Рішення від 07.05.2026 по справі 140/16884/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16884/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування комісії Головного управління ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за №13463486/45753851 від 25.11.2025 року та за №13463487/45753851 від 25.11.2025 року.

Зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати датою подання в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариства з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» податкову накладну №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) за фактом господарських операцій із ПАТ «Івано-Франківськцемент» та ТОВ «Верба-ВВ» було складено та відправлено в електронній формі на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року. Згідно із квитанціями від 08.07.2025 та 13.10.2025 реєстрація податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року в ЄРПН була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України у зв'язку із тим, що обсяг постачання товару/послуги 4415 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

З метою реєстрації зупинених податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року позивачем надіслано пояснення від 11.11.2025 та 14.11.2025 про подання пояснень та копій документів, що підтверджують здійснення господарської операції. Однак, за результатами розгляду вказаних документів Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №13463486/45753851 від 25.11.2025 року та за №13463487/45753851 від 25.11.2025 року про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач вважає, що надав усі наявні документи на підтвердження здійснення господарських операцій, щодо яких складено податкові накладні №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року, ці документи оформлені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Незважаючи на надання документів, що стосуються господарської операції, визначеної в податковій накладній, контролюючий орган безпідставно відмовив у реєстрації податкової накладної.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

21.01.2026 представником відповідачів подано до суду відзив на позовну заяву у якому заперечив пред'явлені позовні вимоги, мотивуючи тим, що підставою для зупинення Комісією ГУ ДПС у Волинській області реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року слугувала відповідність позивача пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. За результатами розгляду Комісією ГУ ДПС у Волинській області повідомлень позивача від 11.11.2025 та 14.11.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, було запропоновано надати додаткові пояснення. Позивач не скористався своїм правом надати додаткові пояснення, у зв'язку із чим прийнято рішення №13463486/45753851 від 25.11.2025 року та за №13463487/45753851 від 25.11.2025 року про відмову в реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав “ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства». В графі “додаткова інформація» відсутня інформація.

Також, представник відповідачів зазначив, що вимога позивача про реєстрацію податкової накладної не підлягає до задоволення, оскільки задоволення позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 року є втручанням в дискреційні повноваження відповідачів.

Враховуючи вищенаведене, вважає, що позивачем не було подано документів, які б підтверджували фактичне здійснення господарських операцій з ПАТ «Івано-Франківськцемент» та ТОВ «Верба-ВВ», а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

У відповіді на відзив на позовну заяву представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив їх задовольнити в повністю.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що в ході ведення своєї статутної діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» вирішило реалізувати піддони для тарованого цементу 900*1200 мм в кількості 650 штук, ціна постачання за одиницю - 235 гривень.

В межах укладеного договору поставки з Приватним акціонерним товариством «Івано-Франківськцемент» за №25062025 від 25 червня 2025 року. Загальна кількість одиниць товару, яка повинна була реалізуватись - 2600 штук у відповідності до специфікації - Додаток №2 від 25.06.2025 року до договору поставки за №25062025 від 25 червня 2025 року.

На підставі видаткової накладної №03072025 від 03.07.2025 було здійснено продаж піддонів для тарованого цементу 900*1200 мм в кількості 650 штук на суму 183 000,00 грн в тому ж числі ПДВ 30 550,00 грн.

Оплату покупцем було проведено повністю, що вбачається з банківських виписко за 09.07.2025 та 23.07.2025 роки.

Перевезення у відповідності до умов договору було здійснено продавцем транспортом, який орендується у ФОП ОСОБА_1 (ТТН №0307 від 03.07.2025 року).

Товар що реалізовувався - піддони, були виготовлені власними силами та засобами, з сировини, яка придбавалась Товариством у відповідності до законодавства.

Реєстрацію ПН №2 від 03.07.2025 року було зупинено згідно квитанції від 08.07.2025 року. Підставою зупинення такої реєстрації зазначено наступне: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.07.2025 №2 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4415, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

В зв'язку з чим відповідачем запропоновано надати копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових формі галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

З метою реєстрації зупиненої податкової накладної позивачем 11.11.2025 були надані письмові пояснення та копії документів на підтвердження здійснення господарської операції, в т.ч.: договір поставки №25062025 від 25.06.2025 року з додатками; видаткова накладна №0307 від 03.07.2025 року; виписки по (особовому) банківському рахунку за 09.07.2025 та 23.07.2025 роки; товарно-транспортна накладна №0307 від 03.07.2025 року; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014343 від 01.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014358 від 13.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014361 від 20.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014370 від 26.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014373 від 27.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014372 від 27.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014374 від 28.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014391 від 12.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014376 від 02.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014377 від 03.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014380 від 05.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014381 від 06.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014385 від 11.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ № 014455 від 26.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014398 від 13.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014391 від 12.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014382 від 10.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014375 від 28.05.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014423 від 23.06.2025; товарно-транспортна накладна серія МОБ №014445 від 26.06.2025; накладна про переміщення сировини у виробництво №8 від 03.07.2025; накладна на передачу готової продукції №5 від 03.07.2025; договір №27 на перевезення вантажів від 01.07.2025; акт надання послуг з перевезення №28 від 04.07.2025; банківська виписка щодо оплати за перевезення вантажу від 08.07.2025; договір оренди біржового місці №УУБ - НД - 030425-1/УМ від 03.04.2025; договір купівлі - продажу необробленої деревини №UUB-20283-4 від 25 квітня 2025; договір оренди транспортних засобів № 01052025 від 01 травня 2025 року; наказ про затвердження штатного розпису №1-К від 30.04.2025 року ТОВ «СТОХІД-М»; видаткова накладна №2392 від 24 червня 2025 року, щодо купівлі цвяхів; наказ №2-ОД від 01.06.2025 року щодо «Про введення в дію норм витрат сировини для виробництва піддона 900*1200мм»; оборотно-сальдова відомість по рахунку 10 за липень; форма 20-ОПП та квитанція; звітність 4-ДФ та квитанція.

За результатами розгляду комісією наданих ТОВ «СТОХІД-М» документів до податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, прийняте рішення щодо недостатності документів та направлення повідомлення №13451796/45753851 від 19.11.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/ розрахунків коригування. Додатково зазначено - Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару. Надати розрахункові документи (банківські виписки та платіжні доручення, завірені банківською установою), що підтверджують здійснення оплати по операції з придбання товару.

ТОВ «СТОХІД-М» подано на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Волинській області повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по податковій накладній №2 від 03.07.2025, а саме: платіжну інструкцію №3585 від 23.07.2025 року; договір №27 про перевезення вантажів від 01 липня 2025 року; платіжну інструкцію №3282 від 09.07.2025 року; платіжну інструкцію №51 від 08.07.2025 року; акт №28 від 04.07.2025 року здачі-прийняття робіт (надання послуг) по перевезенню вантажів автомобільним транспортом) від 04 липня 2025 року.

Однак, комісією ГУ ДПС у Волинській області без врахування наданих пояснень прийнято рішення № 13463486/45753851 від 25.11.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 03.07.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі “додаткова інформація» нічого не зазначено.

Також, судом встановлено, що в ході ведення господарської діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» вирішило реалізувати пиломатеріали обрізні в загальному 33,345 м куб, в межах укладеного договору купівлі-продажу №1906-25-ПМ від 19 червня 2025 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕРБА-ВВ».

На підставі видаткової накладної №42 від 17.10.2025 було здійснено продаж пиломатеріалів обрізних на загальну суму 336 000,00 грн в тому ж числі ПДВ 56 000,00 грн.

Оплату покупцем було проведено повністю, що вбачається з банківської виписки за 16.10.2025.

Перевезення у відповідності до умов договору було здійснено покупцем, що вбачається з ТТН №1710 від 17.10.2025.

Реєстрацію податкової накладної №44 від 16.10.2025 було зупинено згідно квитанції від 13.10.2025 року. Підставою зупинення такої реєстрації зазначено наступне: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 16.10.2025 №44 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 4407, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

В зв'язку з чим відповідачем запропоновано надати копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових формі галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

14 листопада 2025 року позивачем Комісії надано повідомлення та копії документів, зокрема: договір купівлі-продажу №1906-25-ПМ від 19 червня 2025 року; видаткова накладна №42 від 17.10.2025; виписки по (особовому) банківському рахунку за 16.10.2025; товарно-транспортна накладна №1710 від 17.10.2025 року; договір оренди біржового місці №УУБ - НД - 030425-1/УМ від 03.04.2025 року; договір купівлі - продажу необробленої деревини №UUB-21798-3 від 03 липня 2025 року; договір купівлі - продажу необробленої деревини №UUB-21155-18 від 05 червня 2025 року; договір купівлі - продажу необробленої деревини № UUB-21807-2 від 07 липня 2025 року; договір купівлі - продажу необробленої деревини №UUB-21829-3 від 08 липня 2025 року; договір купівлі - продажу необробленої деревини №UUB-22499-2 від 14 серпня 2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №01648 від 20.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №943827 від 20.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №014652 від 20.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №320456 від 13.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №400829 від 26.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №320476 від 27.08.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №320513 від 10.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №400925 від 13.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №390771 від 15.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №370713 від 29.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №370718 від 30.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №370719 від 30.09.2025 року; товарно-транспортна накладна (ЛІС) №320581 від 30.09.2025 року; наказ №1-ОД від 30.04.2025 року щодо «Про введення в дію норм витрат круглих лісоматеріалів для виготовлення пиломатеріалу обрізного 1-3 сорт»; вимога-накладна №39 30.09.2025 року; накладна на передачу готової продукції №25 від 30.09.2025 року; договір оренди транспортних засобів №01052025 від 01 травня 2025 року; наказ про затвердження штатного розпису №1-К від 30.04.2025 року ТОВ «СТОХІД-М»; оборотно- сальдова відомість по рахунку 10 за вересень; форма 20-ОПП та квитанція; звітність 4-ДФ та квитанція за вересень.

За результатами розгляду комісією наданих ТОВ «СТОХІД-М» документів до податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, прийняте рішення щодо недостатності документів та направлення повідомлення від 19.11.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/ розрахунків коригування. Додатково зазначено - Надати підтверджуючі документи по операції з перевізником товару. Надати розрахункові документи (банківські виписки та платіжні доручення, завірені банківською установою), що підтверджують здійснення оплати по операції з придбання товару.

ТОВ «СТОХІД-М» подано на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Волинській області повідомлення №13451798/45753851 від 19.11.2025 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по податковій накладній

ТОВ «СТОХІД-М» подано на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Волинській області повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по податковій накладній №44 від 16.10.2025, а саме: товарно-транспортна накладна №1710 від 17 жовтня 2025 року; договір купівлі-продажу №1906-25-ПМ від 19 червня 2025 року; додаткові пояснення від Платника; заключна виписка за період з 16.10.2025 по 16.10.2025 року.

Однак, комісією ГУ ДПС у Волинській області без врахування наданих пояснень прийнято рішення №13463487/45753851 від 25.11.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №44 від 16.10.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі “додаткова інформація» нічого не зазначено.

Не погоджуючись із рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13463486/45753851 від 25.11.2025 року та за №13463487/45753851 від 25.11.2025 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10. статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165). Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Як передбачено пунктами 4, 5 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну /розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Також відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як зазначалося вище, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних від 08.07.2025 та 31.10.2025 в ЄРПН вказано про причини зупинення реєстрації цих податкових накладних - обсяг постачання товару/послуги 4415 та 4407 відповідно, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком 1 до Порядку №1165 визначені критерії ризиковості платника ПДВ, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

За змістом пункту 2 Порядку №1165 ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а» або “б» пункту 185.1 статті 185, підпункту “а» або “б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній /розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Як зазначено у спірних рішеннях №13463486/45753851 від 25.11.2025 та за №13463487/45753851 від 25.11.2025, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025 в ЄРПН слугувало ненадання платником податків копій документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунки-фактури /інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. В графі “додаткова інформація» нічого не зазначено.

Разом з тим, суд звертає увагу, що з метою реєстрації зупинених податкових накладних №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025 позивачем надіслано, в тому числі, пояснення (повідомлення) від 11.11.2025 та 14.11.2025 з копіями документів, що підтверджують здійснення господарської операції.

На думку суду, позивачем надані усі належні документи, які стосуються господарських операцій з постачання товару ПАТ «Івано-Франківськцемент» та ТОВ «Верба-ВВ», які достатні для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025.

Вищевказані документи вказують на виконання обов'язку щодо наданих послуг, відтак, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи для реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025 підтверджують факт здійснення господарської операції з надання послуг, а відтак позивачем правомірно виписано податкові накладні та надіслало їх для реєстрації в ЄРПН.

Суд, також, вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника податку ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про отримання платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт передачі товару від продавця до покупця і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.

З огляду на встановлені судом обставини підстави для прийняття комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН відсутні.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У даному випадку відповідачі, як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів законності прийняття спірних рішень, яким відмовлено в реєстрації податкових накладних №2 від 03.07.2025 року та №44 від 16.10.2025 в ЄРПН.

На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, про наявність підстав для визнання протиправними та скасувань рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13463486/45753851 від 25.11.2025 та №13463487/45753851 від 25.11.2025, а отже про задоволення позову в цій частині.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025 в ЄРПН то суд враховує, що відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов'язків платника податків. Разом з тим, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

За приписами частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), окрім іншого, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірних рішень, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, за якими складено спірні податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію вказаної податкової накладної, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, похідну позовну вимогу про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025 в ЄРПН днем їх подання на реєстрацію, також належить задовольнити.

Отже, суд задовольняє позов повністю.

Крім того, відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у сумі 4 844,00 грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції від 30.12.2025 №297.

Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13463486/45753851 від 25.11.2025 та №13463487/45753851 від 25.11.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» №2 від 03.07.2025 та №44 від 16.10.2025, днем їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4 844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “СТОХІД-М» (44563, Волинська область, Камінь-Каширський район, село Оленине, вулиця Підрічна, будинок 19, код ЄДРПОУ 45753851).

Відповідачі: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя Ю.Ю. Сорока