07 травня 2026 року справа № 340/7188/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до військово-медичного клінічного центру Південного регіону (далі - Центр) про визнання протиправною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідача про визнання протиправною бездіяльності стосовно обчислення усіх видів грошового забезпечення з 29 січня по 17 червня 2020 року з урахуванням обчислення посадового окладу і окладу за військове звання на підставі розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року.
Водночас просить суд зобов'язати Центр перерахувати усі види грошового забезпечення і виплатити додаткові кошти.
Стверджує, що з 29 січня 2020 року грошове забезпечення військовослужбовців збільшили, оскільки рішенням суду скасовано припис нормативно-правового акту Уряду України, котрий обмежував розмір нарахування і виплати посадового окладу й окладу за військове звання.
Зазначив, що, обчислюючи розмір складових грошового забезпечення військовослужбовців, держава мала керуватися прожитковим мінімумом для працездатних осіб, який встановлено на 01 січня 2020 року.
Відповідач заперечив стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.33-36).
Зазначив, що упродовж 2020 року грошове забезпечення військовослужбовців не збільшили, тому відсутні підстави його перерахунку.
27 жовтня 2025 року суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П. відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.27-28).
19 грудня 2025 року суддя Брегей Р.І. прийняв справу до провадження (а.с.47-48).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, ОСОБА_1 з 14 вересня 2016 року по 17 червня 2020 року проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 , що була сформована і функціонує при Центрі (а.с.1-12).
Центр виплачував позивачу грошове забезпечення.
Грошове забезпечення обчислювали на підставі постанови Уряду України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова).
Обчислюючи суми посадового окладу і окладу за військове звання, відповідач керувався розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлено на 01 січня 2018 року (1762 грн) (а.с.33-36).
З урахуванням величини посадового окладу і окладу за військове звання визначають суми надбавок, премії, допомог.
Позов подано до суду 21 жовтня 2025 року (а.с.26).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Стосовно дотримання строку звернення до суду.
Так, за правовим висновком Верховного Суду у постанові від 21 березня 2025 року у справі №460/21394/23 не поширюється строк звернення до суду стосовно розгляду вимог про виплату заробітної плати, різновидом якої є грошове забезпечення, право на яку (яке) набуто до 19 липня 2022 року.
Стосовно вимоги про нарахування і виплату посадового окладу і окладу за військове звання та перерахунку грошового забезпечення.
Так, Постанова почала діяти з 01 березня 2018 року.
Приписами пункту 4 Постанови встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Приписами пункту 3 розділу 2 Прикінцеві і перехідні положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року (далі - Закон) визначено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Закон набрав чинності 01 січня 2017 року і така редакція діяла до 01 березня 2018 року.
Розуміючи невідповідність (розрахунок робився з урахуванням мінімальної заробітної плати) припису пункту 4 Постанови нормі Закону, Уряд України привів підзаконний акт у відповідність до закону.
Так, приписами пункту 6 постанови Уряду України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова 2) внесли зміни до припису пункту 4 Постанови:
«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Постанова 2 набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Отже, Постанова 2 набрала чинності до введення в дію Постанови.
Таким чином перша діюча редакція припису пункту 4 Постанови (з 01 березня 2018 року) така:
«Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
29 січня 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв постанову у справі №826/6453/18 за позовом пенсіонера, який отримує пенсію на підставі Закону.
Суд визнав протиправним і скасував припис пункту 6 Постанови 2.
Рішення апеляційного суду не відновлює дію припису пункту 4 Постанови в першій редакції.
Припис пункту 4 Постанови в першій редакції, який прийнято 30 серпня 2017 року, ніколи не діяв.
Тому неможливо відновити дію того, що не почало діяти.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що з 29 січня 2020 року Постанова не містила пункту 4.
Постає запитання: як обчислювати розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у 2020 році?
З урахуванням другої редакції припису пункту 4 Постанови, яка застосована державою, при обчисленні враховується величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на початок року.
Виникає наступне питання: величина якого року, оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб змінюється?
Преамбулою Закону України «Про державні соціальні стандарти і соціальні гарантії» (далі - Закон 2) встановлено, що цей Закон визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій.
Приписами частини 1 статті 6 Закону 2 визначено, що базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти.
Отже, прожитковий мінімум встановлюється виключно законом на певний час.
Таким законом є закон про Державний бюджет на поточний рік.
Приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон 3) встановлено, що у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2189 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Підсумовуючи, суд зробив висновок, що втрата чинності приписом пункту 4 Постанови змушувала відповідача застосувати до спірних правовідносин сукупність приписів частини 1 статті 6 Закону 2 і частини 1 статті 7 Закону 3.
З урахуванням сукупності норм права розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму у сумі 2102 грн на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Тому у відповідача виник обов'язок нарахувати усі види грошового забезпечення з 29 січня по 17 червня 2020 року, враховуючи величину прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 2102 грн.
Центр не вчинив таких дій, чим допустив протиправну бездіяльність.
Отже, позов належить задовільнити.
Сторони не понесли судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправною бездіяльність військово-медичного клінічного центру Південного регіону стосовно нарахування і виплати усіх видів грошового забезпечення ОСОБА_1 з 29 січня по 17 червня 2020 року з урахуванням, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму у сумі 2102 грн на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Зобов'язати військово-медичний клінічний центр Південного регіону (код 08199969; вул.Пироговська,2 м.Одеса) перерахувати усі види грошового забезпечення ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) і виплатити додаткові кошти з 29 січня по 17 червня 2020 року, врахувавши, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму у сумі 2102 грн на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