Ухвала від 06.05.2026 по справі 727/6458/26

Справа № 727/6458/26

Провадження № 1-кс/727/1795/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

секретарі судового засідання - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці клопотання заступника начальника відділу СУ ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, українка, громадянка України, зареєстрованв за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима, по матеріалам досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 12026260000000108 від 08.04.2026 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КК України,-

за участю:

прокурора - ОСОБА_5 ,

захисника - ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся слідчий з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваній ОСОБА_4 , яке погоджено із прокурором відділу Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_5 .

Посилається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що у жовтні 2023 року, точної дати органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 , володіючи якостями лідера, організаторськими здібностями, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення та отримання матеріальних благ, шляхом вчинення умисних корисливих злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном, шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство), прийняв рішення про створення стійкого ієрархічного об'єднання - злочинної організації, з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів - заволодіння майном шляхом введення в оману та зловживання довірою громадян Республіки Казахстан.

Для досягнення злочинного умислу ОСОБА_7 розробив план, який передбачав наступне: пошук офісних приміщень, квартир, призначених для розміщення у них колл-центрів, де будуть здійснювати свою діяльність члени злочинної організації; забезпечення колл-центрів засобами електронної комунікації, включаючи інформаційно-телекомунікаційні технології, програмні, програмно-апаратні засоби, інші технічні засоби і обладнання для використання таких у вчиненні обману потерпілих та заволодіння їх коштами; пошук учасників злочинної організації, які будуть здійснювати свою злочинну діяльність у вказаних офісах та виконувати відведену їм роль у вчиненні злочину, а саме: осіб, які будуть опрацьовувати бази даних громадян Республіки Казахстан, налагоджувати комунікацію з ними шляхом здійснення переписки в месенджері «WhatsApp», так званих «холодників»; осіб, які будуть безпосередньо контактувати з потерпілими, представляючись співробітниками Комітету національної безпеки, так званих «мусорів»; осіб, які будуть продовжувати контакт з потерпілими представляючись працівниками Національного банку Республіки Казахстан для введення в оману потерпілих, схилення їх до перерахування наявних в них коштів, а також отримання кредитів з подальшим перерахуванням коштів на підконтрольні членам злочинної організації рахунки, так званих «клоузерів»; пошук осіб, так званих «дропів», які будуть відкривати рахунки на території Республіки Казахстан з метою переказу на них коштів потерпілих з подальшим перерахуванням коштів на підконтрольні членам злочинної організації рахунки, в тому числі криптогаманці; створення закритих від загального доступу Telegram-каналів, які є інструментами конфіденційного спілкування у месенджері Telegram, які дозволяли б доставляти інформацію іншим учасникам злочинної організації та обмінюватись нею під час вчинення злочинів; приховування діяльності злочинної організації шляхом встановлення правил конспірації при підготовці і вчиненні злочинних дій, що полягала в тому числі у зміні імен, які використовувались для обману потерпілих; визначення чіткого алгоритму дій для кожного члена злочинної організації під час контактування із потерпілими; налагодження системи навчання членів злочинної організації: «холодників», «мусорів» та «клоузерів», доведення до них єдиного алгоритму обману потерпілих; доведення до учасників злочинної організації плану злочинної діяльності та отримання їх згоди на участь у його реалізації у якості виконавців та пособників злочину; організацію управління та фінансування злочинної організації та розподіл коштів від злочинної діяльності між її учасниками.

Таким чином, розробивши план та схему заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою, ОСОБА_7 прийшов до висновку, що для здійснення свого злочинного задуму необхідно залучити осіб, які поділяють його незаконні інтереси, прагнуть до швидкого збагачення та спільно з ним, під його керівництвом, виявлять бажання взяти участь у діяльності даної злочинної організації.

Для реалізації свого злочинного плану, ОСОБА_7 , при невстановлених органом досудового розслідування обставинах, підшукав та залучив до участі у злочинній організації: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інших на даний час невстановлених органом досудового розслідування осіб, отримавши від них добровільну згоду на участь в такій організації.

Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, ОСОБА_7 , з метою забезпечення діяльності злочинної організації, особисто підібрав зі свого найближчого оточення та відвів роль пособників довіреним особам ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

Залучивши вищевказаних осіб до вчинення злочинів у складі злочинної організації, ОСОБА_7 визначив конкретні завдання злочинної організації, функції кожного співучасника, розподілив їх обов'язки та діючи спільно із ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , розробили схему заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, яку довели до кожного із членів злочинної організації.

Схема заволодіння майном потерпілих - громадян Республіки Казахстан, полягала в тому, що члени злочинної організації, використовуючи мережу Інтернет та платні чат-боти: « ІНФОРМАЦІЯ_2 », «Vector», « ІНФОРМАЦІЯ_3 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », « ІНФОРМАЦІЯ_5 », «LeasOsint» та інші, отримували персональні дані громадян Республіки Казахстан, а саме: прізвище, ім'я, по батькові, число місяць і рік народження, індивідуальний ідентифікаційний номер, реквізити паспорта, дані про місце проживання/реєстрації, дані про місце роботи, номера мобільних телефонів, а також відомості про діючих та колишніх керівників і працівників підприємств, установ, організацій, де працювали потерпілі.

Члени злочинної організації - безпосередні виконавці були розподілені на три ланки, з яких: перша ланка - це особи, так звані «холодники», на яких була покладена роль налагодження комунікації з потерпілими. З цією метою вони створювали фейкові акаунти в месенджері «Whats App» від імені керівників або працівників підприємств, установ, організацій, де працювали потерпілі, з використанням їх справжніх фото та за допомогою яких вели переписку з потерпілими. Зокрема, повідомляли потерпілим, що на підприємстві, установі чи організації, в якій вони працюють чи працювали, відбувся витік їх персональних даних, у зв'язку з чим Комітетом національної безпеки Республіки Казахстан ведеться розслідування. Повідомляли також потерпілим про те, що до них буде телефонувати слідчий Комітету національної безпеки Республіки Казахстан і вони повинні з ним поспілкуватися, відповісти на всі питання, які їм будуть поставлені.

Другу ланку злочинної організації складали так звані «мусора», які використовуючи месенджер «Whats App» телефонували потерпілим, вводили останніх в оману, представляючись слідчим Комітету національної безпеки Республіки Казахстан (далі - КНБ). Для підтвердження нібито займаної ними посади через месенджер «Whats App» надсилали потерпілим фото завідомо підроблених службових посвідчень слідчого Комітету національної безпеки РК на ім'я ОСОБА_19 , ОСОБА_20 . Під час спілкування вводили потерпілих в оману, повідомляючи про те, що Департаментом Комітету національної безпеки по місту Астана при координації органів прокуратури був перекритий канал фінансування тероризму коштами, здобутими незаконним шляхом, які в подальшому направлялися з території Республіки Казахстан в країни Близького Сходу. Зокрема відбувалися міжнародні перекази коштів на фінансування таких терористичних організацій як «Талібан» та «ІДІЛ». Також повідомляли про затримання при спробі здійснення чергового грошового переказу на користь терористичних організацій колишніх бухгалтерів підприємства, установи, організації, у якій працювали потерпілі, у яких були вилучені відповідні кошти та документи громадян Республіки Казахстан, в тому числі і документи потерпілих (індивідуальні ідентифікаційні номера, копії посвідчень з підписами, інформація фінансового характеру). З метою введення в оману потерпілих, особи, що представлялися слідчими КНБ, пропонували потерпілим звірити індивідуальний ідентифікаційний номер, надиктовуючи його потерпілим, тим самим створюючи у потерпілих уявлення та переконання про достовірність наданої ними інформації щодо витоку їх персональних даних, входячи таким чином у довіру до потерпілих. В подальшому особи, що представлялися слідчими КНБ, повідомляли потерпілих про те, що надана ними інформація є інформацією досудового розслідування, а тому в силу ст. 423 Кримінального кодексу Республіки Казахстан не підлягає розголошенню. При цьому попереджали про недопустимість її розголошення стороннім особам, знайомим, колегам, в тому числі близьким родичам.

З метою подальшого введення в оману потерпілих особи, які представлялися слідчими КНБ, повідомляли потерпілим, що на їх ім'я відкриті рахунки в АТ «Нурбанк», з яких відбувалися перекази коштів за кордон для фінансування тероризму. Після чого також повідомляли, що їм буде надана можливість довести свою непричетність до фінансування тероризму, для чого необхідно вчинити ряд дій, зокрема: поставити фінанси потерпілого на особливий контроль, зібрати документи, які підтверджуватимуть їх невинуватість та здійснити переоформлення усіх документів та банківських рахунків.

Отримавши згоду потерпілих на вчинення таких дій, особи, які представлялися слідчими КНБ, одержували від потерпілих відомості про банківські установи, у яких у них наявні рахунки та інформацію про залишки коштів на таких рахунках.

Продовжуючи вводити в оману потерпілих, особи, які представлялися слідчими КНБ, повідомляли, що на підставі наданої інформації формується відповідний запит до Національного банку Республіки Казахстан, після чого уповноваженим спеціалістом Національного банку безпосередньо будуть проводитись так звані «регламентні роботи», пов'язані із постановленням фінансів на особливий контроль та переоформленням документів і рахунків. При цьому залякували потерпілих про те, що у разі відмови від проведення «регламентних робіт» Національним банком Республіки Казахстан, їхні всі банківські рахунки будуть арештовані на період проведення розслідування та вони особисто зобов'язані будуть доводити свою невинуватість у судах у фінансуванні тероризму, витрачати при цьому свої кошти на отримання платної правової допомоги. Таким чином, змушували потерпілих давати свою згоду на спілкування із так званими «клоузерами», що представлялися працівниками Національного банку Республіки Казахстан.

Третьою ланкою у злочинній організації виступали так звані «клоузери», які під час спілкування з потерпілими представлялися працівниками Національного банку Республіки Казахстан, використовували при цьому вигадані анкетні дані та завідомо підроблені посвідчення працівників банку на такі прізвища: ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 та ін.

Під час розмови з потерпілими «клоузери» повідомляли, що у зв'язку із витоком персональних даних без відома потерпілих були відкриті банківські рахунки, а тому потрібно перевипустити Єдиний особовий рахунок, тобто внутрішньобанківський рахунок, який особа отримує один раз при першому зверненні до банківської установи, до якого прикріплюється вся інформація банківського характеру, зокрема про відкриті рахунки, депозити, кредити, користування тими чи іншими банківськими продуктами.

Продовжуючи вводити потерпілих в оману, «клоузери» повідомляли, що необхідно переказати всі кошти потерпілих на так звані «безпечні рахунки», щоб унеможливити доступ до них третіх осіб, зокрема шляхом використання мобільних банківських додатків або внесення готівки через термінал за відповідними реквізитами.

Крім цього, отримували від потерпілих інформацію про наявність готівкових заощаджень та повідомляли, що такі кошти також необхідно переказати на «безпечні рахунки» з метою «декларування», оскільки Комітетом національної безпеки Республіки Казахстан здійснюється розслідування, під час якого можуть проводитися обшуки, а виявлені за їх результатами готівкові гроші, зокрема в іноземній валюті, будуть конфісковані.

Також вводячи потерпілих в оману, «клоузери» повідомляли, що відповідно до інформації технічного відділу Національного банку, зловмисники від імені потерпілих подали заявки на отримання кредитів. Роз'яснювали їм, що для попередження видачі зловмисникам кредитів, потерпілим необхідно самостійно одержати такі кредити, тим самим вичерпати свій «кредитний потенціал», тобто максимальну суму коштів, яку банк може видати в якості кредиту одній людині та у такий спосіб убезпечити себе від отримання на їх ім'я кредитів третіми особами, а у разі отримання в якості кредиту коштів, необхідно їх переказати на «безпечні рахунки».

Будучи введеними в оману, потерпілі переказували свої кошти на контрольовані членами злочинної організації рахунки, з яких в подальшому гроші знімалися невстановленими органом досудового розслідування особами, так званими «дропами» або переказувалися на інші рахунки чи криптогаманці членів злочинної організації.

ОСОБА_7 була розроблена та погоджена із іншими членами злочинної організації чітка системи розподілу коштів, здобутих в результаті вчинення шахрайств відносно громадян Республіки Казахстан. Кожен член злочинної організації «холодники», «мусора» та «клоузери» отримували заробітну плату, яка виплачувалася щотижня та не залежала від результатів роботи індивідуальної роботи особи, а визначалася виходячи із загального результату.

Окрім цього, у результаті успішного вчинення шахрайства відносно громадян Республіки Казахстан, кожен член злочинної організації, який брав безпосередню участь у такому епізоді, отримував винагороду в залежності від розміру коштів, якими вдалося незаконно заволодіти за вирахуванням витрат на послуги «дропів» (до 25 %). Зокрема, так звані «холодники» отримували винагороду в розмірі - 4%, «мусора» - 6%, «клоузери» - 7 %. У випадку поєднання функцій «холодника», «мусора», «клоузера», відсотки додавалися. Залишок коштів ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 витрачали на утримання колл-центру та інші потреби для забезпечення безперебійної роботи, а решту коштів розподіляли між собою.

Зазначена система виплати винагороди «холодників», «мусорів» та «клоузерів» стимулювала учасників злочинної організації до подальшого розвитку, кар'єрного росту з метою отримання більшого прибутку.

З метою конспірації своїх дій під час вчинення кримінальних правопорушень та недопущення їх викриття правоохоронними органами, члени злочинної організації використовували у своїй діяльності месенджері «Whats App», «Telegram», які були зареєстровані за абонентськими номерами телефонів вітчизняних та іноземних операторів мобільного зв'язку, постійно змінюючи їх. Також задля зручної та оперативної комунікації між собою, контролю за діяльністю всіх членів злочинної організації були створені різні закриті групи у месенджері «Telegram», а саме: «База», «Трубки мусора», «Передачи», «full cash$$$», «$full cash глаз Б.$», «$full cash закрыв$», «Трубки закрыв», «Глаз хакера», «Супер лиды» та інші.

Дотримуючись суворих правил конспірації, члени злочинної організації під час спілкування, в тому числі у закритих групах в месенджерах, використовували вигадані прізвиська, а саме: ОСОБА_7 - « ОСОБА_29 »; ОСОБА_8 - « ОСОБА_30 »; ОСОБА_9 - « ОСОБА_31 », «Doom»; ОСОБА_10 - «Тьома», «ТТ», «Fucci Gora»; ОСОБА_12 - « ОСОБА_32 », « ОСОБА_33 », « ОСОБА_34 », «$ ОСОБА_35 », « ОСОБА_36 », «Глеб»; ОСОБА_13 - «Снайпер», «$V», « ОСОБА_37 », « ОСОБА_38 »; ОСОБА_11 - « ОСОБА_39 », « ОСОБА_40 », « ОСОБА_41 »,; ОСОБА_17 - « ОСОБА_42 », « ОСОБА_43 »; ОСОБА_18 - «Пентагон», « ОСОБА_44 »; ОСОБА_15 - « ОСОБА_45 », « ОСОБА_46 », «Кибербезопасность», « ОСОБА_47 »; ОСОБА_16 - «Вікса», « ОСОБА_48 », « ОСОБА_49 », «Olekseev», «strewbbabiess»; ОСОБА_14 - «Саян», «Henixit», «Erlan»; ОСОБА_4 - «Адель», «Courage», «Кр», а також інші члени злочинної організації «Лисий», «Бизнес», «Лысый», «Лысый.2)))», «Айк», «Хуизит», «Yanko», «Боллис», « ОСОБА_50 », «Яна», «Димон», «Golandets Бизнек» та інші.

Зорганізувавшись у внутрішньо й зовнішньо стійке ієрархічне об'єднання, метою діяльності якого є незаконне збагачення та отримання матеріальних благ, шляхом вчинення корисливих умисних тяжких та особливо тяжких злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном шляхом шахрайства, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_17 , ОСОБА_13 , ОСОБА_18 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та інші на даний час невстановлені органом досудового розслідування особи, маючи єдині наміри щодо вчинення злочинів, підтримуючи між собою міцні внутрішні зв'язки, встановили чіткі правила поведінки в середині ієрархічного злочинного угрупування та чіткі правила підпорядкування.

Ієрархію злочинної організації очолював ОСОБА_7 , який здійснював загальне керівництво, надавав доручення та вказівки іншим членам злочинної організації, які йому підпорядковувалися та звітували про проведену ними роботу, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .

У свою чергу ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 були підпорядковані ОСОБА_12 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інші на даний час невстановлені органом досудового розслідування учасники злочинної організації.

Для участі у злочинній організації були залучені й інші особи, на даний час не встановлені органом досудового розслідування, які, окрім ролей «холодника», «мусора», «клоузера», виконували інші ролі - «айтішника», тобто спеціаліста у галузі інформаційних технологій, який обслуговував програмне забезпечення, комп'ютерні мережі, роботу мобільного зв'язку; «пульта», який виконував роль комунікатора між «холодниками», «мусорами», «клоузерами» та «дропами»; «бухгалтера», який вів облік коштів, якими заволоділи члени злочинної організації, із зазначенням участі кожного учасника у заволодінні коштами конкретного потерпілого.

Стійкість злочинної організації забезпечувалася за рахунок її стабільного складу, централізованого підпорядкування учасників, єдиних для всіх правил поведінки, чіткого дотримання схеми вчинення шахрайства та розподілу ролей між її членами, тривалого періоду діяльності.

Усі члени злочинної організації були обізнані щодо протиправних цілей злочинного угрупування, виявили бажання і сприяли досягненню визначеної мети вчинення злочинів у межах відведеної кожному з учасників відповідної ролі задля власного збагачення за рахунок чужого майна.

ОСОБА_4 , діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів пов'язаних з незаконним заволодінням чужим майном шляхом обману та зловживання довірою громадян Республіки Казахстан, у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 08.10.2024 добровільно вступив та брав активну участь у злочинній організації, створеній ОСОБА_7 до складу якої також ввійшли: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та інші невстановлені органом досудового розслідування особи.

Так, ОСОБА_4 , діючи у складі злочинної організації, у період часу з 29.10.2024 по 11.09.2025, заволоділа грошовими коштами 34- х фізичних осіб - громадян Республіки Казахстан в сумі 88424242 теньге, що згідно офіційного курсу НБУ становить 7081330,20 грн.

22.11.2024 внесено відомості до ЄРДР з № 42024260000000179 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК України.

22.09.2025 внесено відомості до ЄРДР № 12025260000000649 за ч. 1 ст. 255 КК України, № 12025260000000650 за ч. 2 ст. 255 КК України та об'єднано з кримінальним провадженням № 42024260000000179.

02.02.2026 внесено відомості до ЄРДР за № 12026260000000037 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КК України та об'єднано з кримінальним провадженням № 42024260000000179.

У кримінальному провадженні № 42024260000000179 повідомлено про підозру: ОСОБА_7 за ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_10 , ОСОБА_9 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_17 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_18 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_11 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_15 , ОСОБА_16 за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_14 за ч. 2 ст. 255, ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_12 за ч. 2 ст. 255, ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України, ОСОБА_13 за ч. 2 ст. 255, ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України.

03.04.2026 у кримінальному провадженні № 42024260000000179 від 22.11.2024 у порядку ч.ч. 1,3 ст. 111, ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 190; ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 190; ч. 2 ст. 255 КК України, шляхом опублікування повідомлення про підозру на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та у загальнодержавній газеті «Урядовий кур'єр». Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрована на тимчасово окупованій території України за адресою: АДРЕСА_1 .

Також повідомлення про підозру ОСОБА_4 у порядку ч.ч. 1,3 ст. 111, ч. 2 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України направлено за останньою відомою адресою проживання, а саме: АДРЕСА_2 . Зокрема за вказаною адресою остання була присутня під час обшуку проведеного 23.09.2025.

08.04.2026 матеріали досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_14 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_4 , виділено в окреме провадження № 12026260000000108.

Відповідно до інформації Держприкордонслужби України ОСОБА_4 виїхала за межі території України 29.09.2025, у зв'язку з чим 09.04.2026 постановою слідчого оголошена в міжнародний розшук.

Під час досудового розслідування, встановлено наявність ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України, що підозрювана ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , інших підозрюваних: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 , з метою схилення їх до зміни або відмови від надання показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, продовжити вчинення кримінального правопорушення, у вчиненні якого їй повідомлено про підозру.

Прокурор просить суд обрати відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення застави.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, з підстав викладених в ньому.

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, просила обрати більш м'який запобіжний захід не пов'язаний з тримання під вартою.

