Постанова від 07.05.2026 по справі 385/744/26

Справа №: 385/744/26 Провадження № 3/385/217/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2026 року м. Гайворон

Суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області Венгрин М. В., розглянувши справу, що надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діловода мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 солдата, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 будучи солдатом діловодом мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , якого відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.08.2025 № 714 «Про призначення відповідальних осіб за зберігання, видачу та приймання портативних відеокамер (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних реєстраторів у ІНФОРМАЦІЯ_4 » призначено відповідальною особою ІНФОРМАЦІЯ_3 за відсутності старшого солдата ОСОБА_2 . Перевіркою встановлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_3 наявний журнал обліку видачі та приймання пристроїв в якому відсутні записи про видачу та приймання пристроїв за 17.04.2026, 21.04.2026 та 23.04.2026. При цьому в журналі проведення інструктажу з військовослужбовцями, що залучаються до заходів оповіщення наявні записи про проведення інструктажу, щодо порядку перевірки військово-облікових документів, порядку вручення повісток під час мобілізації маршруту,часу та строків проведення оповіщення.

Таким чином в зв'язку з недбалим ставленням до військової служби та належним виконанням службових обов'язків солдата ОСОБА_1 групі оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 небули видані бодікамери, яка в супереч вимогам Інструкції, п.п.52, 53Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період затвердженого постановою кабінету міністрів України від 16.05.2024 № 560, невідкладного доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 № 4351/уд/5, 17.04.2026 та 23.04.2026 під час виконання своїх службових обов'язків не використовувала технічні засоби, що мають функцію фото і відео фіксації

Посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідальною особою за зберігання, видачу та приймання портативних відеокамер (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних реєстраторів ведення відповідної документації призначено солдатом ОСОБА_1 не збережено інформацію з бодікамер за 17.04.2026 та 23.04.2026.

За викладених обставин солдатом ОСОБА_1 , який будучи відповідальною особою за зберігання, видачу та приймання портативних відеокамер (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних реєстраторів, не збережено інформацію з бодікамери, він недбало поставився до своїх обов'язків, в зв'язку з чим його дії призвели до неможливості здійснення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 належного та об'єктивного контролю за виконанням уповноваженими особами відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 своїх посадових обов'язків під час оповіщення військовозобов'язаних та створення передумов приховування інформації, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав та пояснив, що не зробив записів і журналі, будучи відповідальною особою та в ці дні не всі відеозаписи були зафіксовані та збережені.

Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України,Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022затвердженогоЗаконом України від 24.02.2022 №2102-ІХта відповідно до п.20 ч.1ст.106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»в Україні із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому продовжений і діє на даний час.

Відповідно до вимогЗакону України № 3543 ХІІПро мобілізаційну підготовку та мобілізацію, Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженоїнаказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 532.

Частиною 6 ст.22розділуІV Закону України № 3543 ХІІПро мобілізаційну підготовку та мобілізацію чітко визначено конкретний стандарт, якого необхідно дотримуватись в частині, що стосується використання засобів фото та відеофіксації під час здійснення заходів оповіщення громадян та перевірки їх військово облікових документів, а саме: Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Законом України від 11.04.2024 № 3633-IXПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку встановлено, що під час дії Указу Президента України Про загальну мобілізацію від 24.02.2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про загальну мобілізацію від 03.03.2022 року № 2105-IX вимоги, зазначені у ч. 6 ст. 22 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, щодо здійснення уповноваженими представниками ТЦК та СП фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, застосовуються через три місяці з дня опублікування цьогоЗакону.

Відповідно до невідкладного доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 № 4351/уд/5 визначено з 01.09.2025 забезпечити здійснення оповіщення військовозобов'язаних представниками ТЦК та СП виключно з використанням засобів відеофіксації (нагрудних камер) та дотримання вимог законодавства щодо їх застосування.

Згідно з п. 4, 5 Розділу ІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженоюнаказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 №532, під час здійснення фото- та відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки уповноваженими представниками військово-облікових документів портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях або іншим способом, який забезпечує відеозйомку. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, уповноважені представники можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення. Включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Відповідно до вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.172-15 КУпАП, що підтверджується: протоколом про військове адміністративне правопорушення ОДК № 96 від 29 квітня 2026, у якому містяться письмові пояснення порушника; копією військового квитка серії НОМЕР_2 ; доповіддю про перевірку, копіями витягів з наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 за період від 16.04.2026 по 27.04.2026 про створення груп оповіщення; копією витягу з наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про призначення ОСОБА_1 відповідальною особою за зберігання, видачу та приймання портативних відеокамер (нагрудних камер), карт пам'яті, обліку, зберігання та видачі інформації, отриманої з портативних відеокамер (нагрудних камер) та ведення відповідної документації, у відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 копією журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті згідно якого 17.04.2026 та 23.04.2026 та про видачу таких в журналі відсутні записи про видачу бодікамер, копією журналу проведення інструктажу з військовослужбовцями що залучаються до оповіщення згідно якого 17.04.2026 та 23.04.2026 військовослужбовці відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 залучаються до оповіщення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копією витягу із наказу начальника відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 №213 від 01.08.2026

Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимогст. 245 КУпАПзавданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зст. 252 КУпАПсуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 280 КУпАПпередбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Частиною 1статті 172-15 КУпАПпередбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частиною 2статті 172-15 КУпАПпередбачено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно дост. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Безпосереднім об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 172-15 КУпАП, є встановлений порядок службової діяльності у сфері реалізації військовими службовими особами своїх прав і виконання обов'язків.

З об'єктивної сторони це правопорушення характеризується суспільно небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, суспільно небезпечними наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв'язком між вказаними бездіяльністю і наслідками.

Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування, через недбале чи несумлінне ставлення до них.

Невиконання службових обов'язків полягає у невиконання дій, які входять до службових обов'язків.

Неналежне виконання службових обов'язків полягає в нечіткому, формальному або неповному здійсненні обов'язків.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом МО України № 532 від 06 серпня 2024 року наказом керівника ТЦК та СП призначається відповідальна особа з числа посадових осіб ТЦК та СП (далі - відповідальна особа), яка забезпечує: 1) зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів; 2) зберігання, видачу та приймання карт пам'яті; 3) неможливість зміни системної дати та часу; 4) облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів; 5) належне ведення відповідної документації.

Відповідно до п. 5 Розділу ІІ Інструкції, включення портативного відеореєстратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Відповідно до п. 9 Розділу IV Інструкції, для здійснення моніторингу виконання обов'язків уповноваженими представниками під час виконання заходів оповіщення, перевірки військово-облікових документів керівник ТЦК та СП не рідше одного разу на тиждень вибірково проводить онлайн-перегляд матеріалів фото- і відеозаписів з портативних відеореєстраторів на предмет дотримання вимог цієї Інструкції.

На переконання суду, надані докази є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 172-15 КУпАП, доведена у повному обсязі.

Відповідно достатті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).

Частиною 2статті 33 КУпАП Українивстановлено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Враховуючи докази по справі, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 2ст. 172-15 КУпАП.

Щодо наявності пом'якшуючих відповідальність обставин, то такими на думку суду, є щире розкаяння.

Обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.

У зв'язку з накладення адміністративного стягнення, згідно ст. 4, 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП й накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження та підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.

Суддя : /підпис/ М. В. ВЕНГРИН

Згідно з оригіналом

Суддя Гайворонського

районного суду М.В. Венгрин

Дата документа 07.05.2026