Рішення від 29.04.2026 по справі 922/384/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" квітня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/384/26

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Пономаренко Т.О.

при секретарі судового засідання Стеріоні В.С.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Релігійної організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» (64207, Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52; код ЄДРПОУ: 25863966)

до Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради (64207, Харківська обл., м. Балаклія, вул. Центральна, 16; фактична адреса: 64207, Харківська обл., м. Балаклія, вул. Жовтнева, 18; код ЄДРПОУ: 34329096) 3-тя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області (64207, Харківська обл., м. Балаклія, вул. Жовтнева, 18, код ЄДРПОУ 44663704)

про визнання договору продовженим

за участю представників:

позивача - Міліруда Є.О., ордер АХ №1325089 від 05.02.2026;

відповідача - Шаповалової В.М., ордер АН №1931759 від 10.03.2026;

3-ї особи - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

06.02.2026 Релігійна організація «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради, в якій просить суд визнати продовженим договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади, укладений 01 січня 2022 року між Управлінням житловокомунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 34329096) та релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської єпархії Української Православної Церкви» (код ЄДРПОУ 25863966), на той самий строк і на тих саме умовах, а саме до 31 грудня 2027 року, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі, а саме судовий збір в розмірі 2662,40 грн. та витрати на професійну правничу допомогу орієнтовним розміром 32 000,00 грн.

В обґрунтування позову позивач стверджує, що Закон на період дії воєнного стану визначає автоматичне продовження дії договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022, а дії відповідача грубо порушують право громадян міста Балаклія на сповідування своєї релігії та проведення богослужінь в спеціально відведеному місці, яким є передане в користування нежитлове приміщення.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.02.2026 позовну заяву (вх.№384/26 від 06.02.2026) Релігійної організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м.Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» залишено без руху. Вирішено надати позивачу строк, який становить 5 днів з дня отримання ним ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків.

06.02.2026 до суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків (вх.№3753 від 16.02.2026).

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 17.02.2026 прийнято позовну заяву (вх.№384/26 від 06.02.2026) Релігійної організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м.Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» до Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради про визнання договору продовженим до розгляду та відкрито провадження у справі №922/384/26. Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на 11.03.2026. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Балаклійську міську військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області.

03.03.2026 через кабінет Електронного суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№5203 від 03.03.2026).

У відзиві представник відповідача зазначив, що враховуючи те, що відповідач за три місяці до закінчення строку дії Договору не подав заяву про його продовження, розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 19.11.2025 за №2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52» видане відповідно до наданих повноважень та в межах строку, встановленого абзацом другим п.135 Порядку №483. Також в межах даного строку відповідачем направлено позивачу «Повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022» від 24.11.2025 №613. Пунктом 1 Постанови №634 встановлено, що визначеними територіями є території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області є територією можливих бойових дій, дата припинення яких не визначена на теперішній час. На підставі викладеного, пункт 5 Постанови №634 щодо продовження строку дії договорів комунального майна до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, не розповсюджується на Договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022, оскільки комунальне майно: нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, розташоване на території, що не належить до території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України. Таким чином, строк дії Договору не вважається продовженим до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій (у даному випадку - можливих бойових дій), як вважає позивач.

Також, як зазначив відповідач, абзацами п'ятим та шостим пункту 5 Постанови №634 встановлено, що балансоутримувач може відмовитися від продовження договору оренди, встановленого цим пунктом, за наявності підстав, визначених статтею 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», про що балансоутримувач повідомляє орендарю та орендодавцю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди. Відмова балансоутримувача від продовження договору оренди здійснюється за погодженням із уповноваженим органом управління в разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача. Згідно з пунктом 6 Постанови № 634 на період воєнного стану у разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, повинен надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, уповноважений орган управління приймає рішення про доцільність передачі майна в оренду/про надання згоди на передачу майна в оренду або про відмову в погодженні передачі майна в оренду протягом семи робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря, балансоутримувача або орендодавця. Тобто, даними нормами передбачено на період воєнного стану право орендодавця на відмову від продовження договорів оренди комунального майна за умови відповідних дій балансоутримувача щодо його непродовження з урахуванням приписів статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», що мають зчинятись у встановлені строки. Відповідач доповідною запискою від 18.11.2025 за №604 повідомив Балаклійську міську військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області про те, що не має наміру продовжувати дію зазначеного договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб відповідача, а саме для розміщення дільниці благоустрою. Враховуючи дану доповідну записку, начальником Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області видане розпорядження від 19.11.2025 за № 2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м.Балаклія, вул. Соборна, 52». Таким чином, розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області видане відповідно з доповідною запискою у встановлений пунктом 6 Постанови №634 строк, а саме протягом семи робочих днів з дати отримання заяви балансоутримувача. Відповідачем направлено позивачу «Повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022» від 24.11.2025 за №613 саме 24.11.2025, яке позивач отримав також 24.11.2025, про що зазначає у позовній заяві. Таким чином, дане повідомлення направлено та отримано відповідачем не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди. На підставі викладеного, Договір є припиненим з 01.01.2026 у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, зобов'язання Балансоутримувача за Договором припинилися «31» грудня 2025 року, про що повідомлено відповідача.

В той же день, через кабінет Електронного суду надійшло пояснення третьої особи (5219 від 03.03.2026).

В пояснення представник третьої особи зазначив, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області є територією можливих бойових дій, дата припинення яких не визначена на теперішній час. На підставі викладеного, пункт 5 Постанови №634 щодо продовження строку дії договорів комунального майна до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, не розповсюджується на Договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022, оскільки комунальне майно: нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, розташоване на території, що не належить до території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України., Таким чином, строк дії Договору не вважається продовженим до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій (у даному випадку - можливих бойових дій), як вважає позивач. Також, абзацами п'ятим та шостим пункту 5 Постанови №634 встановлено, що балансоутримувач може відмовитися від продовження договору оренди, встановленого цим пунктом, за наявності підстав, визначених статтею 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», про що балансоутримувач повідомляє орендарю та орендодавцю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди. Відмова балансоутримувача від продовження договору оренди здійснюється за погодженням із уповноваженим органом управління в разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача.

Згідно з пунктом 6 Постанови №634 на період воєнного стану у разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, повинен надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, уповноважений орган управління приймає рішення про доцільність передачі майна в оренду/про надання згоди на передачу майна в оренду або про відмову в погодженні передачі майна в оренду протягом семи робочих днів з дати отримання заяви потенційного орендаря, балансоутримувача або орендодавця. Тобто, даними нормами передбачено на період воєнного стану право орендодавця на відмову від продовження договорів оренди комунального майна за умови відповідних дій балансоутримувача щодо його не продовження з урахуванням приписів статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», що мають вчинятись у встановлені строки. Як зазначено вище, відповідач доповідною запискою від 18.11.2025 за №604 повідомив третю сторону про те, що не має наміру продовжувати дію зазначеного договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб Відповідача, а саме для розміщення дільниці благоустрою. Враховуючи дану доповідну записку, начальником Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області видане розпорядження від 19.11.2025 за №2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м.Балаклія, вул. Соборна, 52». Таким чином, розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області видане відповідно з доповідною запискою у встановлений пунктом 6 Постанови № 634 строк, а саме протягом семи робочих днів з дати отримання заяви балансоутримувача. Відповідачем направлено позивачу «Повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022» від 24.11.2025 за №613 саме 24.11.2025, яке Позивач отримав також 24.11.2025, про що зазначає у позовній заяві. Таким чином, дане повідомлення направлено та отримано відповідачем не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди. На підставі викладеного, Договір є припиненим з 01.01.2026 у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, зобов'язання балансоутримувача за Договором припинилися «31» грудня 2025 року, про що повідомлено відповідача.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.03.2026 у задоволенні клопотання представника Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради адвоката Шаповалової В.М. (вх.№5848 від 11.03.2026) про відкладення підготовчого засідання відмовлено. Клопотання представника Релігійної організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» адвоката Міліруда Є.О. (вх.№5788 від 10.03.2026) про відкладення підготовчого засідання задоволено. Підготовче засідання відкладено на 25.03.2026.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.03.2026 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 08.04.2026.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.04.2026 оголошено перерву у судовому засіданні до 15.04.2026.

15.04.2026 до суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№8997) та додаток до клопотання про долучення доказів (вх.№9020).

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 15.04.2026 прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи вказані докази.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 15.04.2026 оголошено перерву у судовому засіданні до 29.04.2026.

Представник позивача, який приймав участь у судовому засіданні 29.04.2026 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, яка приймала участь у судовому засіданні 29.04.2026 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити в його задоволенні.

Представник третьої особи у судовому засіданні 29.04.2026 не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання третю особу було повідомлено належним чином.

Суд зазначає, що процесуальні документи у цій справі направлялись всім учасникам судового процесу, що підтверджуються інформацією із КП "Діловодство спеціалізованого суду" про доставку електронного листа в кабінет Електронного суду.

Крім цього, процесуальні документи щодо розгляду даної справи офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень (reyestr.court.gov.ua) та знаходяться у вільному доступі.

Відтак, сторін було належним чином повідомлено про розгляд даної справи, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а також судом надано сторонам достатньо часу для звернення із заявами по суті справи та з іншими заявами з процесуальних питань.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Право особи на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними матеріалами.

Враховуючи положення ст.ст.13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, а також надзвичайну безпекову ситуацію, яка склалася та існує у м. Харкові, характер спірних правовідносин, кількість наданих сторонами доказів та складність справи, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу по суті.

У судовому засіданні 29.04.2026 судом проголошено скорочене рішення (вступну та резолютивну частини).

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

Згідно рішення Балаклійської міської ради XX сесії VIII скликання від 16.12.2021 №995-VIII "Про надання згоди на передачу в тимчасове безоплатне користування нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська область, м. Балаклія, вул. Соборна, 52, балансоутримувачем яких є управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області" у зв'язку із зверненням на адресу міської ради настоятеля Релігійної організації "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" Олександра Матвєєнка з проханням надати в безоплатне користування нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52 для розміщення даної Релігійної організації, враховуючи її статутну діяльність, беручи до уваги те, що Релігійна громада є неприбутковою організацією, відповідно до статей 25, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 793, 827 Цивільного кодексу України, Закону України "Про свободу совісті та релігійної організації", Балаклійська міська рада вирішила надати відповідну згоду на передачу в тимчасове безоплатне користування нерухомого майна з 01 січня 2022 по 31 грудня 2023 року.

Також, вказаним рішенням Балаклійська міська рада вирішила зобов'язати управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради, як балансоутримувачу майна укласти з Релігійною організацією "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" договір тимчасового безоплатного користування майна комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області згідно з чинним законодавством та здійснити приймання-передачу вищезазначених нежитлових приміщень відповідно до чинного законодавства та оформити актом приймання-передачі.

01.01.2022 між Релігійною організацією "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" (надалі - користувач) та Управлінням житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (надалі - балансоутримувач) було укладено договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади (надалі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1. Договору, балансоутримувач передає, а користувач приймає в тимчасове безоплатне користування майно комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області: нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52.

Згідно з пунктом 1.2. Договору майно передається в користування, згідно з рішенням XX сесії Балаклійської міської ради VIII скликання від 16 грудня 2021 року №995-VIII "Про надання згоди на передачу в тимчасове безоплатне користування нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська область, м. Балаклія, вул. Соборна, 52, балансоутримувачем яких є управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області" для розміщення Релігійної організації "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" з метою здійснення статутної діяльності користувача.

Відповідно до пункту 2.1. Договору користувач вступає у тимчасове безоплатне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами договору та акту приймання-передачі.

Пунктом 5.1. Договору передбачено, що балансоутримувач зобов'язується передати користувачу в користування майно, згідно з договором, за актом приймання-передачі майна, який підписується одночасно з договором.

Умовами пункту 8.1. договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту підписання акту приймання-передачі майна та діє з дати підписання до 31 грудня 2023 року. Після закінчення строку дії договору він може бути пролонгований за згодою сторін на новий термін шляхом укладення додаткової угоди.

Згідно Акту приймання-передачі майна від 01.01.2022 до договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022 балансоутримувач передав, а користувач прийняв у тимчасове безоплатне користування нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52. Майно передане повністю, відповідно до умов договору, зауважень немає. Об'єкт передачі знаходиться у задовільному стані.

Указом керуючого Ізюмської єпархії №69 від 23.09.2023 настоятелем храму на честь Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія призначено протоієрея Діонісія Мілова.

24.11.2023 настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці протоієрей Діонісій Мілов звернувся з листом до начальника Балаклійської міської військової адміністрації Карабанова В.Ю., в якому із посиланням на постанову Верховної ради України від 16.11.2022 "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області повноважень, передбачених частиною 2 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", просив надати дозвіл на продовження терміну дії договору тимчасового безоплатного користування майна комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 шляхом укладення додаткової угоди, який зареєстрований Балаклійською міською військовою адміністрацією за №4268 від 24.11.2023.

У відповідь на зазначений вище лист, Балаклійською міською військовою адміністрацією листом №04-08/5266 від 22.12.2023 повідомлено, що на сьогодні продовжувати дію договору не вбачається можливим, у зв'язку з тим, що управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області має намір використовувати приміщення для власних потреб. Також надано копію повідомлення про припинення дії договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022" з доданим повідомлення про припинення дії договору від 25.12.2023 №1262.

Згідно повідомлення відповідач з посиланням на п.8.6. договору користування, враховуючи розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області Віталія Крабанова від 22.12.2023 №3895 "Про припинення договору тимчасового безплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022 на нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52" повідомлено позивача в особі настоятеля Мілова Дениса Юрійовича (протоієрея Діонісія) про припинення дії договору користування в зв'язку з закінчення строку, на який його було укладено, а також про необхідність звільнення нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52 та підписання акту приймання-передачі (повернення з користування) зазначеного майна. Повідомлено, що майно необхідне для власних потреб балансоутримувача з метою розміщення дільниці благоустрою та зберігання благодійної допомоги, отриманої від міжнародних та громадських благодійних організацій. Зобов'язання балансоутримувача за договором припиняються 31 грудня 2023 року. Запропоновано в термін до 31 січня 2024 року включно звільнити нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52 та передати їх балансоутримувачу в стані, в якому вони були передані балансоутримувачем, за актом приймання-передачі з урахуванням нормального зносу. Якщо протягом строку користування користувачем або балансоутримувачем проводились поліпшення майна, то також і з їх урахуванням, а також вільним від майна користувача. Звернуто увагу, що якщо в день закінчення строку дії договору користувач не вивезе все своє майно з нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52 балансоутримувач буде мати право на свій розсуд перемістити майно користувача або його частину з вказаних нежитлових приміщень, не несучи при цьому відповідальності перед користувачем за його втрату або пошкодження, а користувач приймає на себе всі витрати, понесені у зв'язку з таким переміщенням і зберіганням.

26.12.2023 позивач в особі настоятеля протоієрея Діонісія (Мілова) звернувся з листом до начальника Балаклійської міської військової адміністрації Карабанова В.Ю., в якому звернув увагу на пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27.05.2022 №634 та зазначив, що позичкові відносини комунального майна повністю задовольняють потреби місцевих мешканців з релігійних питань та відповідають потребам громади міста Балаклія, який зареєстровано третьою особою за вх. №4867 від 26.12.2023.

04.01.2024 відповідачем надано відповідь на зазначений лист за вихідним №4 та повторно скеровано повідомлення про припинення договору користування, що направлене раніше листом Балаклійської міської військової адміністрації від 22.12.2023 за №04-08/5266 з додатком повідомлення управління від 22.12.2023 №1262.

Позивач звернувся з позовом до Господарського суду Харківської області до відповідача - Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області, в якій позивач просив суд визнати продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади укладений 01 січня 2022 року між Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 34329096) та релігійною організацією "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви".

Рішенням Господарського суду Харківської області від 18.06.2024 у справі №922/256/24 позов задоволено. Визнано продовженим договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади укладений 01 січня 2022 року між Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 34329096) та релігійною організацією "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" (код ЄДРПОУ 25863966) на той самий строк і на тих саме умовах, а саме до 31 грудня 2025 року.

Відповідач доповідною запискою від 18.11.2025 №604 повідомив Балаклійську міську військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області про те, що не має наміру продовжувати дію зазначеного договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб відповідача, а саме для розміщення дільниці благоустрою.

Розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації від 19.11.2025 №2209 про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Ьалаклія, вул. Соборна, 52, зобов'язано:

1) Припинити з 01 січня 2026 року Договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 (далі - Договір) нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, укладений між Управлінням житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (далі - Управління) та Релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви», у зв'язку із закінченням строку, на який було укладено Договір, з метою подальшого використання даних приміщень для власних потреб Управління;

2) Запропонувати Релігійній організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви» в термін до 31 січня 2026 року включно звільнити нежитлові приміщення, зазначені в п.1 цього розпорядження, та передати їх Управлінню житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області в стані, в якому вони були передані Управлінням по Договору, за актом приймання-передачі з урахуванням нормального зносу, а в разі якщо протягом строку користування проводилися поліпшення майна, то також і з їх урахуванням згідно з умовами Договору, а також вільними від майна.

24.11.2025 відповідач надіслав позивачу повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 №613.

У відповідності до вказаного повідомлення, Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської рази Харківської області, код ЄДРПОУ 34329096. (далі Управління або балансоутримувач) повідомляє про закінчення 31 грудня 2025 строку дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м. що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія. вул. Соборна, 52. (далі Договір). Враховуючи те, що зазначений договір укладений без проведення аукціону, Релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви» за три місяці до закінчення строку його дії не подана заява про його продовження, Управління повідомило начальника Балаклійської міської військової адміністрації про те, що не має наміру продовжувати дію Договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб Управління, а саме для розміщення дільниці благоустрою. Зважаючи на те, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області, на території якої розташовані зазначені нежитлові приміщення, перебуває на території можливих бойових дій, дата виникнення можливості бойових дій 11.09.2022, відповідно до ст.ст. 317,319,327 Цивільного кодексу України, на підставі частин 2, 4, 5 статті 18 абзацу третього частини 1 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», абзаців першого та другого пункту 135 постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», абзацу другого п.8.6 Договору, на підставі розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 19.11.2025 №2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146.7 кв.м що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52», дійсним Управління повідомляє Релігійну організацію «Релігійна громада Усиіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви», код ЄДРПОУ 25863966 (далі - користувач), про припинення дії Договору, в зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, а також про необхідність звільнення нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м, що знаходяться за адресою: Харківська обл.. м. Балаклія, вул. Соборна. 52, та підписання акту приймання-передачі (повернення з користування) зазначеного майна. Зобов'язання балансоутримувача за Договором припиняються «31» грудня 2025 року.

Також у повідомленні відповідач запропонував позивачу в термін до 31 січня 2026 року включно звільнити нежитлові приміщення загальною площею 146.7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52 (далі - майно), та передати їх балансоутримувачу в стані, в якому вони були передані балансоутримувачем, за актом приймання-передачі з урахуванням нормального зносу, а в разі якщо протягом строку користування Користувачем або балансоутримувачем проводилися поліпшення майна, то також і з їх урахуванням згідно з умовами Договору, а також вільними від майна користувача. Звернув увагу на те, що якщо в день закінчення зазначеного строку користувач не вивезе все своє майно з нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, балансоутримувач буде мати право на свій розсуд перемістити майно користувача або його частину з вказаних нежитлових приміщень, не несучи при цьому відповідальності перед користувачем за його втрату або пошкодження, а користувач приймає на себе всі витрати, понесені у зв'язку з таким переміщенням і зберіганням.