Заслухавши доводи прокурора, захисника, дослідивши матеріали додані до клопотання, приходжу до наступних висновків.

Встановлено, що 22.11.2024 внесено відомості до ЄРДР за № 42024260000000179 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 190 КК України.

22.09.2025 внесено відомості до ЄРДР за № 12025260000000649 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України.

22.09.2025 внесено відомості до ЄРДР за № 12025260000000650 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 255 КК України.

22.09.2025 матеріали кримінальних проваджень №12024260000000179, №12025260000000649, №12025260000000650 об'єднані в одне провадження.

02.02.2026 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12026260000000037 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190 КК України.

03.02.2026 матеріали кримінальних проваджень № 42024260000000179 та № 12026260000000037 об'єднані в одне провадження.

В межах кримінального провадження № 42024260000000179 повідомлено про підозру: ОСОБА_7 за ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_10 , ОСОБА_9 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_17 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 4, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_18 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_11 за ч. 2 ст. 255, ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_15 , ОСОБА_16 за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України. ОСОБА_14 за ч. 2 ст. 255, ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_13 за ч. 2 ст. 255, ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч.ч. 2, 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України; ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці від 17 березня 2026 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42024260000000179 від 22.11.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 5 ст. 190, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255 КК України, до дев'яти місяців, тобто до 23 червня 2026 року.

03.04.2026 у кримінальному провадженні № 42024260000000179 від 22.11.2024 у порядку ч.ч. 1,3 ст. 111, ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 278 КПК України повідомлено про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених за ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 190 КК України, шляхом опублікування повідомлення про підозру на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України та у загальнодержавній газеті «Урядовий кур'єр».

Постановою прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_59 від 08 квітня 2026 року виділено із кримінального провадження №42024260000000179 від 22.10.2024 матеріали досудового розслідування відносно підозрюваних: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та інших членів злочинної організації, невстановлених органом досудового розслідування.

Відповідно до інформації Держприкордонслужби України ОСОБА_4 виїхала за межі території України 29.09.2025 року.

Постановою заступника начальника відділу СУ ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 від 09 квітня 2026 року ОСОБА_4 оголошено в міжнародний розшук.

Відповідно до ч.2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжних заходів є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, зокрема: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілих, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Згідно ст. 183 ч.1 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Метою і підставою тримання під вартою є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється особа, незаконно впливати на потерпілих та свідків або іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.

Частиною 6 ст. 193 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Так, з матеріалів провадження, наданих слідчому судді, які обґрунтовують клопотання, вбачається, що зазначені у клопотанні обставини підозри ОСОБА_4 можуть мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та певними доказами, а саме: показаннями свідків ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_60 протоколом пред'явлення особи для впізнання зі свідком ОСОБА_53 ; протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а саме: виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності, аудіо-, відеоконтроль особи, спостереження за особою, обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи; протоколами огляду мобільних телефонів, вилучених під час обшуку за адресами: АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; показаннями потерпілих, допитаних в рамках кримінальних проваджень, зареєстрованих в Республіці Казахстан та допитаних на підставі договору про створення спільної слідчої групи, а саме: ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 та свідка ОСОБА_94 ; копіями виписок про рух коштів, наданими правоохоронними органами Республіки Казахстан на підставі договору про створення спільної слідчої групи; показанням підозрюваних ОСОБА_18 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ; висновками судових експертиз відео-, звукозапису.

Беручи до уваги встановлені судом обставини вважаю, що слідчим в клопотанні та прокурором в судовому засіданні доведено, що існують ризики передбачені ст. 177 КПК України, підозрюваний ОСОБА_13 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , інших підозрюваних з метою схилення їх до зміни або відмови від надання показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, продовжити вчинення кримінального правопорушення, у вчиненні якого йому повідомлено про підозру, а тому підозрюваній ОСОБА_4 слід обрати запобіжний західду у вигляді тримання під вартою.

Крім того, при постановленні ухвали враховані положення абзацу 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, згідно якого при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, розмір застави не визначається.

Відповідно до ч. 4 ст.197 Кримінального процесуального кодексу України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197,309, 370-371 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Обрати відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Роз'яснити, що у відповідності до вимог ч.6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1