Справа № 629/3642/25
Провадження № 6/629/132/26
07.05.2026 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Попова О.Г.,
за участі секретаря судових засідань - Уваренко В.А.,
розглянувшиу відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова Харківської області заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання рішення по справі № 629/3642/25, -
Представник відповідачки - адвокат Остапенко С.Ю. звернулась до суду з заявою, в якій просить про розстрочку виконання рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області по справі № 629/3642/25 строком на 1 рік з дня ухвалення рішення Харківським апеляційним судом. Зазначає, що відповідачка перебуває на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію у майже мінімальному розмірі, інших доходів не має. Виконання рішення одразу і у повному обсязі поставить її та її родину ще у більш скрутне матеріальне становище, що завдасть шкоду членам її сім'ї.
Відповідачка та її представник у судове засідання не з'явились, від представника надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності.
Представника АТ ««Універсалбанк» до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось у зв'язку з неявкою в судове засідання учасників справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 14.10.2025 відмовлено у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Постановою Харківського апеляційного суду від 13.03.2026 скасовано рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 14.10.2025 року, стягнуто з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Універсалбанк» заборгованість за кредитним договором від 27.02.2019 у розмірі 18441,44 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 2213,80 грн.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ч.ч 1, 4 ст. 435 ЦПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 435 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Розстрочка виконання рішення суду - це розподіл виконання рішення на частини, що підлягають виконанню протягом певного періоду часу або через певні періоди часу, що призводять до перенесення строку виконання рішення на пізніші періоди, зокрема, полягає в розподілі належних до сплати сум платежу на певні частини із встановленням конкретного строку для виконання кожної з визначених частин рішення. При розгляді заяв щодо розстрочки виконання рішення суд виходить з міркувань доцільності та об'єктивності необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому; наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки такого відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання такого додаткового строку до повного виконання рішення суду. Надання строку для розстрочки виконання рішення суд не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, розстрочка має бути компромісом між заінтересованими сторонами.
Таким чином, розстрочка виконання рішення суду може бути надана у виняткових випадках, що обумовлюють об'єктивні ускладнення при виконанні судового рішення або наявність яких робить його виконання неможливим.
У своїй заяві про розстрочку виконання рішення суду відповідачка посилалась на тяжке матеріальне становище у зв'язку з отриманням пенсії у майже мінімальному розмірі та відсутністю інших доходів. На підтвердження обставин, викладених у заяві, надано до суду довідку про доходи, відповідно до якої ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності у розмірі 3323 грн., з березня 2026 - 2725 грн.
Перелічені обставини, на думку суду, свідчать про істотне ускладнення для відповідачки виконання рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, а також інтереси позивача щодо належного виконання рішення суду, заява про розстрочку виконання рішення суду підлягає задоволенню.
При цьому суд звертає увагу, що сплата боргу не відстрочується, а лише розстрочується на певний період, що в свою чергу забезпечить реальне виконання рішення суду.
Керуючись ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 259-261, 353-354, 435 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання рішення суду - задовольнити.
Розстрочити ОСОБА_1 виконання постанови Харківського апеляційного суду від 13.03.2026 по справі № 629/3642/25 щодо стягнення заборгованості у розмірі 18441,44 грн. та витрат по сплаті судового збору у розмірі 2213,80 грн. строком на 11 місяців у період з травня 2026 по березень 2027 щомісячними платежами у сумі по 1877 грн. 75 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвали окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку згідно ст.ст. 353, 354, 355 ЦПК України.
Суддя Олексій ПОПОВ