07 травня 2026 рокуСправа № 280/3340/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Запорізької міської ради про скасування рішення,
14 квітня 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.10.2025 за №738/7 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: вул. Чарівна, 58 (на підставі акту обстеження території від 12.11.2024 №0296).
Ухвалою суду від 20.04.2026 відкрито спрощене провадження по справі.
05.05.2026 від представника позивача до суду надійшла заява про забезпечення позову, в якій заявник просить суд заборонити Департаменту муніципального управління Запорізької міської ради (ідентифікаційний код 44921382), Районній адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району (код ЄДРПОУ 37573513), Комунальному підприємству «Муніципальна варта» Запорізької міської ради (ідентифікаційний код 45091166) та іншим особам, установам та підприємствам, вчиняти дії щодо реалізації рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.10.2025 року за №738/7 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: вул.Чарівна, 58 (на підставі акту обстеження території від 12.11.2024 року №0296) шляхом демонтажу об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером № 2428753223000, торговий павільйон літ.А10, розташованого за адресою : Запорізька обл., м. Запоріжжя, вулиця Чарівна, будинок 58, що на праві приватної власності належить ОСОБА_1 до набрання законної сили рішенням суду по даній справі.
В обґрунтування заяви зазначено, що зі змісту акту обстеження території від 12.11.2024 року №0296 встановлено, що старшим інспектором відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради Ревенко О.С. та старшим інспектором відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради Бондарєвим В.М., на підставі наказу начальника КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради від 30.10.2024 № 97-ОД здійснена перевірка стану благоустрою території за адресою: м.Запоріжжя, вул. Чарівна, 58, про що складено акт обстеження території від 12.11.2024 року № 0296 (далі акт обстеження території). За висновками даного акту виявлено факт розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності. Згідно інформації Департаменту управління активами за зазначеною адресою договори оренди не обліковуються, рішень не приймалось. Згідно інформації Департаменту архітектури та містобудування ЗМР за зазначеною адресою паспорт прив'язки не зареєстровано, інформація щодо дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності - відсутня. Представник позивача зазначає, що за текстом зазначеного рішення Позивачу відомо, що виявлені порушення мають бути усунені шляхом демонтажу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, яка розміщена без відповідних дозвільних документів, на об'єкті благоустрою м.Запоріжжя за адресою: вул.Чарівна, 58. Разом із тим, у відповідності до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №269609580 від 09.08.2021 року, об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером №2428753223000, торговий павільйон, об'єкт житлової нерухомості: Ні, загальною площею 16.7 кв.м, Опис: Торговий павільйон літ.А10, Адреса: АДРЕСА_1 , на праві приватної власності належить ОСОБА_1 . Позивач зазначає, що після звернення із позовною заявою, на зовнішній стороні вхідних дверей приміщення торгового павільйону літ.А10 за адресою : АДРЕСА_1 , Позивачем виявлене повторне повідомлення про демонтаж «тимчасової споруди» із зазначенням відомостей, про примусовий демонтаж без звільнення від майна після 06.04.2026. З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити заяву про забезпечення позову.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Згідно із ч.2 ст.150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Розглянувши подану заяву про забезпечення адміністративного позову, зважаючи на фактичні обставини справи, виходячи з пов'язаності обраних заходів забезпечення позову з його предметом, співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідності виду забезпечення позову позовним вимогам, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування заходів забезпечення адміністративного позову у спосіб, який вказує позивач, оскільки на час вирішення клопотання позивачем не надано до суду обґрунтованих доводів щодо необхідності вжиття заходів забезпечення позову, що не дає можливості встановити існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або дійти висновку, що захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Інших обставин, які б свідчили про те, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або невжиття заходів забезпечення позову може в майбутньому спричинити порушення прав та інтересів позивача, або призвести до виникнення складнощів у їх відновленні, позивачем не наведено та судом не встановлено, відповідних доказів до матеріалів справи позивачем не надано.
Суд зазначає, що акт обстеження території №0296 складено 12.11.2024, спірне рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради датовано 07.10.2025.
Суд звертає увагу на те, що станом на 07.05.2026, тобто протягом 7ми місяців від дня прийняття рішення Виконавчого комітету, відсутні докази на підтвердження того, що відповідачем вживаються будь-які заходи щодо примусового демонтажу об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 , що на праві приватної власності належить ОСОБА_1 , крім розміщення оголошень на об'єкті, якими позивачу запропоновано у добровільному порядку прибрати споруду.
Також, з огляду на обставини справи, суд дійшов висновку, що на даний час відсутні обставини, які підтверджують, що відновлення прав та законних інтересів позивача буде неможливе без вжиття заходів забезпечення позову, або що для відновлення таких прав доведеться докласти значних зусиль.
Суд зазначає, що у разі якщо буде встановлено факт безпідставного демонтажу споруди, позивач не позбавлений права вимагати повернення за рахунок відповідача належного йому майна на попереднє місце розташування або компенсації вартості такого майна, у разі якщо його повернення є неможливим.
Крім того, суд зазначає, що задоволення вимог заяви про забезпечення позову шляхом про який просить позивач фактично призведе до вирішення позовних вимог до ухвалення рішення суду по суті спору, що не відповідає завданням інституту забезпечення позову.
Посилання представника позивача на судові рішення у справі №280/7698/25, суд відхиляє, оскільки по-перше, висновки рішень судів першої та апеляційної інстанції не є обов'язковими для врахування під час прийняття судом рішень. По-друге, зазначені рішення були ухвалені за інших фактичних обставин, оскільки з їх змісту встановлено, що суду були надані докази проведення робіт із фактичного демонтажу спірної споруди, що у даному випадку відсутнє.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість поданої заяви, а відповідно про відсутність підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.
Керуючись ст.ст. 150-157, 241, 248, 256 КАС України, суд
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом 15-днів з моменту її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова