Рішення від 07.05.2026 по справі 140/3944/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3944/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави до Рівненської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області (далі - керівник прокуратури, позивач) в інтересах держави звернувся з позовом до Рівненської сільської ради (далі - сільська рада, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо неоформлення документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область; зобов'язання вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Любомльської районої ради Волинської області від 05.03.2018 №21/4 «Про передачу майна із спільної власності територіальної громади сіл, селища, міста району у комунальну власність Рівненської сільської ради» передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл та селищ району у власність Рівненської сільської ради нерухоме майно згідно переліку, нерухоме, рухоме майно, в тому числі нерухоме майно майнового комплексу Рівненського НВ.

В подальшому рішенням Рівненської сільської ради від 04.09.2018 №36/8 «Про прийняття майна із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району в комунальну власність Рівненської сільської ради» в комунальну власність Рівненської сільської ради зі спільної власності територіальних громад прийнято приміщення навчальних закладів.

Балансоутримувачем навчальних закладів Рівненської сільської ради, у тому майнового комплексу Рівненського НВК, згідно рішення Рівненської сільської ради від 04.09.2018 №36/8 визначено відділ освіти Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області.

Рішенням Рівненської сільської ради від 20.09.2018 №37/3 змінено назву закладу «Загальноосвітня школа I-III - дошкільний навчальний заклад Рівненської сільської ради Волинської області» (ЄДРПОУ 23018296) на «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області».

Рішенням Рівненської сільської ради від 04.06.2021 №8/3 «Про приведення у відповідність до чинного законодавства найменування органу місцевого самоврядування» змінено найменування органу місцевого самоврядування «Рівненська сільська рада Любомльського району Волинської області», код ЄДРПОУ 04332621 на «Рівненська сільська рада», код ЄДРПОУ 04332621 (п. 1 рішення).

Рішенням Рівненської сільської ради від 13.10.2021 №13/7 «Про зміну юридичних адрес, найменувань закладів освіти юридичних осіб та затвердження Статутів в новій редакції» змінено найменування закладу освіти «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області» на «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради» (п. 1 рішення).

Водночас з моменту прийняття Рівненською сільською радою закладів освіти у комунальну власність 04.09.2018, впродовж тривалого періоду часу (більше семи років), жодних заходів спрямованих на реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га не вжито.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити, зобов'язавши відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні (а.с.54).

Відзиву від Рівненської сільської ради до суду не надходило.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення по суті справи, суд встановив наступне.

Рішенням Любомльської районної ради Волинської області від 05.03.2018 №21/4 «Про передачу майна із спільної власності територіальної громади сіл, селища, міста району у комунальну власність Рівненської сільської ради» передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл та селищ району у власність Рівненської сільської ради нерухоме майно згідно переліку, нерухоме, рухоме майно, в тому числі нерухоме майно майнового комплексу Рівненського НВ.

В подальшому рішенням Рівненської сільської ради від 04.09.2018 №36/8 «Про прийняття майна із спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району в комунальну власність Рівненської сільської ради» в комунальну власність Рівненської сільської ради зі спільної власності територіальних громад прийнято приміщення навчальних закладів.

Балансоутримувачем навчальних закладів Рівненської сільської ради, у тому майнового комплексу Рівненського НВК, згідно рішення Рівненської сільської ради від 04.09.2018 №36/8 визначено відділ освіти Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області.

Рішенням Рівненської сільської ради від 20.09.2018 №37/3 змінено назву закладу «Загальноосвітня школа I-III - дошкільний навчальний заклад Рівненської сільської ради Волинської області» (ЄДРПОУ 23018296) на «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області».

В подальшому, рішенням Рівненської сільської ради від 04.06.2021 №8/3 «Про приведення у відповідність до чинного законодавства найменування органу місцевого самоврядування» змінено найменування органу місцевого самоврядування «Рівненська сільська рада Любомльського району Волинської області», код ЄДРПОУ 04332621 на «Рівненська сільська рада», код ЄДРПОУ 04332621 (п. 1 рішення).

Рішенням Рівненської сільської ради від 13.10.2021 №13/7 «Про зміну юридичних адрес, найменувань закладів освіти юридичних осіб та затвердження Статутів в новій редакції» змінено найменування закладу освіти «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради Любомльського району Волинської області» на «Рівненський ліцей Рівненської сільської ради» (п. 1 рішення).

Відповідно до п. п. 1.1., 4.1. Статуту, затвердженого рішенням Рівненської сільської ради від 30.03.2023 №29/10, ЗЗСО Рівненський ліцей Рівненської сільської ради перебуває у комунальній власності Рівненської сільської ради.

Засновником закладу освіти є Рівненська сільська рада, а органом управління - відділ освіти Рівненської сільської ради. Майно закладу освіти належить йому на праві оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування і Статуту закладу освіти та укладених ним угод (п. 5.2. Статуту).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.03.2026 право власності, інші речові права на земельну ділянку з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, на якій розміщений заклад освіти - Рівненський ліцей Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область не зареєстровані.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві керівник Ковельської окружної прокуратури обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Суд також враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 14.02.2023 у справі №580/1374/22, щодо належного обґрунтування прокурором необхідності захисту інтересів держави в судовому порядку у подібних правовідносинах.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Указана норма Основного закону означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення.

Статтею 142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування: управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Статтею 53 Конституції України гарантовані доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом. Об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.

Відповідно до статті 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частини 3 статті 3 вказаного Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1. реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2. на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Згідно зі статтею 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливо без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

У відповідності до приписів частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов'язковій державній реєстрації. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що Рівненська сільська рада як орган, уповноважений управляти комунальним майном, зобов'язана вжити заходів для правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

Відтак, суд погоджується із доводами керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області, що всупереч вимогам законодавства, відповідачем упродовж тривалого проміжку часу не вжито належних заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область, чим допущено протиправну бездіяльність.

Станом на момент розгляду даної справи оформлення правовстановлюючих документів вищевказану земельну ділянку не проведено, доказів протилежного суду не надано.

При цьому у цій справі відсутні належні та беззаперечні докази, які б вказували на об'єктивні причини неможливості вжиття відповідачем заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

За таких обставин суд погоджується з доводами керівника Ковельської окружної прокуратури, що за наявності підстав та відповідних повноважень Рівненська сільська рада як суб'єкт комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права комунальної власності, не здійснила належних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область, у зв'язку з чим таку бездіяльність слід визнати протиправною.

З огляду на викладене, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову.

Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов керівника Ковельської окружної прокуратури (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Шевченка, 7) в інтересах держави до Рівненської сільської ради (44332, Волинська область, Ковельський район, село Рівне, вулиця Шкільна, 2, код ЄДРПОУ 04332621) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Рівненської сільської ради щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

Зобов'язати Рівненську сільську раду вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку комунальної власності з кадастровим номером 0723384900:01:002:0003 площею 2,1775 га, яка використовується закладом освіти - Рівненським ліцеєм Рівненської сільської ради за адресою: вул. Шкільна, 1, с. Рівне, Ковельський район, Волинська область.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк