05 травня 2026 року справа № 580/2408/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів,
До суду з позовною заявою звернулося Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) в якій просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) податковий борг в сумі 101586,40 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що відповідач порушив вимоги Податкового кодексу України внаслідок чого має непогашений податковий борг перед бюджетом. Станом на день звернення до суду вказана заборгованість добровільно непогашена, а тому є необхідність її стягнення в судовому порядку.
17.03.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 17.03.2026 відповідач отримав 17.03.2026, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Відзив на позов у встановлений судом строк відповідач до суду не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
ОСОБА_1 зареєстрований, як фізична особа - підприємець 24.10.2006, РНОКПП НОМЕР_1 .
З матеріалів справи вбачається, що податковий борг ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом виник у сумі 101586,40 грн, з наступних податків:
з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), що виник на підставі:
- акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/ НОМЕР_1 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 №0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 27050,12 грн. (з урахуванням сплати 2170,00 грн, недоїмка становить 24880,12 грн);
- акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/ НОМЕР_1 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 № 0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 73476,62 грн;
- акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/ НОМЕР_1 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 № 0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 1800,01 грн;
- податкової декларації від 19.09.2025 № 9287322410 по строку сплати 30.09.2025 на суму 600,00 грн;
- податкової декларації від 19.01.2026 № 9433157327 по строку сплати 30.01.2026 на суму 770,00 грн.
Пеня, нарахована згідно ст. 129 ПК України, становить 59,65 грн.
Контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми «Ф» №0011507-1302-2300 від 25.11.2025, відповідно до якої станом на 21.11.2025 сума податкового боргу за відповідачем складала 101532,25 грн.
Станом на день звернення до суду, як і на час ухвалення цього рішення вказана заборгованість є непогашеною.
У зв'язку з несплатою відповідачем податкової заборгованості в сумі 101586,40 грн, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Підпунктами 16.1.2, 16.1.3, 16.1.4 п. 16.3 ст. 16 Податкового кодексу України (далі-ПК України) встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України, передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно із п. 59.4 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що контролюючим органом відповідно до ст. 59 ПК України, сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ф» №0011507-1302-2300 від 25.11.2025 на суму 101532,25 грн.
Вимогу відповідачу направлено за адресою: АДРЕСА_2 . Однак, її не вручено відповідачу з відміткою поштового відділення про причини невручення.
Також, на адресу відповідача контролюючим органом надсилалися акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/3035222676 (відповідач отримав 24.10.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 0600050660963) та податкове повідомлення-рішення від 13.11.2023 №0106782407 (відповідач отримав 14.12.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0600060648864).
Відповідно до інтегрованої картки платника податків та розрахунку заборгованості по платежах за відповідачем рахується непогашений податковий борг у сумі 101586,40 грн з податку на додану вартість, що виник на підставі акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/3035222676 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 №0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 27050,12 грн. (з урахуванням сплати 2170,00 грн, недоїмка становить 24880,12 грн), акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/3035222676 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 № 0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 73476,62 грн, акту про результати перевірки від 04.10.2023 №10011/23-00-24-07-21/3035222676 та податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 № 0106782407 по строку сплати 08.09.2025 на суму 1800,01 грн, податкової декларації від 19.09.2025 № 9287322410 по строку сплати 30.09.2025 на суму 600,00 грн, податкової декларації від 19.01.2026 № 9433157327 по строку сплати 30.01.2026 на суму 770,00 грн. Пеня, нарахована згідно ст. 129 ПК України, становить 59,65 грн.
Згідно із п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1. ст. 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.4 ст. 95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Податковий борг відповідач добровільно не сплатив.
Водночас, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 у справі №580/2349/24 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.11.2023 №0106782407 - відмовлено.
Відтак, вказана заборгованість у сумі 101586,40 грн підлягає стягненню в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Клопотання стягнути вказані кошти на рахунки позивача за зазначеними ним реквізитами, не підлягає задоволенню у зв'язку з відсутністю належних, допустимих та достовірних доказів належності таких реквізитів позивачу.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, відшкодування витрат, понесених позивачем зі сплати судового збору, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663) податковий борг в сумі 101586 (сто одну тисячу п'ятсот вісімдесят шість) грн. 40 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР