Постанова від 07.05.2026 по справі 487/3020/26

Справа № 487/3020/26

Провадження № 3/487/651/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2026 суддя Заводського районного суду міста Миколаєва Лагода А.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює за довіреністю від 15.05.2023 ТОВ «ЄГАЗ-РІТЕЙЛ», адреса проживання: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 161-1 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ :

07.04.2026 о 14:45год. гр. ОСОБА_1 в м. Миколаєві по вул. Біла, 71 - А, який діяв на підставі довіреності від 15.05.2023, від імені ТОВ «ЄГАЗ-РІТЕЙЛ», здійснив роздрібну торгівлю пальним газом, а саме реалізував 10,64 л на загальну суму 499,55грн. гр. ОСОБА_2 , без наявності документа дозвільного характеру ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, им порушив правила торгівлі пальним, таким чином своїми самостійними діями, на власний ризик, з метою одержання прибутку порушив п.7 ч.1 ст.7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», повторно протягом року. Вказаним вчинив правопорушення, за яке відповідальність передбачена ч.1 ст.161-1 КУпАП.

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явився, повідомлявся своєчасно належним чином про час та місце розгляду справ. 27.04.2026 надав суду клопотання про закриття провадження у справі. В клопотанні гр. ОСОБА_1 повідомляє, що проходить службу в лавах ЗСУ та не може прибути в судове засідання. По суті інкримінованого адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 зазначає, що є лише представником ТОВ «ЄГАЗ-РІТЕЙЛ» на підставі довіреності б/н від 15.05.2023 яку надав співробітникам поліції, ТОВ «ЄГАЗ-РІТЕЙЛ» уклало договір суборенди з ТОВ «АКТИВГАЗ ЮГ» від 02.01.2025 №27/45-3 за яким отримало в суборенду 7-м АГЗП розташованих у м. Миколаєві з метою здійснення господарської діяльності в т.ч. по вул. Біла, 71-А, м. Миколаїв, особисто не здійснював продаж пального на АГЗП, коштів не отримував, пропонував поліції контактувати з керівництвом товариства, не є суб'єктом господарювання в розумінні ст.ст.164, 161-1 КУпАП, не являється суб'єктом адміністративного правопорушення за ст.ст.164, 161-1 КУпАП, звертає увагу на судову практику в справах 489/3481/23, 490/5952/23, 521,4110/23.

Завданнями Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Внаслідок означених обставин неявка гр. ОСОБА_1 до суду, а також ураховуючи відсутність у ст.268 КУпАП законодавчо встановлених приписів щодо обов'язкової участі особи, яка притягається до відповідальності за ч.1 ст.161-1 КУпАП, суддя вважає, що в межах розгляду конкретної адміністративної справи, були створені достатні умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, вказана особа подала клопотання, а тому відсутні підстави для відкладення розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, клопотання гр. ОСОБА_1 суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

За правилами ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з положеннями ст.280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати,чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», роздрібна торгівля - діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування.

Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Ліцензія (спеціальний дозвіл) - право суб'єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.

Відповідно ч.1,2 ст. 29 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», оптова торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним.

Роздрібна торгівля пальним здійснюється суб'єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачено, що за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи у період зупинення дії ліцензії повністю або частково, невиконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, порушення ліцензіатом строку повідомлення про зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, а також за наявності контролю за діяльністю ліцензіата у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", суб'єкти господарювання притягаються до адміністративної відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Частиною 1 статті 161-1 КУпАП передбачено відповідальність оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Вина ОСОБА_1 підтверджена письмовими матеріалами справи дослідженими судом, а саме: фактичними даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №874820 від 07.04.2026, з якого вбачається, що ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю пальним газом без наявності ліцензії, фото таблицями, рапортом, поясненнями, листом ГУ ДПС у Миколаївській області від 25.02.2026 №2817/5/14-29-09-02-04, протоколом огляду місця події від 07.04.2026, постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 12.03.2026 у справі №490/517/26, довіреністю б/н від 15.05.2023, договором суборенди від 02.01.2025 та іншими доказами.

За таких обставин, суд визнає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 161-1 КУпАП, а саме: роздрібна торгівля пальним без одержання документа дозвільного характеру.

Суд відхиляє наведені доводи ОСОБА_1 в клопотанні, оскільки вони спростовуються документами арбітражного керуючого Вудуд Г.І. який є ліквідатором у справі №916/1560/23 про банкрутство ТОВ «ЄГАЗ-РІТЕЙЛ», використання документів товариства особою яка притягується до адміністративної відповідальності є безпідставним, всупереч вимогам законодавства вказаного ліквідатором.

Санкція ч.3 ст. 161-1 КУпАП, окрім стягнення в виді штрафу, передбачає конфіскацію пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, йцого майновий стан, обставини які пом'якшують або обтяжують відповідальність і вважає за необхідне накласти на особу стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 (двох) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000грн. з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення. Вказане покарання, на думку суду, є достатнім для виправлення порушника і попередження вчинення ним нових правопорушень.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з особи яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір в сумі 665,60 грн.

Керуючись ст.161-1 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винним та притягнути до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення передбаченого ч.3 ст. 161-1 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі в розмірі 2000 (двох) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 34000 (тридцять чотири тисячі) грн. 00 коп. (Отримувач Миколаїв.ГУК/Заводськ.р-н/21081100, ЄДРПОУ 37992030, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA698999980313030106000014480 код класифікації доходів бюджету 21081100) з конфіскацією пального, транспортних засобів, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального, грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. Реквізити рахунків для сплати судового збору в Заводському районному суді м.Миколаєва: номер рахунку (номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, Отримувач ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050), "00" Без деталізації за відомчою ознакою).

Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.(ч.1 ст.307 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку передбачені ст. 294 КУпАП.

Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя А.А. Лагода