Рішення від 07.05.2026 по справі 335/112/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року Справа № 335/112/26 Провадження №ЗП/280/8/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Військово-лікарської комісії при КНП «Клініка «Сімейний Лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

04 лютого 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду, за підсудністю з Вознесенського районного суду міста Запоріжжя, надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача 1 щодо призову на військову службу позивача;

визнати протиправною та скасувати довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 №2025-1103-1259-1156-7 від 03.11.2025 стосовно позивача;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника відповідача 1 від 05.11.2025 про призов та направлення для проходження військової служби під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до ВЧ НОМЕР_1 ;

зобов'язати ВЧ НОМЕР_1 звільнити позивача з військової служби з подальшим виключення його зі списків особового складу ВЧ НОМЕР_1 .

Ухвалою суду від 09.02.2026 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі, а також залучено до участі у справі, в якості співвідповідача Військово-лікарську комісію при КНП «Клініка «Сімейний Лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 02006722).

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що позивача на вулиці було зупинено працівником поліції та не встановленими особами для перевірки військово-облікових документів. Позивач пред'явив такий документ та повідомив, що не є військовозобов'язаним, проте позивача було затримано та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Представник позивача зазначає, що під час незаконного утримання позивача у приміщенні ТЦК та СП його було примусово направлено на проходження ВЛК, за результатами якої 03.11.2025 ухвалено висновок про придатність до військової служби. Представник позивача зазначає, що під час проходження ВЛК позивачу не було надано можливості відмовитися від проходження ВЛК чи висловити будь-які зауваження щодо нього. Також, представник позивача зазначає, що у ІНФОРМАЦІЯ_3 жодне оповіщення позивача не здійснювалось (як в частині необхідності уточнення даних, так і щодо необхідності явки для відправлення), будь-яке мобілізаційне розпорядження на його ім'я не видавалось. Представник позивача зазначає, що оскільки було порушено процедури ВЛК та призову на військову служби наявні підстави для звільнення позивача з військової служби. З урахуванням викладеного у позовній заяві та додаткових поясненнях, представник позивача просила задовольнити позовні вимоги.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено про те, що згідно даних Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних « ІНФОРМАЦІЯ_6 » громадянин ОСОБА_2 на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 не перебуває. Знятий з військового обліку 05.11.2025 року у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації та направлений для подальшого проходження військової служби до ВЧ НОМЕР_1 . Відповідач зазначає, що Рішенням військово-лікарської комісії Запорізького об'єднаного мобілізаційного центру при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.11.2025, громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , визнано придатним до військової служби відповідно до графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, закріплених у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зі змінами). Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (з основної діяльності) «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 05.11.2025 №548/7, громадянина ОСОБА_3 призвано на військову службу під час мобілізації та направлено для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 . Відповідач зазначає, що скарг, заяв та зауважень на неналежний стан здоров'я під час проходження військово-лікарської комісії, а також під час перебування у ІНФОРМАЦІЯ_8 від громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , не надходило. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації або бронювання у громадянина ОСОБА_3 відсутні. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач - Військово-лікарська комісія при КНП «Клініка «Сімейний Лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що рішенням військово-лікарської комісії Запорізького об'єднаного мобілізаційного центру при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.11.2025, громадянина ОСОБА_3 визнано придатним до військової служби відповідно до графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, закріплених у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зі змінами). Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (з основної діяльності) “Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 05.11.2025 №548/7, громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , призвано на військову службу під час мобілізації та направлено для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 . Скарг, заяв та зауважень на неналежний стан здоров'я під час проходження військово-лікарської комісії, а також під час перебування у ІНФОРМАЦІЯ_8 від громадянина ОСОБА_3 , не надходило. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації або бронювання у громадянина ОСОБА_3 , відсутні. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.

З матеріалів справи встановлено, що рішенням військово-лікарської комісії Запорізького об'єднаного мобілізаційного центру при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.11.2025, громадянина ОСОБА_3 визнано придатним до військової служби відповідно до графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, закріплених у Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зі змінами).

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (з основної діяльності) «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 05.11.2025 №548/7, громадянина ОСОБА_3 , призвано на військову службу під час мобілізації та направлено для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Позивач, вважаючи, що його призов на військову службу було проведено з порушенням встановлених чинним законодавством України вимог, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що за приписами статті 1 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон України №3543-XII) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Цією ж статтею Закону України №3543-XII визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України», передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Згідно ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 Розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до п.2.1 глави 2 Розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Згідно пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення).

Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 3.3 глави 3 розділу І Положення №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Суд зазначає, що відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що 05.11.2025 ОСОБА_1 був визнаний придатним до військової служби.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що позивач має будь-які захворювання, які виключають його придатність до військової служби та можливість її проходження.

Крім того, суд зазначає, що у разі незгодою з висновком ВЛК про придатність до військової служби позивач має право оскаржити його до ВЛК вищого рівня.

Також, суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять жодних доказів, які б підтверджували те, що ОСОБА_1 мав відстрочку від призову на військову службу, був заброньований на період мобілізації, тощо.

Згідно пункту 81 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

За таких обставин, з урахуванням наявності висновку ВЛК про придатність позивача до військової служби, відповідачами обґрунтовано прийнято рішення про призов позивача на військову службу.

Також, суд звертає увагу на правовий висновок ВЕРХОВНОГО СУДУ викладений у постанові суду від 05.02.2025 №160/2592/23, в якому зазначено про те, що:

«…процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

57. Аналогічно проведення медичного огляду ОСОБА_1 військово-лікарською комісією в порядку, визначеному Положення №402, також не впливатиме на відновлення порушеного права позивача в контексті порушеної процедури призову позивача на військову службу, яка є, власне, предметом спору в цій справі…».

Суд зазначає, що у разі якщо позивач, який на даний час має статус військовослужбовця, вважає, що є не придатним за станом здоров'я до проходження військової служби, то відповідно має право звернутися до командира військової частини з рапортом про направлення його на ВЛК для встановлення ступеня придатності до військової служби.

Так само, у разі якщо у позивача наявні інші обставини, які виключають можливість проходження позивачем військової служби, то позивач має право звернутися до командування військової частини з відповідним рапортом, в якому викласти підстави та прохання про звільнення з військової служби.

Суд зазначає, що відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За результатами розгляду справи судом встановлено, що оскільки позивач не мав встановлених чинним законодавством підстав для його не призову на військову службу під час мобілізації у період дії воєнного стану, то дії відповідачів є правомірними.

Посилання представника позивача на недоліки допущені під час призову позивача на військову службу носять формальний характер та не спростовують факту наявності у позивача обов'язку на проходження військової служби під час мобілізації.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст.2, 9, 139, 241-243, 254-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Військово-лікарської комісії при КНП «Клініка «Сімейний Лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (69098, м.Запоріжжя, вул.Лікарняна, код ЄДРПОУ 02006722), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова