Рішення від 07.05.2026 по справі 466/4020/26

Справа № 466/4020/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова у складі:

головуючого - судді Невойта П.С.,

секретаря с/з Малаковської І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -

встановив:

05 травня 2026 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ - 33286099, звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, чоловічої статі, уродженця м.Донецьк, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк Донецької області, у віці 63 роки.

В обґрунтування заяви зазначила, що 16.01.1988 року заявниця уклала шлюб з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб (повторне) серія НОМЕР_2 , виданий Донецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області 16.01.1988, актовий запис № 40.

З 2015 року разом зі своїм чоловіком ОСОБА_3 вимушені були переїхати до м.Маріуполя Донецької області у зв'язку з бойовими діями в Донецькій області та російською агресією проти України, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1411-28493 від 19.10.2015 року.

Після повномаштабного вторгнення рф на територію України, заявник 24.02.2022 року виїхала на підконтрольну територію України, а її чоловік був примусово евакуйований військовослужбовцями РФ до м.Донецьк, та був невиїзним, т.я. їх молодший син був захисником Маріуполя та потрапив в полон.

ОСОБА_2 хворів тривалий час на серце, однак збирався переїхати до сім'ї. 06.04.2026 року за клопотанням сусідів була вскрита квартира і в ній знаходлося тіло її чоловіка, і тому днем смерті слід вважати цю дату.

Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 було видане окупаційними органами, тому не потрапило до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Крім того, отримати інше свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати оригінал документу встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відтак, заявниця змушена звернутися до суду із даною заявою для отримання свідоцтва про смерть та подальшої реалізації прав, пов'язаних зі смертю її чоловіка.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Львова від 06.05.2026 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку окремого провадження.

Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала подану заяву та повідомила, що інформацію про смерть чоловіка їй надали родичі, які проживають в м.Донецьк та займалися його похованням.

Представник заінтересованої особи Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення розгляду справи повідомлено належним чином, причини неявки суду невідомі.

Повно та всебічно дослідивши зібрані по справі докази, пояснення заявниці, з'ясувавши дійсні обставини, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. (ч.1-4 ст. 77 ЦПК України).

Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Згідно ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Судом встановлено та підтверджено доказами таке.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася у м.Донецьк. 16.01.1988 року ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб (повторне) серія НОМЕР_2 , виданий Донецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області 16.01.1988, актовий запис № 40 після чого їй присвоєно прізвище ОСОБА_6 , копія якого знаходиться в матеріалах справи (арк.спр.12).

З довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1411-28493 від 19.10.2015 року (копія якої є в матеріалах справи) вбачається, що ОСОБА_2 з 19.10.2015 року разом зі своєю дружиною ОСОБА_7 вимушені були переїхати до м.Маріуполя Донецької області у зв'язку з бойовими діями в Донецькій області та російською агресією проти України. Адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 (арк.спр. 11).

24.02.2022 року одразу після повномаштабного вторгнення рф на територію України, ОСОБА_1 виїхала на підконтрольну територію України. З пояснень заявника вбачається, що її чоловік був примусово евакуйований військовослужбовцями рф до м.Донецьк, та був невиїзним, т.я. їх молодший син був захисником Маріуполя та потрапив в полон.

З долучених копій медичних довідок вбачається, що ОСОБА_2 хворів тривалий час на серце (арк.спр.13-16).

06.04.2026 року за присутності сусідів була вскрита квартира АДРЕСА_2 , де віднайдено тіло чоловіка - ОСОБА_2 . Зокрема місце реєстрації померлого зазначено в паспорті громадяниина України. Зазначені обставини з'ясовані з усних пояснень заявниці, а також документів, які були долучені до заяви.

Похованням тіла займався ОСОБА_8 - чоловік сестри покійного.

Встановлення факту смерті на окупованій території необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть та реалізації прав, пов'язаних із смертю її чоловіка.

Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією, визначеною наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» № 309 від 22.12.2022.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.

Проте, у зв'язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів, виданих державними органами на території не підконтрольній Україні, реєстрація смерті неможлива.

Відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо окремих питань застосування Закону України від 04.02.2016 «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території» беруться до уваги під час розгляду даної справи, проте відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

За ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за №719/4940 підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

У відповідності до ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Правил у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.

Зазначене у заяві місце смерті є тимчасово окупованою територією України.

Оскільки смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав, оскільки це необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу, а саме: свідоцтва про смерть згідно вимог чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, а також надати для реєстрації смерті документи, передбачені законодавством України, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що факт смерті підтверджується наданими доказами.

На думку суду, після дослідження обставин справи, викладених позивачем у позовній заяві, обґрунтування позовних вимог знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, такі доводи в частині доведеності вимог є достовірними, обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, та сумніву у суду не викликають.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Відповідно до правил ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до п.21 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Керуючись ст. 13, 76, 81, 82, 83, 89, 95, 247, 259, 263-265, 268, 315, 319, 352, 430 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, чоловічої статі, уродженця м.Донецьк, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , у віці 63 роки в м.Донецьк Донецької області.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення тексту рішення апеляційної скарги.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_4 ,

Заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Код ЄДРПОУ 33286099, 79007, м. Львів, вул. Котлярська, 6.

Повний текст рішення виготовлений 07.05.2026 року.

Суддя П. С. Невойт