Ухвала від 06.05.2026 по справі 601/3013/25

Справа № 601/3013/25

Провадження №1-кп/601/69/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року м. Кременець

Кременецький районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12024211010000457 від 8 жовтня 2024 року по обвинуваченню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, не працючого, на утриманні двоє малолітніх дітей, судимого вироком Кременецького районного суду 24.06.2025 року за ч.1 ст. 362, ч.3 ст. 362 КК України до 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатись діяльністю, що пов'язана з організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, на підставі ст. 75 КК України звільненого від відбування покарання з випробуванням із встановленням іспитового строку 1 рік, обвинуваченого за ч. 3 ст. 162, ч.1 ст. 365-2 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_4 ,

потерпілої ОСОБА_5 ,

обвинуваченого ОСОБА_3 ,

встановив:

В обвинувальному акті зазначено, що ОСОБА_3 , вчиняючи несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, як особа, яка має право доступу до неї, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 365-2 КК України, а саме зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором з метою отримання неправомірної вигоди, що завдало істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремому громадянину.

Розпорядженням Великомлинівецької сільської ради від 29.04.2016 № 39 ОСОБА_3 з 04.05.2016 призначено на посаду спеціаліста-юрисконсульта Великомлинівецької сільської ради. В подальшому відповідно до розпорядження Великомлинівецької сільської ради від 17.07.2017 № 47 ОСОБА_3 призначено на посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради в порядку переведення з посади спеціаліста-юрисконсульта. Відповідно до рішення Кременецького міського голови від 24.12.2020 № 259-0 прийнято ОСОБА_3 з 01.01.2021 на посаду державного реєстратора відділу міської ради в порядку переведення з Великомлинівецької сільської ради з оплатою праці згідно штатного розпису.

Відповідно до п. 2.1.1. розділу 3 посадової інструкції державного реєстратора ОСОБА_3 , яка затверджена Кременецьким міським головою (далі посадова інструкція) з якою ОСОБА_3 ознайомлений, державний реєстратор здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, а саме:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема:

-відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);

-відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

-відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та поданих документах;

-відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна;

-наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

-приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав;

-відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;

-відкриває та веде реєстраційні і облікові справи щодо об'єктів нерухомого майна;

-присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;

- формує та видає інформаційну довідку з Державного реєстру прав;

Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Окрім цього, відповідно до п. 2.1.5 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень. Відповідно до п. 2.1.6 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор вживає в межах компетенції заходів щодо ведення та функціонування Державного реєстру прав.

Окрім цього, відповідно до п. З розділу І посадової інструкції, державний реєстратор у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України постановами Верховної ради України, указами та розпорядженням Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями органів місцевого самоврядування та інструкцією.

Однією із засад державної реєстрації прав є те, що внесення відомостей до Державного реєстру прав відбувається виключно на підставах та в порядку, визначено пунктом 4 частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У відповідності до частини восьмої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 345 «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послугу разі заміни надавача таких послуг» Державне підприємство «ДІЯ» (далі - Підприємство) 29.05.2020 набуло статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг та отримало кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, що були сформовані державним підприємством «національні інформаційні системи», на базі якого функціонував кваліфікований надавач електронних довірчих послуг «Акредитований центр сертифікації ключів органів юстиції України», без зміни їх статусу на момент передачі, які й надалі обслуговуються Підприємством, як кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг «Дія» (далі - Надавач).

Державне підприємство «Дія» надало 12.01.2021 державному реєстратору Кременецької міської ради ОСОБА_3 , який є відповідальною особою за ведення Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно, а ОСОБА_6 отримав особистий ключ, який був згенерований на захищеному носієві типу Кристал-1 (К-1032380), а саме сформовані кваліфіковані сертифікати електронного підпису терміном на два роки.

Крім того, ОСОБА_3 під час виконання своїх повноважень використовував службову комп'ютерну техніку та електронний цифровий підпис державного ресторатора Кременецької міської ради.

У зв'язку із чим, ОСОБА_3 , який з 01.01.2021 перебував на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради, було достовірно відомо, що інформація, яка обробляється та зберігається у автоматизованій системі - «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», створена і захищена відповідно до Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» (далі Закон.). Зокрема ОСОБА_3 розумів, що однією із засад державної реєстрації прав є внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених Законом (пункт 4 частини першої статті 3 Закону).

Частиною третьою статті 10 Закону, пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок № 1127), передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до пункту 40 Порядку № 1127 державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених Законом, іншими законами України та цим Порядком.

Частиною другою статті 29 Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав похідних від права власності, обтяжень речових прав на земельну ділянку, право власності на яку набуто та оформлено в установленому порядку до 01.01.2013, проводиться з одночасною державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку, крім випадків, якщо право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Згідно з частиною першою статті 29 Закону державна реєстрація права власності на земельну ділянку, набутого та оформленого в установленому порядку до 01.01.2013, проводиться за умови наявності відповідних відомостей в Державному земельному кадастрі.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 27 державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва або майбутній об'єкт нерухомості, речові права на які підлягають державній реєстрації, чи його дубліката.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації згідно з цим Законом, виникають з моменту такої реєстрації.

Встановлено, що ОСОБА_3 , обіймаючи посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ( який функціонує на підставі Закону України « Про державну реєстрацію речових праву на нерухоме майно та їх обтяжень»), мав можливість працювати в даній системі під власним логіком і паролем та, відповідно, мав безпосередній доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, ОСОБА_3 є державним реєстратором.

ОСОБА_3 , виконуючи повноваження державного реєстратора, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч правам та інтересам жительки села Бонівка Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи в інтересах інших фізичних осіб, умисно несанкціоновано змінив інформацію, яка оброблюється в автоматизованій системі, що призвело до обмеження права власності ОСОБА_7 на земельну ділянку та завдало істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремому вказаному громадянину.

Зокрема, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 11.10.2022 ОСОБА_3 отримав заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 11.10.2022, заповнену від імені особи « ОСОБА_8 » з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на земельну ділянку з кадастровим номером 6123489000:01:001:0440.

В цей момент у ОСОБА_3 виник злочинний умисел, що направлений на зловживання своїми повноваженнями, обмеження права власності ОСОБА_7 на земельну ділянку, на спричинення шкоди охоронюваним законом правам та інтересам вказаному громадянину з метою отримання неправомірної вигоди третіми особами, в тому числі ОСОБА_9 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) (матеріали щодо встановлення третіх осіб, які отримали неправомірну вигоду, та правомірності дій третіх осіб виокремлено в окреме провадження).

Реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно- небезпечні наслідки, 11.10.2022 о 14 годині 39 хвилин 10 секунд, перебуваючи у приміщенні відділу державної реєстрації Кременецької міської ради, що у місті Кременець Тернопільської області, вулиця Шевченка, 56, використовуючи службову комп'ютерну техніку та електронний цифровий підпис державного реєстратора Кременецької міської ради, всупереч вимог статей 3, 10, 24, 27, Закону, пункту 12 Порядку № .1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису № 48161963, здійснив несанкціоновану зміну інформації, а саме незаконно зазначив ОСОБА_8 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) як власника земельної ділянки площею 2,1512 га із кадастровим номером 6123489000:01:001:0440, що знаходиться на території Чугалівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області.

У подальшому ОСОБА_3 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки, 11.10.2022 о 14 годині 39 хвилин 10 секунд, перебуваючи у приміщенні відділу державної реєстрації Кременецької міської ради, що в м. Кременець Тернопільської області , вулиця Шевченка 56, використовуючи службову комп'ютерну техніку, електронний цифровий підпис державного реєстратора Кременецької міської ради всупереч вимог ст.. 3, 10,24,27 Закону, пункту 12 Порядку №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису № 48162061, здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка полягала у реєстрації права власності за фізичною особою ОСОБА_9 , а саме незаконно зазначив, що ОСОБА_9 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) набув із 11.10.2022 на строк 49 років інше речове право на земельну ділянку площею 2,1512 га із кадастровим номером 6123489000:01:001:0440 - право користування земельною ділянкою для сільськогосподарський потреб (емфітевзис).

Внаслідок зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором, несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором відділу державної реєстрації Кременецької міської ради ОСОБА_3 несанкціоновано змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності на підставі документів, які не дають змоги встановити набуття права власності та користування земельною ділянкою; без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, для отримання інформації про реєстрацію і 11.10.2022 проведено державну реєстрацію права власності та іншого речового права (права користування на земельну ділянку площею 2,1512 га із кадастровим номером 6123489000:01:001:0440, що знаходиться на території Чугалівської сільської ради Кременецького району Тернопільської області вартістю 286 178, 0 (двісті вісімдесят шість тисяч сто сімдесят вісім) гривень.

В результаті кримінально-протиправний дій ОСОБА_3 незаконно обмежено право власності ОСОБА_7 на земельну ділянку вартістю 286 178,0 (двісті вісімдесят шість тисяч сто сімдесят вісім) гривень, що завдало істотну шкоду, що перевищує 100 разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а отже заподіяно істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремому громадянину.

Таким чином, ОСОБА_3 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 365-2 КК України, а саме зловживання своїми повноваженнями державним реєстратором з метою отримання неправомірної вигоди, що завдало істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремому громадянину.

В судове засідання потерпіла ОСОБА_7 подала заявиву про відмову від обвинувачення ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 365-2 КК України.

Обвинувачений та його захисник в судовому засіданні не заперечують проти закриття кримінального провадження.

Прокурор в судовому засіданні вважає, що дане кримінальне провадження може бути закрите.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 477 КПК України, кримінальним провадженням у формі приватного обвинувачення є провадження, яке може бути розпочате слідчим, дізнавачем, прокурором лише на підставі заяви потерпілого щодо кримінальних правопорушень, передбачених, у тому числі ч.1 ст. 365-2 КК України.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається в разі, якщо потерпілий відмовився від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.

Частиною 4 ст. 26 КПК України, встановлено, що відмова потерпілого від обвинувачення є безумовною підставою для закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Суд, враховуючи те, що дане кримінальне провадження розпочате на підставі заяви потерпілої - приватне обвинувачення та відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України, потерпіла відмовилася від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення, суд вважає за можливе закрити кримінальне провадження відносно ОСОБА_3 за ч. 1 ст. 365-2 КК України

Керуючись ст.ст. 26, 284, 369 - 372, 477 КПК України, суд -

постановив:

Закрити кримінальне провадження № 12024211010000457 від 8 жовтня 2024 року по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 365-2 КК України зв'язку з відмовою потерпілої від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.

Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Кременецький районний суд Тернопільської області протягом 7 днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали виготовлений 06.05.2026 року.

Головуючий: