ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
22.04.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1345/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Калуської міської ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "КДК+"
про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки в розмірі орендної плати за землю в сумі 457 405 грн 18 коп.
за участю:
Бреславська Марія Миколаївна,
ОСОБА_1
установив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулась Калуська міська рада з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КДК+" про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 в розмірі орендної плати за землю за період з 02.01.2025 до 26.10.2025 в сумі 457 405 грн 18 коп.
Вирішення судом процесуальних питань.
24.11.2026 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 15.12.2025.
15.12.2026 суд враховуючи першу неявку сторін у судове засідання постановив відкласти підготовче засідання на 26.01.2026.
21.01.2026 відповідач подав відзив на позов вх.№ 1032/26.
29.01.2026 позивач подав відповідь на відзив вх.№1608/26.
16.02.2026 суд постановив закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті на 16.03.2026.
12.03.2026 відповідач подав додаткові пояснення у справі вх.№4603/26.
В судовому засіданні 16.03.2026 суд постановив оголосити перерву до 15.04.2026.
03.04.2026 позивач подав додаткові письмові пояснення у справі вх.№6261/26.
15.04.2026 суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та перерву в судовому засіданні до 22.04.2026.
22.04.2026 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач як власник нерухомого майна- нежитлових приміщень, що знаходяться на вул. Промисловій, 25, м.Калуш, Івано-Франківської області в період з 02.01.2025 до 26.10.2025 користувався земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 без правовстановлюючих документів та не сплатив орендну плати за її користування, що стало наслідком безпідставного збереження у себе коштів, які повинні бути сплачені за фактичне користування земельною ділянкою. Відповідно до розрахунку позивача за вказаний період відповідач безпідставно зберіг орендну плату в сумі 457 405 грн 18 коп., яка розрахована виходячи з нормативно-грошової оцінки, згідно з Витягом із технічної документації від 05.09.2025. Позов обґрунтований ст. 1212-1214 ЦК України та ст.206 ЗК України.
У відповіді на відзив Калуська міська рада зазначила, що витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв"язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Відтак витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 05.09.2025 є належним доказом на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки за весь період заявлених позовних вимог.
Щодо вжиття відповідачем заходів для укладення договору оренди земельної ділянки, зазначила, що вказана обставина не спростовує використання земельної ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів. Крім того, вказала, що земельна ділянка сформована 02.01.2025, а відповідач звернувся до Калуської міської ради 04.11.2025.
У письмових поясненнях Калуська міська зазначила, що долучений до матеріалів справи Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05.09.2025 виданий уповноваженим на те органом відповідно до вимог законодавства - ГУ Державного земельного кадастру в Івано-Франківській області, тому твердження відповідача про те, що відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 02.01.2025 можуть і повинні знаходитись в управлінні земельних відносин міської ради є необґрунтованими. Також вказала, що на підтвердження розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 станом на січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2025 року направлявся запит до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо надання інформації про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки за 1 м кв.
Відповідно до листа від 27.03.2026 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській повідомило про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2025 рік становить 15 935 687.98 грн., при цьому вартість нормативної грошової оцінки земельної ділянки розраховується з січня по грудень поточного року, є сталою і незмінною протягом року. Відтак твердження відповідача про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки не є сталою, а динамічною не відповідають дійсності.
Щодо витягу № НВ-9955351062026 від 04.03.2026, на який посилається відповідач, зазначаючи що нормативна грошова оцінка є динамічною, вказала, що такий доказ не є належним, оскільки він не може підтверджувати зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом 2025 року, а лише підтверджує факт щорічного застосування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, оскільки відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Зазначила, що розрахунок суми боргу за користування землею здійснений відповідно до вимог законодавства та просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Позиція відповідача.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов. Вказав, що поданий позов є необґрунтованим та безпідставним, а наведені у позовній заяві твердження позивача такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи.
Зазначив, що при розрахунку суми безпідставно збережених коштів за період з 02.01.2025 до 26.10.2025, Позивач, на підставі ст.288 Податкового кодексу України, взяв за основу нормативну грошову оцінку (15 935 687,98грн.), дата проведення якої є невизначеною. В долученому позивачем Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 від 02.01.2025 в розділі "Нормативна грошова оцінка" та "Дата проведення нормативної грошової оцінки" інформація та відповідні дані відсутні.
Вказав, що предметом судового розгляду у цій справі є фактично стягнення безпідставно збереженого майна у вигляді орендної плати, тому нарахування мають здійснюватися саме на підставі технічної документації (витягу з технічної документації) та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки. Однак позивач не долучив до матеріалів справи Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки чи Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за період заявлених позовних вимог (з 02.01.2025 до 26.10.2025). За відсутності таких документів здійснений позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за період з 02.01.2025 до 26.10.2025 є необгрунтованим.
Також зазначив, що самостійно встановити розмір нормативно грошової оцінки не видається за можливе, оскільки наявні державні програмно-технічні ресурси Державного земельного кадастру (Електронний кабінет "Е-сервіси" Державного земельного кадастру https://land.gov.ua/), який покликаний забезпечувати можливість громадянам отримувати послуги, які надаються органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері земельних відносин, в електронному вигляді з використанням Інтернету, не дає можливості отримати відомості з Державного земельного кадастру щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 станом на дату формування зазначеної земельної ділянки (02.01.2025). такі відомості можуть та повинні знаходитись в управлінні земельних ресурсів позивача, основною функцією і завданням якого є реалізація місцевої політики у сфері земельних відносин, а не пред'явлення безпідставних, незаконних та очевидно завищених позовних вимог.
Відповідач також звернув увагу суду на те, що твердження позивача про те, що відповідач безпідставно набув майно посилаючись на ст.1212 ЦК України та зобов'язаний відшкодувати всі доходи, які він одержав або міг одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави згідно ст.1214 ЦК України є помилковим, оскільки відповідач не набув чи зберіг грошові кошти у вигляді орендної плати за зазначену земельну ділянку без правової підстави, так як розмір орендної плати встановлюється сторонами у відповідному договорі, а вчиняв всі залежні від нього дії для укладення відповідного договору оренди земельної ділянки.
У додаткових поясненнях відповідач зазначив, що підтвердженням того, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 не є сталою, а динамічною слугує отриманий відповідачем Витяг НВ-9955351062026 із технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї ділянки, дата формування витягу 04.03.2026, з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка становить 17 209 258,74грн., тобто за шість місяців зросла на 1,3 млн. грн., відповідно можна допустити, що станом на 02.01.2025 нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки була суттєво меншою ніж 15 935 687,98 грн.
Просив суд в позові відмовити.
Обставини справи. Оцінювання доказів.
Предметом спору є вимога позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав № 350515909 від 16.10.2023, право власності на нерухоме майно - нежитлові приміщення реєстраційний номер 1577441326104, які знаходяться за адресою вул. Промислова, 25, м. Калуш зареєстроване за ТОВ "КДК+" 12.10.2023.
16.10.2024 ТОВ "КДК+" звернулося до Калуської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельних ділянок в оренду для обслуговування під'їзної залізничної колії (КВЦПЗ:11.02).
31.10.2024 Калуська міська рада прийняла рішення №3663 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ТОВ "КДК+".
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру №НВ-7400006432025 від 02.01.2025 сформована земельна ділянка площею 1,3508 га з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069, на якій розташована під'їзна залізнична колія ТОВ "КДК+" та нежитлові приміщення за адресою вул. Промислова, 25, м. Калуш зареєстрована як об"єкт цивільного права в Державному земельному кадастрі. Вид цільового призначення земельної ділянки - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.
04.11.2025 ТОВ "КДК+" звернулося до Калуської міської ради із заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 1,3508 га з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069.
Відтак у період з 02.01.2025 до 26.10.2025 відповідач використовував земельну ділянку площею 1,3508 га з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069, на якій розташована під'їзна залізнична колія ТОВ "КДК+" та нежитлові приміщення за адресою вул. Промислова, 25, м. Калуш без правовстановлюючих документів.
Відповідно до листа фінансового управління Калуської міської ради № 04-12/547 від 06.11.2025 від ТОВ "КДК+" до бюджету Калуської міської територіальної громади за період з 02.01.2025 до 26.10.2025 надійшли кошти за кодом бюджетної класифікації доходів 18010600 "Орендна плата з юридичних осіб".
Згідно з розрахунком позивача розмір безпідставно збережених коштів за період з 02.01.2025 до 26.10.2025 за фактичне використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 2610400000:03:001:0069 становить 457 405 грн 18 коп.
Вказана сума розрахована на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у витязі з із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 05.09.2025 №1971 Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області у розмірі 15935687 грн 98 коп. та ставки орендної плати 3,5 % (згідно з рішенням Калуської міської ради від 29.06.2023 № 2274).
Станом на 18.11.2026 відповідач не здійснив оплати безпідставно збережених коштів, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу (далі - ЗК України) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу.
У разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених ч. 6 цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається (ч. 4 ст. 120 ЗК України).
Частиною 1 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125 ЗК України).
Отже, право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.
Таким чином, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладені у постановах ВП ВС від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 та постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 28.02.2020 у справі № 913/169/18.
Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Плата за землю справляється відповідно до закону. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. "в" ч. 1 ст. 96 ЗК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати. Розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим розміру земельного податку, встановленого для відповідних категорій земельних ділянок на відповідній території, та не може перевищувати 12% нормативно грошової оцінки земельної ділянки (п. 288.5.1-2.88.5.2. ст. 288 ПК України).
Згідно з ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
За змістом п. 1, 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" від 14.01.2015 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань здійснює ведення та адміністрування Державного земельного кадастру.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" дата оцінки земельної ділянки - дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.
Відповідно до рішення Калуської міської ради від 24.06.2021 року № 623 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Калуша", в м.Калуш затверджена нормативна грошова оцінка. Як стверджує позивач нових рішень про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Калуш не приймалось, матеріали справи такого не містять.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який долучений до матеріалів справи сформований 05.09.2025. Період стягнення заявлений у позові з 02.01.2025 до 26.10.2025. Отже, витяг сформований в межах зазначеного періоду та є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки.
Щодо інших аргументів сторін суд зазначає, що вони були досліджені та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Трофимчук проти України" вказав, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін; Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа "Руїс Торіха проти Іспанії").
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).
Висновок суду.
Суд встановив, що відповідач набув право власності на об'єкти, які знаходяться на спірній земельній ділянці; право користування земельною ділянкою не оформив; кошти за користування земельною ділянкою не платив. Відтак відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути їх власнику земельної ділянки.
За таких обставин, вимога позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 457 405 грн 18 коп. обґрунтована та належить до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в сумі 6 861 грн 08 коп., що підтверджується платіжною інструкцією №277 від 13 листопада 2025 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позову , судовий збір в сумі 6 861 грн 08 коп., суд покладає на відповідача.
Керуючись ст. 8,124 Конституції України, статтями 2, 86, 126, 129, 236-238,240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
задовольнити позов Калуської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "КДК+" про стягнення безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки в розмірі орендної плати за землю в сумі 457 405 грн 18 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КДК+", вул. Промислова, буд. 13, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77306 ( код 45205275) на користь Калуської міської ради, вул. Івана Франка, буд. 1, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304, ( код 33578261) безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки в розмірі орендної плати за землю в сумі 457 405 (чотириста п"ятдесят сім тисяч чотириста п"ять) грн 18 коп., а також 6 861 (шість тисяч вісімсот шістдесят одну) грн 08 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, визначені Розділом IV ГПК України.
Повне рішення складено: 08.05.2026.
Суддя Т.В.Максимів