Разом із вказаним повідомленням відповідач надіслав позивачу копію розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 19.11.2025 №2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52».

29.12.2025 позивач в особі нового настоятеля протоієрея Олександра (Козлова) звернувся з листом до начальника Балаклійської міської військової адміністрації Карабанова В.Ю. (копія направлена і відповідачу), в якому з посиланням на п.5 Постанови КМУ «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 №634 (в чинній редакції) попередив серед іншого, що договори оренди державного та комунального майна, розташованого на визначених територіях, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, строк дїї яких завершується в період воєнного стану, вважаються продовженими до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації та визначається із урахуванням переліку визначених територій, а також що для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.

Вказаним листом позивач попередив, що необхідності укладати додаткову угоду не має, Договір користування є автоматично продовженим на період дії воєнного стану, тим більш, що вказані позичкові відносини комунального майна повністю задовольняють потреби місцевих мешканців з релігійних питань та відповідають потребам громади м. Балаклія. Вказаний лист зареєстрований Балаклійською міською військовою адміністрацією за вхідним №700 від 29.12.2025.

03.02.2026 відповідачу від Балаклійської міської військової адміністрації надійшла відповідь від 02.02.2026 №04-12/777-26, де Балаклійська міська військова адміністрація, зокрема, зазначила, що пунктом 1 Постанови №634 встановлено, що визначеними територіями є території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області є територією можливих бойових дій, дата припинення яких не визначена на теперішній час. На підставі викладеного, пункт 5 Постанови №634 щодо продовження строку дїї договорів комунального майна до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, не розповсюджується на Договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022, оскільки комунальне майно: нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, розташоване на території, що не належить до території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

З таким трактування діючого законодавства позивач не згодний, оскільки спеціальне урізання норми права державною установою у пункті 1 Постанови №634 не означає її реальний смисл та мету державного регулювання. Як стверджує позивач, третя особа при наведенні означеної норми у відповіді на лист позивача просто обрізав норму на половині речення та просто виклав по своєму, що є недопустимим та протиправним. Як п.5 так і п.п.1 Постанови КМУ №634 містять посилання на перелік визначених територій, який і є відсилочною нормою на Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за №376 (далі за текстом - Перелік територій) від 28.02.2025 за №376. Даним Переліком територій передбачено, що м. Балаклія Балаклійської міської територіальної громади є територією можливих бойових дій з 11.09.2022 до теперішнього часу за кодом UА63040010010039074, при чому п. 5 Постанови КМУ №634 не містить посилань на статус територій (активних чи можливих бойових дій) як хоче бачити відповідач та третя особа, а йдеться лише про території (згідно Переліку територій), для яких не визначена дата завершення бойових дій. Таким чином, м. Балаклія є територією можливих бойових дій, для якої дата завершення таких бонових дій не зазначена, що є беззаперечним доказом та безумовною підставою застосування до договорів оренди (правовідносини яких розповсюджуються і на договори користування) державного та комунального майна в даному населеному пункті п.5 Постанови КМУ №634, а тому договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади укладеним між позивачем та відповідачем від 01.01.2022 вважається продовженими до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій. Таким чином, між двома суб'єктами господарювання виникли відносини навколо договірних орендних відносин, однак Управління ЖКГ всупереч нормам діючого законодавства в умовах воєнного стану та за вказівкою керівника військової адміністрації в порушення процедури та порядку розірвання господарських договорів, фактично припинив орендні відносини оформлені договором безоплатного тимчасового користування без жодних спростувань наведених листом позивача норм діючого законодавства виконавчої гілки влади, штучно видумав підставу для прийняття рішення про припинення господарських відносин у вигляді усіченого трактування норми права, чим фактично створив господарський спір про право, а також грубим чином (навіть не питаючи про це городян міста) порушив права віруючих осіб передбачених Основним законом країни - Конституцією України, які багато років задовольняють свої духовні потреби через релігійні обряди в даній церкві.

Позивач і його громада (парафія в особі учасників релігійної громади з числа жителів міста, так і прихожан з прилеглих територій) має бажання щодо продовження строку дії договору користування, про що неодноразово повідомлялось відповідачу, оскільки нежитлова будівля є храмом - релігійною спорудою, яка забезпечує релігійну статутну діяльність позивача (адреса храму визначена органами місцевого самоврядування місцезнаходженням позивача), справляння обрядів, молитовне стояння за мир в Україні, збереження власної культури та майна позивача тощо.

Як стверджує позивач, в силу вищевказаної норми відповідач як представник власника майна не мав права діяти всупереч нормам діючого законодавства та використовувати передбачене право власності на шкоду правам, релігійним свободам та інтересам суспільства в особі парафіян даного храму, яких налічується більше ніж 80 осіб. Договір користування укладався не за бажанням керівника Управління ЖКГ чи особистого рішення керівника Балаклійської міської ради, а згідно з рішенням ХХ сесії Балаклійської міської ради УІІІ скликання від 16.12.2021 №995-УІІІ. Тобто, рішення приймалось представницьким органом територіальної громади міста у вигляді депутатів міської ради шляхом прямого голосування, якому передувало обговорення та узгодження даного питання виконавчим комітетом міської ради. Жодного іншого порядку передачі в оренду чи користування нежитловими приміщеннями територіальної громади не існує, рішення з подібних питань приймаються виключно на сесіях міської ради. Відповідач та третя особа свою відмову від продовження орендних відносин оформлених договором тимчасового безоплатного користування виправдали необхідністю розміщення дільниці благоустрою, однак жодних документів на обґрунтування необхідності розміщення в православному храмі дільниці благоустрою або відсутності інших нежитлових приміщень на території громади для цієї мети не надали, обмежившись лише фіктивними та голослівними посиланнями на це. Позивач зауважує, що жодної іншої норми Закону "Про оренду державного та комунального майна" ним не порушено, а тому підстав для відмови від продовження господарських відносин не має.

Як зазначено вище закінчення строку спірного Договору користування припало на час дії воєнного стану в Україні. Водночас, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, Верховною Радою Законом від 01.04.2022 N2181-ІХ внесено зміни до Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та доповнено пунктом 6-1, яким унормовано, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо: продовження договору оренди, шляхом запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану. На виконання вказаних законодавчих приписів Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану", яка набрала законної сили 01.06.2022. Пункт 5 Постанови КМУ "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" №634 від 27.05.2022 попередив серед іншого, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, а також для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються. 27 травня 2025 року у вказану Постанову КМУ №634 було внесено зміни, зокрема зазначений п.5 викладено в новій реакції: «5. Договори оренди державного та комунального майна, розташованого на визначених територіях, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, строк дії яких завершується в період воєнного стану, вважаються продовженими до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації та визначається із урахуванням переліку визначених територій...». Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 за №309 (із змінами) м. Балаклія Ізюмського району Харківської області є територією можливих бойових дій, строк закінчення яких не визначений на сьогодні. Так, враховуючи умови договору користування, Постановою КМУ №634 від 27.05.2022 встановлено як і раніше автоматичний порядок продовження договору оренди державного та комунального майна з початку введення в Україні воєнного стану (з 24.02.2022).

Позивач зауважує, що судами обох інстанцій (у згаданому раніше спорі між тими ж сторонами у справі №922/256/24) було встановлено факт підставності продовження строку дії договору позички через дію воєнного стану в Україні, а саме вказано: «... договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 є таким, що продовжений на період дії воєнного стану в силу прямої норми закону.» Така норма є імперативною і спеціальною поряд з іншими. Строк дії воєнного стану не скінчився. Воєнний стан не скасовано. Строк закінчення бойових дій на території Балаклійської міської громади не визначений. Тому, договір позички продовжує бути чинним в розумінні як ЦКУ, так і відповідної Постанови КМУ №634, тобто є продовженим на той самий строк і на тих же умовах: щонайменше до 31.12.2027 (а в силу Закону 6 місяців після визначення дати завершення бойових дій).

Як зазначив позивач, Релігійна організація «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської єпархії Української Православної Церкви» (як сторона договору користування), визначивши своїм місцезнаходженням адресу спірної будівлі храму та маючи храм єдиним місцем справляння релігійних обрядів, а також територіальна громада в особі мешканців міста Балаклія та парафія, в особі вірян (як Балаклії, так і прилеглих населених пунктів області), наперед зацікавлені у продовженні позичкових (орендних) відносин, оформлених договором тимчасового безоплатного користування комунальним майном. Оскільки вказані позичкові відносини комунального майна повністю задовольняють потреби місцевих мешканців з релігійних питань та відповідають потребам громади м. Балаклія, а сам позивач забезпечує належне утримання будівлі храму та використовує її виключно для цілей своєї статутної діяльності. Так в переданому в користування нежитловому приміщенні знаходиться церква Успіння Пресвятої Богородиці, наявність якої повністю відповідає меті укладеного Договору користування і жодних зауважень чи офіційних звернень щодо використання переданого майна не за цільовим призначенням за час дії Договору користування до Релігійної організації не надходило. В даному випадку дії відповідача (крім прав позивача) грубо порушують право громадян міста Балаклія на сповідування своєї релігії та проведення богослужінь в спеціально відведеному місці, яким є передане в користування нежитлове приміщення. Отже, договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 є автоматично продовженим на період дії воєнного стану на тих саме умовах і на той саме строк, а тому необхідності укладати додаткову угоду не має.

Однак, як стверджує позивач, відповідач продовжує вдаватись до протиправних дій з розірвання договору користування та виселення позивача, незважаючи на суспільний інтерес та думку багатьох мешканців даного міста.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

За приписами статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з ст.174 Господарського кодексу України (тут і надалі чинного на момент винекнення спірних правовідносин) (далі - ГК України) господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

В частині 1 статті 638 ЦК України зазначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 827 ЦК України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.

До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦК України, якою регулюються відносини найму (оренди) майна.

Статтею 777 ЦК України визначено, що наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.

Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.

Однак, як уже було зазначено судом, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (із змінами), який триває до цього часу.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами), затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами), Указом Президента України від 01.10.2022 №680/2022 "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області" утворена Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області.

Розпорядженням Президента України від 04.10.2022 №229/2022-рп призначено Карабанова Віталія Юрійовича начальником Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області.

Постановою Верховної Ради України від 16.11.2022 №2777-ІХ "Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області повноважень, передбачених частиною 2 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" начальнику Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області надані повноваження Балаклійської міської ради Харківської області, її виконавчого комітету, міського голови.

Відповідно до пункту 2 частини 1 постанови Верховної Ради України від 16.11.2022 №2777-ІХ апарат Балаклійської міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи, комунальні підприємства, установи та організації Балаклійської міської територіальної громади Харківської області підпорядковуються начальнику Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, тобто є представницькими органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи; виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно пунктів 1.2, 1.4 Положення про Управлінням житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (нова редакція), затвердженого рішенням ІІ сесії Балаклійської міської ради Харківської області VІІІ скликання від 17.12.2020 № 32 - VІІІ, Управління є самостійним виконавчим органом Балаклійської міської ради Харківської області; має на своєму балансі об'єкти комунальної власності Балаклійської територіальної громади і забезпечує їх утримання, експлуатацію.

Згідно статті 2, 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно з статтею 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді; управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

За вимогами статті 317, 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном; власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд; має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону; діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до частин 1,2 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" законодавство України про оренду державного та комунального майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим, складається з цього Закону, інших законодавчих актів. Передача в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону.

Пункту 8.1. Договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту підписання акту приймання-передачі майна та діє з дати підписання до 31 грудня 2023 року.

У рішенні Господарського суду Харківської області від 18.06.2024 у справі №922/256/24 встановлено, що погоджений між сторонами строк дії Договору закінчується в період дії воєнного стану в Україні.

Вказаним рішенням Господарського суду Харківської області від 18.06.2024 у справі №922/256/24 визнано продовженим договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади укладений 01 січня 2022 року між Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 34329096) та релігійною організацією "Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви" (код ЄДРПОУ 25863966) на той самий строк і на тих саме умовах, а саме до 31 грудня 2025 року.

Як було встановлено судом, відповідач доповідною запискою від 18.11.2025 №604 повідомив Балаклійську міську військову адміністрацію Ізюмського району Харківської області про те, що не має наміру продовжувати дію зазначеного договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб відповідача, а саме для розміщення дільниці благоустрою.

24.11.2025 відповідач надіслав позивачу повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 №613, яким повідомив про закінчення 31 грудня 2025 строку дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія. вул. Соборна, 52. Враховуючи те, що зазначений договір укладений без проведення аукціону, Релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви» за три місяці до закінчення строку його дії не подана заява про його продовження, Управління повідомило начальника Балаклійської міської військової адміністрації про те, що не має наміру продовжувати дію Договору у зв'язку з тим, що зазначені нежитлові приміщення необхідні для власних потреб Управління, а саме для розміщення дільниці благоустрою. Зважаючи на те, що згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області, на території якої розташовані зазначені нежитлові приміщення, перебуває на території можливих бойових дій, дата виникнення можливості бойових дій 11.09.2022, відповідно до ст.ст.317,319,327 Цивільного кодексу України, на підставі частин 2, 4, 5 статті 18 абзацу третього частини 1 статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», абзаців першого та другого пункту 135 постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», абзацу другого п.8.6 Договору, на підставі розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 19.11.2025 №2209 «Про припинення Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52», дійсним Управління повідомляє Релігійну організацію «Релігійна громада Усиіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви», код ЄДРПОУ 25863966 (далі - користувач), про припинення дії Договору, в зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено, а також про необхідність звільнення нежитлових приміщень загальною площею 146,7 кв.м, що знаходяться за адресою: Харківська обл.. м. Балаклія, вул. Соборна. 52, та підписання акту приймання-передачі (повернення з користування) зазначеного майна. Зобов'язання балансоутримувача за Договором припиняються « 31» грудня 2025 року.

Відтак, у вказаному повідомленні відповідач посилається на наступні обставини:

- договір укладений без проведення аукціону;

- Релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської Єпархії Української Православної Церкви» за три місяці до закінчення строку дії Договору не подана заява про його продовження;

- відповідач не має наміру продовжувати дію Договору у зв'язку з тим, що нежитлові приміщення необхідні для власних потреб Управління, а саме для розміщення дільниці благоустрою;

- м. Балаклія Ізюмського району Харківської області, на території якої розташовані зазначені нежитлові приміщення, перебуває на території можливих бойових дій, дата виникнення можливості бойових дій 11.09.2022. Згідно пояснень відповідача, зазначених у відзиві на позовну заяву, пунктом 1 Постанови №634 встановлено, що визначеними територіями є території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 за № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, м. Балаклія Ізюмського району Харківської області є територією можливих бойових дій, дата припинення яких не визначена на теперішній час. На підставі викладеного, пункт 5 Постанови №634 щодо продовження строку дії договорів комунального майна до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, не розповсюджується на Договір тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади Харківської області від 01.01.2022, оскільки комунальне майно: нежитлові приміщення загальною площею 146,7 кв. м, що знаходяться за адресою: Харківська обл., м. Балаклія, вул. Соборна, 52, розташоване на території, що не належить до території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованої Російською Федерацією території України. Таким чином, строк дії Договору не вважається продовженим до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій (у даному випадку - можливих бойових дій), як вважає позивач.

Так, згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які:

укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше;

укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону;

укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону;

укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.

Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем.

Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування (ч.4 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря.

Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття або погодження представницьким органом самоврядування чи визначеними ним органами, становить 60 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря (ч.5 ст.18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Відповідно до статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято:

у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону;

якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;

якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк;

якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця;

якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;

якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів;

якщо до юридичної особи - орендаря на момент подання ним заяви про продовження договору, поданої орендодавцю відповідно до частини третьої статті 18 цього Закону, застосовано додатковий (нефінансовий) захід кримінально-правового характеру, передбачений пунктом 4 частини першої статті 96-10-1 Кримінального кодексу України.

Водночас у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, Верховною Радою Законом від 01.04.2022 №2181-IX внесено зміни до Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та доповнено пунктом 6-1, яким унормовано, що під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо: продовження договору оренди, шляхом запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану.

На виконання вказаних законодавчих приписів Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 27.05.2022 №634 "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" (надалі - Постанова №634 від 27.05.2022), яка набрала законної сили 01.06.2022.

Пунктом 5 Постанови №634 від 27.05.2022 визначено, що договори оренди державного та комунального майна, розташованого на визначених територіях, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, строк дії яких завершується в період воєнного стану, вважаються продовженими до дати, що настає через шість місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації та визначається із урахуванням переліку визначених територій.

Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та прийняття окремого рішення орендодавця не потребується.

Балансоутримувач може відмовитися від продовження договору оренди, встановленого цим пунктом, за наявності підстав, визначених статтею 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна», про що балансоутримувач повідомляє орендарю та орендодавцю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди.

Відмова балансоутримувача від продовження договору оренди здійснюється за погодженням із уповноваженим органом управління в разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача.

Суд зазначає, що посилання відповідача в повідомленні про припинення дії Договору на укладеність Договору без проведення аукціону та не подання позивачем заява про його продовження за три місяці до закінчення строку дії Договору є безпідставним оскільки суперечить пункту 5 Постанови №634 від 27.05.2022.

Також помилковим є твердження відповідача про те, що пунктом 1 Постанови №634 встановлено, що визначеними територіями є виключно території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій, оскільки означений пункт 1 Постанови №634 не містить визначення "визначених територій".

В свою чергу згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією відносяться:

1) території активних бойових дій, до яких входило м. Балаклія Балаклійської міської територіальної громади Ізюмського району Харківської області з 24.02.2022 по 02.03.2022;

2) території можливих бойових дій, до яких входить м. Балаклія Балаклійської міської територіальної громади Ізюмського району Харківської області з 11.09.2022, дата припинення можливості бойових дій не визначена.

В свою чергу, як уже було зазначено судом, пунктом 5 Постанови №634 від 27.05.2022 визначено, що балансоутримувач може відмовитися від продовження договору оренди, встановленого цим пунктом, за наявності підстав, визначених статтею 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна», про що балансоутримувач повідомляє орендарю та орендодавцю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди. Відмова балансоутримувача від продовження договору оренди здійснюється за погодженням із уповноваженим органом управління в разі, коли відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача.

Статтею 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна» визначено, що рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю.

Наявні в матеріалах справи розпорядження начальника Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області з доповідною запискою відповідача, а також завчасне направлення (не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати закінчення Договору, а саме: 24.11.2025) відповідачем на адресу позивача повідомлення про припинення дії Договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022 з визначенням підстави: для власних потреб, що передбачено статтею 19 Закону України “Про оренду державного та комунального майна», свідчить про припинення дії Договору у відповідності до вимог чинного законодавства.

З огляду на вищезазначене, правові підстави для продовження дії договору тимчасового безоплатного користування майном комунальної власності Балаклійської територіальної громади від 01.01.2022, укладеного між Управлінням житловокомунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області та Релігійною організацією «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці м. Балаклія Ізюмської єпархії Української Православної Церкви», відсутні, оскільки Управлінням житловокомунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради Харківської області скористалося своїм правом, передбаченим пунктом 5 Постанови №634 від 27.05.2022, та відмовилося від продовження означеного Договору. А відтак і підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010).

Питання справедливості розгляду не обов'язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008).

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, з врахуванням приписів ст.129 ГПК України, витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на позивача в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Релігійної організації «Релігійна громада Успіння Пресвятої Богородиці в м.Балаклія Ізюмської єпархії Української православної церкви» до Управління житлово-комунального господарства, транспорту та благоустрою Балаклійської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області, про визнання договору продовженим - відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "08" травня 2026 р.

СуддяТ.О. Пономаренко