07 травня 2026 року Справа № 280/2981/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (бул.Примаченко Марії, буд.20-А, м. Запоріжжя, 69036; код ЄДРПОУ 40311343)
до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (пр. Тихий, буд. 8, с. Павлівське, Запорізький район, Запорізька область, 70005; код ЄДРПОУ 32355564)
про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-
03.04.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 25 000,00грн (двадцять п'ять тисяч гривень 00 копійок), застосовані на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 08.01.2026 №1.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.04.2026 відкрито провадження у справі №280/2981/26, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику учасників справи.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві (вх.№17939 від 03.04.2026). Зокрема зазначено, що за результатами позапланової перевірки КП «Павлівський сількомунгосп» складено акт №122/05 від 13.12.2024, в якому виявлено порушення порядку формування та застосування державних регульованих цін на послуги з централізованого водопостачання, у зв'язку з чим було винесено припис №4 від 20.12.2024. Під час контрольної перевірки, згідно з актом №556/05 від 18.12.2025, встановлено факт невиконання зазначеного припису. У зв'язку з цим, 08.01.2026 позивачем прийнято рішення №1, яким до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції у виді штрафу в розмірі 34 000,00 грн на підставі пункту 4 частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення». Вказано, що відповідачем було частково сплачено суму штрафу в розмірі 9 000,00 грн, проте станом на момент звернення до суду решта суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25 000,00 грн залишається несплаченою. На підставі вищевикладеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та стягнути з Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» на користь Державного бюджету України заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25 000,00 грн.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, матеріали справи містять докази того, що 06.04.2026 документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного провадження» за допомогою підсистеми «Електронний суд» доставлений до електронного кабінету Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (а.с.48).
На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальне підприємство «Павлівський сількомунгосп» (код ЄДРПОУ 32355564) зареєстроване як юридична особа (дата запису: 23.04.2003). Основним видом діяльності суб'єкта господарювання за КВЕД є 36.00 «Забір, очищення та постачання води» (а.с.40).
Відповідно до результатів позапланового заходу державного контролю (перевірки) щодо дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, проведеного посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області у присутності в.о. директора підприємства Завгороднього Р.М., було складено акт № 122/05 від 13.12.2024, згідно з яким зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері формування та застосування тарифів на централізоване водопостачання за місцем провадження діяльності (провул. Тихий, буд. 8, с. Павлівське).
З метою усунення виявлених порушень, 20.12.2024 відповідачем було винесено припис № 4, згідно з яким КП «Павлівський сількомунгосп» було офіційно попереджено, що невиконання законних вимог щодо усунення порушень тягне за собою відповідальність згідно з пунктом 4 частини 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та статтею 188-3 КУпАП (а.с.6-7).
У період з 17.12.2025 по 18.12.2025, на підставі наказу № 552 та направлення № 556 від 16.12.2025, посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено позапланову перевірку виконання вимог вищезазначеного припису. За результатами цієї перевірки встановлено, що станом на 17.12.2025 КП «Павлівський сількомунгосп» не надало письмового повідомлення про виконання припису, а під час безпосереднього здійснення заходу контролю не пред'явило жодних підтвердних документів (а.с.9-10).
Невиконання вимог контролюючого органу було зафіксовано в акті № 556/05 від 18.12.2025. У зв'язку з цим, керуючись нормами чинного законодавства, відповідач надіслав на адресу підприємства запрошення № Вих-5.3-08.1-10/4574 від 19.12.2025 для участі у розгляді справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення. Незважаючи на те, що запрошення було отримано відповідачем 25.12.2025 (підтверджено відміткою на поштовому повідомленні), уповноважена особа КП «Павлівський сількомунгосп» на розгляд справи 08.01.2026 не з'явилась (а.с.13-35).
Відповідно до рішення № 1 від 08.01.2026, прийнятого за результатами розгляду справи, до КП «Павлівський сількомунгосп» застосовано адміністративно-господарські санкції у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000,00 грн (а.с.36).
Згідно з платіжними інструкціями № 28 від 28.01.2026 та № 52 від 19.02.2026, відповідач здійснив часткову сплату штрафу на загальну суму 9 000,00 грн, однак станом на дату подання позову залишок заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25 000,00 грн залишається несплаченим (а.с.39).
У зв'язку з несплатою КП «Павлівський сількомунгосп» суми адміністративно-господарських санкцій у добровільному порядку, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» (далі - Закон № 5007-VI).
Частиною першою статті 2 Закону № 5007-VI обумовлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».
Згідно із статтею 16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Відповідно до пунктів 1, 5, 6 частини 1 статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право:
- проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
- вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №151 (далі - Положення), ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби.
Підпунктом 11 пункту 4 Положення визначено, що ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначеному законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).
Статтею 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Частиною 3 статті 6 Закону № 877-V обумовлено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 6 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно положень частин 7 статті 7 цього Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно пункту 1 частини 1 статті 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.
Приписами частини 2 статті 20 Закону № 5007-VI визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
З аналізу наведених вище положень чинних нормативно-правих актів вбачається, що позивач уповноважений на здійснення контролю у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також на застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій.
Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 5007-VI, визначається Господарським кодексом України (ч. 3 статті 20 Закону №5007-VI).
Статтею 238 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (стаття 239 ГК України).
Частиною 1 статті 250 ГК України визначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 8 статті 18 Закону № 5007-VI визначено, що уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Так, матеріалами справи підтверджено, що відповідач належним чином повідомлений про накладення на нього уповноваженим органом санкцій. Відповідне рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення відповідачем, зокрема, в судовому чи адміністративному порядку не оскаржене та є чинним. У встановлені строки у добровільному порядку відповідачем санкції не сплачено, доказів іншого суду не надано.
Судом встановлено, що відповідачем було здійснено часткове добровільне виконання рішення № 1 від 08.01.2026, що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними інструкціями № 28 від 28.01.2026 на суму 4 000,00 грн та № 52 від 19.02.2026 на суму 5 000,00 грн (а.с.39, зворотній бік).
Разом з тим, доказів сплати залишку суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25 000,00 грн відповідачем суду не надано, та наявними матеріалами справи не підтверджено.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій у розмірі 25 000,00 грн.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Враховуючи відсутність доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (бул.Примаченко Марії, буд.20-А, м. Запоріжжя, 69036; код ЄДРПОУ 40311343) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (пр. Тихий, буд. 8, с. Павлівське, Запорізький район, Запорізька область, 70005; код ЄДРПОУ 32355564) про стягнення адміністративно-господарських санкцій, - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (пр. Тихий, буд. 8, с. Павлівське, Запорізький район, Запорізька область, 70005; код ЄДРПОУ 32355564) до Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції у розмірі 25 000,00грн (двадцять п'ять тисяч гривень 00 копійок), застосовані на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 08.01.2026 №1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 07.05.2026.
Суддя І.В.Садовий