Ухвала від 07.05.2026 по справі 120/6244/26

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

07 травня 2026 р. Справа № 120/6244/26

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Комар Павло Анатолійович, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовну заяву належить залишити без руху з наступних підстав.

Відповідно до вимог пункту 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та докази, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до вимог пункту 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та докази, що підтверджують вказані обставини.

У порушення наведених норм позивачем до позовної заяви не надано докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а саме не надано оскаржуваних рішень відповідачів, а також інших доказів в обґрунтування позовних вимог, зкрема, і доказів взяття на військовий облік позива відповідачем..

Отже, за результатами аналізу вказаних норм, суд звертає увагу позивача на те, що позивач при зверненні до суду з позовом зобов'язаний надати докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

В той час, представник позивача у прохальній частині уточненого позову просить суд витребувати ряд доказів:

1.у ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 : наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 02.04.2026 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення до військової частини НОМЕР_1 або належним чином засвідчений витяг із нього; документи, на підставі яких прийнято рішення про призов ОСОБА_1 02.04.2026; направлення до військової частини НОМЕР_1 ; документи щодо проходження або оформлення ВЛК 02.04.2026, зокрема: направлення на ВЛК; картку обстеження та медичного огляду або інший документ медичного огляду; висновки лікарів; довідку ВЛК; відомості про час і місце фактичного огляду; відомості про склад комісії; документи про ознайомлення ОСОБА_1 з постановою ВЛК; документи, які підтверджують або спростовують фактичне проходження ним медичного огляду; повістки, розписки, акти, пояснення, службові документи, рапорти та інші матеріали щодо прибуття ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_6 , його призову та направлення до військової частини; витяги з Реєстру «Оберіг» щодо ОСОБА_1 станом на 01.04.2026 та 02.04.2026; службове листування з ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , військовою частиною НОМЕР_1 або іншими органами щодо військово-облікового статусу ОСОБА_1 , його призову та направлення для проходження військової служби;

2. у військової частини НОМЕР_1 : наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини або належним чином засвідчений витяг із нього; документи, отримані від ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо направлення ОСОБА_1 до військової частини; відомості про: дату зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу; посаду; військове звання; постановку на всі види забезпечення; документи щодо подальшого проходження ОСОБА_1 військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , його можливого переміщення, переведення, відрядження або виключення зі списків особового складу;

3. у ІНФОРМАЦІЯ_3 та/або через нього у ІНФОРМАЦІЯ_9 і його Четвертого відділу: документи, які підтверджують перебування ОСОБА_1 на військовому обліку та його виключення з військового обліку на підставі довідки № 4/1738 від 10.01.2023; рішення, накази, журнали, облікові картки, витяги з Реєстру «Оберіг» або інші документи, на підставі яких ОСОБА_1 було виключено з військового обліку; документи щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік, поновлення або зміни його військово-облікового статусу після 10.01.2023, зокрема у період з 01.04.2026 по 02.04.2026; відомості про суб'єкта, дату, час, правову підставу та технічний спосіб внесення змін до Реєстру « ІНФОРМАЦІЯ_10 » щодо військово-облікового статусу ОСОБА_1 ; службове листування з ІНФОРМАЦІЯ_11 , військовою частиною НОМЕР_1 або іншими органами щодо військово-облікового статусу ОСОБА_1 .

4. у Міністерство оборони України як держателя Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів: технічний та інформаційний витяг щодо запису ОСОБА_1 у Реєстрі «Оберіг» за період з 01.04.2026 по 02.04.2026 із зазначенням: усіх змін військово-облікового статусу позивача; дати та часу внесення змін; суб'єкта внесення змін; правової підстави; змісту внесених змін; у разі відсутності у Міністерства оборони України технічної можливості надати такий витяг - повідомити суд про належного суб'єкта, адміністратора або розпорядника відповідної інформації.

Натомість, заявляючи клопотання про витребування доказів таке жодним чином не обґрунтоване, а також не наведено підстав для неможливості самостійно подати такі докази суду.

Суд наголошує, що позивач зобов'язаний самостійно ретельно підготуватися для звернення до суду з позовом, надавши до такого позову документи, які мають значення для вирішення спору та які може отримати самостійно.

В обґрунтування неможливості надання доказів адвокатом вказано що нею було направлено адвокатський запит. Разом з тим, із копії наданих запитів слідує, що адвокатом такі направлено 28.04.2026, в той час як позов поданий до суду 30.04.2026.

Вказане свідчить про пасивних спосіб збирання доказів та підготовки сторони до звернення до суду за захистом прав.

