07 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/9490/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Падій В. В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
-визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації - протиправними;
-постанову (висновок) військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесену стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - визнати протиправною та скасувати;
-зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військової служби.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 08.09.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами; витребувано у відповідачів копії усіх наявних документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином.
Відповідачі у встановлений судом строк відзив на позов та копії усіх наявних документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином не надали та не повідомили суд про неможливість подання таких документів.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 пояснень щодо позову не подав.
Ухвалою суду від 03.12.2025 повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 постанови від 02.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби; витребувану інформацію суд просив надати в строк до 12 грудня 2025 року.
Ухвалою суду від 23.12.2025 стягнуто з керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 штраф в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 40 коп. в дохід Державного бюджету України.
Ухвалою суду від 26.12.2025 залучено до участі у справі №620/9490/25 в якості співвідповідача Військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ).
Ухвалою суду від 16.02.2026 повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 постанови від 02.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби.
На виконання вимог ухвали суду від 16.02.2026 ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомив, що позивач проходив ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_2 та у нього відсутні будь-які медичні документи позивача.
Ухвалою суду від 04.03.2026 залучено до участі у справі №620/9490/25 в якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ); встановлено ІНФОРМАЦІЯ_2 для подання відзиву на позов, який повинен бути складений та поданий за правилами, встановленими статтею 162 КАС України, або заяви про визнання позову - 5-денний строк з дня вручення даної ухвали; витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 копії усіх наявних документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином, зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 постанови від 02.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби.
Військовою частиною НОМЕР_2 поданий відзив на позов, в якому заявила, що не визнає позов повністю з наступних підстав. Розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України від 30.08.2025 №300/ПУ/3583/П/дск солдата ОСОБА_1 , курсанта навчального батальйону Військової частини НОМЕР_1 призначено в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 . 06.09.2025 по прибуттю у Військову частину НОМЕР_2 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_2 , в розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 та поставлено на всі види забезпечення, про що виданий наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 06.09.2025 №251. Відповідно до підпункту 23.1.2 пункту 23 наказу командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 22.10.2025 №297 вважається таким, що вибув на стаціонарне лікування до Військової частини НОМЕР_5 , АДРЕСА_3 , 15.09.2025 солдат ОСОБА_1 , у розпорядженні командира Військової частини НОМЕР_2 . Відповідно до пункту 8 наказу командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 27.10.2025 №302 солдат ОСОБА_1 , який перебуває в розпорядженні командира Військової частини НОМЕР_2 , вважається таким, що самовільно залишив Військову частину НОМЕР_2 , з 26.10.2025, призупинено виплату грошового забезпечення. 10.11.2025 Військова частина НОМЕР_2 направила за вих. №1/16254 від 10.11.2025 на адресу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтава Повідомленням про виявлення ознак вчинення військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_2 солдатом ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України. Станом на день подання відзиву на позовну заяву позивач не повернувся на військову службу, ні у військову частину НОМЕР_2 , ні в іншу частину Збройних Сил України, та відповідно є військовослужбовцем проти якого розпочато кримінальне провадження згідно Єдиного реєстру досудових розслідувань зі частино 5 статтею 407 Кримінального кодексу України.
Ухвалою суду від 26.03.2026 повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 копії усіх наявних документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином, зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією постанови, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби.
Ухвалою суду від 09.04.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_7 копії усіх наявних документів, що стосуються предмету позову, засвідчені належним чином, зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією постанови, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби.
На виконання вищезазначеної ухвали суду ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомлено суд, що за інформацією від ІНФОРМАЦІЯ_2 було повідомлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 дійсно проходив ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 02.07.2025, при цьому всі медичні документи після проходження ВЛК були передані до ІНФОРМАЦІЯ_10 .Ухвалою суду від 22.04.2026 повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема, але не виключно, матеріали проходження ВЛК ОСОБА_1 , включаючи медичну документацію, яка стала підставою для винесення військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 постанови від 02.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було визнано придатним до військової служби.
На виконання ухвали суду від 22.04.2026 ІНФОРМАЦІЯ_5 подав суду картку обстеження та медичного огляду №2025-0702-1700 від 02.07.2025 та довідку ВЛК №2025-0702-1700 від 02.07.2025.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що згідно направлення ІНФОРМАЦІЯ_11 від 02.07.2025 №4280451 ОСОБА_1 направляється на ВЛК, яка відбудеться на базі закладу охорони здоров'я КНП «КДЦ» Святошинського району м. Києва для визначення придатності до військової служби (а.с.107).
Згідно довідки військово-лікарської комісії №2025-0702-1700 від 02.07.2025 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , проведено медичний огляд «ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 » 02.07.2025. Опис діагнозу: двобічний гонартроз І-ІІ ст. А16 Опис діагнозу ЗЗТБ. На підставі статті 61в, 46в графи ІІ розкладу хвороб - придатний до військової служби (а.с. 108).
З витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 07.07.2025 №198 слідує, що ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , призначено на посаду «курсант» навчального взводу навчальної роти НОМЕР_6 навчального батальйону школи індивідуальної підготовки та на всі види забезпечення (а.с.80).
Згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.09.2025 №260 ОСОБА_1 з 05.09.2025 увільнено від займаної посади, виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та зарахований у розпорядження командира Військової частини НОМЕР_2 (а.с.78).
Наказом Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 06.09.2025 №251 ОСОБА_1 зараховано з 06.09.2025 до списків особового складу військової частини та на всі види забезпечення (а. 125 на звороті).
Згідно наказу Військової частини НОМЕР_2 від 05.11.2025 4224-од ОСОБА_1 вважається таким, що самовільно залишив військову частину з 26.10.2025, оскільки вчасно не повернувся з лікувального закладу ( а.с. 130 на звороті).
10.11.2025 Військова частина НОМЕР_2 направила до ТУ ДБР, розташованого у м. Полтава повідомлення про виявлення ознак вчинення солдатом ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України (а.с. 130 на звороті).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, який побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Вчинення ж державним органом чи органом місцевого самоврядування, їх посадовою особою дій у межах компетенції, але не передбаченим способом, у не передбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє дотепер.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232-ХІІ, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Визначення військової служби міститься у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ та означає, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
На підставі частини другої цієї статті проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
За змістом частини четвертої вказаної статті порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 3 Закону № 2232-XII визначено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За приписами частини першої статті 4 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Зі змісту положень статті 23 Закону №3543-XII вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.
Частина п'ята статті 22 Закону №3543-XII передбачає, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України та який визначає, зокрема, організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України за № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 .11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Питання медичного огляду регулюється розділом ІІ Положення № 402.
Пункт 1.1. Розділу ІІ Положення №402 передбачає, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності, зокрема, до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП. ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди (пункт 3.1. Розділу ІІ Положення №402).
Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду (пункт 3.8. Розділу ІІ Положення №402).
Отже призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Згідно із положеннями підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (абз. 15 п.п. 2.3.4 п. 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402).
Відповідно до п. 2.4.4 п. 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. (абз. 5 п.п. 2.4.5 п. 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10 глави 2 розділу І Положення № 402).
Відповідно до п.п. 2.8.1, 2.8.2, 2.8.3, 2.8.4 п. 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.
Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.
ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.
У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК (п.п. 2.8.5 п. 2.8глави 2 розділу І Положення № 402).
За змістом п.п. 3.3 глави 3 розділу І Положення №402 Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_13 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
Відповідно до п.п. 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
З аналізу наведених вище норм Положення № 402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, а також осіб, раніше визнаних непридатними до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, крім інших, ВЛК ТЦК та СП.
Суд зауважує, що у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Як слідує з позовної заяви, позивач стверджує, що він формально пройшов ВЛК, зокрема, не було взято до уваги, що він має третю групу інвалідності, у зв'язку з чим його було звільнено у запас.
Проте в матеріалах справи міститься картка обстеження та медичного огляду позивача, який призивається на військову службу під час мобілізації від 02.07.2025, з якої слідує, що останній оглядався лікарями, та довідка військово-лікарської комісії №2025-0702-1700 від 02.07.2025, з якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проведено медичний огляд «ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_14 » 02.07.2025. Опис діагнозу: двобічний гонартроз І-ІІ ст. А16 Опис діагнозу ЗЗТБ. На підставі статті 61в, 46в графи ІІ розкладу хвороб - придатний до військової служби.
При цьому як вбачається з матеріалів справи, позивач зі скаргою на протиправність дій/бездіяльності членів військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_14 при проведенні медичного огляду, а також скаргою на постанову, оформлену довідкою військово-лікарської комісії №2025-0702-1700 від 02.07.2025 ані до ВЛК регіону, ані до ЦВЛК, з проханням провести повторний медичний огляд із дотриманням вимог Положення № 402, не звертався, тобто позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.
В будь-якому випадку, доказів протилежного позивач (представник позивача) суду не надали.
Суд зауважує, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача, врахування тих чи інших медичних документів при формуванні висновку та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Відповідна позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.
Беручи до уваги те, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402, при проведенні медичного огляду особи належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК не приймали, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, а тому даний факт не може бути підставою для визнання дій ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та постанову (висновок) військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесену стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 протиправними.
Позовна вимога про зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з військової служби також не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від першої позовної вимоги, в задоволенні якої судом відмовлено.
Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Інші доводи учасників справи висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши фактичні обставини справи, що лежать в основі спору по даній справі, суд дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на всі аргументи учасників справи, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Отже враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки в позові відмовлено повністю.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ; адреса фактичного перебування: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_6 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_8 ).
Відповідач: Військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_6 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_9 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 );
Відповідач: Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ).
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_7 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_10 ).
Суддя В.В. Падій