07 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/6658/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення відповідача, викладене у формі протоколу від 05.12.2024 №524, щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу з 02.03.2024, з урахуванням додаткової вислуги років, зазначених в розрахунку вислуги років №10109, в розмірі 70% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області є протиправними і такими, що порушують права з позивача.
Суд ухвалою від 19.06.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов.
Відповідачем у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому просив у задоволенні вимог відмовити. Зазначив, що права на пенсію за вислугу років за новою посадою урахуванням календарної вислуги років позивач не має.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Головним управління Пенсійного фонду України, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ОСОБА_1 , з 25.12.2004 була призначена пенсія за вислугою років, в розміру 56% грошового забезпечення. Станом на день звільнення з військової служби позивач мав 22 роки календарної вислуги років.
Згідно довідки від 26.03.2025 №387, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковник у відставці ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу з 05.08.1982 по 14.12.2004. Призваний на військову службу по мобілізації з 24.02.2022 по 01.03.2024 року, та з 24.02.2022 по 30.03.2022 та з 02.07.2022 по 31.12.2022 брав безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2024 №61 ОСОБА_2 , було звільнено з військової служби у відставку з виключенням із військового обліку (за станом здоров'я) та виключено зі списків частини з 01.03.2024.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , як уповноважений орган, направив на адресу Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівський області розрахунок №10109 вислуги років військовослужбовця на пенсію підполковника ОСОБА_3 , відповідно до якого станом на день звільнення з військової служби, призваного по мобілізації, його вислуга років складала загальна 25 років 07 місяців, 08 днів, в тому числі вислуга років після призову за мобілізацією календарна 02 року та 07 днів пільгова 01 рік 02 місяця 12 днів, всього для до зарахування обчислення розміру пенсії 03 повних роки.
В квітні 2025 року, позивач, звернувся з запитом на інформацію, в якому просив надати інформацію, щодо перерахунку пенсії позивачеві, на підставі документів про зміну розміру вислуги років, наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Листом Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівський області від 07.05.2025 №5595-5457/4002/8-2500/24, ОСОБА_4 , було повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії не має та додано копію витягу з протоколу від 05.12.2024 №525 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років.
Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є, зокрема. Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262).
Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Зазначений у частині 3 цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-ХП порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі за текстом - Порядок №393) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту (абз.2 п.1 Порядку).
Разом з тим пунктом 3 Постанови №393 передбачено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зараховується на пільгових умовах, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХП зі змінами» по лінії МО України з 25.12.2004, що вбачається з протоколу призначення пенсії позивачу за пенсійною справою ФЧ№53070.
Із зазначеного протоколу також убачається, що основний розмір пенсії позивача обрахований з 56% сум грошового забезпечення, вислуга років становила 22.
При цьому, згідно довідки від 26.03.2025 №387, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковник у відставці ОСОБА_1 проходив військову службу з 05.08.1982 по 14.12.2004. Призваний на військову службу по мобілізації з 24.02.2022 по 01.03.2024, та з 24.02.2022 по 30.03.2022 та з 02.07.2022 по 31.12.2022 брав безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХП, яка визначає розміри пенсій за вислугу років, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України ''Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони, Державному бюро розслідувань та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 01.03.2024 року №61 ОСОБА_2 , було звільнено з військової служби у відставку з виключенням із військового обліку (за станом здоров'я) та виключено зі списків частини з 01.03.2024 року.
З наведеного слідує, що позивач станом на день повторного звільнення з військової служби набув право на обчислення розміру пенсії за вислугу року в розміру 70% грошового забезпечення, а саме:
- 56 % пенсія яка призначена станом на 25.12.2004%
- 9% за три роки вислуги набуті під час повторного призову служби та безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
- 5% за звільнення з військової служби у відставку з виключенням із військового обліку (за станом здоров'я).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХП, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону №2262-ХІІ, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.
Вказана позиція повністю узгоджується з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 29.01.2025 у справі №580/460/24.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязів.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, викладене у формі протоколу від 05.12.2024 №524 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 02.03.2024, з урахуванням додаткової вислуги років, зазначених в розрахунку вислуги років №10109, в розмірі 70% грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення суду складено 07.05.2026.
Суддя Л.О. Житняк