Водночас, слід звернути увагу позивача на те, що вказані обставини не є надмірним формалізмом, оскільки адміністративний суд діє виключно в межах повноважень, передбачених КАС України, натомість ч. 2 ст. 79 КАС України спонукає та зобов'язує учасників справи до активної участі/ ролі, у вирішенні спору, у тому числі ретельно готуватися та звертатися до суду з максимальним пакетом необхідних документів зібраних позивачем на стадії підготовки матеріалів позовної заяви.

Необхідно зауважити, що суд не є інструментом в руках учасників справи, у тому числі щодо зібрання документів замість або для самих учасників справи. Учасник справи зобов'язаний самостійно та активно на стадії підготовки позовної заяви до початку звернення до суду, вчиняти дії по збиранню та отримуванню доказів, які він вважає, що останні можуть мати важливе значення для вирішення спору по суті задля можливого ухвалення судом рішення на його користь.

У позовній заяві представницею у складі учасників справи зазначено ІНФОРМАЦІЯ_12 та Міністерство оборони України в якості третіх осіб.

Відповідно до ч. 4 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Разом з тим, представницею позивача не визначено процесуальний статус зазначених суб'єктів, а також не обґрунтовано у який спосіб рішення у справі може вплинути на права чи обов'язки, що свідчить про недотримання вимог КАС України про оформленні позовної заяви.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір").

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" з 01.01.2026 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 3209,00 грн.

Таким чином, ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 1311,20 грн (за кожну немайнову вимогу).

Так, згідно прохальної частини позовної заяви заявлено наступні позовні вимоги:

- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо взяття / поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку як військовозобов'язаного та зміни 02 квітня 2026 року його військово-облікового статусу з «не військовозобов'язаний» / «виключено з обліку» на «військовозобов'язаний».

- Визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену довідкою ВЛК від 02 квітня 2026 року № 2026-0402-1149-1191-3, якою ОСОБА_1 визнано здоровим / придатним до військової служби.

- Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 02 квітня 2026 року в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення його до військової частини НОМЕР_1 , точні реквізити якого позивач просить встановити шляхом витребування доказів.

- Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , постановку його на всі види забезпечення та призначення на відповідну посаду в частині, що стосується ОСОБА_1 , точні реквізити якого позивач просить встановити шляхом витребування доказів.

Фактично, позивачем заявлено 4 вимоги немайнового характеру, в той час доказів сплати судового збору до суду не надано.

Водночас позивачем заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору.

Позивач, обґрунтовуючи відповідне клопотання, посилається на те, що він є військовослужбовцем Збройних Сил України, перебував у тривалому полоні, зазнав катувань та істотного погіршення стану здоров'я, а також зазначає про відсутність у нього належного грошового забезпечення. Крім того, позивач вказує, що поданий ним позов пов'язаний із захистом соціальних, трудових та службових прав військовослужбовця.

Разом з тим суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України та ст. 8 Закону України «Про судовий збір», звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення його сплати є дискреційним правом суду, яке реалізується з урахуванням майнового стану особи, що звертається з відповідним клопотанням, та за умови належного обґрунтування і доказового підтвердження відповідних обставин.

Суд звертає увагу, що сам по собі статус позивача як військовослужбовця, не є автоматичною та безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору, якщо такі підстави прямо не передбачені законом або не підтверджені належними та допустимими доказами.

При цьому суд зазначає, що предметом даного адміністративного позову є оскарження дій суб'єкта владних повноважень щодо призову позивача на військову службу. Заявлені позовні вимоги не стосуються безпосередньо порядку проходження військової служби, виконання військового обов'язку чи нарахування і виплати грошового забезпечення.

За таких обставин суд доходить висновку, що даний спір не є таким, що безпосередньо пов'язаний із виконанням позивачем військового обов'язку або службових обов'язків у розумінні п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Відтак, позивача необхідно надати суду докази сплати судового збору у розмірі 5 244,8 грн.

У позовні заяві відповідачем, зокрема, визначено ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України, у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

При цьому, згідно частини третьої статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

В розумінні статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, відповідачем є суб'єкт владних повноважень орган державної влади у тому числі без статусу юридичної особи або інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як слідує із позовної заяви, позивач непогоджується з діями ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття його на обік, а також призову на військову службу.

Яким чином порушуються права позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 в позовній заяві не обгрунтовано.

Відтак, слід уточнити суб'єктний склад відповідачів або надати докази перебування та вчинення відповідних дій відповідачем.

За правилами визначеними частиною першою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу у 10 денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

3. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Комар Павло Анатолійович