обгрунторвує позов і які містяться в матеріалах кримінального прорвадження, представнику відповідача було відмовлено в ознайомленніпостановою слідчого від 28.03.2026.
17.04.2026 від Чернівецької обласної державної адміністрації надійшли заперечення на зустрічну позовну заяву обґрунтовані тим, що Кам'янецька сільська рада, як орган місцевого самоврядування, в межах територіальної юрисдикції якого розташовані спірні земельні ділянки, була наділена як правом, так і обов'язком здійснювати належне управління земельними ресурсами, у тому числі забезпечувати облік, контроль та своєчасне ознайомлення з правовстановлюючими документами і актами, що регулюють земельні правовідносини. Протягом тривалого періоду часу - понад 26 років Сільська рада мала реальну можливість вжити необхідних заходів для з'ясування всіх істотних обставин та отримання відповідних документів, однак не скористалася цим правом належним чином, що свідчить про її недобросовісну процесуальну поведінку та відсутність належної дбайливості.
Відтак, відсутні підстави вважати причини пропуску строку звернення до суду поважними, оскільки відповідачем пропущено встановлений законом строк позовної давності, передбачений статтею 257 Цивільного кодексу України, без наявності об'єктивних підстав для його поновлення.
Доводи Кам'янецької сільської ради щодо нібито «нікчемності» рішення Чернівецької обласної ради № 68-11/2000 від 06.06.2000 року у зв'язку з розбіжностями у датах його реєстрації (06.06.2000 та 08.06.2000) є необґрунтованими та мають характер припущень. Водночас лист державного архіву Чернівецької області № 08-10/365, долучений самою сільською радою до матеріалів справи, підтверджує факт належного зберігання оскаржуваного рішення у державному архівному фонді, що свідчить про його офіційний характер, належне оформлення та легітимність. Технічні особливості діловодства відповідного періоду не можуть бути підставою для визнання акта незаконним чи таким, що не створює правових наслідків.
Зустрічний позивач не надав належних доказів того, як саме оскаржуване рішення від 2000 року порушує його права сьогодні, враховуючи, що ці землі вже перебувають у сфері управління ДСГП «Ліси України», а право власності на них належить державі в особі Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації).
Водночас, Чернівецька обласна державна адміністрація (обласна військова адміністрація) наголошує, що оскаржуване рішення було прийняте у повній відповідності до приписів чинного на той момент законодавства, а тому будь-які протиправні дії з боку обласної адміністрації по відношенню до зустрічного позивача відсутні.
29.04.2026 від третьої особи надійшли заперечення щодо зустрічного позову та клопотання про поновлення строку для подання зустрічного позову, обґрунтовані тим, що згідно ухвали Господарського суду Чернівецької області від 27.02.2026 строк на подання відповідачем відзиву на позовну заяву розпочався 28.02.2026 і сплив 16.03.2026, а клопотання про поновлення процесуального строку разом із зустрічною позовною заявою було подано лише 06.04.2026.
Таким чином, зустрічний позов представника відповідача у справі № 926/691/26 був поданий поза межами встановленого процесуальним законом строку та підлягає поверненню заявнику на підставі частини 6 статті 180 ГПК України.
Позов подано прокуратурою до суду першої інстанції 20.02.2026 засобами ЄСІТС, а судове провадження у справі № 926/691/26 відкрито 27.02.2026.
Змістом статті 6 ГПК України передбачено, що, зокрема, адвокати та органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційнокомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
Електронним додатком № 44 до позову «Квитанція про надсилання стороні КАМ'ЯНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ЧЕРНІВЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 04418340.pdf» підтверджено надсилання на офіційну електронну адресу відповідача матеріалів позову із додатками, які отримані органом місцевого самоврядування 20.02.2026.
Докази, додані представником відповідача до зустрічного позову як копії аналогічних доказів із первинної позовної заяви у справі № 926/691/26, існували станом ще на момент відкриття судового провадження в цій справі.
Чернівецька обласна рада як належний відповідач за вимогою щодо скасування рішення органу місцевого самоврядування від 06.06.2000, взагалі не є учасником справи № 926/691/26, що також свідчить про грубе порушення відповідачем вимог частини 3 статті 162 ГПК України, та похідно від цього - вимог частини 4 статті 180 ГПК України.
Таким чином, первісний та зустрічний позови у справі № 926/691/26 не є ані взаємопов'язаними, ані доцільними для спільного розгляду, а отже вимогам статті 180 ГПК України не відповідають.
29.04.2026 від третьої особи надійшли пояснення по справі, в яких зазначено, що відповідач, під час формування спірної ділянки, в межах її накладення на землі лісового фонду, безпідставно змінив цільове призначення та категорію земель, одночасно створивши передумови до вибуття лісових земель із державної власності.
За змістом листа ВО «Укрдержліспроект» від 31.03.2025 № 02/477-25, «згідно матеріалів лісовпорядкування 2010 та 2020 років квартал 37 відноситься до категорії захисних лісів», тобто за змістом ЛК України відноситься до земель лісового фонду із категорією «землі лісогосподарського призначення».
Обставини самого накладення спірної земельної ділянки на землі лісового фонду із координатами кутових точок (відповідно до заявленої віндікаційної позовної вимоги) візуально підтверджуються змістом фрагменту ортофотоплану кварталу 37 виділ 40 Тереблеченського лісництва, наданого землевпорядником Пентелюком В.В.
Також, відповідний факт накладення підтверджується висновком експерта за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи від 25.08.2025 № СЕ-19/126-25/8450-ЗТ.
29.04.2026 від представника Державного спеціалізовано господарського підприємства «Ліси України» надійшло клопотання про участь у судовому засіданні 06.05.2026 та усіх наступних судових засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 04.05.2026 задоволено клопотання представника третьої особи про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції.
05.05.2026 від Чернівецької обласної прокуратури надійшли заперечення на зустрічну позовну заяву, обґрунтовані тим, що відповідно до вимог ч.ч. 1, 2, 4 ст. 180 ГПК України відповідач має право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
З урахуванням вищенаведених положень процесуального законодавства відповідачем за зустрічним позовом має бути особа, яка подала первісний позов, а не інший учасник справи.
У «зустрічному позові» представник відповідача просить визнати незаконним та скасувати рішення Чернівецької обласної ради № 68-11/2000 від 06.06.2000, яка не є стороною за первісним позовом, а Чернівецька ОВА (ОДА), відповідно до вимог чинного законодавства, не наділена повноваженнями на скасування рішень органів місцевого самоврядування.
Зустрічний позов представника сільської ради за суб'єктним складом не є зустрічним, тому не може бути прийнятий судом до розгляду з первісним позовом.
06.05.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про об'єднання в одне провадження справи 926/654/26 зі справою 926/691/26.
Присутні в судовому засіданні 06.05.2026 прокурор, представник позивача та третьої особи заперечували проти задоволення клопотання представника відповідача від 16.03.2026 про залишення позову без розгляду.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подане клопотання та зазначив, що він помилково послався на норми КАС та просив залишити позов без розгляду на підставі ГПК України.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду від 16.03.2026 суд відмовляє у його задоволенні, оскільки в матеріалах справи наявні докази бездіяльності позивача в частині самостійного звернення до суду за захистом своїх прав.
Зокрема, листом від 25.12.2025 Чернівецька обласна державна адміністрація (Чернівецька ОВА) повідомила прокураткру, що не вбачає підстав для самостійного скасування державної реєстрації права власності на зазначену земельну ділянку (а.с. 65 том 1).
За таких обставин справи відсутні підстави для залишення позову без розгляду з підстав, на які посилається представник відповідача.
Враховуючи, що спірна ділянка відносяться до земель лісогосподарського призначення державної власності і перебуває під особливою охороною держави та невжиття Чернівецькою ОВА (ОДА) заходів щодо скасування державної реєстрації права власності на зазначену земельну ділянку прокуратура правомірно звернулася з даним позовом до суду.
Розглянувши клопотання про витребування доказів від 01.04.2026 суд відмовляє в його задоволенні оскільки статтею 81 Господарського кодексу України зазначено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Водочас, у вказаному клопотанні відповідач не зазначив неможливості самостійного отримання вищевказаних доказів та не подав доказів звернення до прокуратури про надання вищевказаних доказів.
Прокурор, представник позивача та третьої особи заперечували проти клопотання представника відповідача щодо поновлення строків на подання зустрічного позову.
Розглянувши клопотання представника відповідача про поновлення строків на подання зустрічного позову суд відмовляє в його задоволенні оскільки згідно ч. 1 ст. 180 ГПК України право відповідача на подання зустрічного позову для спільного розгляду з первісним позовом пов'язується зі строком для подання відзиву на позов.
Згідно з ч. 6 ст. 180 ГПК України зустрічна позовна заява, подана з порушенням вимог частин першої цієї статті (без дотримання строку для пред'явлення зустрічного позову), ухвалою суду повертається заявнику.
Судом встановлено, що позов подано прокуратурою до суду 20.02.2026 засобами ЄСІТС, а провадження у справі № 926/691/26 відкрито 27.02.2026.
Змістом статті 6 ГПК України передбачено, що, зокрема, адвокати та органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційнокомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.
Електронним додатком № 44 до позову «Квитанція про надсилання стороні КАМ'ЯНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ЧЕРНІВЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 04418340.pdf» підтверджено надсилання на офіційну електронну адресу відповідача матеріалів позову із додатками, які отримані органом місцевого самоврядування 20.02.2026.
Ухвалою суду від 27.02.2026 встановлено відповідачу строк до 15 календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду відповідно до статті 165 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову.
Вищевказану ухвалу відповідач отримав 27.02.2026 об 15 год14 хв.
16.03.2026 відповідачем подано відзив по даній справі в якому відповідач не повідомляв про наміри подати зустрічнийо позов.
Докази, додані представником відповідача до зустрічного позову, є копіями аналогічних доказів із первинної позовної заяви у справі № 926/691/26, які існували станом ще на момент відкриття судового провадження в цій справі.
Враховуючи вищевикладене Кам'янецька сільська рада, будучи обізнаною про своє право на подання зустрічного позову у строк, передбачений для надання відзиву, звернулася до суду із зустрічним позовом з порушенням визначеного законом процесуального строку.
Разом з тим, строки розгляду справи не можуть залежати від вчинення чи невчинення таких дій представником відповідача.
Відповідно до ст. 113 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
За змістом ч. 1, 3 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Зазначені відповідачем обставини не свідчать про поважність причин пропуску строку для подання зустрічного позову.
За наведених обставин суд не вбачає поважності причин пропуску строку для подання зустрічного позову. Тому, в задоволенні клопотання відповідача про його поновлення - слід відмовити, а зустрічну позовну заяву повернути відповідачу.
Частиною 3 статті 177 ГПК України унормовано, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Враховуючи складність справи, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
Відповідно до ч.1 ст.2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Враховуючи, що суд зберігає об'єктивність і неупередженість сприяючи учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та відкласти підготовче судове засідання на іншу дату.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 177, 180, 182, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд-
1.Відмовити у задоволенні клопотання Кам'янецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 06.04.2026 про поновлення строку для подання зустрічного позову.
2.Зустрічну позовну заяву та додані до неї документи на 31 аркушах повернути Кам'янецькій сільській раді Чернівецького району Чернівецької області на підставі ч. 6 ст. 180 ГПК України.
3.Відмовити в задоволеннеі клопотання про залишення позову без розгляду.
4.Відмовити в задоволенні клопотання про витребування доказів.
5.Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
6.Відкласти підготовче судове засідання на 12:00 год. 25 травня 2026 року.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернівецької області за адресою: м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 14, 2 поверх, зал судових засідань №3, телефон 55-29-52.
7.Судове засідання 25.05.2026 по справі №926/691/26 проводити в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за участю представника Державного спеціалізовано господарського підприємства «Ліси України».
8.Забезпечити проведення відеоконференції за участю представника Державного спеціалізовано господарського підприємства «Ліси України» - Талалая Андрія Славомировича (зареєстрованого в системі ІНФОРМАЦІЯ_1 ) поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EasyCon".
Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст.235 ГПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, в порядку та строки, визначені розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали підписано 08.05.2026
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Суддя М.І. Ніколаєв